ROBAL!!!

krywy11
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 11 stycznia 2009, 20:04
Lokalizacja: Kraków

ROBAL!!!

Post autor: krywy11 »

Witam wszystkich.
Mam pytanie odnośnie tego bardzo dziwnego owada.
Co to może być???
Dodam tylko że to coś żyło na moim psie.
Załączniki
A oto to coś!!!
A oto to coś!!!
ROBAL.JPG (87.38 KiB) Przejrzano 4562 razy
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Post autor: Robert Zoralski »

mucha. :D

może ktoś doprecyzuje. Hippoboscidae?
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

TAK na Lipoptena cervi nie wyglada wiec pewnie M.ovinus
krywy11
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 11 stycznia 2009, 20:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krywy11 »

Ludzie o czym wy mówicie! Jaka mucha!
Przecież to coś nie ma skrzydeł.
Natomiast biegało tak szybko że zanim to złapałem to minął chyba tydzień.
I dodam jeszcze że nie był to jedyny osobnik bo były trzy.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Nie wszystkie muchy musza mieć skrzydła.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

No jak trzy, to nie mogła być mucha :oops: :!: :razz:
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 913
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

krywy11 pisze:Natomiast biegało tak szybko że zanim to złapałem to minął chyba tydzień.
Kolega ma racje, muchy nie są tak uparte, aby tydzień uciekać. :grin: :razz:

Jurek
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Robimy amnestię :razz:

Polecam link:
http://images.google.pl/images?hl=pl&q= ... a=N&tab=wi

Oczywiście przed kolejnymi uwagami, że toto na zdjęciach ma skrzydła, warto by coś przeczytać. Jest opcja szukaj tu na Forum, Google też pomogą!
Andrzej J. Woźnica

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Wygląda na wpleszcza !. Byłeś z psem w Tatrach ? albo gdzięś gdzie pasły się kozy lub owce :-) ???
Andrzej
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Andrzej J. Woźnica pisze:Wygląda na wpleszcza !. Byłeś z psem w Tatrach ? albo gdzięś gdzie pasły się kozy lub owce :-) ???
Andrzej
Przecież juz wam to rozpoznałem, to pospolity Melophagus ovinus - wpleszcz owczy jak ktos woli, Hippoboscidae,
http://images.google.pl/images?um=1&hl= ... us&spell=1

NIe ma się co rozwodzic nad narzepikowatymi, bo jest to wybitnie mało reprezentatywna w naszej szerokości geograficznej grupa
u nas w kraju
poza prezentowanym tutaj Melophagus ovinus z ważniejszych czy też często spotykanych można wymienić:
jest jeszcze dwa gatunki Lipoptena; cervi i fortisetosa, Hippobosca equina, Stenopteryx hirundinis, Crataerhina pallida, Ornithomyia avicularia -- morfologicznie podobne.
Hippoboscidae to muchówki, stad określenie kolegi ,,mucha" i słuszne żargonowo-skrótowe.
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Post autor: Tomek Klejdysz »

To może i ta się uda rozpoznać?

viewtopic.php?t=5479
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Druga to na 90% Hippobosca equina, pierwszej się nie podejmę, , mówimy o tej jasnobrązowej bo w wątku chyba pomyliłeś kolejność.
Awatar użytkownika
Tomek Klejdysz
Posty: 403
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 19:10
Lokalizacja: Bochnia/Poznań

Post autor: Tomek Klejdysz »

kolejność zdjęć faktycznie pomylona, a to dlatego, że podczas pisania postu na podglądzie było odwrotnie. Dzięki za typ
Andrzej J. Woźnica

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Gatunki z rodzaju Melophagus mogą być dwa ! - teoretycznie i praktycznie jest to możliwe ! - jeden co prawda jest znany, z tego co pamiętam najbliżej ze Słowackich Tatr ale ze zdjęcia i braku wiadomości o to co pytałem nie byłbym takim pewniakiem !.
Andrzej - Kraków leży niedaleko Tatr - znacznie bliżej niż Lublin :mrgreen: a klimat mówiąc oględnie ociepla się.
pozdrawiam,
Andrzej
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Andrzej J. Woźnica pisze:Gatunki z rodzaju Melophagus mogą być dwa
A na jakiej podstawie tak dalekosiężne teorie? Stwierdził ktoś M.ruficaprinus w Polsce? bo mniemam że ten gatunek masz na myśli?
Publikacji na ten temat nie znam, ale jak masz jakieś ciekawe doniesienia to chętnie przeczytam. Podobno a na pewno to duża różnica i nie można wyciągać takich wniosków z tego że jakiś gatunek podobno występuje u naszych sąsiadów. Zgodnie z takimi teoriami powinniśmy określić wszystkie gatunki ,,sąsiedzkie" a nie występujące w Polsce jako potencjalnie możliwe do wystąpienia. Ba nawet pojedyncze stwierdzenie jakiegoś jedynego okazu bardziej stawia ten fakt w kategorii ,,zawleczony" niż występujący, zwłaszcza do gatunków nie stwierdzanych historycznie na terenie Polski.
Były zresztą dywagacje na temat gatunków potencjalnie ,,występujących" w Polsce a stwierdzanych u Słowaków.
Oczywiście zgodzę się że nie mając okazu pod binokularem trudno jest stwierdzić w 100% co to za stwór, ale wystarczy logicznie wyciągnąć wnioski bliższe prawdy a nie dywagować nie podając żadnych faktów - zwłaszcza opublikowanych w dostępnej literaturze, prawda?
Ale chętnie uznam swoją pomyłkę jeżeli udowodnisz że ktokolwiek złowił w Polsce M.ruficaprinus......
Andrzej J. Woźnica

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

nie będę się rozwodził ale wejdź na diptera.info i poczytaj sobie i zobacz na co muchy stać. Tyle i kropka. TA TWOJA DYSKUSJA PROWADZI DO NIKĄD. Nawet jeśli jest pewność na 99% ja okaz muszę widzieć z cechami jakie ma mieć (wszystkich zainteresowanych odsyłam do klucza Lecha Borowca aby je przestudiować :oops: ). pozdrawiam,
dipterolog ale bez much w nosie :razz:
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

rozpoczynasz polemikę a później ją kończysz stwierdzeniem ,,na co muchy stać" rzeczywiście wyczerpująca odpowiedź przynajmniej dla mnie tłumacząca wiele. Ja zadałem pytanie a głupich pytań podobno nie ma zaś co do odpowiedzi...to są jeszcze,,wyczerpujące" jak Twoja.
Andrzej J. Woźnica

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Ja się też pytałem wcześnie, skąd ten wpleszcz jest i odpowiedzi niestety jeszcze nie otrzymałem ! stąd uważam że dyskusja jest jałowa.
pzdr,
Andrzej
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Andrzej J. Woźnica pisze:Ja się też pytałem wcześnie, skąd ten wpleszcz jest i odpowiedzi niestety jeszcze nie otrzymałem ! stąd uważam że dyskusja jest jałowa.
pzdr,
Andrzej
Ależ dyskusja nie jest jałowa :razz: przyznaję że pasożyty stac na wiele, ale Andrzeju pasożytnicze organizmy są foretycznie zw2iązane z żywicielem. Domyślam się że dla muchy przelecieć łańcuch górski to nic.
Ale w przypadku pasożytów aż tak łatwo nie jest. Trochę siedzę w pasożytach i wiem jakie są ich możliwości. Nie przeczę że zawlec można wszystko nawet nie latające - nawet opisywałem gdzieś zawleczenie kleszczy rodz. Aponomma z centrum Afryki do Polski. Ale to tylko zawleczenie. Przecież forum jest po to by dyskutować. Ale racje masz że 100% pewność mamy wtedy gdy wsadzimy odpowiednio obrobiony okaz pod stereoskop, no więc polubownie wycofuję się że to M.ovinus w 100% uważam że to M.ovinus na 99,8% :mrgreen: :mrgreen:
pozdrawiam
Andrzej J. Woźnica

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Na Diptera.info odesłałem bo jest tam wiele przykładów dotyczących migracji gatunków na niespotykaną skalę. Pomijam już że wiele gatunków jest tam nowych dla wiedzy (ale ten Melophagus na pewno jest znanym gatunkiem !). Lepiej czasem wątpić niż przyjmować jako pewnik. Gdybym co wielu rzeczy się nie zgadzał i nie sprawdzał osobiście to nauki bym do przodu nie pchał :twisted: . Zresztą na tym to polega. Aby świat szedł do przodu trzeba obalać przysłowiowe mity albo hipotezy potwierdzać namacalnie.
Andrzej J. Woźnica

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Hej Przemku ! Nie ma sprawy i dyskusja nie jest az taka jałowa :twisted: stąd powinniśmy :wink: monitować na forum o dokładniejsze precyzowanie, skąd są dane owady zebrane :). Jak pamiętam to w Krakowie jest Piwnica pod Baranami ale owiec tam chyba ni ma :mrgreen:
pozdrawiam,
Andrzej
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Andrzej J. Woźnica pisze:Jak pamiętam to w Krakowie jest Piwnica pod Baranami ale owiec tam chyba ni ma :mrgreen:
pozdrawiam,
Andrzej
Łowiecek ni ma.....
w ogóle pogłowie owiec w Polsce szlag trafił....nie tylko owiec zresztą.
Fakt można by popolemizować jak mówisz mając informacje gdzie złapane, a tak to z całej dyskusji jak mawiał Janicki,, pożytek taki jak z nabierania zupy widelcem"( na marginesie quiz) czy ktoś wie z jakiego opowiadania Janickiego to cytat???? No miłośnicy Bieszczadów????Kto odpowie? ;)
krywy11
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 11 stycznia 2009, 20:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: krywy11 »

Widzę że temat poruszył kilka osób.
Więc dla wiadomości zainteresowanych mieszkam w Mogilanach koło Krakowa z pieskiem pekińczykiem nie poruszam się dalej niż na 30 km więc nie wiem skąd to cholerstwo mogło się przyplątać.Dodam że piesek cierpiał chyba trochę z powodu tego robala bo drapał się niemiłosiernie.Dopiero interwencja weterynarza pomogła.
Awatar użytkownika
krzem
Posty: 1196
Rejestracja: środa, 7 kwietnia 2004, 07:42
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time

Post autor: krzem »

krywy11, - na wszelkie bezkręgowce dobrze robi FRONTLINE® ;) sprawdzone...

:mrgreen: wybaczcie offtopa
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

krzem pisze:krywy11, - na wszelkie bezkręgowce dobrze robi FRONTLINE® ;) sprawdzone...

:mrgreen: wybaczcie offtopa
Frontline jest dobry w takich sytuacjach, tzn nie reklamując firmy chodzi o substancję czynna - fipronil.
mam na myśli ssaki i to nie wszystkie sa pewne komplikacje przy królikach myszkach etc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Muchówki [FOTO-oznaczanie]”