Zakupy dla pocztkujcych :)

Układanie zbiorów, gabloty, szpilki narzędzia i przybory entomologiczne
Awatar użytkownika
Mattitjah
Posty: 131
Rejestracja: poniedziałek, 30 kwietnia 2007, 19:46
Lokalizacja: Płock

Zakupy dla pocztkujcych :)

Post autor: Mattitjah »

Chciałem się poradzić doświadczonych Kolegów, gdzie i jakiego rodzaju i marki kupić sprzęt entomologiczny i rzeczy potrzebne do preparowania i organizacji kolekcji. Oczywiście nie za drogo i taki by służył latami. Dopiero zaczynam i chciałbym się zaopatrzyć w coś dobrego, a nie w jakiś bubel.

1. czerpak (gdzie i jakie optymalne wymiary)
2. gabloty (od kogo)
3. szpilki (jak marka i rozmiary do przyszpilania owadów na kartonikach)
4. kartoniki (jakiej marki i ewentualnie najczęściej zużywane rozmiary)
5. klej (marka)
6. środek do dezynsekcji gablot
7. itd

Jeszcze chciałem się spytać w co wkładacie schwytane owady (chodzi mi o chrząszcze) i czy je zatruwacie w terenie?
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Pytan co niemiara :)
moze zadzwon jesli chcesz zebym to ja udzielil Ci informacji
0697032434
pozzdrawiam
przemek
Awatar użytkownika
Mattitjah
Posty: 131
Rejestracja: poniedziałek, 30 kwietnia 2007, 19:46
Lokalizacja: Płock

Post autor: Mattitjah »

Myślałem drodzy Koledzy, że będzie większy odzew na wołania nowicjusza, ale może jeszcze trzeba trochę poczekać i zaczną się pojawiać jakieś odpowiedzi.Chodzi mi o podstawowe informacje dotyczące używanego sprzętu, oparte na wiedzy i doświadczeniu, które mógłbym statystycznie porównać i wybrać dla mnie optymalne produkty. Pytań może na pierwszy rzut oka wydawać się dużo, ale to są jednak kluczowe sprawy przy ograniczonym budżecie i dla osób po raz pierwszy stykających się z entomologią. Wiem że większość informacji można znaleźć w wielu rozproszonych postach na forum, ale wypadałoby to jednak zebrać jeszcze bardziej do kupy.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam!

p.s. Przemku wolałbym gdybyś mi te informacje jednak w poście umieścił, albo chociaż na pw (jak się obawiasz jakiś represji ze strony firm), w końcu to forum ma służyć dla ogółu, też dla początkujących, a nie głównie dla starych wyjadaczy.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

To jest proste i jednocześnie trudne pytanie gdyż każdy z nas ma własny warsztat, który cały czas zmienia i udoskonala. Ale tak bardzo ogólnie:

czerpak - średnica 40 cm, kij 120-140 cm, zależnie od twojego wzrostu, koniecznie z mocnego materiału albo podwójny z warstwą dederonu. jeśli tylko motyle to proponuje lekki czerpak z delikatniejszego materiału

Gabloty - standardowe 40x50x6 cm,

Szpilki - albo oryginalne Morpho albo od Tadka Bziuka (robie on też gabloty i rozpinadła), ja stosuje nr 1 czarne, czasem 000 do błonkówek lub 2 do kartoników z wiekszymi owadami

Kartoniki - zależy co łapiesz ja używam ok 10 różnych rozmiarów, zawsze dostosowane do wielkości owada

Klej - najlepiej całkowicie rozpuszczalny w wodzie ja stosowałem Biokleber obecnie ten dostepny w Paradoxie, jest bardzo dobry

Dezynsekcja - do gablot których nie używasz za często paradwuchorobenzen w bańkach szklanych; gablot używanych na bieżąca nie truje, jedynie raz w roku daje im pastylke na tydzien dwa z Invetu

Itd - praktyka, praktyka, praktyka :mrgreen:

strony gdzie kupisz co trzeba

www.entomon.pl
www.paradox.co.pl

Pozdrawiam
Ewka
Posty: 16
Rejestracja: czwartek, 24 maja 2007, 20:16
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: Ewka »

Jeśli chodzi o chwytanie i usypianie owadów, ja robię to od razu w terenie, tzn. pakuję je do zatruwaczki, skonstruowanej w ten sposób: metalowa puszka albo słoik, na dnie takowego kawałek gąbki (takiej jaką np. się zmywa naczynia :P ) nasączonej octanem etylu. Po octanie owady są giętkie przez długi czas, więc nawet jesli urządzisz sobie kilkudniowy wypad w teren, po powrocie do domu rozłożysz je bez problemu - mój ojciec łapie dla mnie wszystko co jak uważa powinno się znaleźć w moim zbiorze :) i często po tygodniu przypomina mu się, że ma dla mnie "jakiegoś robaka" :roll:
Doradzam też natychmiastowe zrobienie małej notatki w terenie przy kazdym okazie, bo dzień pełen owadzich cudów i wrażeń może sprawić, że zapomnimy albo zniekształcimy istotne informacje dotyczące miejsca gdzie znaleźliśmy okaz, warunków jakie panowały, jakis innych istotnych szczegółów, itd.
Życzę ekspresowego zdobywania doświadczenia i powodzenia w terenie.
Awatar użytkownika
Tomasz G.
Posty: 354
Rejestracja: niedziela, 18 lipca 2010, 12:37

Re: Zakupy dla pocztkujcych :)

Post autor: Tomasz G. »

Nie jestem doświadczony, ale powiem, że sporo można zrobić samemu i właśnie tego spróbowałem-
zrobiłem mega wypasiony trapik :roll: z kawałków deseczki; składaną siatkę na próchno; siatkę z rakiety do badmintona (za mała średnica, więc przeciąłem i w rurkę wsadziłem kawałek plastykowego drutu); stojaczek na szkło powiększające (próbowałem wsadzić je do ramki po okularach,ale w tedy trzeba głowę nisko nad owadem pochylać); dyfuzor na lampę z kalką techniczną.
Filip S.
Posty: 138
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 21:05

Re: Zakupy dla pocztkujcych :)

Post autor: Filip S. »

No nie ma to jak sprzęt własnoręcznie zrobiony. Tylko tyle co mogę powiedzieć to siatka na motyle jest za długa, jak złapiesz motyla to się zaplącze w materiał. Widzę też dużą rozpiętość zainteresowania owadami, bo i jest dyfuzor i siatka na motyle. Nikt nie jest w stanie podołać tak wielkim zbiorom, ale o tym przekonasz się sam już niedługo.
Awatar użytkownika
Tomasz G.
Posty: 354
Rejestracja: niedziela, 18 lipca 2010, 12:37

Re: Zakupy dla pocztkujcych :)

Post autor: Tomasz G. »

motyli nie zbieram (nie licząc gąsienic, które hoduję-ale imago wypuszczam), siatki używam bo czasem nie da się owadowi zrobić zdjęcia w naturalnych warunkach-np. niektóre wazki
nie wiem czy dobrze robię,ale na razie żadnego motyla ani ważki nie uszkodziłem
z resztą może się też przydać do chrząszczy, które zbieram-jak będzie gdzieś poza zasięgiem ręki, albo jak będę chciał z liści postrącać jakąś drobinicę.
A co ma dyfuzor do wielkości zbiorów?;p Na ogół wolę zrobić najpierw zdjęcie a potem złapać owada-nawet jeśli jest ryzyko, że zwieje, więc co najwyżej może te zbiory pomniejszyć ;]
Filip S.
Posty: 138
Rejestracja: sobota, 22 maja 2010, 21:05

Re: Zakupy dla pocztkujcych :)

Post autor: Filip S. »

Mi o dyfuzor nie chodziło :D tylko myślałem, że zbierasz i motyle i chrząszcze, a gdy się zbiera wiele różnych owadów to robi się szybko niezły bałagan. A i tak nawet radzę żebyś nie brał się za wszystkie rodziny chrząszczy na raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizacja zbioru - gabloty, etykietowanie, szpilki”