Odmowa odprawy paczki przez Pocztę Polską

Prawo, ochrona owadów.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Odmowa odprawy paczki przez Pocztę Polską

Post autor: Jacek Kalisiak »

Witam,
Właśnie dostałem info od Poczty Polskiej (Magazyn Pocztowo-Celny) że nie odprawią mi paczki z owadami suchymi i odsyłają mnie do Agencji Celnej.
Miał już ktoś taki problem? Proszę o info na priv jak to udało się rozwiązać.
Chyba ktoś z kolegów entomologów z forum pracował w służbach celnych. Mogę prosić o kontakt na priv?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Odmowa odprawy paczki przez Pocztę Polską

Post autor: Jacek Kurzawa »

Kamil S. (mrówki) niedawno miał podobny problem, w drugą stronę - jako Odbiorca, było o tym na Forum.
Jest: https://www.entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=40&t=44288
Tam chodziło oodprawę weterynaryjną, zły kod odprawy.... ? Tu może chodzić o ... np. brak wartości, jeśli nie było deklaracji. Nie wiadomo.
Może to kwestia procedur, które warto byłoby rozpoznać. Każdemu może się to przytrafić i pewnie tak będzie coraz częściej. Trzeba się temu przyjrzeć i nauczyć ;-)
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: Odmowa odprawy paczki przez Pocztę Polską

Post autor: Marek Wanat »

Szkoda czasu by się w tym temacie czegoś uczyć, bo "nasze" przesyłki tak dalece nie pasują do przepisów, że każda agencja celna interpretuje je po swojemu. Sam dostałem wczoraj list od tejże agencji Poczty Polskiej, zresztą bez żadnego podpisu i nazwiska - widać im się długopisy albo kultura skończyły, gdzie podają nr nadawczy i nr magazynowy i każą na tej podstawie określić dokładnie zawartość i charakter przesyłki do mnie, o której nic nie wiem, bo nie zostałem uprzedzony przez nadawcę. Nawet kraju nadania nie znam. Przesyłanie owadów stało się jakimś nieprzewidywalnym koszmarem, który w dodatku może cię sporo kosztować, gdy zaczną ci liczyć koszty magazynowania. Kurierzy i ich agencje celne już na to wpadły.
tumek2000
Posty: 208
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 08:25
Lokalizacja: południe

Re: Odmowa odprawy paczki przez Pocztę Polską

Post autor: tumek2000 »

Nic z tym nie zrobisz albo zapłacisz agencji albo paczka pójdzie do nadawcy w najgorszym przypadku na przemiał.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Odmowa odprawy paczki przez Pocztę Polską

Post autor: Jacek Kalisiak »

Agencje nie chcą przyjąć zlecenia w sprawie. Może poszukam w Łodzi.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Odmowa odprawy paczki przez Pocztę Polską

Post autor: Jacek Kurzawa »

Trzeba pomyśleć, jak to obejść...
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Odmowa odprawy paczki przez Pocztę Polską

Post autor: Jacek Kalisiak »

Marku, jeżeli masz numer śledzenia, to po dwóch ostatnich literach powinno dać się poznać kraj. A poza tym możesz ten numer wpisać w aplikacji PP do śledzenia przesyłek.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Odmowa odprawy paczki przez Pocztę Polską

Post autor: Jacek Kurzawa »

Od Kamila :okok:
Strona 134 i 135:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 0LBjeIb7wg

Załączam strony 1-2 i 134-135
Załączniki
1-2, 134-135.pdf
(110.81 KiB) Pobrany 25 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Odmowa odprawy paczki przez Pocztę Polską

Post autor: Jacek Kalisiak »

Tak, Kamil mi pomógł z tym Rozporządzeniem i powołałem się na nie. Tyle, że nikt mi nie odpowiedział z Agencji PP. Na pewno będę relacjonował ciąg dalszy.
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: Odmowa odprawy paczki przez Pocztę Polską

Post autor: Marek Wanat »

Jacku, ja się domyśliłem co oznaczają te dwie ostatnie litery w numerze przesyłki i w związku z tym domyślam się kto mi to wysłał. Ale na podstawie swoich domysłów nie będę wypełniał żadnych oświadczeń i dokumentów celnych. Podobnie jak Ty czekam na odpowiedź Agencji PP w Zabrzu na swoje zapytanie o dane nadawcy. To rozporządzenie Komisji UE 142/2011 dotyczy jedynie kwestii sanitarnych, jest zresztą najwyraźniej w polskich urzędach i agencjach celnych powszechnie nieznane lub ignorowane, albo covid je "unieważnił", skoro na porządku dziennym były do niedawna przypadki domagania się zaświadczeń sanitarnych pochodzących od nadawcy jako warunku przekazania przesyłki adresatowi. W muzeum mieliśmy przez ostatnie 2 lata takich kilka.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Odmowa odprawy paczki przez Pocztę Polską

Post autor: Jacek Kurzawa »

Marek Wanat pisze:...na porządku dziennym były do niedawna przypadki domagania się zaświadczeń sanitarnych pochodzących od nadawcy jako warunku przekazania przesyłki adresatowi.
"Piękne" i straszne. Wyobraźmy sobie, że nadajemy paczkę i od razu, jako Nadawca, staramy się o wydanie (od kogo, kto?) jakichś "zaświadczeń sanitarnych".....
Jeszcze trochę, a dojdzie do tego, że będzie trzeba mieć tzw. "zaświadczenie sanitarne", że Forum.... nie zaraża. :laugh:
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Odmowa odprawy paczki przez Pocztę Polską

Post autor: Jacek Kalisiak »

Jak na razie odbywa się gra w "szatniarza": i co mi zrobisz jak nie odpowiem?
Może ktoś chociaż wie pod jakim kodem CN odprawiane są suche owady? Miał lub widział jakiś dokument celny z takim kodem dotyczącym suchych owadów?
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Odmowa odprawy paczki przez Pocztę Polską

Post autor: Jacek Kalisiak »

Próby skontaktowania się z Magazynem Celnym PP w Warszawie okazały się całkowicie nieskuteczne. Jedyną reakcją PP była informacja o możliwości złożenia skargi na ogólnych zasadach.
Agencje Celne z Warszawy okazały się niechętne i niezainteresowane, a nawet powiedziałbym, że niekompetentne. Jedyna, która wyraziła wstępną gotowość przyjrzenia się sprawie, na koniec stwierdziła, że doradza mi zwrócenie się do PP z prośbą o zwrot paczki do nadawcy i nie ma innej możliwości. Przedstawianej argumentacji nie byłem w stanie zrozumieć.
Jedyne co wydaje się być prawdą po kilkunastu rozmowach jakie odbyłem z różnymi instytucjami, to to, że Magazyn Celny PP nie odprawia zakwestionowanych przez siebie paczek z owadami.
Choć na przykładzie Kamila widać, że "co kraj, to obyczaj" i bywają wyjątki!
cdn
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Odmowa odprawy paczki przez Pocztę Polską

Post autor: Jacek Kalisiak »

Przeglądając Internet w poszukiwaniu rozwiązania innego niż proszenie PP o odesłanie paczki do nadawcy, trafiłem na stronę Krajowej Informacji Skarbowej i postanowiłem się tam poinformować o tym co myślą o PP i ich poczynaniach celnych. Okazało się to świetnym strzałem, choć w sprawie PP nic tam nie zdziałałem.
Telefon odebrała pewna miła i pragmatyczna Pani, która też okazała się nader rozsądna. Po wysłuchaniu jaki mam problem, próbowała odgadnąć dlaczego PP nie chce odprawić mojej paczki, ale słuchając też moich argumentów, udzieliła mi bezcennej rady. Zaproponowała, żebym zwrócił się do ludzi kompetentnych i doświadczonych, a mianowicie do jednej z Agencji Celnych z Zabrza. I to było TO. Skontaktowałem się z pierwszą z Agencji z wyszukiwarki (lokowanie produktu: J&J), gdzie już pierwsze wymienione zdania upewniły mnie, że trafiłem pod właściwy adres. Po pierwsze przemiłe Panie uświadomiły mi, że o odprawie paczek z owadami wiedzą wszystko, a ponadto udzieliły jasnych i pomocnych rad. Wygląda na to, że paczki z owadami idą głównie na Śląsk :mrgreen: Formalności, opłaty to już tylko konieczne i proste sprawy. Złą wiadomością jest tylko to, co potwierdziły też Panie z Agencji, że PP zatrzymanej paczki z owadami już nam nie odprawi i udział Agencji jest konieczny. Chyba, że ktoś to jakoś przewalczy, a wtedy proszę o info!
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Odmowa odprawy paczki przez Pocztę Polską

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Cło z natury rzeczy płaci się w sytuacji sprzedaży albo darowizny rzeczy o większej wartości. A co z okazami odsyłanymi do Muzeum (wypożyczone?) to nie podlega ocleniu - przynajmniej nie powinno. Ja miałem do zwrotu okazy ale na szczęście przy okazji kongresu SEL udało się poprosić o bezpośredni zwrot z ręki do ręki.
Jak patrze na perypetie Jacka - to mógłbym mieć kłopot. We wrześniu lecę do Londynu i też będę miał okazy, zastanawiam się czego mogę doświadczyć na lotnisku...
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Odmowa odprawy paczki przez Pocztę Polską

Post autor: Jacek Kalisiak »

Grzegorz, moje kłopoty sprawiła PP, a nie celnicy.
Przy okazji, Agencja Celna zgodnie z moją deklaracją, przedstawiła zawartość paczki do mnie jako owady suche do kolekcji własnej. A taka zawartość jest zwolniona od cła (cło płacimy wprowadzając towar do jakiegoś kraju, tu UE, nie wiem jak to clą w Anglii). Przy okazji dodam, że VAT od takiej zawartości w Polsce wynosi 8% (spoza UE). Wewnątrz UE mamy z głowy te wszystkie problemy.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Odmowa odprawy paczki przez Pocztę Polską

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jakieś mam szczęście, bo właśnie przyszła do mnie paczka z Vietnamu, ale chyba czasy przesyłania paczek bezproblemowo się kończą.... Dopiero po jakiejś chwili zdałem sobie sprawę z tego, że o mały włos mógłbym mieć takie same problemy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prawo”