Jaki jest tryb życia gąsiennic zawisaków

Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Jaki jest tryb życia gąsiennic zawisaków

Post autor: PawełB »

Hodowałem ostatnio parę gatunków i zastanawiam sie jaki jest właściwie tryb życia gąsienic w naturze. Żerują w nocy czy w dzień? Wydaje mi się, ze np. gąsienice gładysza wychodzą na rośliny pod koniec dnia. Z kolei Wilczomleczki właściwie cały czas siedzą na roślinach żywicielskich - nie chowają się w ściółce na dzień. Z kolei gatunki nadrzewne jak nastrosz pawik chyba nie mają konkretnej pory żerowania. Ktoś to badał bardziej szczegółowo odnośnie każdego gatunku?
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jaki jest tryb życia gąsiennic zawisaków

Post autor: Brachytron »

Jeśli idzie o gładysza to spotykałem na roślinach o każdej porze dnia. 10 lat temu obserwowałem gąsienice na wyspie na jeziorze Kiełpino Duże (rezerwat na Pomorzu). Wyspa była o "runie torfowcowym" więc nawet nie miały opcji żeby zejść i się chować w ściółce.
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Jaki jest tryb życia gąsiennic zawisaków

Post autor: Delog »

Brachytron pisze:Jeśli idzie o gładysza to spotykałem na roślinach o każdej porze dnia. 10 lat temu obserwowałem gąsienice na wyspie na jeziorze (nie pamiętam nazwy teraz, wstawię jak sobie przypomnę). Wyspa była o "runie torfowcowym" więc nawet nie miały opcji żeby zejść i się chować w ściółce.
W górach (Beskid Makowski/ Beskid Wysoki) widywałem gąsienice gładysza żerujące nawet w tzw. samo południe
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki jest tryb życia gąsiennic zawisaków

Post autor: Wujek Adam [†] »

Z tego co pamiętam, to gąsienice Sphinx convovuli preferują nocne żerowanie.
Wśród hodowanych przeze mnie zawisaków:
- Laothoe populi,
- Smerinthus ocellatus,
- Mimas tiliae,
- Sphinx ligustri,
- Sphinx pinastri,
- Macroglossum stellatarum,
- Hyles euphorbiae,
- Hyles gallii,
- Deilephila elpenor,
- Deilephila porcellus,

nie zauważyłem, aby gąsienice któregoś z nich przerywały żerowanie w dzień.
Co prawda hodowle te prowadziłem w większości w warunkach laboratoryjnych, ale i moje obserwacje terenowe nie potwierdzają, aby gąsienice jakiegoś z powyżej wymienionych 10 Sphingidae wolały żerować nocą, za dnia kryjąc się w glebie.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Jaki jest tryb życia gąsiennic zawisaków

Post autor: Antek Kwiczala † »

jaki jest właściwie tryb życia gąsienic w naturze
Nawet w przypadku 20 polskich gatunków nie sposób podać żadnych uogólnień. Jedne gatunki wolą żerować w ciągu dnia (M. stellatarum) inne w nocy (A. atropos). Dla jeszcze innych, zapewne, pora dnia nie stanowi żadnego kryterium. Wpływ mogą mieć: temperatura, zachmurzenie, wilgotność powietrza i t.p. Nie sposób ujednolicić ich biologii, jest tak samo różnorodna, jak rośliny pokarmowe.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jaki jest tryb życia gąsiennic zawisaków

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Wyraźne zróżnicowanie pór żerowania zauważyłem w czasie dużych upałów. Wtedy gąsienice wolą zejść niżej, ukryć się w cieniu i przeczekać, tak samo jest w czasie deszczu lub chłodu. Podczas standardowej pogody żerują o różnych porach.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki jest tryb życia gąsiennic zawisaków

Post autor: Wujek Adam [†] »

Grzegorz Banasiak pisze:Wyraźne zróżnicowanie pór żerowania zauważyłem w czasie dużych upałów. Wtedy gąsienice wolą zejść niżej, ukryć się w cieniu i przeczekać, tak samo jest w czasie deszczu lub chłodu. Podczas standardowej pogody żerują o różnych porach.
To niewątpliwie prawda, lecz nie zauważyłem tej tendencji u gatunków żerujących na drzewach. Np. gąsienice nastroszy spotykałem podobnie usytuowane na liściach zarówno podczas upałów jak i przy gorszej pogodzie.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jaki jest tryb życia gąsiennic zawisaków

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Gąsienice nastroszy żerują najczęściej na odrostach i niskich drzewkach, jeśli na drzewach - to w niższych partiach, które same w sobie dają cień. Prawdą jest, że wysoko w koronach drzew nastroszy nigdy nie szukałem - ale Ciebie też o to nie podejrzewam :)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki jest tryb życia gąsiennic zawisaków

Post autor: Wujek Adam [†] »

Widywałem gąsienice nastroszy na topolach i wierzbach na wysokości 3 - 4 metrów. Niestety, wyższych partii drzew nie przeglądałem, lecz czy na tej podstawie można orzec, że żaden młodociany zawisak tam nie żeruje?
A co z Laothoe amurensis, który trzyma się ponoć starych osik? :?

Tak czy siak z moich obserwacji wynika, że gąsienice tych gatunków ze względów pogodowych specjalnie nie zaszywają się w gąszcz listowia.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jaki jest tryb życia gąsiennic zawisaków

Post autor: Brachytron »

Upał w koronie drzewa i na naszym (gruntowym) poziomie nie musi być tym samym :coto:
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki jest tryb życia gąsiennic zawisaków

Post autor: Wujek Adam [†] »

Nie musi, i może właśnie dlatego nadrzewne gąsienice zawisaków nie wykazują tendencji do krycia się między liśćmi. :smiech:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Jaki jest tryb życia gąsiennic zawisaków

Post autor: Rafał Celadyn »

Wujek Adam pisze:Z tego co pamiętam, to gąsienice Sphinx convovuli preferują nocne żerowanie
Antek Kwiczala pisze:inne w nocy (A. atropos)
A może to kwestia typu rozsiedlenia...?Te dwa wymienione powyżej gatunki to południowce,wysokie temperatury w letni dzień wymuszają na takich delikwentach żerowanie nocą...no i się przyzwyczaiły...Tym "naszym " jest wszystko jedno, bo latem -albo pada, a jak jeszcze nie padało to będzie burza... :rotfl:
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Jaki jest tryb życia gąsiennic zawisaków

Post autor: Antek Kwiczala † »

To trafne spostrzeżenie :bravo: Dodatkowo oba gatunki żerują na niskich (niedrzewiastych) roślinach, więc trudno im znaleźć cień. Heintze pisze w swojej pracy "Motyle Polski", że dorosłe gąsienice A. atropos w ciągu dnia siedzą ukryte w ziemi. To pewnie też swoista strategia.
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Re: Jaki jest tryb życia gąsiennic zawisaków

Post autor: Wojtek Guzik »

Widzę że nikt tu nie pisze o D. porcellus- z moich obserwacji wynika, że dorosłe gąsienice o wiele łatwiej znaleźć w nocy z latarką niż w dzień (kiedy to nieraz siedzą ukryte głęboko w trawach, albo nawet w zagłębieniach w ziemi). Podobnie D. elpenor, w przypadku żerowania na przytulii.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Jaki jest tryb życia gąsiennic zawisaków

Post autor: Rafał Celadyn »

Wojtek Guzik pisze:Widzę że nikt tu nie pisze o D. porcellus- z moich obserwacji wynika, że dorosłe gąsienice o wiele łatwiej znaleźć w nocy z latarką niż w dzień (kiedy to nieraz siedzą ukryte głęboko w trawach, albo nawet w zagłębieniach w ziemi). Podobnie D. elpenor, w przypadku żerowania na przytulii.
To też może mieć związek z temperaturą,to gatunki lubiące kserotermy-tam zawsze jest cieplej niż w lesie, czy na bagienku...
jak jest ok korzystaja z życia uzupełniając witaminki ,jak za ciepło to siesta do wieczora...tacy krajowi południowcy 8)

:papa:
...jeszcze taka daleko idąca fristajla ,która teraz mi sie nasuneła...dlaczego w ostatnich latach znika wilczomleczek?
Może to grzech obżarstwa :what: ...Temperatury w ostatnich latach poszły do góry,a wilgotność dosyć znacznie wzrosła...te żarłoki widywałem przy 30+zajadające się "mleczkiem" ,w hodowli jak byłem dzieciakiem nie nadążałem im przynosić pokarmu,a jak z rańca dostały mokre kwiatuszki to wszystkie zachowywały się jakby zjadły środek przeczyszczający :mrgreen:...Część tego nie znosiła i ginęła...może ciepło i deszcz przyczyniły się do spadku liczebności...?Bo ptaszków bym nie podejrzewał,a krówkę widuję raz do roku-jak jest dobry rok :rotfl:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jaki jest tryb życia gąsiennic zawisaków

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Wojtek Guzik pisze:Widzę że nikt tu nie pisze o D. porcellus- z moich obserwacji wynika, że dorosłe gąsienice o wiele łatwiej znaleźć w nocy z latarką niż w dzień (kiedy to nieraz siedzą ukryte głęboko w trawach, albo nawet w zagłębieniach w ziemi). Podobnie D. elpenor, w przypadku żerowania na przytulii.
Dokładnie tak ! Z latarką też miałem najlepsze efekty, wprawdzie było to jakieś 35 lat temu (status obserwacji: archeo) ale jak czytam moje zapiski z tamtego okresu to łowiło się wtedy generalnie więcej gatunków niż teraz. Zdarzało się z latarką znaleźć również M. stellatarum, chociaż w dzień też łatwo go znaleźć.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki jest tryb życia gąsiennic zawisaków

Post autor: Wujek Adam [†] »

To wszystko nie jest takie proste i oczywiste! :P

Po kolei:
O ile A. atropos faktycznie jest gatunkiem południowym, występujący u nas "gościnnie", o tyle S. convovuli to zawisak europejski (euroazjatycki) odbywający u nas pełen rozwój. Trudno więc porównywać zwyczaje pokarmowe tych gatunków odnośnie naszego kraju. Może nocna aktywność ich gąsienic związana jest nie tyle z temperaturami, co z formą ochrony przed drapieżcami i pasożytami? Bo gąsienice obu gatunków są duże i łatwo zauważalne, a przy tym pozbawione takich mechanizmów obronnych, jakie mają np. larwy H. euphorbiae czy D. elpenor.

Za to sprawa zacienienia i wilgotności - a więc i regulacji temperatury - wydaje się tu dość istotna. Z moich obserwacji wynika, że gąsienice D. elpenor i D. porcellus spokojnie mogą żerować przez cały dzień, ale faktycznie, nie pamiętam aby odbywało się to w pełnym słońcu! Larwy tych gatunków co prawda spotykałem gorącymi i słonecznymi popołudniami, ale zwykle w rowach, na przytorzach, w siedliskach ekotonowych i w innych miejscach obficie porośniętych roślinnością, która w razie potrzeby dawała im zacienienie.

A jeśli chodzi o H. euphorbiae, to w okolicach Warszawy ostatnimi laty obserwuje nie jego regres, ale wzmożony pojaw! Tylu gąsienic (setki exx.) nie widziałem już od dawna. I to gąsienic, z których z pobranej próby uzyskałem 100% imagines.

Jak więc widać wiele spraw dotyczących zawisaków, mimo że mowa o gatunkach którymi interesuje się duża grupa przyrodników, wciąż jest nie do końca rozpoznanych.
No i bardzo dobrze, bo wciąż mamy co robić! :birra:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Jaki jest tryb życia gąsiennic zawisaków

Post autor: Rafał Celadyn »

Wujek Adam pisze:o tyle S. convovuli to zawisak europejski (euroazjatycki) odbywający u nas pełen rozwój.
:arrow: http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... on_map.svg ;-)
Wujek Adam pisze:A jeśli chodzi  o H. euphorbiae, to w okolicach Warszawy ostatnimi laty obserwuje nie jego regres, ale wzmożony pojaw! Tylu gąsienic (setki exx.) nie widziałem już od dawna. I to gąsienic, z których z pobranej próby uzyskałem 100% imagines.
u siebie takie zjawiska obserwowałem w latach 90-tych ,aktualnie nie specjalnie szukam, ale jak już spotykam to po kilka egzemplarzy,w miejscach gdzie dawniej występowały masowo...ale fakt, że może idzie na lepsze ,bo parę lat wstecz nawet jak próbowałem znaleźć, to na trzech stanowiskach znalazłem raptem 5 larw...
...natomiast H.gallii który był dawniej "rarytem", pojawia sie regularnie na ekranie...
Wujek Adam pisze:No i bardzo dobrze, bo wciąż mamy co robić!  
;-)
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Re: Jaki jest tryb życia gąsiennic zawisaków

Post autor: Wojtek Guzik »

Temat się rozwija, co mnie bardzo cieszy, bo zawisaki (będące niegdyś jedyną grupą jaką się zajmowałem) zostały ostatnio przeze mnie nieco zapomniane :oops:
Co do wilczomleczka- z przyczyn oczywistych nie znam jego sytuacji na ziemi krośnieńskiej z lat 90-tych. Rzekomo, dawniej występował tu licznie (opowieści babci oraz sąsiadki o kolorowych gąsienicach na "sosenkach" wg mnie nie pozostawiają wątpliwości co do przynależności gatunkowej ;) ). W roku 2003 lub 2004 jedną spasożytowaną gąsienicę znalazł mój brat na lotnisku w Krośnie- było to nasze jedyne spotkanie z tym gatunkiem, aż do tego roku. Ostatnio udało nam się znaleźć prawie 20 gąsienic w przydrożnym rowie w m. Łubienko, całkiem niedaleko Umieszcza (gdzie w tym roku tego motyla, również po długiej przerwie złowił nasz forumowy Krzysztof :hi: ). Mam nadzieję że to zawiązki wielkiego powrotu (albo uaktywnienia się) H. euphorbiae w naszych okolicach.
Szukanie z latarką- do tej pory zdarzało nam się przeszukiwać pola pod kątem A. atropos i A. convolvuli- niestety bezskutecznie. Niespodzianką dla mnie było znalezienie w połowie października na polu rzepakowym- w dzień, zupełnie na widoku- dorosłej gąsienicy A. convolvuli (poczwarki niestety nie udało się przezimować).
Oczywiście nocą na przytulii trafiały się głównie M. stellatarum. D. porcellus było proporcjonalnie dużo więcej, niż podczas szukania w dzień, natomiast H. gallii- jakby nieco mniej. Kilka razy- co ciekawe, przy świetle latarki udawało nam się odnaleźć jajka.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki jest tryb życia gąsiennic zawisaków

Post autor: PawełB »

Dzięki za liczne odpowiedzi. Jak widać, niby banalny temat, popularna grupa, a jednak nie jest to wszystko jasne i opisane. Czy znacie jakieś prace na temat życia i zachowań zawisaków?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jaki jest tryb życia gąsiennic zawisaków

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Najwięcej "praktycznych" informacji ma na swojej stroni T. Pittaway

http://tpittaway.tripod.com/sphinx/list.htm
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki jest tryb życia gąsiennic zawisaków

Post autor: Wujek Adam [†] »

Rafał Celadyn pisze:
Wujek Adam pisze:o tyle S. convovuli to zawisak europejski (euroazjatycki) odbywający u nas pełen rozwój.
:arrow: http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... on_map.svg  ;-)
Moje uproszczenie było karygodne i dobrze, że zostało wychwycone.

Gwoli usprawiedliwienia wyjaśnię, że chodziło mi tu nie tyle o rzeczywiste rozmieszczenie i zasięg, ale o fakt przynależności do naszej fauny zawisaka powojowca poprzez odbywanie przez niego pełnego rozwoju na terenie naszego kraju, czym odróżnia się on od zmierzchnicy trupiej główki, który to fakt może być istotny w kontekście prowadzonej tu dyskusji.

Jeśli zaś chodzi o sprawę współczesnego wzmożonego występowania zmrocznika wilczomleczka w okolicach Warszawy, to nie ma powodu abym się powtarzał, więc zainteresowanych tematem odeślę tutaj:
http://forum.bocian.org.pl/viewtopic.ph ... sc&start=0
Awatar użytkownika
Paweł Bachanek
Posty: 81
Rejestracja: czwartek, 19 sierpnia 2010, 13:18
UTM: EB-29
Lokalizacja: Radom

Re: Jaki jest tryb życia gąsiennic zawisaków

Post autor: Paweł Bachanek »

Witam , z powyższych wypowiedzi wywnioskowałem, być może błędnie , ze opady atmosferyczne źle wpływają na żerowanie gąsienic . moja obserwacja dotycząca gąsienic przytulniaka i wilczomleczka jest wręcz odwrotna , częściej i łatwiej znajdowałem te gatunki przy niesprzyjających warunkach to jest w trakcie opadów deszczu.Być może to odosobnione przypadki le u mnie się sprawdziły
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Jaki jest tryb życia gąsiennic zawisaków

Post autor: Antek Kwiczala † »

częściej i łatwiej znajdowałem te gatunki przy niesprzyjających warunkach to jest w trakcie opadów deszczu
Chyba mylisz Pawle dwa pojęcia - żerowanie gąsienic i łatwość ich znajdowania. Gąsienice w czasie deszczu, być może by ograniczyć ilość spożywanej wody, zmniejszają żerowanie. Jednak dalej siedzą na roślinie pokarmowej - więc ich znalezienie nie jest utrudnione.
Dotyczy to zawisaków, bo o nich tu piszemy, ale niektóre gatunki np. pawic lubią spryskane wodą pożywienie - nawet czasem to jest wymagane w domowej hodowli.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki jest tryb życia gąsiennic zawisaków

Post autor: Wujek Adam [†] »

Paweł Bachanek pisze:Witam , z powyższych wypowiedzi wywnioskowałem, być może błędnie , ze opady atmosferyczne źle wpływają na żerowanie gąsienic . moja obserwacja dotycząca gąsienic przytulniaka i wilczomleczka jest wręcz odwrotna , częściej i łatwiej znajdowałem te gatunki przy niesprzyjających warunkach to jest w trakcie opadów deszczu.Być może to odosobnione przypadki le u mnie się sprawdziły
Pisaliśmy tu ogólnie o niesprzyjających/sprzyjających warunkach atmosferycznych, akurat kwestii opadów - w odniesieniu do żerowania gąsienic zawisaków - poświęcając niewiele uwagi.

A Twoje obserwacje w tym względzie są niewątpliwie ciekawe! :ok:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Jaki jest tryb życia gąsiennic zawisaków

Post autor: Rafał Celadyn »

Paweł Bachanek pisze: z powyższych wypowiedzi wywnioskowałem, być może błędnie , ze opady atmosferyczne źle wpływają na żerowanie gąsienic . moja obserwacja dotycząca gąsienic przytulniaka i wilczomleczka jest wręcz odwrotna , częściej i łatwiej znajdowałem te gatunki przy niesprzyjających warunkach to jest w trakcie opadów deszczu.
...jeśli chodzi o moją wypowiedź to błędnie...właściwie niechcący potwierdziłeś moje przypuszczenia, że żarłoczność larw H.euphorbiae bez względu na pogodę ,a wręcz wzmożona aktywność podczas deszczu, może być dla nich zabójcza...
:papa:
Rafał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawisaki (Sphingidae)”