tiliae , tityus

messerschmitch2
Posty: 40
Rejestracja: poniedziałek, 9 lutego 2009, 23:42
Lokalizacja: Łęczna

tiliae , tityus

Post autor: messerschmitch2 »

Witam. Dawno nie zaglądałem na forum, i widze że dużo sie zmieniło. Sezon na zawisaki już zaczął się na dobre widziałem juz sporo ciekawych gatunków. Szczególnie zalezy mi jednak na pozyskaniu Mimas tiliae i Hemaris tityus, które to już obserwowałem u siebie w ubiegłym roku, ale nie udało mi się nigdy ich złapać. A tak się nieszczęśliwie składa, że nie posiadam ich w swojej kolekcji. Zgłaszam się do użytkowników forum o jakieś dobre sposoby na schwytanie tych owadów.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: tiliae , tityus

Post autor: Grzegorz Banasiak »

M. tiliae to pospolity gatunek, najłatwiej pozyskać okazy do zbioru poprzez hodowlę. Gąsienice łatwo znaleźć na lipach, sporo na ten temat napisano na forum.
H. tityus nie jest zbyt pospolity, ale do rzadkości też nie należy. Gąsienice są dość trudne do znalezienia, jednak przy odrobinie "zacięcia" w miejscu występowania na pewno uda się znaleźć. Z gąsienic pierwszego pokolenia wylęga się częściowe drugie pokolenie (zwłaszcza w hodowli) jest więc szansa na motyle jeszcze w tym roku.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: tiliae , tityus

Post autor: Łukasz »

Czy ktos zna jakies pewne miejsca na tityusa w slaskim (najlepiej rejony beskidu slaskiego i slaska cieszynskiego)??
messerschmitch2
Posty: 40
Rejestracja: poniedziałek, 9 lutego 2009, 23:42
Lokalizacja: Łęczna

Re: tiliae , tityus

Post autor: messerschmitch2 »

Z materiałów hodowlanych posiadam tylko kilka poczwarek i gąsienic Euthrix potatoria. Dziś zaobserwowałem trzy okazy H. tityus, a być może i był to fuciformis, latające około 2 po południu na terenie polnym. Ale nie sposób było złapać.
messerschmitch2
Posty: 40
Rejestracja: poniedziałek, 9 lutego 2009, 23:42
Lokalizacja: Łęczna

Re: tiliae , tityus

Post autor: messerschmitch2 »

A właśnie wie ktoś jakimi metodami można by zwabić tityusa w dzień gdy jest w zasiegu wzroku?
Ramidon
Posty: 736
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 13:35
Lokalizacja: Gdansk

Re: tiliae , tityus

Post autor: Ramidon »

Jeżeli masz go w zasięgu wzroku, a w reku siatkę to nie powinieneś mieć większych problemów. Osobiście udało mi sie kilka razy złapać go prosto do słoika.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawisaki (Sphingidae)”