Natura 2000

Prawo, ochrona owadów.
Witas

Natura 2000

Post autor: Witas »

Proste pytanie.
Czy wolno zbierać owady na obszarach Natura 2000?
Doszły mnie sprzeczne opinie (nowelizacja 2009), a wirtuozem internetu nie jestem :mrgreen: i nie mam cierpliwości przebijać się przez...
Dziękuję za konstruktywne odpowiedzi.
mordred
Posty: 86
Rejestracja: poniedziałek, 31 grudnia 2007, 14:16
Lokalizacja: Sandomierz/Kraków

Post autor: mordred »

Jako że przywykłem już do siedzenia w paragrafach to pogrzebałem trochę i okazuję się Witku, że odpowiedź na proste pytanie nie jest taka do końca prosta :)

W aktualnie obowiązującej Ustawie o ochronie przyrody co do obszarów objętych programem Natura 2000 umieszczony został jedynie zakaz "działań mogących (...) wpłynąć negatywnie na gatunki, dla których ochrony został wyznaczony obszar Natura 2000" [art. 33 ust. 1 pkt. 2].

Co więcej, jest nawet wprost powiedziane, iż nie podlega ograniczeniu m.in. działalność łowiecka, rybacka i amatorski połów ryb. Wyjątki od tej zasady są dopuszczalne jedynie w przypadkach wymienionych w poprzednim akapicie [art. 36]

Ograniczenia takie dotyczą nie tylko istniejących, ale również planowanych obszarów Natury 2000, tj. takich które trafiły na listę przedłożoną Komisji Europejskiej i oczekują na zatwierdzenie/odrzucenie.

Wszystkie powyższe kwestie powinny być sprecyzowane dokumencie zwanym "planem zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000", który uchwalany jest rozporządzeniem MŚ na podstawie projektu przygotowywanego przez RDOŚ. Ale zważywszy na 6-letni termin na sporządzenie takowego od czasu zatwierdzenia obszaru przez KE nie ułatwia to sprawy...

Zapewne nie tworzy się obszarów Natury 2000 dla ochrony poszczególnych gatunków zwójek, ale znając życie to jak ktoś będzie chciał być upierdliwy to uzna postawienie ekranu za szkodliwe dla czegokolwiek innego co ma być tam chronione.
Ostatnio zmieniony niedziela, 28 marca 2010, 09:39 przez mordred, łącznie zmieniany 1 raz.
mordred
Posty: 86
Rejestracja: poniedziałek, 31 grudnia 2007, 14:16
Lokalizacja: Sandomierz/Kraków

Post autor: mordred »

Zajrzyj sobie zresztą do takiego dokumentu:

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 maja 2005 r. w sprawie typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt, wymagających ochrony w formie wyznaczenia obszarów Natura 2000.

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0050940795

Jak przypuszczałem mikrusów tam nie uraczysz... Są za małe dla eurobiurokratów :)
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1148
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

mordred pisze: Wszystkie powyższe kwestie powinny być sprecyzowane dokumencie zwanym "planem zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000", który uchwalany jest rozporządzeniem MŚ na podstawie projektu przygotowywanego przez RDOŚ.
albo planami ochrony.

Obydwa plany (w zależności który obowiązuje) wyraźnie określają, co jest przedmiotem i celem ochrony. (przedmiot w rozumieniu tu będzie gatunek naturowy i jego siedlisko natura 2000, zaś cel ochrony - wszelkie komponenty, aspekty, związane z ochroną gatunku i siedliska w tym też ochrona czynna. Tu nic nie napiszemy, bo nie wiemy co to za obszar.
Najważniejsze by na obszar N2000 nie wpływało negatywnie dane przedsięwzięcie, czy inna działalność człowieka (np. związana z prowadzeniem gospodarki rolnej, czy badaniami naukowymi) na przedmiot i cel ochrony.

Ja bym się kierował jeszcze art. 28 w.w. Ustawy o ochronie przyrody ust. 10.

10. Plan zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 zawiera:
3) cele działń ochronnych
4) określenie działań ochronnych ze wskazaniem podmiotów odpowiedzialnych za ich wykonanie i obszarów ich wdrażania, w tym szczególności działań dotyczących:
b) monitoringu stanu przedmiotów ochrony oraz monitoringu realizacji celów, o których mowa w pkt 3.
c) uzupełnienia stau wiedzy o przedmiotach ochrony i uwarunkowaniach ich ochrony.

Podając powyższe we wniosku na mozliwość prowadzenia badań (taką metodą przywabienia na światło) jako podstawa prawna w uzasadnieniu mozna było by napisać, że badania pozwolą na monitoring przedmiotu ochrony i uzupełnienie stanu wiedzy o przedmiotach ochrony. Oczywiscie trzeba szczegółowo opisać na czym metoda badań b edzie polegać i oczywście, że w żadnym wypadku nie pozyskujemy gatunków naturowych będących przedmiotem ochrony (a jedynie monitoring i inwentaryzacja) - tu nie moze być mowy o pozyskiwaniu jakichkolwiek gatunków chronionych.

Tu musiałby być spełniony warunek - minimum jeden owad nocny z załącznika DH N2000, (niekoniecznie musi to być motyl, może to być jeden owad z załącznika, który tam występuje i prowadzi nocny tryb życia), wymieniony jako jeden z przedmiotów ochrony na terenie tej formy ochrony przyrody Natura 2000. Nie ukrywam, że najprościej będzie, jeśli na tym obszarze występuje Eriogaster catax, wtedy idealnie spełniamy punkt 3 i 4 b i c w 10 ustępie art. 28 Ustawy o ochronie przyrody.
Myślę, że wtedy spokojnie można podciągnąć prowadzenie badań na d Tortricidae na takim obszarze Natura 2000.

Nie ukrywam, że wtedy trzeba poczekać na zarządzenie Dyrektora RDoŚ w sprawie planu zadań ochronnych dla obszaru N2000. To może potrwać (jak pisze kolega wyżej), chyba, że już jest ustanowiony taki plan zadań ochronnych (albo plan ochrony)

To tylko taka propozycja
Ostatnio zmieniony niedziela, 28 marca 2010, 11:49 przez Marcin Kutera, łącznie zmieniany 2 razy.
Witas

Post autor: Witas »

Najważniejsze by na obszar N2000 nie wpływało negatywnie dane przedsięwzięcie, czy inna działalność człowieka (np. związana z prowadzeniem gospodarki rolnej, czy badaniami naukowymi) na przedmiot i cel ochrony.
Ale... Jeżeli mam pod nosem sowę "naturową", to odpalając agregat zakłócam jej spokój w czasie lęgów.
Lub
Marcin Kutera pisze:(niekoniecznie musi to być motyl, może to być jeden owad z załącznika, który tam występuje i prowadzi nocny tryb życia)
W tym przypadku owad ten idzie mi do światła i może nie mieć siły wrócić :mrgreen: na swój obszar lęgowy!
I zwójki nie mają tu nic do rzeczy.
To takie czyste teoretyzowanie (może szukanie dziury w całym), ale znając naszych urzędników, może zostać wprowadzone w życie.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1148
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

Witku,
no też o tym myślałem, że to moze być obszar z DB czyli ptasi i może wpływać na danych gatunek ptaka "naturowy" jako przedmiot ochrony i jego ostoję ptasią.

Nie ukrywam, zę nie pomyślałęm w ten sposób czy ptak może lecieć do światła.
Wtedy dobrze by było powołać się na jakieś ptaszarskie naukowe opracowanie, czy dany gatunek reaguje na światło, czy jest płoszony w ten sposób.

Faktem jest możliwosć spłoszenia poprzez roznoszący się dzwięk silnika agregatu (chyba, zę jest on wytłumiony). Może dobrze zaznaczyć w uzasadnieniu, gdzie konkretnie będą badania prowadzone a gdzie są te stanowiska ptaków (ich obszary lęgowe - o ile to gatunek lęgowy) jako przedmiot ochrony dla tego obszaru i że to pozwoli na wykluczenie spłoszenia czy też w inny bezpośredni sposób nie będzie negatywnie wpływać na ten gatunek (bo stanowiska są oddalone od badań). Może poprzeć to jakimś dodatkowym listem (opinią) od jakiegoś towarzystwa ptasiego albo specjalistów ornitologów - właśnie zajmujacych się ekologią, etologią i behawiorem danego gatunku ptaka, ptaków.

Wiem, że to nieco karkołomne kwestie urzędnicze, ale myślę, że warto zaryzykować i spróbować. Należy być dobrej myśli, może się uda uzyskać zezwolenie (przy okazji wniósł byś coś do stanu poznania i wiedzy na temat tego obszaru)
Witas

Post autor: Witas »

Marcin Kutera pisze:Nie ukrywam, zę nie pomyślałęm w ten sposób czy ptak może lecieć do światła.
Wtedy dobrze by było powołać się na jakieś ptaszarskie naukowe opracowanie, czy dany gatunek reaguje na światło, czy jest płoszony w ten sposób.
:shock: Czy ja napisałem, że ptaki lecą do światła?
Marcin Kutera pisze:Wiem, że to nieco karkołomne kwestie urzędnicze, ale myślę, że warto zaryzykować i spróbować. Należy być dobrej myśli, może się uda uzyskać zezwolenie (przy okazji wniósł byś coś do stanu poznania i wiedzy na temat tego obszaru)
Ja w tej chwili chcę wywołać dyskusję jak się to ma do litery prawa. Obszarów Natura 2000 jest sporo.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1148
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

Nie nie Witku,
Ty nie napisałeś tak. To ja sobie pomyślałem, że może tak się zdarzyć, iż ptaki zaniepokojone mogą latać blisko ekranu obserwujac co się dzieje, czy to jakieś zagrożenie dla nich (czyli światło i dźwięk zarazem - nie wszystkie płoszone ptaki od razu odlatują)

Może trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem, to przepraszam :oops:

Co do drugiej kwestii sądziłem, że zamierzasz się ubiegać o takie zezwolenie i chciałeś podpytać. Skoro to tylko kwestia dyskusji to ok. Napisałem tylko co na ten temat wiem (pomyślałem, ze może się przydać).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prawo”