Sprzęt dla początkujących

Układanie zbiorów, gabloty, szpilki narzędzia i przybory entomologiczne
Marcino22jo
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 22 marca 2009, 13:47
Lokalizacja: beskid żywiecki

Sprzęt dla początkujących

Post autor: Marcino22jo »

Witam - entomologią interesuję się już mniej więcej rok, jednakże na razie było to zainteresowanie stricte teoretyczne. Od kwietnia zamierzam jednak zacząć kolekcjonowanie owadów - mam podstawy teoretyczne, ale zwracam się do was o pomoc odnośnie sprzętu...

Potrzebuję po prostu waszej porady odnośnie szpilek, penset, igieł preparacyjnych o kartoników...jednym słowem narzędzi do preparacji. Nie wydaje mi się abym na samym początku potrzebował wszystkich, specjalistycznych "urządzeń". Chciałbym się po prostu dowiedzieć co mam na razie kupić, abym mógł spokojnie rozpocząć odławianie owadów. Zależy mi głównie o waszych poradach dotyczących kartoników i szpilek...wiem, że zależy to od owada, ale nie chciałbym tak na samym początku zbankrutować...a wydaje mi się że na początku wystarczyły by mi po 2 typy kartoników i szpilek.

Co do chemii i narzędzi do połowu to z tym się uporałem.

Chętnie wysłucham każdej opinii.
Wojciech Kubiak
Posty: 655
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Wojciech Kubiak »

Cześć
Mi się najbardziej przydają szpili nr 1,2 i rzadziej 3. Co do kartoników ta 2 rozmiary nie wystarczą. Tu potrzeba prznajmniej z 6-7 rozmiarów i nie martw się o bankructwo, bo szpilki w dobrych sklepach kosztują 9zł - 100szt. a kartoniki - 3zł - 100szt.
Dorbe sklepy ze sprzętem to np:
Entomom.pl - najtańszy sprzęt
Artinsect.com - też tanio
Paradox.com - najdroższy sprzęt
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Od kwietnia zamierzam jednak zacząć kolekcjonowanie owadów
Pisząc, że zamierzasz kolekcjonować owady, bardzo zawężasz pole działania. Może lepiej zająć się kolekcjonowaniem jakichś przedmiotów (znaczki, podkładki do piwa)?
Jeżeli jednak zamierzasz koniecznie zabijać owady i tworzyć kolekcję po to, aby je lepiej poznać, to może na początek wystarczą ci szpilki, a owadów nie będziesz łapał masowo, ale tylko tyle, żeby nauczyć się odróżniać podstawowe rzędy i mieć czas na sprecyzowanie swoich zainteresowań?
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: CARABUS12 »

Jacek dobrze napisał
:cool: ale jak masz to robić na poważnie to popatrz tu
https://entomo.pl/zbior.htm
http://www.artinsect.all.pl/
Marcino22jo
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 22 marca 2009, 13:47
Lokalizacja: beskid żywiecki

Post autor: Marcino22jo »

Od kwietnia zamierzam jednak zacząć kolekcjonowanie owadów
Pisząc, że zamierzasz kolekcjonować owady, bardzo zawężasz pole działania. Może lepiej zająć się kolekcjonowaniem jakichś przedmiotów (znaczki, podkładki do piwa)?
Przepraszam - moja wina...nie wiem jak to się stało, że w moim poście nie umieściłem informacji że interesują mnie głównie chrząszcze i ważki. określenie "kolekcjonowanie" też nie było najfortunniejsze z mojej strony.

I dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16268
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Marcino22jo pisze:interesują mnie głównie chrząszcze i ważki
W takim razie będziesz potrzebował szpilek nr 1 i 2 (ważki, chrząszcze bezpośrednio przyszpilane) oraz 3, ew. 4 (chrząszcze na kartonach). Co do kartoników, poczytaj ten wątek:
viewtopic.php?t=7014
Igłę preparacyjną można zrobić samemu ze szpilki entomologicznej: obsadzasz ją w jakiejś oprawce albo - równie dobrze - używasz "gołej" szpilki.
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Post autor: Łukasz Buglowski »

ja w swojej kolekcji mam motyle chrząszcze trzmiela i ważke...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizacja zbioru - gabloty, etykietowanie, szpilki”