Laothoe populi samiec czy samica?

Przestrojnik
Posty: 252
Rejestracja: wtorek, 18 lutego 2014, 18:02

Laothoe populi samiec czy samica?

Post autor: Przestrojnik »

Kuzynka złapała w/w motyla, złapany w Hali produkcyjnej w Mysłowicach, w rejonie o dość dużym zanieczyszczeniu, nie sądziłem że spotkam się z tym motylem tak blisko mojego miejsca zamieszkania, tym bardziej na "czarnym" Śląsku ;) Niedaleko hal rosną topole.

Jest to moje pierwsze spotkanie z żywym okazem, mam cichą nadzieję że jest to samica zapłodniona, może ktoś z was po fotkach da radę rozpoznać czy jest to samiec czy samica? Na chwilę obecną włożyłem go do dużego akwarium, wstawiłem świeże gałązki topoli i osiki, licząc że to samica.
Załączniki
aa.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.88 KiB)
a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (137.03 KiB)
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Re: Laothoe populi samiec czy samica?

Post autor: Wojtek Guzik »

Samica, i strzelam w ciemno że zapłodniona ;) możesz liczyć na jajka
Przestrojnik
Posty: 252
Rejestracja: wtorek, 18 lutego 2014, 18:02

Re: Laothoe populi samiec czy samica?

Post autor: Przestrojnik »

a można ją jakoś zachęcić by postanowiła złożyć jajeczka? ;)
Przestrojnik
Posty: 252
Rejestracja: wtorek, 18 lutego 2014, 18:02

Re: Laothoe populi samiec czy samica?

Post autor: Przestrojnik »

Miałeś rację, przez noc złożyła kilkadziesiąt jajeczek, rozłożone pojedynczo na całej powierzchni akwarium (zarówno na liściach jak luzem na szybie poprzyczepiane.

Mam pytania odnośnie hodowli:

- kiedy i czy w ogóle mogę zebrać jajeczka (szczególnie te co leżą luzem na szybie) i przełożyć do jakiegoś małego pojemniczka wyłożonego watą? Zauważyłem że poskładane są w większości na topoli białej i topoli osice, unikał składania jaj na topoli czarnej.
-jaką wilgotność / temperaturę zapewnić
- jaki jest czas wylęgu małych gąsienic?

Proszę o potwierdzenie również informacji które wyczytałem z podobnych wątków i na stronach.
Jak się wyklują, muszę im zapewnić około 10-15 cm ziemi w akwarium by mogły się zakopać (jak dorosną do ostatniego stadium), i prawdopodobnie przezimować (czy jest szansa na 2nd pokolenie jeszcze w tym roku?)


[edit] wyczytałem w innym wątku, że zebraniem jaj należy się wstrzymać aż do ich "stwardnienia" i dopiero ich zebrania pędzelkiem, i tu moje pytanie, jaki jest okres "stwardnienia" jaj nastrosza topolowca?
karol123mol
Posty: 58
Rejestracja: sobota, 9 lutego 2008, 20:30

Re: Laothoe populi samiec czy samica?

Post autor: karol123mol »

Jajeczka mozna zebrać po ok dobie a nawet wcześniej i niekoniecznie przy użyciu pędzelka, nie są aż tak delikatne.

Hodowla jest ułatwiona gdyż mamy do czynienia z gatunkiem krajowym, czyli pojemniczek zabezpieczony drobną tkaniną i troche rośliny pokarmowej której koniec umieść w fiolce z wodą (oczywiście musisz zadbać żeby gąsieniczki sie nie potopiły wiec owiń gałązke np papierowym ręcznikiem i wtedy wsuń do fiolki )

Temperatura i wilkotność taka jak za oknem nie wystaw ich tylko na działanie zbyt wysokiej temperatury zeby sie nie upiekły (nie ustawiaj hodowlarki na słońcu znajdz jakieć zacienione miejsce lub hoduj w mieszkaniu)

Gąsieniczki powinny sie pojakić za jakieś 10-15 dni a ziemię w hodowlarce musisz dać tylko przy ostatnim stadium (rozpoznasz je po tym że gąsienice przestaną żerować i zejdą z rośliny pokarmowej.

Pozdrawiam
Karol
Przestrojnik
Posty: 252
Rejestracja: wtorek, 18 lutego 2014, 18:02

Re: Laothoe populi samiec czy samica?

Post autor: Przestrojnik »

z czystej ciekawości, jak rozróżnić samicę od samca?

wg tej strony http://www.lepidoptera.eu/show.php?ID=172&country=PL jest to proste, ale już jakbym miał patrzeć na zdjęcia bezpośrednio żywych osobników są jakieś cechy szczególne ?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Laothoe populi samiec czy samica?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Obejrzyj rysunki aparatów genitalnych a wszystko stanie się jasne. Pełno ich w sieci.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zawisaki (Sphingidae)”