Efektywne prowadzenie zbioru

Układanie zbiorów, gabloty, szpilki narzędzia i przybory entomologiczne
Aleksander
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2011, 16:20

Efektywne prowadzenie zbioru

Post autor: Aleksander »

Witam. To mój pierwszy post na tym forum. Piszę ten temat, gdyż zbieram już od roku chrząszcze i zaczął się u mnie problem z segregacją okazów. Przeglądałem zdjęcia zbiorów doświadczonych entomologów, lecz sam nie wiem jak najlepiej będzie prowadzić zbiór. Ja do tej pory mam gablotę 50x40 z tackami 1:16. Jednak nie jest to zbyt praktyczne. zastanawiam się nad pudłami entomologicznymi takimi w jakich zbiór prowadzi Pan Honza. Jednak może poradzicie jakie rozwiązanie jest najbardziej praktyczne, bo popełniliście już wiele błędów więc macie już doświadczenie, a ja nie. Proszę więc o rade.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Efektywne prowadzenie zbioru

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Nie ma złotego środka. Patrząc na duże zbiory doświadczonych entomologów nie sugeruj się ich metodami układania okazów bo wpadniesz w kompleksy. Najważniejsze jest przyzwoite spreparowanie i prawidłowe zaetykietowanie okazów. W jaki sposób ułożysz je w gablotach to pytanie do siebie samego. Jeśli tworzysz zbiór porównawczy, czy zbior coleopterofauny Twojej okolicy, czy może zbiór gatunków danego rodzaju ... te czynniki będę determinować sposób ich ułożenia.
Tacki są o tyle dobre, że przeogranizowanie zbioru jest możliwe błyskawicznie i bez większego ryzyka uszkodzenia okazów.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Efektywne prowadzenie zbioru

Post autor: Jacek Kurzawa »

Rozumiem tak to pytanie - czy używać gablot 40 x 50 czy pudła entomologiczne o mniejszych rozmiarach (czy dobrze zrozumiałem?).
Pudła są poręczniejsze, szczególnie chrząszczarze lubią ten format. przy rozmiarach gabloty 50 x 40 stosowanie tacek jest bardziej uzasadnione, szczególnie przy mniejszych owadach, pomagają szybko przeorganizować zbiór. Jak pracuje sie na pudlach (jakie są koszty), to pytanie do tych osob, ktore je stosują. Dla mnie na przesiadkę jest już za późno.

Na skróty:
zbiór Honzy viewtopic.php?f=812&t=16395
tacki: viewtopic.php?f=33&t=585
Aleksander
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2011, 16:20

Re: Efektywne prowadzenie zbioru

Post autor: Aleksander »

Dokładnie o to chodzi. Jednak w międzyczasie kupiłem dwa pudła (40x30) i bardzo się zawiodłem. Myślałem, że obchodzenie się z oszkloną pokrywą jest kłopotliwe, ale z tymi "pełnymi" pokrywami jest znacznie gorzej. Co chwilę trzeba otwierać przez co jest ryzyko uszkodzenia okazów przy przeglądaniu zbioru (np. jak lupa wypadnie z ręki). Myślę teraz nad gablotami oszklonymi 40x30 bez tacek, ale trochę obawiam się, że znowu trafię kulą w płot.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizacja zbioru - gabloty, etykietowanie, szpilki”