Tajemnicze struktury

Same fotki, nie mamy okazu....
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Tajemnicze struktury

Post autor: Antek Kwiczala † »

Umieściłem ten post w dziale "błonkówki", ale pewności nie mam.
W dniu dzisiejszym, czyszcząc okno, żona znalazła na framudze okna struktury, utworzone z gliny, wielkości 25-30 mm (DSC04392). Były one całkowicie zamknięte, ale musiałem je z okna "zdemontować", więc niektóre się rozpadły. Wewnątrz takiej glinianej osłony był chitynowy twór przypominający poczwarkę (DSC04393). Owe chitynowe twory były wewnątrz puste - nie wiem co w nich pierwotnie było, ani jak to coś się wydostało. Jedna z tych "poczwarek" była wewnątrz wypełniona jakimiś mini poczwarkami (DSC04395) , wielkości około 1,5 mm - być może to jakiś wtórny pasożyt. Przypuszczam, że to jakieś muchówki, bo w centrum zdjęcia jest takie muchopodobne imago.
Macie jakieś sugestie co to są za twory?
Załączniki
DSC04392.jpg
DSC04392.jpg (180.85 KiB) Przejrzano 2151 razy
DSC04393.jpg
DSC04393.jpg (202.56 KiB) Przejrzano 2151 razy
DSC04395.jpg
DSC04395.jpg (183.75 KiB) Przejrzano 2151 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16268
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Tajemnicze struktury

Post autor: Aneta »

Komórki lęgowe z gliny to pewnie robota Sceliphrona, porównaj tu - S. curvatum:
http://www.galerie-insecte.org/galerie/ ... p=curvatum
A te małe pasożyty wyglądają też na jakieś błonkówki.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Tajemnicze struktury

Post autor: Antek Kwiczala † »

Dzięki Aneta. S. curvatum u mnie na pewno występuje. Po raz pierwszy spotkałem go 9 lat temu u siebie w domu. Owe komórki lęgowe z linkowanej przez Ciebie strony są prawie identyczne. Nie wiedziałem że te osy mają takie pasożytnicze błonkówki. Większość komórek lęgowych była pusta - ciekawe jak imagines S. curvatum się z nich wydostają, skoro komórki były zamknięte - chyba że wszystkie zostały spasożytowane, a pasożyty odleciały. Bardzo to interesujące.
Justyna
Posty: 527
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Tajemnicze struktury

Post autor: Justyna »

Odgrzeję temat. Jeżeli komórki nie miały dziur, to musiały być jakieś pasożyty, w końcu przecież się nie teleportowały. Wydaje mi się, że widzę tam w tych komórkach na zdjęciu takie małe dziurki. Pasożyt na ostatnim zdjęciu skojarzył mi się wizualnie z Melittobią - to bardzo ciekawe stworzenie, zeżarła mi kiedyś wszystkie odłożone do hodowli larwy Megachile. Z tego co o niej czytałam, to zjada wszystko, co jej się nawinie, od pszczół po motyle. Samce mają bardzo gustowny kształt czułków. https://www.researchgate.net/publicatio ... he_Species
ODPOWIEDZ

Wróć do „Błonkówki [FOTO-oznaczanie]”