Nieprawdopodobny sukces

Zagadki entomologiczne, humor i inne - na luzie! (ale o entomologii)
Awatar użytkownika
pjacki
Posty: 20
Rejestracja: środa, 1 kwietnia 2009, 11:42
Lokalizacja: Polska

Nieprawdopodobny sukces

Post autor: pjacki »

Witam wszystkich,
bardzo się cieszę, że znalazłem to forum, bo udało mi się zrobić coś niesamowitego i koniecznie chciałem się tym podzielić z kimś, kto zna się na rzeczy.

Swego czasu nauczyłem się kopulować motyle w rękach. Działa to świetnie dla pazi i dla większych bielinków. 2 lata temu mając akurat w zimowaniu jaja P.apollo i jak zwykle poczwarki S.pavonia postanowiłem sprawdzić, czy można skrzyżować te nie spokrewnione ze sobą gatunki. Zrobiłem to dla zabawy, nie wierząc w sukces, ale stało się coś niesamowitego! Przetrzymałem poczwarki pavoni (samice) w lodówce do końca maja, a hodowlę apolla popędziłem w domu, uzyskując motyle obu gatunków w połowie czerwca 2008. Zmuszałem w rękach samce apolla do chwycenia się z samicami pavonii, (w drugą stronę nie dało rady, bo samce pavonii nie były podatne na taki przymus, w przeciwieństwie do samców apolla). Większość nie chciała kopulować, ale jedna para się złączyła na kilka minut. I stało się coś niesamowitego, w co nigdy bym nie uwierzył, gdybym nie byłego świadkiem: samica pavoni po takiej wymuszonej kopulacji zniosła ok. 150 jaj, z których wylęgło się 19 gąsienic. Śmiertelność była duża, gąsienice nie chciały żerować na rozchodniku, ledwo co żerowały na śliwie, wyglądały na ciemną formę gąsienic pavonii, gdybym je znalazł w terenie nie wziąłbym ich na pewno za krzyżówkę międzygatunkową (niesamowicie żałuję, że nie miałem aparatu). W końcu udało mi się uzyskać 4 poczwarki (podobne do pavoni, ale nieco przyprószone białym nalotem, oprzęd szczątkowy, niedorozwinięty). 3 z nich zdechło podczas zimowania, ale po wniesieniu do mieszkania, 10 dni temu wylęgł się samiec!!! Rozpiera mnie taka radość, że musiałem o tym komuś powiedzieć, aż kupiłem wreszcie swój pierwszy aparat cyfrowy i przeszukiwałem sieć aż znalazłem to forum. Właśnie zdjąłem z rozpinała i nie mogę się napatrzyć!

Pozdrawiam wszystkich.
Załączniki
krzyzowka.jpg
krzyzowka.jpg (69.39 KiB) Przejrzano 2408 razy
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

Nieprawdopodobne, hehe :mrgreen:
admin
Administrator
Posty: 1596
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

Gratulacje!!!! :cool:
Czy takie mieszance mozna nazywac jakoś np. apollo x pavonia? Tylko co z nazwą rodzajową, jaka wtedy powinna być - po samicy czy po samcu?
W każdym razie jestem ciekaw jaką cenę rynkową może taki okaz osiągnąć?
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Prima Aprilis :mrgreen:
brakkonta

Post autor: brakkonta »

admin pisze:W każdym razie jestem ciekaw jaką cenę rynkową może taki okaz osiągnąć?
no i czy ta cena też będzie miała coś wspólnego z Prima Aprilis'em ? :wink:
jon

Post autor: jon »

Powinien się nazywać Parnassius pavonia.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Post autor: Łukasz »

Prima Aprilis - owszem, chociaż przyznam że krzyżówka skołowała mnie do tego stopnia że przekopałem pół neta :smile: Widać że wszystkich pozostałych też zszokowała bo nawet nie zwrócili uwagi, że apollo jest chroniony (niesamowite...)
Ciekawe tylko czy już ktoś wpadł, co to: Polythysana apollina http://www.silkmoths.bizland.com/kwpapollina.htm
Tutaj równie ekstremalny przykład: http://www.actias.de/index.php?page=Thr ... adID=13476
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

Łukasz pisze:Widać że wszystkich pozostałych też zszokowała bo nawet nie zwrócili uwagi, że apollo jest chroniony (niesamowite...)
Daj spokój, masz tylko poszlaki i zdjęcie krzyżówki ;)
admin
Administrator
Posty: 1596
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Post autor: admin »

A ja tylko żartowałem :-) :-) :-)
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Post autor: SiejeOwies »

Hehe dobry żart ;) Na początku uwierzyłem :D
Awatar użytkownika
pjacki
Posty: 20
Rejestracja: środa, 1 kwietnia 2009, 11:42
Lokalizacja: Polska

Dementi

Post autor: pjacki »

Prima aprilis za nami, więc mogę potwierdzić :-) . Nie daliście się zwieść, mimo, że Jacek (który zresztą też się nie nabrał) próbował podkręcić atmosferę :-). Gatunek pawicy oczywiście istniejący w rzeczywistości, żadna krzyżówka. Ale żeby nie pozostać całkiem gołosłownym odnośnie sukcesów w krzyżowaniu gatunków przesyłam zdjęcia wyległych w prima aprilis (po dwukrotnym zimowaniu), ale pomimo tego jak najbardziej prawdziwych krzyżówek samicy Lycia hirtaria x samca Lycia pomonaria. Samica jest typowa dla tej krzyżówki, ma skrzydła do około 1/3 zredukowane względem normalnej samicy L.hirtaria, ale proste, niepokurczone (w pełni kończy się proces ich rozprostowywania).
Załączniki
Samica hybrydy Lycia hirtaria (samica) x L.pomonaria (samiec)
Samica hybrydy Lycia hirtaria (samica) x L.pomonaria (samiec)
hybryda_L.hirtaria_fem_x_L.pomonaria_mal_IMG_1957.jpg (68.08 KiB) Przejrzano 2372 razy
Samiec hybrydy Lycia hirtaria (samica) x L.pomonaria (samiec)
Samiec hybrydy Lycia hirtaria (samica) x L.pomonaria (samiec)
hybryda_L.hirtaria_fem_x_L.pomonaria_mal_IMG_1944.jpg (77.42 KiB) Przejrzano 2380 razy
Zablokowany

Wróć do „Humor, zagadki (entom.)”