Hippotion scrofa (Australia, Melbourne)

bawoli
Posty: 901
Rejestracja: wtorek, 5 sierpnia 2014, 08:52
UTM: szamotuly

Hippotion scrofa (Australia, Melbourne)

Post autor: bawoli »

Kilka dni temu wleciał mi do łazienki taki zawisak, oznaczyłem go jako Hippotion scrofa. Czy ktoś mógłby to zweryfikować? (Melbourne, 18.11.2022)
Załączniki
WhatsApp Image 2022-11-21 at 9.27.26 AM.jpeg
WhatsApp Image 2022-11-21 at 9.27.26 AM.jpeg (150.25 KiB) Przejrzano 1358 razy
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Hippotion scrofa

Post autor: romanzamorski »

Masz rację. To Hippotion scrofa. Występuje pospolicie na całym terytorium Australii i dalej poprzez Nową Kaledonię aż do Fidżi.
W Australii występuje ok 80 gatunków Sphingidae. Dużo z nich to endemity. Są tam całe rodzaje endemiczne takie jak; Imber (1 gat), Coequosa (2 gat), Chelacnema (1 gat), Hopliocnema (2 gat), Synoecha (1 gat), Tetrachroa (1 gat), Leucomonia (1 gat) i Zacria, (1 gat), Niestety w okolicach Melbourne możesz spotkać najwyżej 10 gatunków w większości pospolitych. Chociaż przy pewnej dozie szczęścia możesz spotkać endemiczne Coequosa traingularis czy Agrius godarti.
Polecam świetne opracowanie zawisaków Australii: "Hawkmoths of Australia, Identyfication, Biology and Distribution". Praca zbiorowa autorstwa Maxwell, Moulds, James, Tuttle i Lane.
Pozdrawiam. Romek
bawoli
Posty: 901
Rejestracja: wtorek, 5 sierpnia 2014, 08:52
UTM: szamotuly

Re: Hippotion scrofa (Australia, Melbourne)

Post autor: bawoli »

Dziękuję Romku za potwierdzenie oraz dodatkowe informacje!

Dodam od siebie, że jestem w Melbourne od kilku lat i faktycznie nie widzę tutaj zawisaków. Wprawdzie nie szukam ich, ale jest to dopiero pierwszy spotkany przeze mnie gatunek z tej rodziny.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Hippotion scrofa (Australia, Melbourne)

Post autor: romanzamorski »

Zaglądnij na priva jak znajdziesz chwilkę czasu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawisaki (Sphingidae)”