Dziwna ustawa

Prawo, ochrona owadów.
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Dziwna ustawa

Post autor: Łukasz Buglowski »

Na innym forum ogrodniczym w dziale typu Hydepark wstawiłem temat o entomologii i wstawiłem fotki moich zbiorów
Jeden gościu napisał mi takie coś;
Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt w odniesieniu do gatunków nie objętych ochroną obowiązują następujące przepisy:
Rozdział 6.
Zwierzęta wolno żyjące (dzikie)

Art. 21. Zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe (…)
Art. 22.
1. Pozyskiwanie zwierząt wolno żyjących (dzikich) w celu preparowania ich zwłok wymaga zezwolenia marszałka województwa właściwego ze względu na miejsce wykonywania eksponatów.

2. Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, wydaje się, jeżeli zwłoki zwierząt będą spreparowane wyłącznie w celu naukowym, dydaktycznym lub edukacyjnym.

3. W zezwoleniu ustala się warunki i sposób pozyskiwania zwierząt, o których mowa w ust. 1, po uzyskaniu opinii starosty właściwego ze względu na miejsce pozyskiwania tych zwierząt.

4. Przepisów ust. 1–3 nie stosuje się do zwierząt wolno żyjących (dzikich), których pozyskiwanie regulują odrębne przepisy. (Ustawa o ochronie przyrody)

5. Zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, nie wydaje się, a wydane cofa, jeżeli:
1) zachodzi uzasadniona potrzeba ochrony zasobów genetycznych;
2) przemawiają za tym względy sanitarne.

Art. 22a. 1 Pozyskiwanie zwierząt wolno żyjących (dzikich) w celu tworzenia kolekcji spreparowanych zwłok tych zwierząt wymaga zgody marszałka województwa właściwego ze względu na miejsce tworzenia takiej kolekcji.

I co wy na to? Czy to prawdziwy artykuł ? Nigdy o takim czymś nie słyszałem. Czy mogą nas za to karać że zbieramy nie chronione owady i preparujemy je bez zezwolenia?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 3 maja 2010, 22:04 przez Łukasz Buglowski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Michał Dybaś
Posty: 13
Rejestracja: sobota, 24 kwietnia 2010, 22:13
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Michał Dybaś »

Nikt nie może ukarać za zbieranie 'nie chrionych' gatunków :!: i nie trzeba mieć zgody starosty :razz: ten ktoś chyba sobie z ciebie jaja robił :mrgreen:
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Post autor: Łukasz Buglowski »

no ja tak właśnie coś se myślałem :roll:
Może go przestraszył widok martwych motyli :razz:
Awatar użytkownika
Michał Dybaś
Posty: 13
Rejestracja: sobota, 24 kwietnia 2010, 22:13
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Michał Dybaś »

Może :mrgreen:
Awatar użytkownika
Voltrax
Posty: 433
Rejestracja: niedziela, 4 października 2009, 15:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post autor: Voltrax »

luczek95 pisze:4. Przepisów ust. 1–3 nie stosuje się do zwierząt wolno żyjących (dzikich), których pozyskiwanie regulują odrębne przepisy. (Ustawa o ochronie przyrody)
W całości tej ustawy chodzi o to że nie wolno Ci postawić sobie w domu lisa,borsuka czy żyrafy.
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Post autor: Łukasz Buglowski »

dzięki wszystkim :smile: napisałem temu człowiekowi już o tym co wy sądzicie ciekawe jak na to zareaguje
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Dziwna ustawa

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Chrzanicie głupoty na temat ustawy z 1997 roku, której kluczowy dla tematu artykuł, po znowelizowaniu w kwietniu zeszłego roku, przyjął brzmienie:

"Ustawa reguluje postępowanie ze zwierzętami kręgowymi (...)"

Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prawo”