Marumba quercus - hodowla

Awatar użytkownika
Paweł Bojar
Posty: 106
Rejestracja: środa, 14 kwietnia 2004, 19:49
Lokalizacja: Lublin

Marumba quercus - hodowla

Post autor: Paweł Bojar »

Witam,zamierzam w tym roku pohodować ten gatunek,niepokoi mnie tylko trochę dostępność rośliny pokarmowej - Dąb burgundzki (Quercus cerris).Chciałem zapytać czy może ktoś z Was hodował już tego motyla i czy np.nasz Dąb bezszypułkowy może być bezpiecznie podawany w zastępstwie burgundzkiego,którego szczerze mówiąc nawet nie wiem gdzie szukać...,pozdrawiam.
Janek
Posty: 356
Rejestracja: sobota, 5 kwietnia 2008, 23:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała, CA62,

Post autor: Janek »

Cześć.
Nigdy nie hodowałem Marumba Quercus, ale podejrzewam, ze nie będzie problemu hodowania go na Innych gatunkach Quercus (www.lepidoptera.eu , www.leps.it)
Polecam Ci skontaktować się z Pawłem Polcikiewiczem, on jeśli dobrze pamiętam hodował ten gatunek!

:wink:
Janek
Posty: 356
Rejestracja: sobota, 5 kwietnia 2008, 23:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała, CA62,

Post autor: Janek »

Poprawka, P. Polcikiewicz kupił poczwarki i hodował imago, ale myślę, że z każdym dębem nie będzie problemów!
dora29
Posty: 49
Rejestracja: piątek, 30 października 2009, 07:32
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: dora29 »

Na stronie www.lepidoptera.eu. dąb burgundzki podany jest jako roślina żywicielska podstawowa, ale jako rośliny dodatkowe podane są też inne rodzaje dębów, między innymi: dąb korkowy, dąb ostrolistny, dąb kermesowy i dąb omszony.
Janek
Posty: 356
Rejestracja: sobota, 5 kwietnia 2008, 23:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała, CA62,

Post autor: Janek »

Tak też podałem, żeby sam sobie kolega poszukał, ale ze zechciałaś Mu ułatwić myślenie!
Jednak nadal myślę, ze można go hodować również na czerwonym, czy bezszypułkowym! :smile:
Awatar użytkownika
Paweł Bojar
Posty: 106
Rejestracja: środa, 14 kwietnia 2004, 19:49
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Paweł Bojar »

Dzięki za odzew,oczywiście już wcześniej znalazłem sobie na stronie Krzyśka Jonki (lepidoptera.eu),że inne gatunki dębów podane są jako dodatkowe rośliny pokarmowe,ale to teoria,chodziło mi raczej o stronę praktyczną,czy ktoś hodował,czym karmił,czy warto szukać tego dębu burgundzkiego,czy może chętnie wcina każdy gatunek etc.Nie jest łatwo zorganizować sobie ten materiał hodowlany więc chcę być dobrze przygotowany.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Post autor: Łukasz »

Prawda jest taka że motyle wcale nie są tak wybredne jak niektórym mogołby się wydawać i większość gatunków zje każdą roślinę spokrewnioną z tą, która ma u siebie w naturze. Dlatego taki morpho np. pożera kończynę w dużych ilościach.
Janek
Posty: 356
Rejestracja: sobota, 5 kwietnia 2008, 23:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała, CA62,

Post autor: Janek »

W pewnym sensie, to nie jest tak trudno znaleźć Dąb burgundzki!
U mnie rośnie w parkach, i na niektórych stanowiskach, ale nie ma takich małych drzewek, które dałoby się wykopać!
Szkoda, ale pomyśl o tym, i poszukaj u siebie!
Jak nie znajdziesz, to karm je po prostu Dębem szypułkowym, bezszypułkowym, czerwonym, itp.

Mam nadzieje że to Ci pomoże!
Ostatnio zmieniony sobota, 15 maja 2010, 19:28 przez Janek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Marumba quercus - hodowla

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Paweł Bojar pisze:Witam,zamierzam w tym roku pohodować ten gatunek,niepokoi mnie tylko trochę dostępność rośliny pokarmowej - Dąb burgundzki (Quercus cerris).Chciałem zapytać czy może ktoś z Was hodował już tego motyla i czy np.nasz Dąb bezszypułkowy może być bezpiecznie podawany w zastępstwie burgundzkiego,którego szczerze mówiąc nawet nie wiem gdzie szukać...,pozdrawiam.
Osobiście nie hodowałem, ale może poniższe cytaty pomogą:

Quercus, especially dry-leaved species such as Q. suber, Q. ilex, Q. coccifera, Q. pubescens and Q. cerris. Shrubby bushes are preferred to large mature trees.

The larvae were reared through all their stages on Quercus pubescens(downy oak).
Awatar użytkownika
Paweł Bojar
Posty: 106
Rejestracja: środa, 14 kwietnia 2004, 19:49
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Paweł Bojar »

O,to jest już jakiś konkret,ciekawe że gąsienice wolą "dojrzałe drzewa" a nie młode drzewka,z gatunkiem dębu widzę że też nie powinno być kłopotu,dzięki Grzesiek :smile: :smile:
Ostatnio zmieniony sobota, 15 maja 2010, 21:42 przez Paweł Bojar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Paweł Bojar pisze:O,to jest już jakiś konkret,ciekawe że gąsienice "dojrzałe drzewa" a nie młode drzewka,z gatunkiem dębu widzę że też nie powinno być kłopotu,dzięki Grzesiek :smile: :smile:
Dopiero wróciłem w wyjazdu, jak tylko opanuję zebrany materiał rzucę okiem na posiadaną literaturę - spróbuję jeszcze coś wyszukać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawisaki (Sphingidae)”