Polskie Forum Entomologiczne
https://www.entomo.pl/forum/

Gdzie mogę kupić octan etylu
https://www.entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=30&t=98
Strona 1 z 1

Autor:  M. Dworakowski [ środa, 31 marca 2004, 15:13 ]
Tytuł:  gdzie mogę kupić octan etylu

gdzie mogę kupić octan etylu
Witam, chciałbym się dowiedzieć, gdzie mogę kupić octan etylu i inne substancje chemiczne potrzebne do preparowania motyli

Mateusz Dworakowski

Autor:  Marek Przewoźny [ środa, 31 marca 2004, 16:35 ]
Tytuł: 

Octan etylu maożna bez problemu kupić w różnych hurtowniach chemicznych, tak ok7 zł za litr (starcza na długo), widziałem w Twoim profilu iż jesteś z Białowieży, nie weim więc gdzie w Twoich okolicach może być taka hurtownia, poszukaj w większych miastach wojewódzkich, u mnie w Poznaniu np. bez problemów od ręki można kupić w hurtowni na ul Michała, można tam też dostać inne odczynniki.

Autor:  Alex [ środa, 31 marca 2004, 17:42 ]
Tytuł:  octan etylu

Czołem!Na pewno dasz radę kupić octan w Białymstoku, przed laty sam kupowałem ale możesz spróbować popytać w Hajnówce.

Pozdrawiam

Autor:  Bartek [ piątek, 9 kwietnia 2004, 21:57 ]
Tytuł:  octan

A gdzie kupic w Skierniewicach albo Warszawie?
Dzieki

Autor:  jalod [ sobota, 10 kwietnia 2004, 13:18 ]
Tytuł:  octan

W Warszawie octan mozna kupić w sklepach "Chemii" ul. Powazkowska 13B (niedaleko petli cmentarz wojaskowy)tel. 669-05-84, litrowa butla (tylko takie były w marcu) kosztuje ok. 11 zł, ul. Foksal 18 tel. 826-49-20 - ale w marcu sklep był nieczynny jak teraz nie wiem i ul. Rzeczna 6 tel. 678-70-99 lub 678-68-66.
Wesołych świąt i pozdrawiam. hej. Kuba.

Autor:  Grzegorz Banasiak [ sobota, 10 kwietnia 2004, 20:19 ]
Tytuł:  Re: octan

Bartek napisał(a):
A gdzie kupic w Skierniewicach albo Warszawie?
Dzieki

W Skierniewicach kupowałem w hurtowni na Nowobielańskiej, chyba 12 zł. za wieeeelką butlę. Zaraz za zakrętem z Armii Krajowej trzeba skręcić w lewo i 30m. po lewej stronie.

Autor:  M. Dworakowski [ wtorek, 13 kwietnia 2004, 17:45 ]
Tytuł: 

Dziękuję za pomoc. Kuiłem w Białymstoku
www.alchem.com.pl
ale były problemy ze sprzedażą, kosztował 17 zl za litr

PS. czytałen gdzięs o eterze jako truciźnie na motyle, jaki eter jest stosowany (zawykły cz naftowy)

Autor:  grzegorzb [ środa, 14 kwietnia 2004, 15:51 ]
Tytuł: 

Eteru nie polecam odbarwia powoduje sztywnienie ozywanie i inne takie octan jest ok. jako patent moge polecić jeszcze coś takiego - butelka najlepiej dogadać się z weterynarzem i dostać butelkę z gumowym korkiem - takie jak do szczepionek na wściekliznę do wbijamy iglę w korek - butelki są zaspawane na amen i nieodkręcane do środka ładujemy stężony amoniak. Potem wystarczy w terenie zwłaszcza do zawisaków zaciągnąc strzykawką najlepiej insulinówką trochę amoniaku i zrobić zastrzyk - efekt momentalny lepsze niż zatrówanie. A że dostaniecie ksywkę doktor Mengele to inna sprawa

Autor:  M. Dworakowski [ środa, 14 kwietnia 2004, 18:50 ]
Tytuł: 

rozumiem, ale jak bardzo stężony amoniak. zeszłego lata zatruwałem amoniakiem kuchennym (może wydać się śmieszne, ale początkujący brzytwy się chwyta) w przesyconym roztworze, ale zatykał strzykawkę, z drugiej strony świeżo kupiony przeze mnie octan w stężeniu 99.8% rozpuszcza nasadkę igły (mięknie i kruszeje jak po acetonie- też testowałem). Octan, rzeczywiście jest cudowny, ale chyba za wolno działa na drobne motyle (Geometricidae) a ich nie przekłuję? może jakaś dobra rada?

Autor:  Marek Przewoźny [ środa, 14 kwietnia 2004, 19:42 ]
Tytuł: 

Octan często powoduje zmiany strukturalne plastiku, zmętnienie, rozpuszczenie czy inne zależy od typu plastiku, są owszem plastiki odporne na działanie octanu. Przykłady plastików i ich interakcje z octanem: PET (plastik używany do produkcji butelek do napojów) pod wpływem octanu mętnieje, staje się nieprzeźroczysty wygląda jak mleko, a np. polietylen jest całkowicie odporny na octan i nic się z nim niedzieje. To już jest taka jego właściwość chemiczna i nie ma tu znaczenia jego stężenie, zresztą jaki octan jest agresywny chmicznie jako rozpuszczalnik można łatwo zobaczyć spuszczając tylko kropelkę na styropian, natychmiast styropian zmienia swoją strukture wygląda jakby topniał. Amoniak natomiast nie ma wpływu na plastik, przecież zresztą jak kupuje się nawet stężony amoniak to jest on tylko w plastikowej butelce nie w szklanej. Amoniak to nie rozpuszczalnik tak jak octan.

Autor:  Marek Wełnicki [ czwartek, 15 kwietnia 2004, 09:05 ]
Tytuł: 

ng1019 napisał(a):
rozumiem, ale jak bardzo stężony amoniak. zeszłego lata zatruwałem amoniakiem kuchennym (może wydać się śmieszne, ale początkujący brzytwy się chwyta) w przesyconym roztworze, ale zatykał strzykawkę, z drugiej strony świeżo kupiony przeze mnie octan w stężeniu 99.8% rozpuszcza nasadkę igły (mięknie i kruszeje jak po acetonie- też testowałem). Octan, rzeczywiście jest cudowny, ale chyba za wolno działa na drobne motyle (Geometricidae) a ich nie przekłuję? może jakaś dobra rada?


Tu chyba wkradło się jakieś nieporozumienie związane z nazewnictwem. Owady truje się zastrzykiem z wody amoniakalnej, czyli nasyconego roztworu amoniaku (NH3 - w normalnych warunkach jest to gaz!!) w wodzie. W kuchni chyba się tego nie używa - po odkręceniu butelki z wodą amoniakalną w pomieszczeniu wszyscy szybko wieją z prędkością światła! Ty prawdopodobnie stosowałeś roztwór jakiejś soli amonowej, np. węglan amonu, który nie zadziała. Przy okazji uwaga - woda amoniakalna jest żrąca, ma silny odczyn zasadowy.
Tradycyjna metoda zastrzyków ze stężonego ekstraktu wodnego z tytoniu też działa!

Autor:  Pawel Jaloszynski [ czwartek, 15 kwietnia 2004, 10:22 ]
Tytuł: 

Marek Przewoźny napisał(a):
polietylen jest całkowicie odporny na octan i nic się z nim niedzieje.


Polietylen ma taka sprytna wlasciwosc, ze prawie nic go porzadnie nie zwilza, stad klejenie tego cholerstwa jest praktycznie niemozliwe, w zasadzie tylko goracym stopionym ...polietylenem. Z tego wynika prosty fakt - balsam kanadyjski czy euparal nalozony na polietylen po jakims czasie po prostu spadnie przy byle potraceniu. A to najgorsza rzecz jaka moze spotkac cenne preparaty.
Niezle sprawdza sie plastik z usztywniajacych wkladek, jakie czasem mozna znalezc w nowo kupionych koszulach.
pozdrawiam,
Pawel

Autor:  M. Dworakowski [ czwartek, 15 kwietnia 2004, 14:09 ]
Tytuł: 

Tak, Pan Marek  ma rację, to była sól amonowa, ale wstrzykiwane opary działały (powoli, ale zawsze). Czym jeszcze można zatruwać mniejsze motyle, czego opary się stosuje?  Zmywacze do paznokci, octan i aceton próbowałem, co jest najbardziej skuteczne w anihilacji?

Autor:  Grzegorz Banasiak [ czwartek, 15 kwietnia 2004, 14:20 ]
Tytuł: 

Małe motyle, a zwłaszcza microlepidoptera ZAWSZE należy zatruwać octanem etylu. Po wstępnym (2-3 minuty) zatruciu motyla preparuje się, a następnie dotruwa wkładając rozpinadło (do małych motyli używa się małych rozpinadeł z balsy) do zatruwaczki. Dodać należy, że zbyt długie wstępne zatruwanie powoduje sztywnienie mięśni i kłopoty, albo wręcz nimożność rozpięcia motyla. Różne trucizny były w przeszłości testowane, tylko octan ma więcej zalet niż wad, nie ma więc co odkrywać Ameryki ponownie.

Autor:  Marek Wełnicki [ czwartek, 15 kwietnia 2004, 16:44 ]
Tytuł: 

Gdzieś kiedyś wyczytałem o metodzie preparowania Microlepidoptera polegającej na ich krótkim odurzeniu w octanie etylu - aż przestaną się ruszać i wtedy są bardzo miękkie i podatne na układanie np. ostrożnym dmuchaniem. Po rozpięciu na rozpinadle należało zwilżać odwłok takiego motyla delikatnie bardzo małymi porcyjkami np. ksylenu (podejrzewam, że może być i inny rozpuszczalnik, byle po wyparowaniu nie zostawiał śladów). Porcje rozpuszczalnika powinny być na tyle małe, aby rozchodził się on tylko po odwłoku i nie zwilżał skrzydeł. Taka "kuracja" kilkoma porcjami uśmiercała owada. Kiedyś spróbowałem chyba na przeziernikach i, o ile pamiętam, działało. Nawet chyba było skuteczne dla większych motyli.

Autor:  Grzegorz Banasiak [ czwartek, 15 kwietnia 2004, 21:10 ]
Tytuł: 

Właśnie to krótkie "podtruwanie", które nazywasz odurzaniem miałem na myśli. Zamiast niepewnej (w sensie zmoczenia całego motyla, co przy trzęsących się po piwie rękach jest bardzo prawdopodobne :-) ) techniki z ksylenem zdecydowanie lepiej włożyć rozpinadło do zatruwaczki, albo (tak jak ja to robię) w torebkę z folii odpornej na octan.

Autor:  Patryk Kuleta [ wtorek, 4 maja 2004, 15:26 ]
Tytuł: 

Witam wszystkich.Ja również chciałem się dowiedzieć gdzie mógłbym kupić octan etylu oraz inne akcesoria entomologiczne w powiecie opoczyńskim.Jestem z Opoczna , sprawdziłem w moim mieście prawie wszystkie sklepy chemiczne, i nic.

pozdrawiam

Autor:  Zbik [ sobota, 21 sierpnia 2004, 19:00 ]
Tytuł: 

Octan etylu mozna bez problemu nabyć w Gliwicach a firmie POCH http://www.poch.com.pl tyle że mam pytanie jest tam kilka odmian wlaśnie tego odczynnika może mi ktoś powiedzieć który jest używany przez Was ?? ja osobiście od kilku lat używam octany etylu tyle, że nie mam pojęcia który to bo zawsze dostawałem go od znajomych z Niemiec.. W związku z tym iż moje zapasy octanu się kończą szukam tego odpowiedniego... Z góry dzieki za pomoc

Autor:  Marek Przewoźny [ sobota, 21 sierpnia 2004, 19:09 ]
Tytuł: 

Wystarczy ten najtańszy o oznaczeniu cz (czyli czysty), stopień wyżej jest już np cz.d.a. (czysty do analizy), a my zatruwamuy przecież tylko owady więc super czystego octanu nie potrzebujemy bo żadnych super czułych syntez lub analiz chemicznych nie prowadzimy :-)

Autor:  Zbik [ sobota, 21 sierpnia 2004, 21:36 ]
Tytuł: 

Fakt :) właśnie z tymi oznaczeniami miałem kłopot :) dzieki za info :)

Autor:  prezeso [ piątek, 14 marca 2008, 17:23 ]
Tytuł: 

A w Szczecinie gdzie można dostać octan...?

Autor:  Witas [ piątek, 14 marca 2008, 20:05 ]
Tytuł: 

W sklepie chemicznym, wystarczy poszukać

Autor:  CARABUS12 [ sobota, 15 marca 2008, 00:24 ]
Tytuł:  Re: octan

Bartek napisał(a):
A gdzie kupic w Skierniewicach albo Warszawie?
Dzieki

w Warszawie octan mozna kupic na Nowym Świecie  ulica Foksal
pzdr.

Autor:  Jess Nymark [ sobota, 15 marca 2008, 01:17 ]
Tytuł: 

Cytuj:
A w Szczecinie


W DHN-ie zapytaj. Kiedyś był. Kiedyś też w budynku Politechniki (przy al. Piastów) był sklep firmowy POCH ale chyba już go tam nie ma.

Autor:  Łukasz [ sobota, 15 marca 2008, 13:32 ]
Tytuł: 

No to i ja się zapytam gdzie mogę kupić octan etylu w Bielsku-Białej :P W zeszłym roku jeszcze miałem znajomego, niestety skończył się i jest mały problem...

Autor:  Aneta [ sobota, 15 marca 2008, 16:20 ]
Tytuł: 

Jeśli brak innej ewentualności, można kupić octan przez Entomon. Drogawo, ale jest.

Autor:  mg1111 [ sobota, 17 maja 2008, 20:44 ]
Tytuł: 

nie wiecie przypadkiem czy w olsztynie można gdzieś kupic octan etylu???

Autor:  pablo826 [ środa, 13 maja 2009, 21:53 ]
Tytuł: 

hejka, zaczynam  kolekcjonowanie własnego zboru i zakupiłem octan etylu w artinsect i szukałem opini na jego temat ale nie znalazłem i nie wiem czy jest dobry czy kupic w innym sklepie

prosze o porady :smile:

Autor:  J. Tatur-Dytkowski [ czwartek, 14 maja 2009, 01:57 ]
Tytuł: 

artinsect jeśli chodzi o wyposażenie jak dla mnie 5+
nie wiem po ile tam octan ale w W-wie na Powązkowskiej ostatnio dostałem litr po 17zł

Autor:  Salticus [ niedziela, 9 sierpnia 2015, 23:46 ]
Tytuł:  Re: Gdzie mogę kupić octan etylu

Odkopuję temat: czy w Warszawie (najlepiej w okolicach Centrum) można gdzieś dostać octan etylu w małym pojemniku (50-100 ml)? W "Chemii" na Pradze mają minimum 5 l - nie potrzebuję tyle, a nie mam czasu czekać na przesyłkę z internetu.

Autor:  grzegorzb [ poniedziałek, 10 sierpnia 2015, 08:14 ]
Tytuł:  Re: Gdzie mogę kupić octan etylu

W małych nie dostaniesz - w litrowych jest w hurtowni na ulicy Rzecznej 6 - Chemia Warszawa..

Autor:  Salticus [ poniedziałek, 10 sierpnia 2015, 23:26 ]
Tytuł:  Re: Gdzie mogę kupić octan etylu

Widzę, że swoim pytaniem wywołałem burzę w szklance wody... a może beczce octanu ;) . Strach się odezwać na forum...

Wydzielone posty: viewtopic.php?f=63&t=31997 [admin]

Na szczęście sam znalazłem odpowiedź: octan w butelce 100 ml można kupić w Warchemie na Księcia Ziemowita 36 (niestety to Praga Północ, a nie Centrum).

Rafał Celadyn napisał(a):
...nie napisałeś do czego ci jest potrzebny ten octan...

Do zatruwania owadów, rzecz jasna.

Wujek Adam napisał(a):
A ja z tego wątku dowiedziałem się, że można kupić... 100 ml octanu!  :shock:
Hmmm, ciekawe czy szpilki entomologiczne i kartoniki gdzieś sprzedają na sztuki?   :rotfl:

Co w tym dziwnego? Można kupić i 15 ml (link). Dla mnie to najbardziej praktyczne rozwiązanie. Octanu zużywam bardzo mało - jedną lub dwie takie buteleczki na sezon - i kupowanie pięciolitrowego kanistra w moim przypadku nie ma uzasadnienia. W tym roku zapomniałem odpowiednio wcześniej uzupełnić zapasy i "jadę na oparach" zeszłorocznej buteleczki, stąd moja pilna potrzeba nabycia tej substancji przed kolejnym wyjazdem w teren.

Grzegorz Banasiak napisał(a):
Gość pyta o możliwość zakupu octanu w okolicach centrum Warszawy i że nie ma czasu na przesyłkę z sieci. Dostaje odpowiedź, po czym stwierdza, że w jeżdżenie to on się nie bawi, woli kupić na Allegro żeby mu przywieźli do domu.

Gwoli ścisłości: o możliwość zakupu octanu w centrum Warszawy pytałem ja, a niechęć do jeżdżenia po hurtowniach wyraził użytkownik Ścinek.

Autor:  grzegorzb [ wtorek, 11 sierpnia 2015, 08:32 ]
Tytuł:  Re: Gdzie mogę kupić octan etylu

Salticus napisał(a):
na Księcia Ziemowita 36 (niestety to Praga Północ, a nie Centrum)


żadna Praga Północ - Targówek a ściślej Targówek Przemysłowy..... :hp:  :hp:  :hp:

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/