Sprawa chronionych gatunków

Prawo, ochrona owadów.
Łukasz Musiałek
Posty: 75
Rejestracja: wtorek, 11 sierpnia 2009, 21:45
Lokalizacja: Olkusz

Sprawa chronionych gatunków

Post autor: Łukasz Musiałek »

Chciałem zapytać jak wygląda sprawa posiadania chronionych gatunków motyli. Dokładniej chodzi mi o to, że znalazłem martwego chronionego motyla przy drodze (prawdopodobnie potrącony przez samochód). Co powinienem zrobić? Zostawić czy pozbyć się go żeby nie mieć kłopotów , bo w końcu jak udowodnić że znalecziony był martwy???
Ostatnio zmieniony czwartek, 3 września 2009, 16:14 przez Łukasz Musiałek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Jeśli chcesz go zachować, to schowaj go do szafy i się nie obnoś z tym na forum. Jeśli jednak chcesz mieć czyste konto i nie łamać prawa, to zostaw go tam, gdzie go znalazłeś. Jeśli to coś rzadkiego, to warto wpisać obserwację, ot choćby tu: www.lepidoptera.eu
Łukasz Musiałek
Posty: 75
Rejestracja: wtorek, 11 sierpnia 2009, 21:45
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Łukasz Musiałek »

to nieparek
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

To nic rzadkiego...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9491
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Czy to może była samica? Kilka dni temu wpadła mi pod wycieraczkę - zdążyłem tylko ją oznaczyc przez szybę i wiatr ją zabrał. Wiem, że przyznalem się w ten sposób do zabicia chronionego gatunku, ale naprawdę nie chciałem! Zresztą czyn nie jest udokumentowany, nawet nie jestem pewien, czy może ta samiczka nie przeżyła. na pewno ciekawe, ze pojawiło się drugie pokolenie i że samiczka byla doośc mała ....
Awatar użytkownika
krzem
Posty: 1196
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 07:42
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Post autor: krzem »

Jacek... czy aby wtedy nie przekroczyłes dozwolonej prędkości?

:cool:
Łukasz Musiałek
Posty: 75
Rejestracja: wtorek, 11 sierpnia 2009, 21:45
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Łukasz Musiałek »

może i nie rzadki, ale jest wypisany wśród gatunków chronionych.
Gucio
Posty: 131
Rejestracja: poniedziałek, 6 lipca 2009, 23:39
Lokalizacja: Bielsko-Biała CA51

Post autor: Gucio »

A proszę mi powiedzieć co grozi za zabicie/posiadanie chronionego okazu ?
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Post autor: Łukasz Buglowski »

:mrgreen: :twisted: dożywocie hehheheehehhe :lol: :lol: :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
Grzegorz G
Posty: 388
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 19:31
Lokalizacja: Będzin-Grodziec

Post autor: Grzegorz G »

Jak jakiś miły sąsiad nie doniesie, to nic nie grozi :razz:
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Łamanie prawa na Forum

Post autor: Wiacek »

Widzę, że jaja sobie koledzy robicie ze sprawy.

Sprawa dotyczaca gatunków chronionych powinna być usankcjonowana w "Regulaminie Forum" i to nie w kontekście ostrzeżenia (... uwaga bo na Forum polują na łapiących chronione gatunki...) ale zakazu i odpowiednich sankcji za łamanie prawa.

Administratorowi Forum jakby nie przeszkadza fakt upubliczniania na Forum łamania prawa:
viewtopic.php?t=10984
czy tylko nazwa powinna wzbudzić zastrzeżenia?
Podobnie wygląda podejście w Regulaminie.

Wnoszę o wprowadzenie w Regulaminie:
- zakazu (a nie ostrzeżenia) publikowania informacji wskazujących na łamanie prawa,
- sankcji za łamanie prawa (od ostrzeżenia do wykluczenia z Forum)

Przy okazji: Regulamin nie reguluje spraw wykluczenia z Forum. Warto aby znalazła się informacja za co można wylecieć z Forum i jaka jest procedura w tym przypadku.
Już przecież były takie przypadki, że ktoś wyleciał za oszustwa.

Administratorowi przypominam, że już Allegro i Nasza klasa odpowiadały za to, że umożliwiały łamanie prawa.
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Post autor: Marek Hołowiński »

Wiacek pisze: Administratorowi Forum jakby nie przeszkadza fakt upubliczniania na Forum łamania prawa:
viewtopic.php?t=10984
czy tylko nazwa powinna wzbudzić zastrzeżenia?
Nie rozumiem o co Ci Chodzi podając ten link? Czyżby Twoim zdaniem Apatura ilia podlegał ochronie? Jeśli tak uważasz to przejrzyj listę chronionych gatunków.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Bez przesady, za złapanie L.dispar wykluczenie z forum byłoby rzeczą zwyczajnie bezsensowną, zważywszy na fakt, że zrobienie zdjęcia temuż motylowi również traktować można jako łamanie prawa: naruszanie spokoju etc. Poza tym faktycznie, A.ilia został zdjęty bodaj w 2000 roku z listy owadów prawnie chronionych. Pointując- banicja z forum za zdjęcie rozpiętego nieparka zasadniczo rzecz biorąc tylko wprowadzałoby niezdrową atmosferę. Myślę, że obecny system upominania użytkowników przez "starszyznę forumową" sprawdza się. Wrzucono zdjęcie, pod postem znalazł się stosowny komentarz- jest to gatunek chroniony.
Pozdrawiam
ps. poza tym cały temat od postu Gucia uważam za nieco bezzasadny: a co mi grozi jak wytnę żeglarki w okolicy? Wielokrotnie już to wałkowano na tym forum.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Łamanie prawa na Forum

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Wiacek, bój się Mahometa, działalność każdego entomologa na tym forum opiera się na łamaniu prawa obowiązującego w tym chorym kraju, o czym wielokrotnie była mowa. Nie wolno zabijać żadnych zwierząt, nie wolno deptać większości mchów po jakich każdy z nas łaził milion razy; nie wolno tylu rzeczy, że gdyby twój wniosek miał zostać uwzględniony, to forum przestałoby istnieć. Poczytaj ty sobie wszystkie tematy dotyczące naszych wspaniałych ustaw, było tego od cholery.

Paweł
Awatar użytkownika
Andrzej 54 †
Posty: 239
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2005, 19:46
UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
profil zainteresowan: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Lokalizacja: Łask

owady chronione

Post autor: Andrzej 54 † »

Zastanawiam się czy nie warto publikować już listy co wolno w naszym kraju. Lista byłaby o wiele krótsza. Ja też łamię prawo zabijając owady, łapiąc je na światło czy do pułapek. Robi to jak napisał Paweł każdy z nas entomologów. Inni rozdeptując, niszcząc itp. nie :evil:
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Wiacek, tak trzymaj :!: Proponuję powołać lokalnego szeryfa i kilku zastępców (będziesz jednym z kandydatów :razz: ). No i od razu przedyskutujmy, w jaka broń ich wyposażyć, może od razu licencję na zabijanie :?:
Awatar użytkownika
Andrzej 54 †
Posty: 239
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2005, 19:46
UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
profil zainteresowan: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Lokalizacja: Łask

Tak trzymać

Post autor: Andrzej 54 † »

W octan Jacku, w octan :lol:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Pawel Jaloszynski pisze:Poczytaj ty sobie wszystkie tematy dotyczące naszych wspaniałych ustaw, było tego od cholery.
Popieram i również sądzę ,że powtórne przedstawianie argumentów "za" i "przeciw" do niczego nie doprowadzi , jak dla mnie można przenieść temat do miejsca przeznaczenia :cool: ,pozdrowki Rafał
Awatar użytkownika
Andrzej 54 †
Posty: 239
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2005, 19:46
UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
profil zainteresowan: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Lokalizacja: Łask

Podsumowanie

Post autor: Andrzej 54 † »

Admin, sru z tematem do fajansu :mrgreen:
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Czemu nikt tego nie wymoderował jak pisze Andrzej - do fajansu??? Czy ten dział ma jakiegoś moderatora?? Niech działa!!
admin
Administrator
Posty: 1596
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Wiącek - grzmisz jak z ambony a brak Ci jak widać elementarnej znajomości rzeczy o ktorej piszesz. Tak więc, mniej pisz no i sluchaj:

Wielkrotnie na FORUM poruszany byl aspekt naruszania prawa. Zachowanie Administracji Forum zawsze będzie takie jak być powinno:
w przypadku wyraźnego podejrzenia naruszenia prawa piszący będzie o tym informowany a post moderowany bądź usuwany.

Teraz do tego co wnosisz:
Wnoszę o wprowadzenie w Regulaminie:
- zakazu (a nie ostrzeżenia) publikowania informacji wskazujących na łamanie prawa,
- sankcji za łamanie prawa (od ostrzeżenia do wykluczenia z Forum)
Publikuje piszący i on odpowiada za to co pisze - zakaz publikowania tresci niezgodnych z prawem jest obligatoryjny i dotyczy wszystkich piszących. Na administracji spoczywa obowiązek wynikający z Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Ogłoszenie np. o sprzedaży chronionych gatunkow nie jest łamaniem prawa, lecz posiadanie tych gat. i ich sprzedaż. Tropieniem niedoszłych przestępców zajmuje się POLICJA.
Wyraźnie wypowiedziałem się na ten tamat w tym wątku:
viewtopic.php?p=56342#56342
(koniecznie to przeczytaj!).

Sankcji za nieumyślne łamanie prawa czy naruszanie regulaminu na razie nie ma tak drastycznych i nie będzie. W REGULAMINIE i w praktyce.

Na koniec - dziwi mnie Twoja reakcja i tak rygorystyczne podejście na widok łamania prawa. Gdyby wynikało to z miłości do Przyrody pewnie wiedziałbyś że mieniaki nie są pod ochroną, bo znałbys listę gatunków chronionych. (coż to za stróż prawa bez znajomości przepisow?) A więc powód jest inny. Albo nie lubisz autora postu o mieniaku albo probujesz wzniecić atmosferę jaka to niedobra jest Administracja FORUM, jaka tu panuje bezkarność i brak poszanowania prawa. I to jest najbardziej prawdopodobna możliwość. I ten Twoj gniew -jak widzę - dotyczy administracji tego Forum, braków w regulaminie i sprzyjaniu (wg Ciebie) przestępczości....

Wiesz co..... nie trafiłeś zbyt dobrze z tym postem. Narobiłeś zamieszania, wzbudzasz niezdrowe emocje..... na koniec piszesz do mnie na PW z pretensjami że przenosimy posty i zamykamy je, wiedząc już (niby) gdzie leży Twoj błąd. A jednak nie ....

No bo widzisz- trzymamy porządek, żeby nie siać tu "fermentu", tylko zajmować się ENTOMOLOGIĄ.

No i odniosą się do tego:

Piszesz na PW:
Z drugiej strony zapis w Regulaminie odnoszący się do gatunków chronionych jest absurdalny.
Zapis w REGULAMINIE:
Miej świadomość, że pisząc o łowieniu gatunku chronionego (co może mieć miejsce np. z rodz. Carabus i wieloma innymi "przypadkowo" pozyskiwanymi okazami), że Forum czytują również ludzie z organizacji odpowiedzialnych za ochronę tych gatunków w Polsce.
Takie jest stanowisko Administracji Forum oraz wielu Forumowiczów. Jest ono zgodne z naszym pojmowaniem ochrony gatunkowej wielu gat. owadów. Nie będziemy nigdy nikogo ścigać, wysyłać zawiadomień na Policję itp Wystarczy, że w porę upomnimy kogoś, najczęsciej niezorientowanego w sytuacji naruszenia prawa przez siebie, zanim poda go ktoś na Policję - ktoś z zagorzałych ochroniarzy, m.in. być może takich jak Ty, ktorzy najchętniej za takie posty powyrzucali by z Forum i pownosili sprawy do sądów.

Dlatego ostrzegamy jeszcze raz wszystkich Forumowiczów - że FORUM czytają przeróżni ludzie.... i to jest kwintesencja tej sytuacji.....
Witas

Post autor: Witas »

:twisted:
Wraca temat czytania i ROZUMIENIA tego co się pisze i o czym się pisze.
Pomijam fakt, że burzę rozpętują ANONIMY. KTO TO PUKA! i czego tu ....
proponuję kosz
admin
Administrator
Posty: 1596
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Ja ten temat zostawię, żeby nie wyglądało tak, że administracja Forum usuwa tematy bezszelestnie bez podawania odpowiedzi.

Takie glosy to tez nie są anonimy, tylko są ludzie, ktorzy pojmują ochronę inaczej. Nic na to nie poradzę.... jest demokracja.

Temat zamykam, żeby w kółko nie pisać tego samego.
Zablokowany

Wróć do „Prawo”