tymol ...

Układanie zbiorów, gabloty, szpilki narzędzia i przybory entomologiczne
Grzegorek
Posty: 215
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 18:55
Lokalizacja: Warszawa

tymol ...

Post autor: Grzegorek »

Mam pytanie jak stosowac tymol i paradwuchlorobenzen. W jakiej ilości i w jakiej postaci ?
Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Jeśli masz w mieszkaniu zbiór to odradzam stanowczo paradwuchlorobenzen, jest bardzo szkodliwy.
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Marek Przewoźny pisze:Jeśli masz w mieszkaniu zbiór to odradzam stanowczo paradwuchlorobenzen, jest bardzo szkodliwy.
a co proponujesz w zamian Marku?
jak twierdził słusznie Galen wszystko może być trucizną, to tylko kwestia dawki
Jeżeli używasz kilku kryształków raz na rok w szczelnej gablocie a przechowujesz go w szczelnym pojemniku to chyba nie ma co dramatyzować. Całe pokolenia Polaków miały z nim do czynienia w będąc bliskim kontakcie własnych 4 liter na desce klozetowej. Przecież był o ile nie jest dalej głównym składnikiem kostek toaletowych, może już nie w Polsce to w ościennych krajach. Nie wspomnę że wystawione 4 litery na działanie par PDB to nie żart, bo prostnica stanowi doskonałe miejsce wchłaniania wszystkiego o czym pewnie wiecie bo czopków doustnie się nie bierze.
Poza tym nie wiem czy lepiej użyć paru kryształków PDB czy pryskać jakimś ,,wynalazkiem" w sprayu zapewne tez szkodliwym.
Pokolenia entomologów żyją długo i szczęśliwie, więc może bez paniki :mrgreen:
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

Jak się okazuje, paradichlorobenzen jest środkiem słabo zabezpieczającym zbiory, o czym przekonać się można w muzeach przyrodniczych (w magazynach, gdzie powietrze niemal nasycone jest oparami paradichlorobenzenu ciągle utrzymują się szkodniki zbiorów). Osobiście do zabezpieczenia zbiorów od kilku lat z powodzeniem stosuję paski z grubego kartonu (z podkładek do piwa) o długości kilku cm i szerokości 2 cm, które nasączam insektycydem typu „Rajd” przeznaczonym do dyfuzorów termicznych (sprzedawany w małych buteleczkach) i po 2 - 4 umieszczam w gablotach.
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Ja osobiście z PDB problemów żadnych nie mam i zbiory mam czyste. Kiedyś jak nie używałem cos mi zaatakowało kilka gablot w tym biegaczy Mietku :mrgreen: ale po dezynfekcji pozostałych oparami octanu i wyłożeniu PDB problem się skończył
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Przemek pisze: Jeżeli używasz kilku kryształków raz na rok w szczelnej gablocie a przechowujesz go w szczelnym pojemniku to chyba nie ma co dramatyzować.
Kilka krysztalkow raz na rok to zadne zabezpieczenie. Ma byc tyle, zeby caly czas bylo te krysztalki widac, a sublimuja dosc szybko. Byl juz ten temat; uzywanie PDCB w domu to glupota. Jest tyle lepszych srodkow (wspomniane insektycydy z grupy pyretroidow, ktorymi mozna wrecz spryskac wnetrze szafy z gablotami), ze nie ma potrzeby rozwalac sobie watroby. Poza tym tak jak pisze Mietek, PDCB slabo chroni zbiory, sa szkodniki, ktorym on nieszczegolnie przeszkadza.

Co do tymolu, to w naszym klimacie rzadko zachodzi potrzeba ochrony przez grzybami okazow w gablotach, jesli pomieszczenie nie jest szczegolnie wilgotne to nic nie plesnieje.

Pawel
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Nie uważam że PDB jest jedynym zagrożeniem dla wątroby entomologów, bo znam gorsze jak chociażby paracetamol, który kosi wątrobę aż miło i nie trzeba lat by przekonać się o tym, ale argumenty Pawła i Mietka przekonały mnie na tyle, że nie tyle z obawy o zdrowie ale z lenistwa (ze względu na łatwiejsze użycie) przeje na insektycydy pyretroidowe. Łatwiej jest trzymać puszkę ze sprayem jakiegoś Raid'a niż poowijana w worki puszkę z PDB, który się zbryla, etc...
lotr
Posty: 269
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2005, 22:41
Lokalizacja: Bydgoszcz obecnie
Kontakt:

Post autor: lotr »

Sporo znajomych używa papieru na mole - Globol. Ja jeszcze nie sprawdzałem, bo jakoś nie mogę go dostać, ale z tego co słyszałem jest całkiem skuteczny i raczej nie wpływa na wątrobę ;)
Witas

Post autor: Witas »

Globol jest baaaaaaaaaaardzo skuteczny. Szczególnie tłucze hodowle w domu. Do spodu.
Trzeba się z nim umiejętnie obchodzić. Ja z płytki wycinam kwadraty 5-7mm, na szpilkę i do gablotki. Bardzo skuteczne. Reszta z powrotem do torebki. Nie wolno zostawić płytki luzem w pomieszczeni nawet na godzinę, bo wszystkie hodowle w tym pomieszczeniu szlag trafi.
Do nabycia w Castoramie itp na dziale ogrodniczym.
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Oooo Globol to ja chyba mam w domu nawet, żona kupowała kiedyś, takie żółte papierki????
widziałem wiszą w szafie, teraz wiem dlaczego zamarły mi hodowle kózek.....jeśli to z tego powodu to skuteczny ...że aż szlag trafia :(
Witas

Post autor: Witas »

Mnie jeszcze nic nie popłynęło :grin: bo w porę mnie ostrzeżono.
Ale kolega kiedyś dziwił się że mu parę hodowli jednego dnia zdechło :twisted:
lotr
Posty: 269
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2005, 22:41
Lokalizacja: Bydgoszcz obecnie
Kontakt:

Post autor: lotr »

Do nabycia w Castoramie itp na dziale ogrodniczym.
Dzięki, poszukam ;) W castoramie jeszcze nie byłem ;)
Przemek pisze:takie żółte papierki????
Tak, to to. Widzę, że faktycznie skuteczny w takim razie...
Grzegorek
Posty: 215
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 18:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Grzegorek »

Dziękuje wszystkim forumowiczom za wyczerpujące wyjaśnienia.
Pozdrowienia :grin:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizacja zbioru - gabloty, etykietowanie, szpilki”