Wieszać czy nie wieszać?

Układanie zbiorów, gabloty, szpilki narzędzia i przybory entomologiczne
Awatar użytkownika
Bartek89
Posty: 24
Rejestracja: piątek, 8 czerwca 2012, 21:39
Lokalizacja: Poznań

Wieszać czy nie wieszać?

Post autor: Bartek89 »

Mam pytanie dotyczące wieszania zbiorów na ścianę, nie jestem do końca przekonany, czy z okazami się nic nie stanie?
I czy sprawa tak samo się ma z egzotycznymi, zakupionymi owadami w gablotkach?
I jeszcze czy najlepsze miejsce do przechowywania zbiorów entomologicznych to szafka?
Z góry dziękuję za odpowiedzi :D
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Wieszać czy nie wieszać?

Post autor: Aneta »

Na ścianie okazy zdecydowanie szybciej tracą barwy, nawet jeśli nie wiszą tam, gdzie bezpośrednio pada słońce. IMO jedyne słuszne miejsce dla zbiorów to zamykane szafki.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Wieszać czy nie wieszać?

Post autor: Miłosz Mazur »

Chrząszcze jeszcze można jako tako. Wisi u mnie jeden ładny Eupholus od prawie 10 lat i wciąż wygląda znakomicie. Z motylami jest dużo gorzej. Miałem kiedyś gablotkę z jakimiś ładnymi sówkami i po kilku latach mam prawie same bielinki ;)
Awatar użytkownika
Witek M
Posty: 101
Rejestracja: sobota, 6 sierpnia 2011, 11:30
UTM: CA74
Lokalizacja: Oświęcim

Re: Wieszać czy nie wieszać?

Post autor: Witek M »

Z doświadczenia wiem, że to kiepski pomysł. Moją przygodę z motylami zaczynałem właśnie od takich pojedynczych gablotek z motylami. Ile się dało, wyjąłem, bo bardzo szybko blakną. Zdecydowanie odradzam, zwłaszcza nocne. Natomiast wydaje mi się, że np Morpho nie blakną, ze względu na to że załamują światło, ale musiałby to ktoś potwierdzić ;)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Wieszać czy nie wieszać?

Post autor: Antek Kwiczala † »

Nie blakną motyle, u których przeważają barwy strukturalne, np. właśnie Morpho, ale to rzadkie wyjątki. Absolutnie odradzam wieszania gablot na ścianach. Chyba że gablotkę z jednym Morpho - by znajomi mieli co obejrzeć :smiech:
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Wieszać czy nie wieszać?

Post autor: Jacek Kalisiak »

Jakieś 30-ści lat temu odwiedziłem osobę, która zakupiła kolekcję motyli i powiesiła na ścianie. Był to jak się domyślam rodzaj szpanu. Ściana z gablotami była zasłaniana kotarą. Pomysł z różnych względów chybiony.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Wieszać czy nie wieszać?

Post autor: Przemek Zięba »

a ja w pracy mam u siebie w gabinecie powieszone gabloty z egzotyką. Z prostej przyczyny, nie dla szpanu a z chęci oszczędzenia miejsca w domu. Zaprzestałem gromadzenia egzotyki czas jakiś temu. Egzoty wyglądają malowniczo, jak maja gabloty leżeć w piwnicy z braku miejsca to niech cieszą moje i pracowników oko :-) Wszystkim sie podobają, a że wygląda pokój trochę muzealnie to już sam urok jak dla mnie. Ale zbiory o wartości większej, naukowe, porównawcze, tylko w pozycji poziomej.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Wieszać czy nie wieszać?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Miejsce motyli jest w gablotach i szafach. Jak chcesz mieć fajny widok na ścianach to wydrukuj ciekawsze zdjęcia i powieś. Ja tak robię od dawna. Dzięki temu przebywam głównie wśród tropikalnych lasów deszczowych :)
Awatar użytkownika
Bartek89
Posty: 24
Rejestracja: piątek, 8 czerwca 2012, 21:39
Lokalizacja: Poznań

Re: Wieszać czy nie wieszać?

Post autor: Bartek89 »

Miałem takie przeczuci związane z blaknięciem u motyli.
Jednak zaryzykuję i powieszę parę gablotek z chrząszczami, ptasznikiem, patyczakiem i właśnie z Morpho.
Zawieszę je na ścianę na którą nie padają promienie słońca, raczej nie powinno się z nimi nic dziać, w razie zaobserwowania jakiś zmian ściągnę gablotki.
Chce po prostu nacieszyć oko tymi fascynującymi owadami :D
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Wieszać czy nie wieszać?

Post autor: Przemek Zięba »

No uzupełniając moje gabloty z egzotyką wiszące na ścianie to wyłącznie chrząszcze :-))
ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizacja zbioru - gabloty, etykietowanie, szpilki”