acherontia atropos gąsienica brązowieje

MonkiKong
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 21 czerwca 2015, 20:31

acherontia atropos gąsienica brązowieje

Post autor: MonkiKong »

Witam, w piątek na ulicy Nowy Świat w Warszawie znajomy znalazł gąsienicę acherontia atropos (nie jestesmy specjalistami, ale sprawdziliśmy dużo zdjęć i jesteśmy praktycznie pewni, że to ona, charakterystyczny "ogon" s). Siedziała na korze klomby przed restauracją w której pracuje kumpel. Zabraliśmy ją ze sobą. Zaczyna on brązowieć. Jakie mogą być tego przyczyny? Czy coś jej jest nie tak u nas, czy może zbliża się wylinka? Trzymamy ją na razie bez podłoża bo tak czytaliśmy, że jest lepiej. Myślicie, że to już czas przygotować jej podłoże, bo chce się zakopać? Mam też problem bo nie wiemy za bardzo czym ją karmić. Czytałem, że gdy za młodu nie jadła ziemniaków, to może być to dla niej niezdrowe. Czy mogę jej dać sadzonki pomidora, myślicie, że nie będzie z tym problemów. Bardzo liczę, że ludzie którzy mają doświadczenie udzielą nam porad, co poczynić. |
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: acherontia atropos gąsienica brązowieje

Post autor: Antek Kwiczala † »

Gąsienice A. atropos ciemnieją tuż przed przepoczwarczeniem. Jeśli to dorosła gąsienica, może to być przyczyna ciemnienia. Gąsienice tego gatunku przepoczwarczają się w ziemi, więc takie warunki należy jej zapewnić. Przyczyn ciemnienia może być jednak więcej (choroba bakteryjna np.)
Przestrojnik
Posty: 252
Rejestracja: wtorek, 18 lutego 2014, 18:02

Re: acherontia atropos gąsienica brązowieje

Post autor: Przestrojnik »

daj jej bez lilak lub liguster.

duża jest ? ma z 9-10 cm ? jak tak możliwe że już w ostatnim stadium jest i szukała miejsca by się zakopać włóż ją do wiaderka z ziemią i patrz czy się zakopuje. moje antroposy juz się zakopują od 2 dni
MonkiKong
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 21 czerwca 2015, 20:31

Re: acherontia atropos gąsienica brązowieje

Post autor: MonkiKong »

Dziękuje za odpowiedź. Zmieniłem jej pojemnik na taki ze sporą ilością ziemi, jakieś 15cm. Po przełożeniu, bez zastanawiania zaczęła się zakopywać. Podejrzewałem, że tak się stanie, tłumaczyło by to, dla czego została znaleziona na klombie pod drzewem.

Czy coś muszę teraz robić oprócz zraszania ziemi raz na jakiś czas, czy czekać cierpliwie do 40 dni na efekty?
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: acherontia atropos gąsienica brązowieje

Post autor: bartek.g »

Nie zraszaj ziemi, nie ma sensu. Od zakopania sie do poczwarki w zaleznosci od temp. mija rozna ilosc czasu. Pewnie bedzie to temp. zblizona do tej, ktora mamy na zewnatrz. Po tyg. mozesz spodziewac sie poczwarki. Poczwarki A. atropos sa dosc delikatne. Zwlaszcza swieze. Wysyp ziemie z pojemnika i wloz poczwarke do czystego pojemnika (mozesz przelwac wrzatkiem dla pewnosci). I zamknij. Moze to byc jakis rodzaj siatki, a moze tez to byc pokrywka jezeli jest to sloik. I trzymaj w miejscu nie wystawionym na dzialanie promieni slonecznych. Jezeli wilgotnosc jest w granicach 50-60%, a taka jest mniej wiecej w pomieszczeniach nieogrzewanych teraz to bedzie git. Trzymanie poczwarek w ziemi, zraszanie itp tylko zwiekszy szanse, ze cos pojdzie nie tak. Najczesciej konczy sie to plesnia. (Mozesz raz na tydzien 'przewietrzyc' pojemnik jezeli zamykasz szczelnie.

Motyl bedzie za okolo 40 dni, jezeli temp. bedzie powyzej 26 st. Jak bedzie mniej to moze byc to 60 dni. Przed wyjsciem motyla, poczwarka bedzie ciemna (prawie czarna), bedzie mozna ja odksztalcic nawet delikatnie dotykajac. Motyle najczesicej wychodza okolo godziny 17-18.
MonkiKong
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 21 czerwca 2015, 20:31

Re: acherontia atropos gąsienica brązowieje

Post autor: MonkiKong »

Wyciągnąłem poczwarkę z ziemi. Zastanawia mnie dla czego ona się rusza? Cyklicznie porusza tyłem odwłoka. Jeżeli istnieje taka potrzeba, mogę wrzucić film na youtube.
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: acherontia atropos gąsienica brązowieje

Post autor: Wojtek M »

Dla_tego iż poczuła że ktoś ją wyciągnął z bezpiecznej podziemnej miejscówki.
MonkiKong
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 21 czerwca 2015, 20:31

Re: acherontia atropos gąsienica brązowieje

Post autor: MonkiKong »

To dobrze czy źle, że ją wyjąłem?
Przestrojnik
Posty: 252
Rejestracja: wtorek, 18 lutego 2014, 18:02

Re: acherontia atropos gąsienica brązowieje

Post autor: Przestrojnik »

jak się rusza to znaczy że żyje, a to jest coś w rodzaju "reakcji obronnej", z reguły w ziemi tworzą jeszcze coś w rodzaju otulinki z ziemi wokół. Odłóż ją do wiaderka i zasyp luźną ziemią i zostaw ją tak niech sobie leży przysypana :)

ps. co do mojego zraszania - moje zakopane są w wiaderku 10 l (w ziemi kwiatowej/balkonowej) , ziemia od spodu jest sucha, zraszam jedynie wierzch - szczególnie w mocne upalne dni. Nie miałem problemu z pleśnią czy innymi chorobami.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: acherontia atropos gąsienica brązowieje

Post autor: Kamil Mazur »

MonkiKong pisze:Czytałem, że gdy za młodu nie jadła ziemniaków, to może być to dla niej niezdrowe.
Jasne skoro zachciało się jej urodzić w Polsce to musi żreć ziemniaki od małego, jak każdy Polak bo to narodowa potrawa Polaków. I nie ważne czy jej matka przyleciała z Afryki czy z Grenlandii - ma jeść!

(sorry nie mogłem się powstrzymać) :hahaha:
MonkiKong
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 21 czerwca 2015, 20:31

Re: acherontia atropos gąsienica brązowieje

Post autor: MonkiKong »

Wykluła się. Niestety nie udało jej się rozłożyć skrzydeł, nie wiem kiedy to się stało bo nie było mnie na weekend. Ogólnie to chodzi, skrzeczy, a nawet tryska jakimś jasnym płynem. Pytanie, co dalej z nią zrobić. Czym ją karmić, gdzie ją trzymać, jaki pojemnik itd. Proszę o pilny kontakt.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: acherontia atropos gąsienica brązowieje

Post autor: Antek Kwiczala † »

Gąsienica była znaleziona w naturze, przepoczwarczyła się, motyl się wylągł. Skoro nie rozprostował skrzydeł, znaczy że nie stworzyłeś mu odpowiednich do tego warunków. (musi mieć szorstką ściankę, lub firankę, by się na nią wspiąć i napompować skrzydła). Teraz już nic nie zrobisz. Motyl nie rozwinie skrzydeł. Jeśli to samiec, to sprawa jest beznadziejna. Można go jedynie uśpić. Nawet jeśli to samica, to do takiej bezskrzydłej samiec też raczej nie przyleci. Możesz go żywić roztworem miodu, ale wielkiego sensu w takiej hodowli nie widzę.
MonkiKong
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 21 czerwca 2015, 20:31

Re: acherontia atropos gąsienica brązowieje

Post autor: MonkiKong »

Przeniosłem ją do wielkiego kartonu, wisi do góry nogami na patyku. Mam wrażenie, że zaczyna pompować skrzydła. Ile czasu może trwać taki proces?
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: acherontia atropos gąsienica brązowieje

Post autor: Antek Kwiczala † »

Pompowanie skrzydeł trwa 15-20 minut, ale z doświadczenia wiem, że jeśli motyl nie rozpocznie pompowania wkrótce po wylęgu, to później już nie potrafi.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zawisaki (Sphingidae)”