Zmierzchnica trupia główka (Acherontia atropos)

Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Zmierzchnica trupia główka (Acherontia atropos)

Post autor: M. Dworakowski »

witam

wiem, że ten motyl (Acherontia atropos) jest zalatującym do Polski, jak daleko na północ były znajdowane jego okazy, lub jak daleko na północ były znajdowane jego larwy?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Takich danych nie znalazłem w literaturze. Z całą pewnością można je znaleźć w całej Polsce w tzw. "dobre lata". Wydaje mi się, że zalatujące samice mogą złożyć jaja wszędzie jeśli klimat i rośliny pokarmowe na to pozwolą. Inną kwestią jest przeżywalność tych larw. Generalnie jednak wraz z przesuwaniem się ku północy szanse na znalezienie larw maleją.
Awatar użytkownika
Jakub Augustyniak
Posty: 108
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 21:06
Lokalizacja: Chorzelów / Kraków

Post autor: Jakub Augustyniak »

Jestem z Chorzelowa (EA37) - Kotlina Sandomierska - słyszałem że mam dobry teren na łowenie zalatujacych atroposów. W związku z tym mam pytanie: kiedy moge się ich u siebie spodziewać i do jakich kwiatów przylatują. Czy może łowić na jakąś przynetę - może jakiś ul założyć :)))

pozdrawiam
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Zmierzchnica trupia główka (Acherontia atropos)

Post autor: Pawel Jaloszynski »

ng1019 pisze:wiem, że ten motyl (Acherontia atropos) jest zalatującym do Polski, jak daleko na północ były znajdowane jego okazy, lub jak daleko na północ były znajdowane jego larwy?
Witam,
Acherontia atropos figuruje w Catalogus Lepidopterorum Sueciae, wykazywana z 29 prowincji Szwecji poludniowej i srodkowej.
pozdrawiam,
Pawel
Awatar użytkownika
Krzysztof Szumlak
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 4 kwietnia 2004, 21:42
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

A.atropos

Post autor: Krzysztof Szumlak »

Hej.
JA w ubiegłym roku hodowałem atroposy.Jak tylko imago zobaczył w nocy śiatło to myślałem ,żę sie zabije.jedyne co ją powstrzymałó do klosz od lampy o którą walną.W zwiążku z tym myśle,że można go bez problemu łówić na śiatełko.
Ps.Kolego ponoć widział na balkonie tego okaza,jak siedział u niego na poręczy,ale on mógł powiedzieć wszysttko,np. żę przyfrunął do niego A.atlas,albo go na prawde widział,sam nie wiem...
Motyl ś;liczny,godny naszej uwago.
Pozdro. Krzysiek.
Kafelan
Posty: 143
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 00:26
Lokalizacja: Głubczyce

Post autor: Kafelan »

W ubiegłym roku chyba było to w sierpniu.Na torowisku za miastem w dzień znalazłem "zaspaną" trupią główkę (Acherontia atropos) .Okaz idealny bez skazy zniszczenia, byłem wprost oczarowany pierwszy raz zobaczyłem na własne oczy żywy okaz.
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

taak, żywa zmiechrznica to mój Graal, widziałem tylko w kolekcjach.
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

TRupia Główka

Post autor: Damian Bruder »

Witam

Atropos zalatuje w zależności od temperatury.Kiedy jest bardzo ciepło i są dogodne warunki klimatyczne ,czytałem że ona potrafi dolecieć aż do Islandii,a tak normalnie to Europa środkowa itd.

P.S.Znalezieie żywego okazu to jest coś

Pozdrawiam

Damian
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

Mam kolejne pytanie dotyczące tego gatunk. Podawane jest, że atroposka jest to największy pod względem masy ciała motyl Europy. Jaka jest orientacyjna masa tego owada masa tego owada i jak się ma do następnego na liście?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Nie wiem, ile waży motyl z drugiego miejsca, natomiast dla A. atropos podawana jest waga 9 gramów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawisaki (Sphingidae)”