polskie akcenty

Układanie zbiorów, gabloty, szpilki narzędzia i przybory entomologiczne
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

polskie akcenty

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Ślady pracy polskich entomologów napotyka się omalże w każdym w miarę dużym muzeum na świecie. Poniżej zdjęcie z jednej z moich wizyt w Staatliches Museum fur Naturkunde, Stuttgart.

Paweł
Załączniki
Mroczkowski2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.11 KiB)
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Post autor: Miłosz Mazur »

Cieszą takie polskie akcenty :)
Może kiedyś i my zasłużymy na jakąś gablotkę w muzeum ;)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Fajnie gdybyś rozwinął temat bardziej,a skoro bywasz w rożnych muzeach może masz więcej zdjęć (chodzi mi o wygląd gablot wewnątrz :wink: )-taka ciekawość amatora ... ,pozdrawiam Rafał.
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Może i zasłużymy jak przekażemy do muzeum. Właśnie urodziło mi się pytanie...co zrobicie a raczej jak rozdysponujecie zbiorami w testamencie??? Sorki za taki przykry temat - wiadomo, ze entomolodzy żyją na ogół długo i w zdrowiu, ale kiedyś trzeba będzie pra pra wnukom powiedzieć co z tymi zbiorami zrobić...Tak by ktoś później nie wywalił na śmietnik 50 lat pracy ...... albo nie zaczął handlować tym na jakimś portalu aukcyjnym czy oferował do sprzedaży na forum.....
Ja myślę, że chyba przekażę do Muzeum Górnośląskiego, albo i do innego muzeum, ponoć powstaje jakieś wielkie Muzeum Historii Naturalnej w Warszawie może i tam???
Rafał Ruta
Posty: 250
Rejestracja: poniedziałek, 12 kwietnia 2004, 11:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Rafał Ruta »

Czyżby w Stuttgarcie wiedzieli, że Mroczkowski kolekcjonował przekręcone wersje swojego nazwiska w korespondencji i postanowili zapoczątkować nowy dział w jego zbiorach?
ponoć powstaje jakieś wielkie Muzeum Historii Naturalnej w Warszawie
Ale ono chyba powstaje od mniej więcej 1920 roku, więc nie wiem czy będziemy mieć tyle szczęścia, by dożyć tego pięknego dnia.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Rafał Celadyn pisze:Fajnie gdybyś rozwinął temat bardziej,a skoro bywasz w rożnych muzeach może masz więcej zdjęć (chodzi mi o wygląd gablot wewnątrz
Gabloty wszędzie wyglądają podobnie i nie różnią się niczym od pokazywanych na forum. Kiedyś pokazywałem parę fotek z muzeum w Wiedniu, ale doszedłem do wniosku, że nie ma sensu ciągnąć takiego cyklu, bo niby co można pokazywać? Kompakty/szafy/ściany z gablotami wszędzie są takie same, wnętrza magazynów też rzadko bywają jakoś szczególnie atrakcyjne.
a myślę, że chyba przekażę do Muzeum Górnośląskiego, albo i do innego muzeum
Od ostatniej dyskusji na ten temat na forum (parę lat temu) trochę się w Polsce pozmieniało i jest większy wybór jeśli chodzi o miejsca posiadające bardzo dobre warunki do przechowywania zbiorów. Kraków, Wrocław, Bytom, Poznań - od strony technicznej wszędzie robi się poziom światowy. Tylko jednej rzeczy brakuje - etatów. Jeśli przy całym muzealnym zbiorze skacze jeden człowieczek, który musi znać się na wszystkim i jeszcze łapać różne fuchy, żeby przeżyć, to trudno o dobre zarządzanie takim zbiorem... Ale samo przechowywanie w prawidłowych warunkach, co jest w gruncie rzeczy najważniejsze, mamy (przynajmniej w wymienionych miastach) niezłe.

Paweł
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Pawel Jaloszynski pisze:Gabloty wszędzie wyglądają podobnie i nie różnią się niczym od pokazywanych na forum
Ale mnie chodziło o to, co się w nich zajduje :cool: ,pozdrawiam Rafał
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Rafał Celadyn pisze: Ale mnie chodziło o to, co się w nich zajduje
Mniej lub bardziej gęsto upakowane okazy ;-). Co za różnica czy obejrzysz sobie zdjęcie gabloty kolegi z forum czy jednej z kilkudziesięciu tysięcy podobnych gablot z jakiegoś muzeum..?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Pawel Jaloszynski pisze:Co za różnica czy obejrzysz sobie zdjęcie gabloty kolegi z forum czy jednej z kilkudziesięciu tysięcy podobnych gablot z jakiegoś muzeum..?
No wklej, chociaż jedno :razz: ,czysta ciekawość :wink: ,ja w większości mam kolegów od motyli ,a ci od chrząszczy mieszkają daleko :cool:
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Przemek Zięba pisze:Ja myślę, że chyba przekażę do Muzeum Górnośląskiego
:grin: Doskonały pomysł, mocno popieram.
Uważam, że od kilku lat kiedy tworzymy nowy magazyn, w Bytomiu są teraz jedne z najlepszych warunków do przechowywania zbiorów owadów. Jest też komora termiczna, czyli problem szkodników daje się dość łatwo opanować. Póki co jest nas trzech entomologów i dwóch ornitologów, nie licząc preparatorni...
Rafał Ruta
Posty: 250
Rejestracja: poniedziałek, 12 kwietnia 2004, 11:26
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Rafał Ruta »

Trochę odbiegamy od tematu, ale co tam. Zawartość i upakowanie gablot bywają ciekawe i trudno znaleźć kolegę, który miałby w szafie coś podobnego.
Załączniki
A propos "plastikowych kartoników"
A propos "plastikowych kartoników"
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (94.68 KiB)
...i Tervurenie porządeczek.
...i Tervurenie porządeczek.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (91.12 KiB)
Podobno w dużych kolekcjach musi być burdel. A w Londynie...
Podobno w dużych kolekcjach musi być burdel. A w Londynie...
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (80.24 KiB)
ale często można trafić na obszerne wyjaśnienia.
ale często można trafić na obszerne wyjaśnienia.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (82.15 KiB)
pic gab cu.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.9 KiB)
W pudłach pana M. Pica (MNHN, Paryż) zawsze dużo się dzieje,
W pudłach pana M. Pica (MNHN, Paryż) zawsze dużo się dzieje,
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.84 KiB)
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Adam Larysz pisze: :grin: Doskonały pomysł, mocno popieram.
Uważam, że od kilku lat kiedy tworzymy nowy magazyn, w Bytomiu są teraz jedne z najlepszych warunków do przechowywania zbiorów owadów. Jest też komora termiczna, czyli problem szkodników daje się dość łatwo opanować. Póki co jest nas trzech entomologów i dwóch ornitologów, nie licząc preparatorni...
Adamie ale ja jeszcze trochę pociągnę :) tak za kilkadziesiąt lat to i owszem testamentem ustalę MG jako spadkobiercę moich zbiorów (nomen omen nie tylko entomologicznych ale i osteologicznych - te ostatnie może przekaże wczesnej bo w zasadzie zaniechałem zbioru czaszek ssaków o ile muzeum byłoby zainteresowane rzecz jasna - proszę o kontakt !!! oczywiście przekazałbym absolutnie nieodpłatnie jako dar) w zasadzie myślę, że przekazanie do Waszego Muzeum to najlepszy pomysł i już
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Rafał Ruta pisze:Zawartość i upakowanie gablot bywają ciekawe i trudno znaleźć kolegę, który miałby w szafie coś podobnego.
...i właśnie o to mi chodziło :smile: ,dzięki :wink: ,ja mam sentyment do starych zbiorów,czasem chodzę sobie pooglądać zbiory w Muzeum Ziemi Chrzanowskiej, dzięki uprzejmości kustosza p.Piotra Grzegorzka .Pomimo że nie ma tam holotypów ,to też jest ciekawie :smile: .Pozdrawiam Rafał.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Organizacja zbioru - gabloty, etykietowanie, szpilki”