Igła preparacyjna

Metody preparowania, usypiania, problemy, sposoby.
Maciej Grzymała
Posty: 82
Rejestracja: czwartek, 3 sierpnia 2017, 09:50
UTM: EA60
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Krosno-Warszawa

Igła preparacyjna

Post autor: Maciej Grzymała »

Dzień Dobry

Ostatnio trafiłem na taką Igłę. Czy ktoś taką posiada? Co o niej sądzicie?

http://www.paradox.co.pl/detale.php?id_prod=828
carabus1
Posty: 657
Rejestracja: sobota, 25 stycznia 2014, 13:50
UTM: CB71
Specjalność: Coleoptera, Carabidae
Podziękowano: 1 time

Re: Igła preparacyjna

Post autor: carabus1 »

Dobra do preparowania słoni :laugh:
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Igła preparacyjna

Post autor: Paweł Walkiewicz »

Wszystko zależy od tego, do czego miałaby Ci służyć.
Ramidon
Posty: 736
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 13:35
Lokalizacja: Gdansk

Re: Igła preparacyjna

Post autor: Ramidon »

Używam tej wygiętej do preparowania większych motyli i nie narzekam.
Maciej Grzymała
Posty: 82
Rejestracja: czwartek, 3 sierpnia 2017, 09:50
UTM: EA60
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Krosno-Warszawa

Re: Igła preparacyjna

Post autor: Maciej Grzymała »

Używać jej chcę do preparowania motyli.
Maciej Grzymała
Posty: 82
Rejestracja: czwartek, 3 sierpnia 2017, 09:50
UTM: EA60
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Krosno-Warszawa

Re: Igła preparacyjna

Post autor: Maciej Grzymała »

Ale którą wybrać? Wygiętą czy prostą?
Ramidon
Posty: 736
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 13:35
Lokalizacja: Gdansk

Re: Igła preparacyjna

Post autor: Ramidon »

Ale którą wybrać? Wygiętą czy prostą?
Kwestia uznania. Jeżeli preparowałeś już cokolwiek z owadów to powinieneś wiedzieć, która będzie dla ciebie lepsza.
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Igła preparacyjna

Post autor: GrzegorzGG »

Dlatego może najpierw zaimprowizować coś własnego. Szpilka przytwierdzona do drewienka.
Jak już trochę popreparujesz to sam zobaczysz czego Ci brakuje a co Ci przeszkadza.
Sam też mam jedną z moich "igieł preparacyjnych" lekko zagiętą (bo jak dłubię za kopulatorami to łatwiej operować przy brzegu szalki). Więc może będziesz potrzebował obu.
Może nie trzeba od razu wydawać kasy?

pozdrawiam
Grzegorz

o/
o/
o/
o/
o/
o/
o/
dopłynąłem :)
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Igła preparacyjna

Post autor: Konto_usuniete »

Tak jak piszą inni co kto lubi...przez kilka lat miałem dwie igły zrobione z chińskich pałeczek ..koszt pałki 2-3 złote plus igły czyli szpilki plus taśma...działało bez poblemów...
Maciej Grzymała
Posty: 82
Rejestracja: czwartek, 3 sierpnia 2017, 09:50
UTM: EA60
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Krosno-Warszawa

Re: Igła preparacyjna

Post autor: Maciej Grzymała »

A tak przy okazji to jakie pęsety polecacie?
Awatar użytkownika
GrzegorzGG
Posty: 2636
Rejestracja: sobota, 5 maja 2012, 21:49
UTM: CA51
Specjalność: Heteroptera
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Igła preparacyjna

Post autor: GrzegorzGG »

Jak dla mnie pęseta powinna być miękka i delikatna.
Mam w sumie dwie, niemniej ta druga jest raczej na "ciężkiego zwierza" i używam jej tylko wtedy, gdy potrzebuję zdjąć kartonik ze szpilki (wtedy trzeba mocniej przytrzymać).

pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Igła preparacyjna

Post autor: adam k. »

Mój zbiór pęset jest pokaźny i zapomniany, powiększany latami w większości służy jako dekoracja. Ostatnio używam tylko jednej podgiętej i przerobionej, (przeszlifowanej) do rozpinania motyli małych.
Preparując na szkiełkach stosuję mikrochirurgiczne: prostą i zakrzywioną. Igły preparacyjne, najprostsze własnej roboty, jak pisał np. grzegorzb.
Najlepiej samemu opracować metody i sprzęt.
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: Igła preparacyjna

Post autor: Marek Wanat »

Prawie nigdy przez ponad 40 lat preparowania owadów nie używałem żadnej igły preparacyjnej. Jedyny wyjątek, to minucje osadzone w jakichś standardowych obsadkach, którymi usiłowalem kiedyś z różnym skutkiem rozdłubywać narządy gębowe cienkoryjkowych ryjkowców. Szpilki entomologiczne są wystarczająco długie by nimi swobodnie manipulować i robić wszelkie preparacje genitalne czy "rozpinanie nóżek albo skrzydełek". Poza tym mają wielką zaletę - podczas rozpinania można wbić tę szpilkę dla unieruchomienia nóżki czy skrzydła i wziąć z pudełka następną. Może zatem przed inwestycją w kupne igły osadzone w jakichś obsadkach warto spróbować z samymi szpilkami. Są różnej grubości a więc i ostrości oraz sztywności, łatwo można sobie też zrobić ze szpilki różnie zagięty haczyk stukając nią w jakieś szkło czy metal.
Co innego pęsety, wszechstronny entomolog nie obejdzie się bez paru rodzajów - inna do wbijania/wyciągania szpilek czy ściągania kartoników i etykiet, inna do wyciągania koprofagów z gówna, a inna do delikatnych operacji chirurgicznych na okazach. Do szybkiego sortowania licznych drobnych owadów na szalce petriego dużo lepsza jest pęseta zakrzywiona niż prosta, bo tej pierwszej można używać jak kija hokejowego. Jak ktoś ma "ciężką" rękę, to powinien zaopatrzyć się też w extra miękkie pęsety z blaszki, którymi trudno zgnieść okaz. Prawdziwą dokładną pęsetę preparacyjną, przy pomocy której można złapać motyla za pazurek albo wyciągnąć ledwie wystający z małego chrząszcza aparat kopulacyjny, trzeba sobie najczęściej samemu zrobić, tj. delikatnie doszlifować i doostrzyć jakąś odpowiednią małą wyjściową pęsetę. Kiedyś najlepsze były do tego celu pęsety zegarmistrzowskie, niektóre były tak dobre, że nie wymagały żadnych poprawek do naszych najbardziej nawet precyzyjnych celów. Dostałem kiedyś od koleżanki taką pęsetę Rolexa na rozpoczęcie pracy we wrocławskim muzeum, jest praktycznie niezniszczalna mimo kilku upadków na podłogę na sztorc. Nie zamieniłbym jej na zegarek ;) . Nie mam pojęcia jak teraz wygląda sytuacja z takimi pęsetami, bo teraz zegarmistrzów jakby coraz mniej. Te najdroższe i ponoć najprecyzyjniejsze z Paradoxa nie są warte swojej ceny i zwykle wymagają sporej pracy szlifierskiej, by z nich zrobić porządną pęsetę.
Ale potrzeby preparacyjne każdy musi sobie sam rozpoznać w boju i popróbować różnych rozwiazań, wtedy po jakimś czasie nabiera się konkretnych nawykówi staje się wiadome jakie narzędzia są potrzebne.
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: Igła preparacyjna

Post autor: Marek Wanat »

Co jest z tym Rolexem adminie, to Paradox wolno na Forum reklamować, a najlepszej szwajcarskiej firmy od zegarków już nie?? Prawdę mówiąc nie życzę sobie tych xxx, bo to mi się źle kojarzy.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Igła preparacyjna

Post autor: adam k. »

Marek Wanat pisze: Te najdroższe i ponoć najprecyzyjniejsze z Paradoxa nie są warte swojej ceny i zwykle wymagają sporej pracy szlifierskiej, by z nich zrobić porządną pęsetę.
Od tego sprzedawcy i innych. A producent najbardziej cenionego eksportowego sprzętu medycznego w kraju, robi podobne nierdzewne, po upadku na podłogę końcówki wywijają się bardzo.
Można je prostować wielokrotnie i nie pękają. Świadczy to o gatunku użytej stali, lub obróbce termicznej. Jest to sprzęt jednorazowy, a jednocześnie drogi (koszt 1 sztuki, to około 70 zł).
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Igła preparacyjna

Post autor: admin »

Marek Wanat pisze:Co jest z tym Rolexem adminie, to Paradox wolno na Forum reklamować, a najlepszej szwajcarskiej firmy od zegarków już nie?? Prawdę mówiąc nie życzę sobie tych xxx, bo to mi się źle kojarzy.
Już się robi. Słuszna uwaga z tymi xxx. Dlatego też pozmieniałem wszystkie zastąpienia na --cenzura-- i przy okazji zmodyfikowałem listę zastąpień. Wpisywane słowa działają odstraszająco na spammerów, którzy nawet po zarejestrowaniu nie mogą używać swoich słów kluczowych. Ostatnio jednak walka ze spammerami zostaje wygrana juz na etapie rejestracji, więc lista zastąpień nie jest już tak ważna. Działa za to również jako automatyczna korekta pisowni, nie da się napisać paru słów z błędem. Więcej >>
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Igła preparacyjna

Post autor: M. Stachowiak »

Najlepsze pęsety znajdziecie tu:
http://www.dumonttweezers.com/Home/About
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Igła preparacyjna

Post autor: Malko »

adam k. pisze:Mój zbiór pęset jest pokaźny i zapomniany, powiększany latami w większości służy jako dekoracja. Ostatnio używam tylko jednej podgiętej i przerobionej, (przeszlifowanej) do rozpinania motyli małych.
Preparując na szkiełkach stosuję mikrochirurgiczne: prostą i zakrzywioną. Igły preparacyjne, najprostsze własnej roboty, jak pisał np. grzegorzb.
Najlepiej samemu opracować metody i sprzęt.
No to widzę, że jest nas więcej :)
Ja używam poprostu grubszych szpilek entomologicznych.
Andrzej J. Woźnica

Re: Igła preparacyjna

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Dobrym uchwytem dla szpilek są skrócone i odpowiednio sprofilowane na końcu pałeczki do jedzenia "chińszczyzny" :laugh:
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Igła preparacyjna

Post autor: Aneta »

Ja też z opcji preparującej po prostu szpilkami entomo. Kiedyś kombinowałam coś z obsadkami do nich, ale "gołe" szpilki są dla mnie najwygodniejsze ;)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Igła preparacyjna

Post autor: Antek Kwiczala † »

Ja do preparacji używam własnoręcznie wykonanych szpilek drewnianych na końcu których jest umieszczona i wklejona minucja (jak w załączniku). Długość szpilki 8 cm. Mam też zamiast minucji cienkie szpilki entomologiczne (00) z lekko zakrzywionym końcem. Wszystko domowa robota.
Załączniki
szpilka preparacyjna.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (48.84 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Igła preparacyjna

Post autor: Jacek Kurzawa »

Ja też przyznam się, że zrobiłem sobie jakieś dwa lata temu dwie igły z ołówków i mi służą. Do budowy użyłem cienkich szpilek nr 1 i połowy ołówka (druga połówka w użyciu jako ołówek, więc nawet nie ma odpadów :P ).
Lekki kąt pozwala na lepsze operowanie. Cienki ołówek na odpowiednią grubość do ręki, zresztą to sobie można zawsze dobrać, w końcu ołówków jest pod dostatkiem i w sumie darmo. Do kózek takie mi się raczej sprawdzają.
Lubię też popracować samymi szpilkami entomologicznymi, bo tak jak pisał Marek, można je czasem wbić (np w kartonik), użyć, odłożyć. I zawsze są pod ręką.
Załączniki
iglypreparacyjne_jk.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (118.3 KiB)
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Igła preparacyjna

Post autor: adam k. »

Do preparowania na rozpinadłach i preparatów genitalnych, najlepsze ''samoróbki ''. Pierwsza od dołu z wymienną igłą i nasadką zabezpieczającą.
Załączniki
DSC_0006 (Kopiowanie)1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (243.92 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Igła preparacyjna

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Ja od dawna używam jako igły szpilek obsadzonych w aluminiowych oprawkach od nożyków modelarskich (7-10 zł.). Rozwiązanie niezniszczalne i łatwe do wymiany szpilek na proste, półokrągłe, zagięte czy jakie kto preferuje. Spokojnie można w tej oprawce obsadzić również minucje.
Załączniki
igły_prep.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (109.29 KiB)
tomaszk
Posty: 23
Rejestracja: niedziela, 19 kwietnia 2015, 20:15
Lokalizacja: Zamojszczyzna/Podkarpacie

Re: Igła preparacyjna

Post autor: tomaszk »

Grzegorz, w jaki sposób stabilizujesz w oprawce szpilki? tam jest jakaś regulacja docisku obrotową telujką?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Igła preparacyjna

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Tak, końcówka jest rozcięta na 4 części i zaciskana nakręcaną tulejką. Wszystko bardzo stabilnie trzyma szpilki, nawet minucje. Przy zakupie nożyków z przeznaczeniem na igły preparacyjne trzeba zwrócić uwagę, czy zaciskana końcówka "zaciska" się na "zero" bo są też takie, gdzie zostaje ok. milimetrowa "dziurka". Takie się nie nadają. Jak znajdę link do tych oprawek, których używam to zapodam.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Igła preparacyjna

Post autor: adam k. »

Grzegorz Banasiak pisze: końcówka jest rozcięta na 4 części i zaciskana nakręcaną tulejką. Wszystko bardzo stabilnie trzyma szpilki, nawet minucje.
.
Znalazłem podobną oprawkę zaciskową. Osadzam w niej minucje od 010 do szpilek nr.1 .
Można rozpisywać się nad wyglądem i zastosowaniem igieł preparacyjnych, ale trzeba dodać przy tym, że są inne narzędzia pomagające w czynnościach entomologicznych.
Do tego arsenału należą pędzelki, tzw. '' konturówki ''. Najprzydatniejsze z włosiem nylonowym. Używam ich do ściągania łusek i włosków z preparatów na mokro.
Pokazałem na zdjęciach spod mikroskopu, dla porównania wielkości końcówek przyborów, względem preparatu motyla z rodziny Blastobasidae . Kolejne fazy oczyszczania .
Załączniki
igła2 (Kopiowanie)1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (249.71 KiB)
igła (Kopiowanie)1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (269.67 KiB)
pędzelek i pęseta
pędzelek i pęseta
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (137.77 KiB)
pęseta i igła
pęseta i igła
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (122.55 KiB)
igła
igła
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (157.41 KiB)
tomaszk
Posty: 23
Rejestracja: niedziela, 19 kwietnia 2015, 20:15
Lokalizacja: Zamojszczyzna/Podkarpacie

Re: Igła preparacyjna

Post autor: tomaszk »

Grzegorz i Adam, podzielcie się linkami do miejsc gdzie można by nabyć takowe oprawki.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Igła preparacyjna

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Igła preparacyjna

Post autor: adam k. »

Przykro mi, linku nie będzie. Jak już pisałem moje oprawki, to ''samoróbki''. Jakoś tak wolę posługiwać się czymś, co sam zmontuję.
Ta ostatnia, na zdjęciach igła2 jest niewielka i ma zaledwie 100mm długości, przy masywnej stalowej obsadce idealnie leży w dłoni.
Wykonałem ją z zepsutej wielofunkcyjnej szlifierki , i tu masz link http://www.dremeleurope.com/pl/pl/dreme ... 013-ocs-c/
Gdybyś miał coś takiego, to jest do zrobienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Preparowanie, chemia.”