Mimas tiliae - drugie pokolenie!

Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Mimas tiliae - drugie pokolenie!

Post autor: Jarosław Bury »

Nie wiem czy ktoś jeszcze widywał nastrosza lipowca w III dekadzie lipca, zważywszy na temperatury i ogólne przyspieszenie pojawu wiekszości motyli to można chyba zaryzykować hipotezę o drugim pokoleniu nastrosza?! Tym bardziej, że około tydzień temu widziałem dorosłe już gąsienice tego gatunku.
Markowa, 28.07.2007 roku - dwa egzemplarze nastrosza lipowca.
Nie wiem, czy się nie mylę, ale byłoby to pierwsze stwierdzenie drugiego pokolenia tego gatunku w Polsce?
Niewiarygodne :shock:

PS. Univoltine in northern Europe, from the end of May to early July; in southern regions bivoltine, in May and August. In Bulgaria, May/June and July/August (Ganev, 1984). In Navarra Province, Spain, from late April until mid September (Cifuentes, 1997). In the southern Urals, from late May until early July, with a partial second generation in late July\early August (Nupponen & Fibiger, 2002). Sphingidae of the Western Palaearctic
by A.R. Pittaway.

PS. Wygląda na to, że stajemy się południem Europy!
Załączniki
Mały osobnik drugiego pokolenia?
Mały osobnik drugiego pokolenia?
DSC_5180a(8x6)07.jpg (86.2 KiB) Przejrzano 6937 razy
Ostatnio zmieniony niedziela, 29 lipca 2007, 00:26 przez Jarosław Bury, łącznie zmieniany 1 raz.
Konto nieaktywne

Post autor: Konto nieaktywne »

Może nie tiliae, ale widziałem dzisiaj świeżutkiego pinastri.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Zdjecie H. pinastri z dzisiaj - tj. 28.07.2007 zamieściłem w wątku o samicy powojowca :wink: , jakoś tak wyszło :D
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Ja kilka dni temu znalazłem jedno jajo na wierzbie. Trzy dni temu się wykluła gąsienica... Troszkę późno jak na gąsienice jakiegokolwiek gatunku pierwszego pokolenia, nieprawdaż? Tym bardziej, że skoro wszystko jest tak przyspieszone, to czemu to aż tak opóźnione?
Załączniki
zawisak.jpg
zawisak.jpg (35.12 KiB) Przejrzano 6935 razy
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Nie chciałbym popadać w niełaskę u wszystkich adwersarzy, ale - zarówno topolowiec jaki półpawik jeszcze latają (zgodnie z diagramami lotów w Polcse to norma) - nieuszkodzonego topolowca widziałem ostatni raz w tym roku 27.07 a półpawika (zdjęcie na forum) 26.07. Jeżeli te motyle mogą się rozmnażać i składać jajka, a nic nie stoi temu na przeszkodzie, to ostatnie jajeczka obu tych gatunków możnaby odnaleźć jeszcze nawet za kilka dni!!! Wg. mnie przyspieszenie lotu niektórych motyli w latach jak rok obecny, dotyczy części tylko populacji.
Można sobie wyobrazić, że czynniki abiotyczne oddziaływują na umiejscowione w podatnych miejscach poczwarki, ale część spoczywa w miejscach, gdzie oddziaływanie ciepła, wilgoci itp. nie ulega tak drastycznym wahaniom - choćby miejsca ocienione gęstą roślinnością, o północnych wystawach, na ciężkich glebach, w głębokich, wilgotnych i zimnych jarach czy wąwozach itd. Wnioski nasuwają sie same...
Ale to oczywiście moja interpretacja faktów :wink:
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Masz rację, może i tak właśnie jest...
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Re: Mimas tiliae - drugie pokolenie?!

Post autor: PiotrekGuzik »

Jarosław Bury pisze:Nie wiem czy ktoś jeszcze widywał nastrosza lipowca w III dekadzie lipca, zważywszy na temperatury i ogólne przyspieszenie pojawu wiekszości motyli to można chyba zaryzykować hipotezę o drugim pokoleniu nastrosza?! Tym bardziej, że około tydzień temu widziałem dorosłe już gąsienice tego gatunku.
Ja znalazłem w tym roku dorosłą gąsienicę lipowca już 28 czy 29 czerwca 8) - była już fioletowa i przechodziła akurat przez ulicę...
Dwa lata temu znalazłem dorosłą gąsienicę lipowca w Krakowie 30 czerwca...

O ile dobrze pamiętam, to w ubiegłym roku (a może właśnie dwa lata temu...?) udało mi się wyhodować dwa lipowce w drugiej połowie lipca (dokładne daty mam gdzieś w domu i za kilka dni je tu podam...) - oba były znacznie mniejsze niż te wiosenne.

Pozdrawiam
Piotrek
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

nieuszkodzonego topolowca widziałem ostatni raz w tym roku 27.07 a półpawika (zdjęcie na forum) 26.07
Mała poprawka - półpawika ostatni raz widziałem w tym roku dzisiaj, tj. 30.07. Był już nieco uszkodzony, co oznacza, że ma za sobą prawdopodobnie kilka dni, ale całkiem sprawnie przyleciał do lampy...
tlt
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 2 lipca 2007, 14:42

Post autor: tlt »

w moich okolicach to zima chyba idzie ......zimno że nawet nic nie drgnie 30/31.07
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

A gdzie to jest? Pewnie gdzieś na północnym-zachodzie, na południu jeszcze nie jest tak źle, chociaż tłumu przy lampie już nie ma... Ale to zapewne chwilowe załamanie pogody - nie zazdroszczę Skandynawom!
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Mimas tiliae - drugie pokolenie?!

Post autor: Jarosław Bury »

Lipowiec - świeży osobnik - 29.07.2012 - [EA94].
Załączniki
DSC_9486(8x6)12.jpg
DSC_9486(8x6)12.jpg (189.08 KiB) Przejrzano 6876 razy
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Mimas tiliae - drugie pokolenie!

Post autor: Antek Kwiczala † »

Przeglądając listę obserwacji lipowca z kilku ostatnich lat na stronie "Motyle Europy" można zauważyć, że co roku odnotowuje się okazy tego gatunku końcem lipca, a nawet w pierwszej dekadzie sierpnia. Coraz więcej gatunków motyli dotąd jednopokoleniowych posiada więc na południu Polski drugie pokolenie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawisaki (Sphingidae)”