Jakie pęsety polecacie?

Metody preparowania, usypiania, problemy, sposoby.
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Jakie pęsety polecacie?

Post autor: Łukasz Buglowski »

http://www.artinsect.all.pl/index.php?p ... t&Itemid=1
Zastanawiam się nad tą, kupił ją już ktoś?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jakie pęsety polecacie?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Miałem taką - zardzewiała bezużytecznie. Niestety nie nadawała się do tego co robiłem, a Ty napisz do czego chcesz jej używać - będzie łatwiej podpowiedzieć.
JerrySko
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 16:58
Lokalizacja: Chełmce

Re: Jakie pęsety polecacie?

Post autor: JerrySko »

Mam taką ale rzadko ją używam ponieważ końce pęsety krzyżują się. Wprawdzie nieznacznie ale utrudnia pracę i nie pozwala nic precyzyjnie chwycić. Pewnie trafiłem na taką sztukę - trudno :(
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Jakie pęsety polecacie?

Post autor: Łukasz Buglowski »

Czyli pewnie to taka z castoramy po 5zł za 4 sztuki
chcę jej używać do preparacji chrząszczy
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Jakie pęsety polecacie?

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Kiedyś zrobiłem to zdjęcie, żeby komuś pokazać sprzęt do preparacji; poza pęsetami i szpilkami do układania okazu są na nim też butelka z octanem etylu (wielokrotnie owinięta plastrem i taśmą, nie raz upadała na ziemię), fiolka z klejem (zawsze porcjuję klej, żeby przy częstym otwieraniu nie wysychał w większym pojemniku) oraz plastikowa pipetka do dozowania octanu. Pęsety w zasadzie nie służą do preparatyki jako takiej, większość czynności wykonuję za pomocą szpilek (większych i mniejszych), pęsetką tylko przenoszę okaz na kroplę kleju lub wyciągam nogi i czułki większym okazom, jeśli szpilką się nie da. Największa pęseta ze zdjęcia jest raczej terenowa, do wyciągania owadów spod kory i innych tego typu miejsc; do preparatyki służy głównie ta najmniejsza. Końcówki potrafią się czasem skrzyżować, ale nie są hartowane i za pomocą szczypiec łatwo je doprowadzić do odpowiedniego kształtu.

Paweł
Załączniki
sprzet1.jpg
sprzet1.jpg (68.66 KiB) Przejrzano 4186 razy
Awatar użytkownika
Łukasz Buglowski
Posty: 1201
Rejestracja: czwartek, 6 sierpnia 2009, 10:56
UTM: CA49
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Kontakt:

Re: Jakie pęsety polecacie?

Post autor: Łukasz Buglowski »

na Boże Narodzenie dostałem super precyzyjną chirurgiczną(troszkę większą), teraz chciałbym nabyć mniejszą ;)
Witas

Re: Jakie pęsety polecacie?

Post autor: Witas »

Szanowni koledzy. Sprzętu używa się takiego, jakim się wygodnie posługuje i do czego człowiek się przyzwyczaił. To metoda prób i błędów. Pęseta może kosztować 100 zł, ale będzie nieprzdatna i już.
U Pawła widzę profesjonalny sprzęt na bazie drewna :wink: . Jak działa to sie go używa. ŻADNEJ z tych pęset nawet bym nie tknął. Po prostu do moich motyli są one nieprzydatne. Podkreślam, dla mnie.
Myślę, że to taka sama dyskusja jak w przypadku pasków do rozpinania motyli. Jeżeli patent się sprawdza, to po co na siłę kombinować.
Awatar użytkownika
mariano89ldz
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 28 maja 2011, 11:28
Lokalizacja: Łódź/Kraków/Dąbrowa Tarnowska

Re: Jakie pęsety polecacie?

Post autor: mariano89ldz »

http://www.paradox.co.pl/detale.php?id_prod=62 czy korzysta ktoś z takiej pęsety? Nada się do większych motyli i np Sphingidae?
Tomek Paszkowski
Posty: 204
Rejestracja: środa, 2 czerwca 2010, 18:07
Lokalizacja: Siedlce

Re: Jakie pęsety polecacie?

Post autor: Tomek Paszkowski »

A do czego chcesz ją użyć :!: :?:
Miękkiej pęsety używam jedynie do przytrzymania małych miernikowców podczas preparacji, jeśli mają skrzydła złożone do wewnątrz (łatwiej jest mi wtedy odpowiednio nabić je na szpilkę). Czasem jest pomocna też przy ułożeniu odnóży, ale innego zastosowania w preparatyce motyli (mam na myśli rozpinanie) nie znajduję. Zastanów się czy nie lepiej kasę przeznaczyć na szpilki.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
mariano89ldz
Posty: 15
Rejestracja: sobota, 28 maja 2011, 11:28
Lokalizacja: Łódź/Kraków/Dąbrowa Tarnowska

Re: Jakie pęsety polecacie?

Post autor: mariano89ldz »

Planowo miałaby zastosowanie do ustawiania skrzydełek na rozpinadle. Oglądałem filmiki instruktażowe i bardzo często używali tam właśnie takich pęset. Dotychczas rozkładałem skrzydła przy pomocy szpilki ale często- szczególnie przy mniejszych gatunkach dziurawiłem skrzydełka :( Pewnie to kwestia wprawy i setek rozpiętych motyli aby nie popełniać takiego błędu, dlatego pomyślałem, że może narazie warto spróbować taką pensetą.
bartek.g

Re: Jakie pęsety polecacie?

Post autor: bartek.g »

Uzywam tylko i wylacznie peset. To cos napisze.

1. Do malych i delikatnych dziennych np. modraszki, male rusalki czy bielinki
2. Do wiekszych dziennych. Od pawikow do poklonnikow
3. Duze i bardzo duze motyle i nie w rozumieniu Polski a ogolnie motyli dziennych.

Trojki tez uzywam do motyli, ktorych skrzydla rozpinam dwojka, ale tylko i wylacznie do uelastycznienia miesni skrzydel - taka gimnastyka przed rozpieciem. Dwojki i jedynki dodatkowo sluza do ukladania czolkow. Te pensety wsuniete na plasko pod pasek pergaminu badz folie sluza jako linijka do ktorej rownaja popychane lekko czulki.

Mam tez bardziej zmeczona zyciem dwojke do przekladania motyli z zatruwaczki do kopert.
Załączniki
pesety.jpg
pesety.jpg (118.78 KiB) Przejrzano 3990 razy
Tomek Paszkowski
Posty: 204
Rejestracja: środa, 2 czerwca 2010, 18:07
Lokalizacja: Siedlce

Re: Jakie pęsety polecacie?

Post autor: Tomek Paszkowski »

Jak widać Witas ma rację.
Co kraj to obyczaj, co entomolog to patent.

Pozdrawiam :mrgreen:
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jakie pęsety polecacie?

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Właśnie kupiłem na alledrogo :) - bardzo dobra i warta swojej ceny (25 zł. z przesyłką)
http://allegro.pl/peseta-prosta-precyzy ... tabsAnchor

Druga którą kupiłem niestety niespasowana, da się to naprawić za pomocą prezycyjnego pilnika, cena jednak robi swoje :)
http://allegro.pl/pinceta-peseta-precyz ... 49120.html
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Preparowanie, chemia.”