Pytanie o poczwarkę Deilephila elpenor

entomolord
Posty: 79
Rejestracja: wtorek, 9 czerwca 2009, 22:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pytanie o poczwarkę Deilephila elpenor

Post autor: entomolord »

Moje pierwsze zimowanie.
03.09.2009 gąsienica zakończyła żerowanie, schowała się pod liscie - wiadomo, zaczęła się przepoczwarzać. Dziś chciałem zabrać te liście, bo były trochę przygnite i .. podczas operacji ściagania liści odsłoniła mi się że tak powiem gąsienico-poczwarka - z przewagą gąsienicy, tzn. zmniejszyła znacznie rozmiar, ale dalej widać wszystkie oznaczenia charakterystyczne dla tego gatunku. Zresztą - zobaczcie na fotkę.
Troszkę ją bardzo delikatnie podsypałem ziemią - a ona gwałtownie się poruszyła.
Przypuszczam,że za wcześnie wsadziłem tam łapy, ale te liscie....
Pytanie jest takie - jakie powinny być moje następne działania w celu zakończenia przepoczwarzania się zmrocznika i rozpoczęciu zimowania? Zostawić go tak, czy coś ewentualnie zrobić??
Załączniki
pu.jpg
pu.jpg (52.98 KiB) Przejrzano 1557 razy
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Wojtek Guzik »

Po prostu za wcześnie odkryłeś liście. Gąsienicy (jeśli to ta ze zdjęcia) nic nie jest, to normalne, że zmniejszyła rozmiary. Zostaw ją na ziemi, a po kilku dniach powinieneś mieć poczwarkę... :smile:
entomolord
Posty: 79
Rejestracja: wtorek, 9 czerwca 2009, 22:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: entomolord »

Przykryć ją całą ziemią??Tysko trochę ją okopałem
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Wojtek Guzik »

Nie przykrywaj niczym. Powinna leżeć na powietrzu. Gąsienice nie siedzą w ziemi przysypane, bez żadnego miejsca na ruch, tylko w luźnych domkach/oprzędach, z których motyle same się potrafią wydostać. Na zewnątrz nic jej się nie stanie (chyba że ją na polu trzymasz... :roll: ). Poczekaj aż się przepoczwarczy, potem się bierz za zimowanie (już to gdzieś było dokładnie opisane).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawisaki (Sphingidae)”