ze starego atlasu

Same fotki, nie mamy okazu....
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

ze starego atlasu

Post autor: mwkozlowski »

kojarzy się to komuś z jakimś gatunkiem?
Załączniki
Apoidea.png
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (99.68 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: ze starego atlasu

Post autor: Brachytron »

Kolorystycznie mogła by byc miodna, ale długość czułków i sylwetka wskazuje na Andrena.
Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: ze starego atlasu

Post autor: Justyna »

Mnie się kojarzy z samcem murarki ogrodowej ;)
Awatar użytkownika
mwkozlowski
Posty: 966
Rejestracja: niedziela, 20 lutego 2005, 21:21

Re: ze starego atlasu

Post autor: mwkozlowski »

Dzięki, czyli raczej "u nasz" nie ma takiej... mnie też wydawała się hybrydą...
Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: ze starego atlasu

Post autor: Justyna »

mwkozlowski pisze:Dzięki, czyli raczej "u nasz" nie ma takiej... mnie też wydawała się hybrydą...
Nie wiem, czy zaraz "hybryda"... Jak dla mnie równie dobrze to mogła być w zamyśle autora rysunku konkretna pszczoła, tylko została namalowana tak, że ciężko zidentyfikować osobie postronnej :) Jeśli porównać np. z tym zdjęciem: https://thumbs.dreamstime.com/z/male-ma ... 780564.jpg to wspólne z rysunkiem są długie czułki, czarno-rudy wzór na odwłoku (tylko tworzony nie tyle przez przepaski ale przez układ futerka i prześwitujących tergitów), dość okrągły odwłok, jak dla mnie spokojnie to może być samiec murarki, chociaż pewnie nie da się tego potwierdzić albo wykluczyć na podstawie samej ilustracji. Rysunki nie zawsze oddają dobrze rzeczywistość, nawet jak autor maluje "ze zdjęcia" (jestem ilustratorką, wiem co mówię :D ;) ), a te stare ryciny w moim odczuciu często są trochę... dziwne ;) A jaki właściwie był podpis pod tą pszczołą, był jakiś w ogóle?
Awatar użytkownika
Warroza
Posty: 289
Rejestracja: niedziela, 27 stycznia 2019, 22:43
UTM: Warszawa
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: ze starego atlasu

Post autor: Warroza »

Offtop. Dlaczego rzadko używa się polskiej nazwy "mieszaniec" lub urokliwie brzmiącej "kundel"? Wydaje mi się, że dla popularyzacji wiedzy byłoby to korzystniejsze dla zrozumienia przez laika polskojęzycznego, ale i dla samych celów naukowców skoro jest analogiczne polskie określenie.
Widzę też korzyści np. przy popularyzacji korzyści z roślin poddanych inżynierii genetycznej, kiedy zamiast hybryda mówiło by się mieszaniec. W pszczelarstwie np. na mieszańce międzypodgatunkowe mówimy "kundelki". Uważam, że jest to urokliwe mówić tak na pszczoły.

Rzecz jasna: klad "Pszczołokształtne" również wydaje mi się urokliwy. ;0
ODPOWIEDZ

Wróć do „Błonkówki [FOTO-oznaczanie]”