Opłata pocztowa za paczkę spoza UE

Prawo, ochrona owadów.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Opłata pocztowa za paczkę spoza UE

Post autor: Jacek Kurzawa »

OD 1 lipca 2021 Poczta Polska wprowadziła opłaty celno skarbowe za przesyłki spoza UE. W przekazach medialnych opłata miała zostać nałożona na paczki zakupione na aliexpress i ebay. W praktyce KAŻDA paczka czyli także taka od osoby prywatnej zostaje opodatkowana nową opłatą.

https://www.poczta-polska.pl/informacje ... -lipca-br/

Dwa dni temu odebrałem paczkę z Anglii od osoby prywatnej. Paczka oznaczona jako GIFT ale z wpisaną wartoscią 5GBP. Prawdopodobnie to deklaracja wartosci powoduje, że na paczkę zostały nalożone niesłusznie (!) nowe opłaty celno-skarbowe.

Wg przepisów:
Przesyłka okazjonalna wyłączona z nowych regulacji

Warto podkreślić, że przesyłki wysyłane przez osobę fizyczną do osoby fizycznej nie są obciążone należnościami, jeżeli mają charakter okazjonalny oraz zawierają towary stanowiące prezent, pod warunkiem, że wartość towarów nie przekracza kwoty 45 euro, a przesyłka nie zawiera towarów akcyzowych, np. alkoholu, perfum, wyrobów tytoniowych w ilościach przekraczających dozwolone przepisami.
Czy macie już jakieś doświadczenia i informacje, na czym polega nowa opłata pocztowa?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Opłata pocztowa za paczkę spoza UE

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Opłata dotyczy towarów. Jeśli deklarujesz taką zawartość i podajesz jej cenę to cię kasują. Wystarczyła etykietka na paczce "Dead dried insect specimens to scientific research" lub coś podobnego i zadeklarowana wartość zero. W niektórych krajach deklaracja zawartości jest bezwzględnie wymagana np. w Australii.


"Przesyłka okazjonalna wyłączona z nowych regulacji

Warto podkreślić, że przesyłki wysyłane przez osobę fizyczną do osoby fizycznej nie są obciążone należnościami, jeżeli mają charakter okazjonalny oraz zawierają towary stanowiące prezent, pod warunkiem, że wartość towarów nie przekracza kwoty 45 euro, a przesyłka nie zawiera towarów akcyzowych, np. alkoholu, perfum, wyrobów tytoniowych w ilościach przekraczających dozwolone przepisami."
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Opłata pocztowa za paczkę spoza UE

Post autor: Jacek Kurzawa »

To się nie zgadza nawet teoretycznie, ponieważ zadeklarowana wartosc paczki była 5GBP. Pochodziła od osoby prywatnej. W polu "description:" była podana zawartrość (!) - "Beetles". Chrząszcze, jak wiadomo, nie są przedmiotami komercyjnymi ani towarami mającymi wartość wynikającymi z procesu produkcji, handlu, podatków itd. Ta sytuacja jest nader jasna - mamy wartość 5 GBP i beetles. Poczta Polska nie miala prawa pobrać opłaty.

I dlatego sygnalizują tą sytuację, bo wygląda na to, że wszyscy zostaliśmy obciążeni dodatkową opłatą. Nie ważne, że bezprawnie. Ważne, by pobrać podatki od stada. Zakolczykować, opodatkować, zagonić do roboty i do urn wyborczych :-)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Opłata pocztowa za paczkę spoza UE

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Jacek, celnik nie analizuje słowa "Beatles", to Ty musisz go "powiadomić" o zawartości i przeznaczeniu. Celnik nie jest entomologiem, dla niego może to oznazczać broszkę w kształcie chrząszcza, koszulkę z chrząszczem, robaka do zmielenia na potencję i cokolwiek mu przyjdzie do głowy. Nie wspominam o przeznaczeniu, bo wszystko może być na sprzedaż a wtedy chrząszcze stają sie towarem! Odpowiednie informacje na przesyłce są konieczne.

Zapomniałem jeszcze w poprzednim poście napisać, że konieczna jest również klauzula: "The species are not protected, endangered, or CITES listed."
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Opłata pocztowa za paczkę spoza UE

Post autor: Jacek Kurzawa »

Grzegorz, jaka jest Twoja ocena tej sytuacji? Czy wszystko odbyło się normalnie, zgodnie z przepisami? Czy Twoim zdaniem błąd nastąpił w opisie paczki tzn opis "beetles" jest na tyle niewystarczający, że Poczta Polska mogła naliczyć opłaty - pomimo, iż paczka została wyceniona przez Nadawcę na 5GBP?

Do tej pory sądzilem, że napisy na przesyłkach dla celników mają charakter informacyjny i nie mają wpływu na wycenę przesyłki. Z tego co piszesz wynikałoby właśnie to, że odpowiednie opisy i deklaracje zawartości mają tutaj kluczowe znaczenie dla wyceny i nalożenia opłaty celnej.
Grzegorz Banasiak pisze:Opłata dotyczy towarów. Jeśli deklarujesz taką zawartość i podajesz jej cenę to cię kasują. Wystarczyła etykietka na paczce "Dead dried insect specimens to scientific research" lub coś podobnego i zadeklarowana wartość zero. W niektórych krajach deklaracja zawartości jest bezwzględnie wymagana np. w Australii.
Dwie sprawy:
1. Nie ja deklarowałem ani nie nadawałem tej przesyłki.
2. Wartość paczki zadeklarowana była 5GBP. To jest znacznie mniej niż 45Euro. Podalem link do strony Poczty Polskiej gdzie są podane warunki. Są one wyrażone operatorami logicznymi:
https://www.poczta-polska.pl/informacje ... -lipca-br/

Nie są obciążone należnościami jeżeli:
[1] .. oraz ..[2]... pod warunkiem .. [3] .. a przesyłka nie zawiera ..... [4]

Ta przesyłka była od os.fizycznej do os.fizycznej i miała charakter okazjonalny [1] oraz była prezentem [2] przy spełnieniu warunku [3] - wartość nie przekraczała 45 Euro i nie zawierała [4].

1 TAK - charakter okazjonalny
2 TAK - prezent
3 TAK - mniej niż 45 Euro
4 TAK - nie zawiera towarów akcyzowych

Moim zdaniem ewidentnie Poczta Polska pobiera za paczki opłaty niezgodnie z przepisami.
Załączniki
Zrzut ekranu 2021-07-20 054256.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (19.35 KiB)
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Opłata pocztowa za paczkę spoza UE

Post autor: TomekK »

Duda już w marcu podpisał nowelizację ustawy która od 1 lipca narzuca vat na wszystkie paczki spoza unii. Do tej pory za paczke o zdeklarowanej wartosci poniżej 22 euro vatu nie płaciłeś. Więc prawdopodobnie zapłaciłeś vat a nie cło.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Opłata pocztowa za paczkę spoza UE

Post autor: Jacek Kurzawa »

TomekK pisze:Duda już w marcu podpisał nowelizację ustawy która od 1 lipca narzuca vat na wszystkie paczki spoza unii. Do tej pory za paczke o zdeklarowanej wartosci poniżej 22 euro vatu nie płaciłeś. Więc prawdopodobnie zapłaciłeś vat a nie cło.
Zapłaciłem "opłatę pocztową za dokonanie zgłoszenia celnego". W zalinkowanej przeze mnie stronie Poczty Polskiej jest jasno napisane: https://www.poczta-polska.pl/informacje ... -lipca-br/
Przesyłki o wartości do 150 euro zostaną obciążone:

podatkiem VAT (z wyłączeniem zakupów dokonanych w ramach procedury IOSS),
opłatą pocztową za dokonanie zgłoszenia celnego w stałej wysokości 8,50 zł.
Zaznaczyłem na czerwono, za co została nałożona opłata. Tak, zapłacilem dokładnie 8,50.
Skoro już to mamy za sobą w dalszym ciągu pozostaje bez odpowiedzi pytanie o powód nałożenia oplaty za paczkę o zadeklarowanej wartosci 5GBP. Poczta Polska podała próg poboru opłat od 45Euro wzwyż.
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Opłata pocztowa za paczkę spoza UE

Post autor: TomekK »

I gdzie tu widzisz niesluszność opłaty? Gość nie uiścił podatku na korzyść unijnego kraju bo nie uczestniczy w ioss więc nasze służby robią to za niego i ciebie, a Ty z automatu bierzesz na klate tą opłatę skoro on nie zaplacil. A że zadeklarował wartość to zgłoszenie musi być i tyle.
Rozmawiałem tydzień temu z celniczką z Rzeszowa. Z krajów trzecich opłacasz zgłoszenie jeśli tamtejszy sprzedawca tego nie zrobił (a puścił paczke z wartością). Przesyłki wewnątrz unijne ale z produktami wyprodukowanymi wyłącznie w unii nie podlegają wogóle kontroli celnej więc wtedy opłata odpada bo i zgłoszenia przecież nie ma.
Celnik patrzy na kraj, zadeklarowaną wartość i co jest w paczce. A chrzaszcze, jak zauważył Grzesiek to dla niego może być wszystko, łącznie ze złotym diadem w ksztalcie skarabeusza. Nie rozumiem czemu nie zadzwonisz na celny z prośbą o wytłumaczenie, zamiast drążyć tutaj co itak jak wiadomo nic nie da. Tam są kompetentni ludzie którzy Ci w tym temacie pomogą bez problemu jak mnie tydzień temu.
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Opłata pocztowa za paczkę spoza UE

Post autor: TomekK »

Inaczej mówiąc, zapłaciłeś poczcie za to że teraz oni muszą wykonać ileś czynności związanych ze zgłoszeniem celnym czego przed 1 lipca nie robili. Przynajmniej tak to wyglada skoro opłata jest stała.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Opłata pocztowa za paczkę spoza UE

Post autor: Jacek Kurzawa »

TomekK pisze:I gdzie tu widzisz niesluszność opłaty?

Nie rozumiem czemu nie zadzwonisz na celny z prośbą o wytłumaczenie, zamiast drążyć tutaj co itak jak wiadomo nic nie da. Tam są kompetentni ludzie którzy Ci w tym temacie pomogą bez problemu jak mnie tydzień temu.
Krotko. Na pierwsze pytanie już pisalem dwa razy, więc nie ma sensu się powtarzać. jestem zdumiony, że te treści są w jakiś sposób niewidoczne i niezrozumiale. Tego nie pojmuję....

Wszelkie oplaty pobierane są od wartości 45 EUR. Przeczytaj Tomku to zdanie:
Warto podkreślić, że przesyłki wysyłane przez osobę fizyczną do osoby fizycznej nie są obciążone należnościami,....
Słowo należnościami potraktuj logicznie - jakiekolwiek, wszelkie należności. Trzeba chyba sięgnąć do rozporządzenia... albo po prostu poczekać na wyjaśnienia tego procederu ze strony Poczty Polskiej. Dla mnie logiczne jest, aby nie pobierać ŻADNYCH opłat, jesli paczka ma zadeklarowaną wartość poniżej 45EUR. Ale to jak zwykle jest tak, że jak ja coś rozumiem, to wiekszość rozumie to inaczej albo nie rozumie i chociaż occzywista oczywistość wydaje się prosta i logiczna to bez flaszki i telefonu nie da się domówić. Dyskusje na Forum czasami uświadamiają mi jak niedoskonały jest jezyk pisany i jak trudno jest czasami odczytać tekst ze zrozumieniem. Już nie raz wystarczył jeden krotki telefon i po krotkiej rozmowie okazywalo się że ktoś coś po prostu uporczywie źle pojmował i nie doczytał. I tak myślę, że tak jest w tym wypadku.

Druga sprawa. Piszesz, że "nie rozumiesz, czemu nie zgłoszę...". Już zgłosilem. Tutaj napisałem po to, by zasygnalizować temat, ze jest takie novum i że są nowe opłaty, których nigdy dotąd nie było. Przy okazji wywołując taki temat liczę, że się czegoś dowiem. Jak nie teraz to w przyszłości. idea jest tak, by dzielić się informacjami. Podałem info i opisałem przypadek - swój, jako ciekawostkę, bo w nim mi coś tu nie pasuje. Mam nadzieję, że teraz już rozumiesz, dlaczego jest ten temat na Forum :-)
A tak a propos - czy spotkałeś się już w swojej praktyce zawodowej z tą opłatą czy jeszcze nie? Czy ktoś już uiszczał tą nową opłatę pocztową i ma jakieś doświadczenia? Spodziewam się jednak, że wiekszość czytających o tej opłacie pocztowej dowiedziała się wlaśnie z tego wątku.
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Opłata pocztowa za paczkę spoza UE

Post autor: TomekK »

A nie mylisz przypadkiem oplaty celno skarbowej (tej powyzej 45e) od niezależnej i stałej opłaty POCZTOWEJ za wykonaną przez nich prace której do tej pory nie wykonywali? Bo póki co chyba wciąż cytujesz przepisy celne. A poczta nie ma z tymi przepisami nic wspolnego. To nie urzad celny ani skarbowy.
Bo z tego co piszesz to ani cła ani podatku nie zapłaciłeś. Chyba że podatek mieści sie w tej opłacie pocztowej bo jak już pisalem nowelizacja od lipca kasuje maksymalną wartość paczki z 22e do zera. To juz doczytaj w tej nowelizacji z marca lub dopytaj dzwoniąc do urzędu pocztowego.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Opłata pocztowa za paczkę spoza UE

Post autor: Jacek Kurzawa »

Poczta Polska podała kryterium, że paczki poniżej 45 Euro są zwolnione z należności. Ja to rozumiem, ze "są zwolnione z należności". Wszystkich. Jakichkolwiek. I tu ma się jak pomylić. Jest zwolnienie - koniec kropka.
I dlatego drążę, bo ta informacja - o ile jest prawdziwa i o ile ją rozumiem (wszystkie to wszystkie) powoduje zwolnienie z naliczania opłat dla przesyłek prywatnych, okazjonalnych poniżej tej wartości. A tu tymczasem jest opłata.
W zalinkowanej stronie jest podany link: https://www.poczta-polska.pl/pakiet-vat-dla-e-commerce/
A tu w pkt. 6 powtórzone jest jeszcze raz to samo kryterium. Ale... w pkt.7 jest:
Nowej procedurze zgłoszenia celnego stosowanej przez Pocztę nie podlegają także przesyłki zawierające towary objęte podatkiem akcyzowym (z wyjątkiem prezentów, w ilościach określonych przepisami, o wartości do 45 euro wysyłanych okazjonalnie przez osobę fizyczną do osoby fizycznej) – w przypadku tych przesyłek konieczne jest samodzielne dokonanie zgłoszenia celnego przez adresata lub wyznaczonego przez niego agenta celnego.
I tu może być pies pogrzebany. Te przysyłki nie podlegają (nowej procedurze zgłoszenia celnego), ale jest konieczne samodzielne zgłoszenie celne. :-)
I może to być wyjasnienie: nie podlegają procedurze zgłoszenia ale podlegają (samodzielnemu) zgłoszeniu celnemu. Dla mnie to jest nielogiczne (!). No bo albo nie podlegają albo podlegają. Widocznie jednak te które nie podlegają jednak podlegają... a zapis jest fałszywy.
Z ciekawości dopytam na poczcie.
Wygląda na to, że doszła nam nowa opłata. Zostaliśmy opodatkowani nową opłatą i nie ma wyjścia, trzeba placić. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Z naszej kieszeni. Urząd pracuje - my płacimy. Lockdown zabronia nam pracować i osiągac dochody, ale opłaty to dla systemu rzecz święta. Do naszej kieszeni sięgnięto w ten sposob głębiej. Każdy sposób jest dobry, byle pobrać kolejną oplatę. Taka refleksja....
nie mam zamieru kopać się z systemem o 8,50 zł, ale wygląda na to, że Poczta ("system") znalazl sobie kolejne źródełko w naszej kieszeni.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Opłata pocztowa za paczkę spoza UE

Post autor: Jacek Kurzawa »

Otrzymałem odpowiedź od Poczty Polskiej. Z udzielonej odpowiedzi wynika, że opłata nałożona jest na ... KAŻDĄ przsyłkę spoza UE a nie tylko na te, ktorych wartość jest wyższa niż 45 Euro.
Owiązujące od 1 lipca br. przepisy unijne nakładają na operatorów pocztowych w krajach UE nowe obowiązki celno-podatkowe. Jako Poczta Polska jesteśmy zobligowani do zgłaszania każdej przesyłki zawierającej towary z krajów spoza Unii Europejskiej (o ile nie została ona odprawiona celnie przed przybyciem do Polski) polskim organom celnym, niezależnie od tego, czy podlega ona opodatkowaniu VAT, i to za obsługę tego procesu pobierana jest opłata.

Opłata pocztowa, pobierana jest w stałej wysokości 8,50 zł.

Więcej informacji znajdzie Pan na stronie: https://www.poczta-polska.pl/pakiet-vat-dla-e-commerce/
Na początku wątku napisałem, że KAŻDA, przynajmniej tak to wynikało z praktyki. Post Grzegorza zainspirował mnie do sprawdzenia, czy rzeczywiscie są wyjątki, jaki, kiedy i doszukałem się braku logiki w treści strony PP:
Grzegorz Banasiak pisze: Jeśli deklarujesz taką zawartość i podajesz jej cenę to cię kasują. Wystarczyła etykietka na paczce "Dead dried insect specimens to scientific research" lub coś podobnego i zadeklarowana wartość zero.
Przynajmniej mamy jasność co do opłaty pocztowej. Na pierwszej zalinkowanej stronie PP jest nieprawdziwa informacja o nakładaniu "należności" na paczki powyżej 45Euro i o tym, że są wyjątki. Ta druga strona, podana w odpowiedzi PP ma już adnotację, że nie ma wyjątków a sama odpowiedź PP rozwiewa wątpliwości.

Poczta została zobligowana do poboru kolejnej opłaty. Trzeba było dożyć do 2021 roku, żeby pojawiły się nowe regulacje. Co Oni tam jeszcze w tej Brukseli wymyślą, nie wiadomo. Wiadomo jednak jakie to będzie. I za czyje pieniądze będą obradować :wlosy:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prawo”