wymarły, znów stwierdzony storczyk Anacamptis pyramidalis

Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1148
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

wymarły, znów stwierdzony storczyk Anacamptis pyramidalis

Post autor: Marcin Kutera »

Ostatnio na forum dyskusyjnym TBOP pojawił się news o tym, że ponownie stwierdzono wymarły gatunek storczyka koślaczka stożkowatego Anacamptis pyramidalis

Przesyłam info z forum dla zainteresowanych


Subject: [Wiadomosci KP] Koślaczek stożkowaty Anacamptis piramidalis żyje !


Jeden z naszych współpracowników, Pan Paweł Pluciński, odnalazł w 2009 roku, w dolinie Odry w woj. zachodniopomorskim, żyjąca populację ok. 100 osobników koślaczka stożkowego Anacamptis piramidalis. Ten storczyk uważany był dotąd za od dawna wymarły w Polsce.



Nikt dotąd nie wierzył, że koślaczek może się jeszcze w Polsce odnaleźć, do tego stopnia że gatunku tego nie ma nawet na aktualnej liście roślin chronionych. W związku z odkryciem, Klub Przyrodników złożył do Ministra Środowiska wniosek o objęcie koślaczka ochroną gatunkową. Ponieważ jednak nie wierzymy w sprawność legislacyjną Ministerstwa – równocześnie złożyliśmy wniosek do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie o objęcie ochroną gatunkową na terenie województwa zachodniopomorskiego na okres 2 lat, w trybie art. 53 ustawy o ochronie przyrody. Równocześnie wnioskujemy o ochronę stanowiska w formie rezerwatu przyrody.

Ostatnio zmieniony środa, 17 marca 2010, 22:49 przez Marcin Kutera, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Gratulacje - oby tylko ktoś nie zaprojektował tamtędy drogi szybkiego ruchu :???:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7253
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

W "Wyborczej" była o tym mała wzmianka...fajna sprawa :smile: .
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: Robert Rosa »

Dla mniej wtajemniczonych... niestety ten z Krymu. Wspomniane stanowisko obecnie raczej nie jest zagrożone przez działalność człowieka, jeśli nie zarośnie , to przetrwa.
Załączniki
koślaczek.jpg
koślaczek.jpg (95.36 KiB) Przejrzano 2233 razy
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1148
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

czyli jakaś "na dziko" reintrodukcja koślaczka stożkowatego osobnikami z Krymu. O tym nie słyszałem. Ale jeśli się przyjęły osobniki to też jest to wielki sukces (fakt, że może trochę inny genotyp).
Należy zadbać o stanowisko, żeby jak tu koledzy piszą (Jarek Bury) jakieś przedsięwzięcie nie zostało zaprojektowane na terenie tego stanowiska. Teraz rola RDOSiu w tym.
Rafał Ruta
Posty: 250
Rejestracja: poniedziałek, 12 kwietnia 2004, 11:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Rafał Ruta »

czyli jakaś "na dziko" reintrodukcja koślaczka stożkowatego osobnikami z Krymu. O tym nie słyszałem.
:shock: Co???
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1148
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

aha sorki za zamieszanie. Czyli Roberta zdjęcie tego storczyka pochodzi z Krymu. To jestem jeszcze bardziej pocieszony, że to jest poprostu naturalne stanowisko w Polsce koślaczka stożkowatego. Zmyliło mnie to "wtajemniczenie" Roberta.
:wink:

Wybaczcie koledzy!!!
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: Robert Rosa »

:lol: oj uśmiałem się jak norka; Marcin storczyk z fotki rośnie pewnie nadal na jego naturalnym stanowisku u podnóża Arpackiego wodospadu koło wsi Zielenogorie na Krymie.
Genotypów storczykom nie mieszam, bo ktoś posądzić by mnie mógł o jakąś "florofilię" (cokolwiek to może znaczyć :mrgreen: ), a zwrot "dla mniej wtajemniczonych" jest dla ludków mniej ocykanych w temacie "storczyki" (m.in. takich jak ja :oops: )

pzdr
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1148
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

oki już rozumiem, ha, ha - tośmy się dogadali.
Dobrze, że się odezwałeś Robercie i rozwiałeś wątpliwości. A o "florofila" broń boże mi Cię oceniać, pomyślałem tylko, że coś wiesz więcej na ten temat ( że gdzieś może czytałeś albo zasłyszałeś o sadzeniu krymskich storczyków w naszym kraju). Na szczęście to Nasza Krajowa Populacja koślaczka stożkowatego!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny, grzyby.”