owady w 3d

Zagadki entomologiczne, humor i inne - na luzie! (ale o entomologii)
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

owady w 3d

Post autor: ricosz »

Ciekawi mnie czy ktoś z forumowiczów bawił się w fotografowanie owadów w 3-ch wymiarach. Aktualnie sporo jest na rynku telewizorów i monitorów z 3d, no i głębia daje ciekawszy efekt niż płaskie zdjęcie, czemu więc nie spróbować. Mam kilka fotek zrobionych w 3d (zwykłym aparatem), jedno w załączniku.
Załączniki
chrz3d.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.25 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: owady w 3d

Post autor: Rafał Celadyn »

... a jak to się robi? 8)
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: owady w 3d

Post autor: ricosz »

Rafał Celadyn pisze:...  a jak to się robi?  8)
Jakby się dokładniej przyjrzeć zdjęciu to wszystko jest oczywiste ;)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: owady w 3d

Post autor: Rafał Celadyn »

..nie wiem ,jak dokładnie musiałbym sie wgapiać żeby to było dla mnie oczywiste :mrgreen:
widzę jakies zniekształcenie geometryczne powielone dwukrotnie i tyle...chyba z puszki ci cos takiego od razu nie wyszło :o
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: owady w 3d

Post autor: ricosz »

Pokrótce: dwie fotki z lekkim przesunięciem (górna - widok z oka lewego, dolne - z prawego) złożone jak na rysunku (OU), ewentualnie obok siebie (SBS). Dodatkowo spłaszczone 50% w pionie, bo mój monitor LG poszerza 200 % więc wyszłyby za szerokie. Włączasz 3d w monitorze i podziwiasz w trzech wymiarach.
PS. Może prześlesz mi dwa ujęcia (przesunięcie w poziomie ok. 1 cm) jakiejś swojej ciekawej zdobyczy, a ja sobie poskładam w 3d ?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: owady w 3d

Post autor: Rafał Celadyn »

ricosz pisze:Włączasz 3d w monitorze i podziwiasz w trzech wymiarach.
no, najpierw trzeba mieć taki monitor ;-)
ricosz pisze:Może prześlesz mi dwa ujęcia (przesunięcie w poziomie ok. 1 cm) jakiejś swojej ciekawej zdobyczy, a ja sobie poskładam w 3d ?
tzn dwa szoty z przesuwem o centymetr ?
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: owady w 3d

Post autor: ricosz »

tak, przesunąć aparat o ok. centymetr w poziomie (im mniejszy owad tym mniejsze przesunięcie) ale nie obracać przy okazji. Obojętne czy w lewo czy w prawo, bo przestawię sobie zdjęcia. Ze statywem prosta sprawa, ale ja nie posiadam statywu stąd większość prób nie daje efektu i nie da się poskładać. Bez monitora 3d faktycznie ciężko zobaczyć 3d ale można spróbować "na zeza". Są szpece co widzą w ten sposób jeden obraz w 3d z dwóch płaskich zdjęć obok siebie (tzw. "3d cross eye") tyle że zdjęcia muszą być na odwrót tzn. dla lewego oka z prawej a dla prawego z lewej. Można też zrobić anaglifa i oglądać na normalnym monitorze przez okulary red-cyjan. Niestety efekt sporo słabszy.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: owady w 3d

Post autor: Rafał Celadyn »

ok ,dzisiaj już troche pózno ale siądę do tego jutro,jeszcze pytanie :czy foty przeznaczone do takich zabaw mogą być obrabiane? Chodzi mi o to ,czy jesli jedna fotka od drugiej, będzie sie róznić np. kontrastem etc. to efekt będzie ok ?
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: owady w 3d

Post autor: ricosz »

Kontrast, jasność, nawet kolorystyka nieco różniąca się - można to poprawić i efekt ok, gorzej jeśli ostrość na zdjęciach się różni, wtedy mózg wariuje i zdjęcie nie nadaje się do oglądania. Czekam na przykładową parę fot. Poskładam i ocenię efekt :papa:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: owady w 3d

Post autor: Rafał Celadyn »

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Humor, zagadki (entom.)”