Strona 1 z 1

Płeć - Mimas tiliae

: poniedziałek, 4 maja 2009, 09:28
autor: mkulelelekulala
Witam, dwa dni temu 02-05-2009 znalazłem dwie poczwarki Mimas tiliae, wczoraj zaczeły się wykluwać, może ktoś potrafi określić ich PŁEĆ z dużym prawdopodobieństwem ??? Ja niestety nie potrafię (wydawało mi się że to para, a po przejrzeniu atlasu że to 2 samice w tym 1 zagłodzona).
Jeśli to para, to czy amator ma jakieś szanse że się rozmnożą ? Jeżeli gra nie warta świeczki to trafią do zatruwaczki.

Aha, obie poczwarki wykopałem pod Śliwą - Prunus domestica, w promieniu kilkuset metrów nie ma żadnej lipy, w ogóle nie ma drzew liściastych, same sosny no i ta śliwka, Mimas tiliae żeruje na Śliwie ?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

pozdrawiam Krzysztof

: poniedziałek, 4 maja 2009, 11:40
autor: Tomasz Świderski
Witam!

Tak można ;-) ten u góry to samiczka a na dole samczyk.
Cechy:
-kształt odwłoka u samicy wiekszy, bardziej pękaty,
-zakończenie odwłoka (u samca ostre-walwy),
-kształt/wielkość tułowia u samca większy masywniejszy,
-budowa głowy (czułki oczy) u samca większe.
Oczywiście to na podstawie 1 zdjęcia więc tak z 90% prawdobieństwa.
Co do rozmnażania-próbuj :wink:

: poniedziałek, 4 maja 2009, 16:43
autor: Wojtek Guzik
Oczywiście w przypadku nastroszy nie jest to trudne; z tym odwłokiem, to samiec ma "tępo" zakończony, równej szerokości w każdym miejscu, a samica jest przeważnie większa, o wiele grubsza i jej odwłok zakończony jest spiczasto.
Co do miejsca żerowania: czy jesteś pewien, że to śliwa, a nie np. czereśnia?? Bo śliwa mi się jeszcze nie obiła o uszy...
Z rozmnażaniem nie powinno być kłopotu- jakby samiec się zbuntował, to wystaw samicę na dwa-trzy dni na noc, to powinien się zjawić niejeden :wink:

: wtorek, 5 maja 2009, 19:53
autor: mkulelelekulala
Wielkie dzieki za odpowiedź :)

Co do miejsca żerowania, jestem pewien że to śliwa (Śliwa domowa podgat. MIRABELKA - Prunus domestica subsp. SYRIACA) :grin: sam sadziłem :) Ale czy oba osobniki żerowały właśnie tam, ręki nie dam sobie uciąć, poczwarki były bezpośrednio pod drzewkami. W mojej hodowli zawsze miałem jakieś cyrki z pokarmem, w zeszłym roku miałem: Attacus atlas, Hyalophora cecropia, Samia cynthia, podawałem Ligustr pospolity, Bez lilak i nic. Część gąsienic padła, dopiero przypadkowo podana Czeremcha pospolita im posmakowała:)

Wracając do Mimas tiliae czy jest jakiś okres po wykluciu w który motyle powinny zacząć kopulować, mineły 2 dni i nic, samica prawie w ogóle się nie rusza a samiec otrzepuje się w klatce i wygląda już nieco nieciekawie obawiam się że jest u kresu swoich sił, :cry: przynajmniej tak wygląda. Czy mam im podawać pokarm ??? [M. tiliae ma zredukowany aparat gębowy ???] wybaczcie niewiedzę amatorowi, ale boję się sprawdzić i grzebać im w trąbie :)

: wtorek, 5 maja 2009, 22:08
autor: Wojtek Guzik
Tiliae nie pobierają żadnego pokarmu; samce żyją tydzień-dwa tygodnie. W klatce pewnie jeszcze mniej. Proponowałbym zostawić samca w spokoju, a samiczkę wystawić na zewnątrz, aby wabiła. Mi tym sposobem wczoraj przyleciały dwa samce :smile: