Co po kolei z preparowaniem

Metody preparowania, usypiania, problemy, sposoby.
Chlebek
Posty: 80
Rejestracja: niedziela, 19 czerwca 2011, 13:16

Co po kolei z preparowaniem

Post autor: Chlebek »

Witam,
Dopiero co zacząłem moją przygodę z amatorską entomologią i mam kilka pytań...
-Po pierwsze co nalezy wykonać po kolei by sprepawrować motyla(od chwili złapania go do umieszczenia w gablotce.
_Kolejnym mym pytaniem jest gdyż czytałem na ten temat i opinnie sa podzielone co robić gdy zatruje się już owada...Czy zapakować go do koperty czy tez pozostawic w zatruwaczce(ile czasu?)
_Ile kropel octanu etylu wystarczy(i czy mozemy go zastąpić zmywaczem do pzanokci)
To tyle.Bardzo proszę o pomoc..
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Co po kolei z preparowaniem

Post autor: Aneta »

Chlebek pisze:Po pierwsze co nalezy wykonać po kolei by sprepawrować motyla(od chwili złapania go do umieszczenia w gablotce.
viewtopic.php?f=30&t=13044
Kolejnym mym pytaniem jest gdyż czytałem na ten temat i opinnie sa podzielone co robić gdy zatruje się już owada...Czy zapakować go do koperty czy tez pozostawic w zatruwaczce(ile czasu?)
Do koperty motyle pakuje się, gdy trzeba je przewieźć, a zwykle po uśmierceniu od razu je sie rozpina. W zatruwaczce czy w innym pojemniku z oparami octanu warto potrzymać większe chrząszcze, zeby nabrały elastyczności, ale takie przetrzymywanie małych okazów (paromilietrowych, w typie np. Apionidów) może je za bardzo rozluźnić, aż do utraty różnych części ciała ;)
Ile kropel octanu etylu wystarczy(i czy mozemy go zastąpić zmywaczem do pzanokci)
Zmywacz zawiera dodatki, które mogą powodować sztywnienie mięśni, a w konsekwencji problemy z rozpinaniem. Najlepszy jest czysty octan. Ile kropli - to już trzeba wypróbować samemu; istotne jest, że owada mają truć pary octanu, a nie płynny octan.

Poza tym polecam uważną lekturę tego działu - wszystkie te tematy były już niejednokrotnie omawiane.
kamillo
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 17 czerwca 2011, 13:49
UTM: opole

Re: Co po kolei z preparowaniem

Post autor: kamillo »

pytanie... Czy uśmiercanie motyli formaliną jest dobre...?
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Co po kolei z preparowaniem

Post autor: Antek Kwiczala † »

Czy uśmiercanie motyli formaliną jest dobre...?
Chyba najgorsze z możliwych!! To nie jest substancja przeznaczona do trucia - raczej do odstraszania. Nim motyl umrze, mogą minąć godziny - jeśli już chcesz motyla uśmiercić, rób to szybko, by owad się nie męczył. Nie wspomnę już o tym, że nim motyl umrze, totalnie się otrzepie.
kamillo
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 17 czerwca 2011, 13:49
UTM: opole

Re: Co po kolei z preparowaniem

Post autor: kamillo »

Sorki nie sprecyzowałem :cry: , bo miałem na myśli wstrzykiwanie im formaliny w srodek...można tak?
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Co po kolei z preparowaniem

Post autor: Aneta »

Hesus... Jeśli już nie masz żadnej stosownej chemii pod ręką, to lepiej zamrażać, niż stosować takie dziwaczne substancje.
kamillo
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 17 czerwca 2011, 13:49
UTM: opole

Re: Co po kolei z preparowaniem

Post autor: kamillo »

właśnie ja tego nie uważam , za jakiś dziwny magiczny sposób... owady giną odrazu i wdł.mnie zą zabezpieczone od środka choćby przed Mrzykiem muzealnym, i być może mają dłuższą trwałość takie zaformalinowane okazy...
Chlebek
Posty: 80
Rejestracja: niedziela, 19 czerwca 2011, 13:16

Re: Co po kolei z preparowaniem

Post autor: Chlebek »

Dziekuję za pomoc
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Co po kolei z preparowaniem

Post autor: Antek Kwiczala † »

miałem na myśli wstrzykiwanie im formaliny w srodek
Jeśli chcesz zabijać owady zastrzykami, to powszechnie jest do tego wykorzystywany roztwór amoniaku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Preparowanie, chemia.”