Trochę historii czyli fotki z tamtych lat...

jon

Trochę historii czyli fotki z tamtych lat...

Post autor: jon »

Zawsze fascynowały mnie postacie wielkich odkrywców-motylarzy, dlatego też zapisuję sobie od jakiegoś czasu informacje o nich jak również gromadzę fotografie. Noszę się z zamiarem stworzenia kiedyś swoistego albumu na ten temat. A dziś chciałbym przedstawić coś w formie "jaskółki" tego pomysłu, czyli niektóre zdjęcia lepidopterologów znanych bardziej lub mniej, ze Świata i z Polski. Ja sam ciągle pogłębiam swoją wiedzę, ale jestem przekonany, że ludzie piszący tu na forum pomogą mi zidentyfikować osoby których nie umiem rozpoznać, bo zwyczajnie minęliśmy się w czasie, a nie umiem sobie poradzić z ich identyfikacją. Są tu wielcy systematycy, kolekcjonerzy jak również legendy z tzw. naszego podwórka czyli z Polski powojennej. Część fotografii uzyskałem dzięki uprzejmości Pana dr. Jerzego Dąbrowskiego a część od dobrego przyjaciela doc M. Krzywckiego. Niektóre fotografie pochodzą z internetu (Fruhstorfer, St Błeszyński, Witold Niesiołowski) inne z publikacji B. d`Abrery z potężnej serii motyle Świata. Fotografia Pana E. Palika jest autorstwa Pana Marka Kopcia i pochodzi z bardzo ciekawego artykułu prof. J. Razowskiego będącego wspomnieniem o Panu Edwardzie Paliku. Wiem, że na tych zdjęciach są Panowie; Marian Bielewicz, prof. Adamczewski, pan Żukowski. Nie wiem który to prof Fudakowski? Na fotografii z jakiegoś zebrania w latach powojennych jest sporo osób których nie bardzo umiem rozpoznać. Od lewej rozpoznaję dr. Jerzego Dąbrowskiego, a czwartą osobą od lewej jest bodajże Pan Romuald Szpor (?) Długo szukałem fotografii legendy polskiej lepidopterologii Hrabiego, dr. Sergiusza Tolla, który stworzył potężny zbiór włącznie z motylami mikro. Motyle na światło łowił nawet przy nieodległym ostrzale żołnierzy radzieckich, których to wspominał tak, że w poszukiwaniu alkoholu wyrzucali zakonserwowane płazy i inne okazy biologiczne i wypijali spirytus :). Przed wojną S. Toll tytułował się jako "Hrabia" bowiem Hrabią był... od czasu wojny tytułował się jako dr. Ze zdjęć można wnioskować, że musiał być "duszą towarzystwa". Proszę o pomoc i dopisywanie jakichkolwiek informacji na temat tych ludzi o których nam zapomnieć nie wolno! Proszę o dołożenie innych ciekawych fotografii o ile ktoś takie ma...
Załączniki
Nie mogło tu zabraknąć Pana Edwarda Palika, legendarnego terenowca. Zdjęcia zapożyczyłem z przeciekawego artykułu z Wiadomości Entomologicznych, a autorem jest Pan Marek Kopeć.
Nie mogło tu zabraknąć Pana Edwarda Palika, legendarnego terenowca. Zdjęcia zapożyczyłem z przeciekawego artykułu z Wiadomości Entomologicznych, a autorem jest Pan Marek Kopeć.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (48.34 KiB)
tu wiem, że pierwszą osobą od lewej jest dr Jerzy Dąbrowski potem ?
tu wiem, że pierwszą osobą od lewej jest dr Jerzy Dąbrowski potem ?
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (105.81 KiB)
podobnie tutaj... proszę o pomoc
podobnie tutaj... proszę o pomoc
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (133.18 KiB)
Nie wiem kto jest tą postacią? Ale to ktoś z wymienionych przeze mnie osób.
Nie wiem kto jest tą postacią? Ale to ktoś z wymienionych przeze mnie osób.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (68.74 KiB)
Tu jest na pewno pan Fudakowski, ale który to? Wiem, że badał Pieniny, był profesorem, (?) napisał kilka prac, ale proszę o uwagi na temat tej postaci.
Tu jest na pewno pan Fudakowski, ale który to? Wiem, że badał Pieniny, był profesorem, (?) napisał kilka prac, ale proszę o uwagi na temat tej postaci.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (82.35 KiB)
Hr. dr Sergiusz Toll nie z motylami, ale z rybami :)
Hr. dr Sergiusz Toll nie z motylami, ale z rybami :)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.3 KiB)
Hrabia dr Sergiusz Toll na łowach w Pieninach.
Hrabia dr Sergiusz Toll na łowach w Pieninach.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (115.73 KiB)
Witold Niesiołowski, autor "Praktycznych wskazówek dla zbieraczy motyli 1955 r. wielu prac w tym "Motyli Tatr", pierwotny odkrywca  populacji O. jutta w naszym kraju, co przekazał potem M. Krzywickiemu. Ojciec Stefana Niesiołowskiego.
Witold Niesiołowski, autor "Praktycznych wskazówek dla zbieraczy motyli 1955 r. wielu prac w tym "Motyli Tatr", pierwotny odkrywca populacji O. jutta w naszym kraju, co przekazał potem M. Krzywickiemu. Ojciec Stefana Niesiołowskiego.
WitoldNiesiołowski.jpg (8.78 KiB) Przejrzano 27820 razy
Stanisław Błeszyński, autor kluczy z miernikowcami, autor wielu prac nt motyli redaktor naukowy "Poznajmy motyle" Tykacza.
Stanisław Błeszyński, autor kluczy z miernikowcami, autor wielu prac nt motyli redaktor naukowy "Poznajmy motyle" Tykacza.
SBłeszyński.jpg (18.38 KiB) Przejrzano 27799 razy
Od lewej dr. J. Dąbrowski jako student, czwarty od lewej wg mnie to dr. R. Szpor. W centralnym miejscu jako chyba prowadzący to spotkanie to dr. S. Toll. Innych nie znam... a szkoda
Od lewej dr. J. Dąbrowski jako student, czwarty od lewej wg mnie to dr. R. Szpor. W centralnym miejscu jako chyba prowadzący to spotkanie to dr. S. Toll. Innych nie znam... a szkoda
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (119.92 KiB)
jon

Post autor: jon »

i dalej...
Załączniki
Kilku znanych wielkich łowców...
Kilku znanych wielkich łowców...
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.63 KiB)
jeden z odkrywców...
jeden z odkrywców...
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (91.74 KiB)
Również i on opisywał nowe gatunki Ornithopter. Sekwencja w atlasie Smarta dot opisu wrażeń przy odłowieniu pierwszego okazu O. croesus...
Również i on opisywał nowe gatunki Ornithopter. Sekwencja w atlasie Smarta dot opisu wrażeń przy odłowieniu pierwszego okazu O. croesus...
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (85.08 KiB)
Lord Rotschild, ten który finansował pierwsze wielkie wyprawy na motyle. Stworzył wielką kolekcję motyli znajdującą się dziś w muzeum w Londynie.
Lord Rotschild, ten który finansował pierwsze wielkie wyprawy na motyle. Stworzył wielką kolekcję motyli znajdującą się dziś w muzeum w Londynie.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.05 KiB)
Meek, to on uganiał się dla Rotschilda za nieznanymi wtedy gatunkami motyli z rodzaju Ornithoptera i wieloma innymi. Jego okazy O. victoriae znajdują się do dziś w muzeum w Krakowie.
Meek, to on uganiał się dla Rotschilda za nieznanymi wtedy gatunkami motyli z rodzaju Ornithoptera i wieloma innymi. Jego okazy O. victoriae znajdują się do dziś w muzeum w Krakowie.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (114.07 KiB)
H. Fruhstorfer, opisał trochę gatunków nowych dla nauki...:)
H. Fruhstorfer, opisał trochę gatunków nowych dla nauki...:)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (27.47 KiB)
Seitz z innej fotki
Seitz z innej fotki
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (96.15 KiB)
autor wielkiego dzieła "The Macrolepidoptera of The World, wydane w 3 wersjach językowych, mimo że obecnie przestarzałe to ciągle pozostaje bardzo wartościowym dziełem podstawowym
autor wielkiego dzieła "The Macrolepidoptera of The World, wydane w 3 wersjach językowych, mimo że obecnie przestarzałe to ciągle pozostaje bardzo wartościowym dziełem podstawowym
ASeitz.jpg (43.83 KiB) Przejrzano 27788 razy
i jeszcze raz doc. M. Krzywicki, autor wielu prac, kluczy dot. motyli dziennych. monografii motyli dziennych Polski.
i jeszcze raz doc. M. Krzywicki, autor wielu prac, kluczy dot. motyli dziennych. monografii motyli dziennych Polski.
docKrzywicki.jpg (52.43 KiB) Przejrzano 27807 razy
Apollo z Pienin... z jeszcze nie wymieszanymi genami. Nie było potrzeby.
Apollo z Pienin... z jeszcze nie wymieszanymi genami. Nie było potrzeby.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (103.32 KiB)
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Post autor: SiejeOwies »

fajne zdjęcia ale te niepylaki po prostu cudo :)
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

Świetny temat, warty rozwijania :smile:
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Na pierwszym, pokazanym przez Ciebie zdjęciu (jakiś zjazd) rozpoznaję:
piąta osoba od lewej strony to Józef Markiewicz - motylarz, mieszkał w Częstochowie (Raków).
obok Tolla, po jego lewej ręce (11 licząc od lewej) to Marian Bielewicz
drugi od lewej to jeden z braci Żaków (nie pamiętam imienia) - ważkarz
ósmy od lewej to Stanisław Skrabania - motylarz z Bytomia
Na zdjęciu jest jeszcze Mieczysław Lesser, chrząszczarz z Gliwic - to ta twarz najbardziej po prawej stronie zdjęcia (z wąsikiem).
Wydaje mi się że jest to zdjęcie członków Oddziału Górnośląskiego PTE z końca lat 50-tych. Część z pozostałych osób pamiętam z widzenia (zostałem członkiem tego oddziału w 1969 roku), ale nie pamiętam nazwisk, a część już wtedy nie żyła.
jon

Post autor: jon »

Antek dzięki serdeczne! To już konkretne informacje.
bartek.g

Post autor: bartek.g »

Zdjecie P. apollo posiadasz jako zdjecie zdjecia? Czy masz wlasnie to zdjecie ktore jest na zdjeciu? (btw. fajne zdanie)
jon

Post autor: jon »

Posiadam zdjęcie zdjęcia które jest na zdjęciu.
bartek.g

Post autor: bartek.g »

A jest jakas mozliwosc zeskanowania tego zdjecia?
Awatar użytkownika
alps
Posty: 258
Rejestracja: niedziela, 19 sierpnia 2007, 23:35
Lokalizacja: Świdnik

Post autor: alps »

niezwykle ciekawy wątek, który przeczytałem z zapartym tchem. Dla mnie dopiero zaczynającego interesować sie motylami to informacje bezcenne.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

A jest jakas mozliwosc zeskanowania tego zdjecia
Zawsze jest możliwość poprawy jakości programem graficznym. Dołączam to zdjęcie po drobnym retuszu.
Załączniki
apolla z Pienin.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (131.83 KiB)
bartek.g

Post autor: bartek.g »

:)

Nie o to mi chodzilo :)
Zeskanowac (najlepiej w labie jakims), i wywolac jeszcze raz.

Zdjecie ktore jest tutaj prezentowane, jest znieksztalcone.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Zdjecie ktore jest tutaj prezentowane, jest znieksztalcone
Każde zniekształcenie można poprawić elektronicznie, także te geometryczne - wymaga to tylko trochę pracy.
i wywolac jeszcze raz
Co wywołać? Skan? Wywołuje się negatywy po sfotografowaniu - chciałbyś robić fotkę tej fotki i poprawiać ją w procesie chemicznym??
Być może dałoby się co nieco poprawić, gdyby Janusz miał negatyw tej fotki - w co wątpię. Także zeskanowanie oryginalnego zdjęcia (pewnie o to Ci chodzi) dałoby nieco lepszy oryginał - ale to można zrobić dobrym skanerem w domu. Tylko kto ma ten oryginał? Janusz, jak pisze, ma tylko zdjęcie tego zdjęcia - a więc już ze zniekształceniami.
jon

Post autor: jon »

To są zdjęcia cyfrowe zdjęć tradycyjnych z albumu dr. Jerzego Dąbrowskiego, który wyraził zgodę na ich opublikowanie, za co pragnę serdecznie podziękować. W trakcie pobytu w Krakowie, gdzie jadę połowić w Dulowej i innych fajnych miejscach, odwiedzę dr. Dąbrowskiego i dowiem się czegoś więcej jak też zdobędę najprawdopodobniej więcej zdjęć. Postaci dr. J. Dąbrowskiego chyba nie muszę przedstawiać, aczkolwiek nie każdy może wie, że jest m.in. autorem kluczy do kraśników, pracy na zasadzie współautorstwa z M. Krzywickim o ginących i zagrożonych motylach fauny Polski i wielu innych prac m.in. o E. pharte. introdukcji M. dryas (zainteresowanych odsyłam do literatury) . Z góry przepraszam, że tak temat spłyciłem, bo wszystkie te znane osoby mają większy dorobek, niż ten który wyszczególniłem, ale zwyczajnie nie jestem w stanie tego wszystkiego dokładnie opisać. Post ten umieściłem w przerwie między dokarmianiem gąsienic a preparowaniem motyli i między obrabianiem zdjęć a pracą zarobkową i między korzystaniem z komputera córki a korzystaniem z komputera żony... brakuje dnia i nocy. Dla mnie to najciekawszy okres w roku na łowy. Załączam jeszcze kilka zdjęć będących kontynuacją tematu. ... A czyż sepia nie ma swojego uroku?
Załączniki
i tu zagadka...? bo nie wiem kto jest tym panem w mundurze? Czyżby pan Batkowski? obok dr. Tolla.
i tu zagadka...? bo nie wiem kto jest tym panem w mundurze? Czyżby pan Batkowski? obok dr. Tolla.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (109.77 KiB)
dr S. Toll w Pieninach
dr S. Toll w Pieninach
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (121.44 KiB)
dr J. Dąbrowski i dr S. Toll w Pieninach
dr J. Dąbrowski i dr S. Toll w Pieninach
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (118.09 KiB)
dr J. Dąbrowski i dr S. Toll w Pieninach
dr J. Dąbrowski i dr S. Toll w Pieninach
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (89.54 KiB)
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Janusz, ciekawy wątek i bardzo interesujące zdjęcia!

Jeśli chodzi o dr S. Tolla, to nie wiem, czy znasz, ale tu masz jego biografię: http://2007.przyroda.katowice.pl/docume ... y_toll.pdf

A tu jeszcze inny niesamowity śląski motylarz Zdzisław Stuglik: http://2007.przyroda.katowice.pl/docume ... tuglik.pdf
jon

Post autor: jon »

Adam serdeczne dzięki! Zaraz poczytam z wielkim zainteresowaniem. A ten Pan na zdjęciu powyżej w mundurze to na 99% Pan A. Rudkowski, pracownik poczty, od którego pochodzi nazwa ssp. Erebia gorge rudkowskii. Postać ponoć bardzo tajemnicza.A. Rudkowski podarował O. Bang Hassowi, a ten na podstawie analizy opisał nowy ssp. od jego nazwiska.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 25 maja 2009, 13:48 przez jon, łącznie zmieniany 1 raz.
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Post autor: Marek Hołowiński »

Ten Pan w mundurze to jakiś leśnik. Znam ten krój munduru ze starych rodzinnych fotografii, a dystynkcje wskazują na dość wysokie stanowisko w leśnej hierarchii. Być może jakiś nadleśniczy.
Awatar użytkownika
Paweł Bojar
Posty: 106
Rejestracja: środa, 14 kwietnia 2004, 19:49
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Paweł Bojar »

Kilka fotek Pana Mieczysława Krzywickiego,autora "Monografii motyli dziennych Polski",duuuże dzieło,mam oryginalny maszynopis ,pozdrawiam.
Załączniki
Mon2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (119.06 KiB)
Mon1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (89.81 KiB)
M.Krzywicki3.jpg
M.Krzywicki3.jpg (18.31 KiB) Przejrzano 27785 razy
M.Krzywicki2.jpg
M.Krzywicki2.jpg (15.9 KiB) Przejrzano 27789 razy
M.Krzywicki.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (104.34 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Supcio temacik ! :smile: ,pozdrowki Rafał.
jon

Post autor: jon »

Marek, zgadza się to leśnik. Ale mam już wszystkie dokładne opisy do tych zdjęć od dr. Dąbrowskiego. Wrzucę je po południu albo wieczorem. Przy okazji kilka innych zdjęć ze znanymi entomologami .
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PawełB »

Muszę poszperać w domu, gdzieś mam fotkę z któregoś spotkania warszawskiego PTE z początku lat 90-tych z panem Jerzym Heintze, wspaniałym człowiekiem i znawcą motyli. Był takim "motorem" comiesięcznych spotkań w Instytucie zoologi na Wilczej - właściwie chyba lekko nieformalnych. Przynosił zawsze herbatę i jakieś ciasteczka. Do dziś nie mogę sobie darować, ze nie poprosiłem go o jakąś dedykację na książce, a jego "Pazie i Rusałki" to był mój pierwszy atlas motyli w dzieciństwie .......

Mnie zawsze interesowała fotografia, a fotografów-entomologów też było kilku. Może nie tylko Lepidopterologów. Pierwszy nasuwa mi się Władysław Strojny, autor wielu albumów o owadach. Z jego książek sporo się nauczyłem.

Drugą taką niesamowitą dla mnie postacią jest Lech Wilczek, mieszkający do dzisiaj gdzieś koło Białowieży, autor kapitalnych książek "Oko w Oko" i "jajko jajku nie równe" ze świetnymi do dziś makrofotografiami pokazującymi życie owadów. Te książki mają ok 50 lat, a do dzisiaj niewiele podobnych się ukazało i ciągle mogą służyć za inspirację Oczywiście technika fotografii i druku poszła niesamowicie do przodu, ale taką wiedzę o temacie i cierpliwość w fotografowaniu poszczególnych faz rozwoju owadów mało kto wykazywał potem. Bo zawsze owady są traktowane po macoszemu, bez wnikania w ciekawe szczegóły ich życia i zachowania.

Aż by się prosiło żeby jakoś takie osoby upamiętnić na forum, może nawet osobnymi wątkami. Przecież każdy z nas miał lub ma nadal jego "Motyle Polski". kiedyś sprawdzałem, co można znaleźć w Google o p. Heintze i smutne, o nim nie ma prawie nic, poza wyrywkową informacją o uczestnictwie w grupie malarzy "Rosomak". Ale ostatnio pojawiło się jego zdjęcie:

http://plfoto.com/1807187/zdjecie.html
http://www.pinezka.pl/recenzje-archiwum ... lazienkach
bartek.g

Post autor: bartek.g »

wikipedia - tam to powinno byc.

Dajcie mi txt to wrzuce
jon

Post autor: jon »

Ta pierwsza fotka M. Krzywickiego (której nie znalem) rewelacja. J. Heintze widzę po raz pierwszy. Wielkie dzięki! Brakowało tu J. Heintze.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

wybaczcie za offtop Jon W Dulowej są naprawdę przepiękne motyle w tym i Strzępotek Hero!!!! mam napisać do Prof.Buszki gdyż wraz z Moim Serdecznym Kolegą Maćkiem znaleźliśmy tam sporą populacje tego motyla, a co do tematu Zdjęcia robią wrażenie szczególnie te stare z Ludźmi którzy tworzyli historie:)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Dawidzie, populacja C.hero w Puszczy Dulowskiej jest znana od dawna, i Prof. Buszko o niej wie - ten kwadrat jest zaznaczony na jego mapie.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

:wink: dzięki Antek :) a może ktoś ma więcej zdjęć Apolla bez wymieszanych genów?
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Witam
Muszę poszperać w domu, gdzieś mam fotkę z któregoś spotkania warszawskiego PTE z początku lat 90-tych z panem Jerzym Heintze, wspaniałym człowiekiem i znawcą motyli. Był takim "motorem" comiesięcznych spotkań w Instytucie zoologi na Wilczej - właściwie chyba lekko nieformalnych. Przynosił zawsze herbatę i jakieś ciasteczka. Do dziś nie mogę sobie darować, ze nie poprosiłem go o jakąś dedykację na książce, a jego "Pazie i Rusałki" to był mój pierwszy atlas motyli w dzieciństwie .......

Mnie zawsze interesowała fotografia, a fotografów-entomologów też było kilku. Może nie tylko Lepidopterologów. Pierwszy nasuwa mi się Władysław Strojny, autor wielu albumów o owadach. Z jego książek sporo się nauczyłem.

Drugą taką niesamowitą dla mnie postacią jest Lech Wilczek, mieszkający do dzisiaj gdzieś koło Białowieży, autor kapitalnych książek "Oko w Oko" i "jajko jajku nie równe" ze świetnymi do dziś makrofotografiami pokazującymi życie owadów. Te książki mają ok 50 lat, a do dzisiaj niewiele podobnych się ukazało i ciągle mogą służyć za inspirację Oczywiście technika fotografii i druku poszła niesamowicie do przodu, ale taką wiedzę o temacie i cierpliwość w fotografowaniu poszczególnych faz rozwoju owadów mało kto wykazywał potem. Bo zawsze owady są traktowane po macoszemu, bez wnikania w ciekawe szczegóły ich życia i zachowania.
Ja miałem ogromne szczęście. Z panem Jerzym Heintze łowiłem motyle do Jego rysunków w Puszczy Białowieskiej. Do mojej rodzinnej miejscowości przyjeżdżał często - obładowany klatkami z żywymi motylami. W domu zorganizowałem spotkanie z panem Jerzym - sporo osób z ogromną fascynacją słuchało Mistrza. Mam też wspaniałą dedykację w Atlasie Motyli. Oczywiście na Wilczej też się spotykaliśmy.
Leszka Wilczka znam, od kiedy sięgam pamięcią. Mnóstwo godzin spędziłem na słynnej Dziedzince wsłuchując się w opowieści o grzybach, kruku, borsukach, owadach ..... Brakuje mi nieodżałowanej prof. Simony Kossak - towarzyszki życia Leszka Wilczka i Jej cudownych gawęd o roślinach i zwierzętach. Miałem szczęście, że właśnie Ich spotkałem na swojej drodze.
Pozdrawiam :wink:
jon

Post autor: jon »

... zgadza się. Bardzo istotne jest to kogo spotkamy w swoim życiu w kolejnych etapach naszego rozwoju jako entomologa. To kształtuje nasze późniejsze podejście do tematu, czasem pełne potknięć i błędów. Ja niezwykle miło wspominam znajomość z Panem Romualdem Szporem, który osiadł w pobliskim Dzierżoniowie. Moim wielkim zdziwieniem był fakt, że na tych fotografiach pojawia się często. Nie poznałem go, bo tutaj jest w wieku powiedziałbym średnim. Ja poznałem już bardzo dystyngowanego starszego pana, ordynatora oddziału chirurgicznego, potem już na emeryturze, który ujął mnie niesamowicie swoją kulturą osobistą spotykaną rzadko dziś. To ta tak zwana "stara szkoła". Był wzorem entomologa i kolekcjonera bardzo rzetelnego. Dla swoich gablot miał osobny pokój, gdzie stało kilka szaf, a w nich chyba kilkadziesiąt gablot z bardzo starannie spreparowanymi i opisanymi motylami. To taki zbiór w którym jest prawie wszystko to co się u nas w Polsce pojawiło. Na biurku zawsze stały jakieś pojemniki z hodowanymi gatunkami a pod szafą wypielęgnowane buty turystyczne i siatka na motyle. Pan dr. Szpor cenił sobie bardzo książki Bergmana. Miał też jakieś tomy Seitza i ciągle powracał do Romaniszyna, zupełnie jakby Polska miała kształt granic jeszcze te sprzed wojny. Wspominał swoje rodzinne strony na Podolu i wspominał o żyjącej tam populacji Z. polyxena z rozrzewnieniem. Zawsze wręcz w bezruchu i z pewną dozą zazdrości patrzyłem na jego okaz samca apolla z okolic Książa. złowiony jeszcze przez jakiegoś Niemca. Opowiadał, że zaraz po wojnie w szkołach na terenach zostawionych przez Niemców odnajdywał mnóstwo gablot pozostawionych przez tutejszych byłych mieszkańców. Bardzo ciekawie opowiadał o łowach w Tatrach i Bieszczadach, (jak też w Puszczy Białowieskiej) gdzie głównie łowił. Chyba trochę "zaraził" mnie skłonnością do perfekcyjnego preparowania, a w każdym razie do starania się przy preparowaniu. Po jego śmierci zaistniała w moim otoczeniu jakaś pustka, Dla mnie z perspektywy czasu to tzw. "starsze pokolenie" lepidopterologów zawsze będzie i powinno być wzorem dla wielu młodych, nie zawsze do końca prawidłowo ukształtowanych motylarzy, którzy albo zbytnio kierują się w stronę czysto pojętego kolekcjonerstwa, bez motywacji i potrzeby zgłębiania biologii gatunku albo znów mocno przesadzają w kwestiach związanych z nietykalnością, ochroną, która w wielu przypadkach niewiele ma wspólnego ze zdrowym rozsądkiem. Z reguły to starsze pokolenie umiało wyważyć te proporcje i potrafiło zachować przy tym i kulturę i umiar i pasję.
Jeszcze raz pozwolę sobie załączyć fotografie, gdzie został uwieczniony Pan dr Szpor, którego miałem wielką przyjemność poznać. Tym razem załączę opisy przyjaciela dr. Szpora, Pana dr-a Jerzego Dąbrowskiego.
Chciałbym też sprostować identyfikację osoby w mundurze. To Pan Żukowski a nie Rudkowski, współautor pracy nt. motyli Pienin. Zdjęcie zrobione w Krościenku. Na temat Pana Rudkowskiego wiadomo bardzo niewiele. Zbiór przepadł w zawierusze wojennej.

ps. a może ktoś jakieś dane nt. Pana M. Chrostowskiego i F. Ryznera?
Załączniki
od lewej S. Batkowski, R. Szpor i  mama dr. Dąbrowskiego. Pieskowa Skała OPN.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (68.74 KiB)
na Nędzówce - 3 od lewej dr. Szpor.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (100.13 KiB)
dr. Szpor w Sudetach.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (133.18 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Tak na marginesie ,nawiązując do dyskusji o Jerzym Heintze,pamietam jak jeszcze byłem dzieciakiem ,że po wielu trudach ze zdobyciem "Motyli Polski",zdziwiłem się i strasznie ucieszyłem, że w odnośniku do obrazka Pontia daplidice (wtedy jeszcze tak się nazywał :wink: )napisane było ,że poczwarka została pozyskana w mojej wiosce("Młoszowa,VII 1970) przez śp.Edwarda Palika.Dla takiego dzieciaka "tio było coś" :lol: .Pozdrowki Rafał.
A na to zdanie proponowałbym zwrócić szczególną uwagę ,młodszym i starszym kolegom z dylematami i nie tylko :wink:
jon pisze: Dla mnie z perspektywy czasu to tzw. "starsze pokolenie" lepidopterologów zawsze będzie i powinno być wzorem dla wielu młodych, nie zawsze do końca prawidłowo ukształtowanych motylarzy, którzy albo zbytnio kierują się w stronę czysto pojętego kolekcjonerstwa, bez motywacji i potrzeby zgłębiania biologii gatunku albo znów mocno przesadzają w kwestiach związanych z nietykalnością, ochroną, która w wielu przypadkach niewiele ma wspólnego ze zdrowym rozsądkiem. Z reguły to starsze pokolenie umiało wyważyć te proporcje i potrafiło zachować przy tym i kulturę i umiar i pasję.
Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Post autor: romanzamorski »

Na poczatku swojej entomologicznej drogi, gdzieś w 1985 roku miałem szczęście spotkać Pana Mariana Chrostowskiego. To Pan Edward Palik skierował mnie do Biecza, miasteczka gdzie mieszkał Pan Profesor (tak Go wszyscy tytułowali). Kilka razy byłem u Niego w domu, gdzie po raz pierwszy w życiu zetknąłem się z tym wszystkim co charakteryzuje entomologię tamtych lat: pięknie spreparowane okazy umieszczone we własnej roboty, nienajlepszej jakości gablotach. Czyli przede wszystkim treść a forma to już sprawa drugoplanowa. W mieszkaniu wszedzie stały słoiczki, buteleczki, pojemniczki. W sieni, gdzie przechowywał zbiory unosił się zapach naftaliny. W maleńkim przydomowym ogródku rosły rośliny bynajmniej nie ozdobne tylko te, które stanowiły pokarm dla gąsienic z prowadzonych hodowli. Wcześniej w tym ogródku przez kilka lat latały Niepylaki apollo doglądane i pielęgnowane przez Profesora. Niedługo mogłem korzystać z rad i doświadczenia Pana Chrostowskiego. Wkrótce zmarł. Pozostawił po sobie zbiory, które szybko powędrowały gdzieś w swiat. Poza tym liczne zapiski entomologiczne, które szczęśliwie znalazły się w moim posiadaniu. Mam też kilka zdjęć Profesora z wystawy owadów z moich zbiorów, którą uświetnił osobiście oprowadzając zaproszonych gości. Po Jego śmierci poczułem się w obowiązku napisać kilka słów o Nim z zamiarem publikacji w Wiadomościach Entomologicznych. Zebrane od najbliższych informacje przelałem na papier, dołączyłem wyproszone od Jego żony zdjęcie i wysłałem do redakcji. Po kilku czy kilkunastu miesiącach otrzymałem polecenie zmiany formatu maszynopisu, co też zrobiłem. I wszelki słuch zaginął. Nie było artykułu, a materiał i zdjęcie nie wróciły do mnie.
Załączniki
1987.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (82.01 KiB)
jon

Post autor: jon »

Wielkie dzięki za temat. Myślę, że udało nam się wskrzesić tamtego ducha czasów, tamte klimaty i tych wspaniałych ludzi. Pozwoliłem sobie podrasować zdjęcie i wrzucić jeszcze raz.

Pozdrawiam
Załączniki
1987.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.3 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek H.
Posty: 306
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 11:48
Lokalizacja: Sękocin

Re: Trochę historii czyli fotki z tamtych lat...

Post autor: Jacek H. »

jon pisze:Na fotografii z jakiegoś zebrania w latach powojennych jest sporo osób których nie bardzo umiem rozpoznać.
Po prawej stronie nieco w głębi pan z wąsikiem w okrągłych okularach to Władysław Rychter, motylarz z Zabrza. Poznałem Go mając 6 lat, a obraz jego kolekcji perłowców do dzisiaj mam w pamięci.

Jacek
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Potwierdzam rozpoznanie Jacka. Dołączam jeszcze raz to zdjęcie, z ponumerowanymi osobami. Podam te, które są rozpoznane (niektóre jeszcze sobie przypomniałem):
1 Jerzy Dąbrowski
2 Żak
3 Leon Sawkiewicz
4 Romuald Szpor
5 Józef Markiewicz
6 Jabłoński
8 Stanisław Skrabania
10 Sergiusz Toll
11 Marian Bielewicz
13 Antoni Drozda ? (tu nie mam 100% pewności)
14 Stanisław Foryś
16 Władysław Rychter
20 Mieczysław Lesser
Załączniki
zjazd PTE.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.66 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek H.
Posty: 306
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 11:48
Lokalizacja: Sękocin

Post autor: Jacek H. »

Mieczysława Lessaera (20. M. Lessaer - drobna literówka na liście Antka), poznałem gdy miał pewnie ze 30 lat więcej niż na tym zdjęciu. To on między innymi jako pierwszy, prowadząc badania na Górnym Śląsku rozpracował biologię Pronocera angusta i Tetrops starki.

Jacek
jon

Post autor: jon »

Zabrakło tutaj postaci o której wypadałoby coś napisać. Proszę o to kolegów ze Śląska. Chodzi mi o pana Andrzeja Skalskiego. Może jakieś zdjęcie się znajdzie?
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Post autor: Tomasz Blaik »

jon pisze:Zabrakło tutaj postaci o której wypadałoby coś napisać. Proszę o to kolegów ze Śląska. Chodzi mi o pana Andrzeja Skalskiego. Może jakieś zdjęcie się znajdzie?
W Polskim Piśmie Entomologicznym, nr 67, z roku 1998 (s. 167-174), jest praca wspomnieniowa autorstwa R. Dobosza i T. Hadasia, pt.: Andrzej Władysław Skalski (1938-1996) as paleoentomologist. Jest w niej m.in. całostronicowe zdjęcie.
Może Roland napisze coś więcej.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Mam nadbitkę tej pracy, więc wrzucam zdjęcie A. Skalskiego.
Załączniki
A.Skalski.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.07 KiB)
jon

Post autor: jon »

Nie można wrzucić skanu tej pracy? Chętnie bym poczytał. Dzięki za zdjęcie.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

Tomasz Mokrzycki pisze:Witam
Muszę poszperać w domu, gdzieś mam fotkę z któregoś spotkania warszawskiego PTE z początku lat 90-tych z panem Jerzym Heintze, wspaniałym człowiekiem i znawcą motyli. Był takim "motorem" comiesięcznych spotkań w Instytucie zoologi na Wilczej - właściwie chyba lekko nieformalnych. Przynosił zawsze herbatę i jakieś ciasteczka. Do dziś nie mogę sobie darować, ze nie poprosiłem go o jakąś dedykację na książce, a jego "Pazie i Rusałki" to był mój pierwszy atlas motyli w dzieciństwie .......

Mnie zawsze interesowała fotografia, a fotografów-entomologów też było kilku. Może nie tylko Lepidopterologów. Pierwszy nasuwa mi się Władysław Strojny, autor wielu albumów o owadach. Z jego książek sporo się nauczyłem.

Drugą taką niesamowitą dla mnie postacią jest Lech Wilczek, mieszkający do dzisiaj gdzieś koło Białowieży, autor kapitalnych książek "Oko w Oko" i "jajko jajku nie równe" ze świetnymi do dziś makrofotografiami pokazującymi życie owadów. Te książki mają ok 50 lat, a do dzisiaj niewiele podobnych się ukazało i ciągle mogą służyć za inspirację Oczywiście technika fotografii i druku poszła niesamowicie do przodu, ale taką wiedzę o temacie i cierpliwość w fotografowaniu poszczególnych faz rozwoju owadów mało kto wykazywał potem. Bo zawsze owady są traktowane po macoszemu, bez wnikania w ciekawe szczegóły ich życia i zachowania.
Ja miałem ogromne szczęście. Z panem Jerzym Heintze łowiłem motyle do Jego rysunków w Puszczy Białowieskiej. Do mojej rodzinnej miejscowości przyjeżdżał często - obładowany klatkami z żywymi motylami. W domu zorganizowałem spotkanie z panem Jerzym - sporo osób z ogromną fascynacją słuchało Mistrza. Mam też wspaniałą dedykację w Atlasie Motyli. Oczywiście na Wilczej też się spotykaliśmy.
Leszka Wilczka znam, od kiedy sięgam pamięcią. Mnóstwo godzin spędziłem na słynnej Dziedzince wsłuchując się w opowieści o grzybach, kruku, borsukach, owadach ..... Brakuje mi nieodżałowanej prof. Simony Kossak - towarzyszki życia Leszka Wilczka i Jej cudownych gawęd o roślinach i zwierzętach. Miałem szczęście, że właśnie Ich spotkałem na swojej drodze.
Pozdrawiam :wink:
Tomku tak się poznaliśmy, opowiadałeś mi o historii z Heintzem w momencie, kiedy przez przypadek zajrzałem na SGGW w 2000 r. (potrzebowałem wtedy pewnych opracowań i Ty chętnie udzieliłeś mi pomocy, przy okazji pokazałes imponujące zbiory motyli na SGGW), później poznałem Zbyszka Czerwińskiego z Warszawy, który ma obecnie 79lat i Heintze był jego serdecznym przyjacielem.
Przyjaźnili się wtedy Rudny, Czerwiński i Heintze oraz Kreczmer (ten ostatni przyjaźnił się z samym Arkadym Fiedlerem) razem jeździli syrenką za motylami po Europie.
Ja żyłem w czasach, kiedy już spotkania PTE w Warszawie przejęła po jakimś wykładowcy z SGGW Grażyna Winiarska. Chyba po niespełna 1,5 roku spotkania wygasły.

Zbyszek ma do dzisiaj kilka prac malarskich m.in. motyli Jerzego Heintzego. Zbyszek też miał niebywały talent plastyczny, niegdyś wykonał portret w ołówku Panu Kreczmerowi ma go do dziś.

Ma ktoś może z Was zdjęcia pana Strojnego czy też Śliwińskiego?, a może pana Bieżanko? (nie wspomnę już o Paxie) skoro już wymieniamy historycznych entomologów zajmującymi się m.in. motylami
jon

Post autor: jon »

Strojny Władysław Urodził się 17 kwietnia 1923 roku w Mikołajowicach, w powiecie tarnowskim. Świadectwo dojrzałości uzyskał w 1946 r. w Państwowym Gimnazjum i Liceum w Mościskach.
Studia wyższe ukończył w 1950 r. na Wydziale Rolniczo-Leśnym Uniwersytetu Jagiellońskiego, uzyskując stopień inżyniera leśnika oraz magistra nauk agrotechnicznych.
Pracę w Zakładzie Zoologii Rolniczej i Entomologii Stosowanej Uniwersytetu i Politechniki Wrocławskiej rozpoczął na stanowisku starszego asystenta. W 1951 roku przeniósł się do Zakładu Zoologii na Wydziale Zootechnicznym Wyższej Szkoły Rolniczej.
Stopień doktora nauk leśnych uzyskał na Wydziale Leśnym WSR w Poznaniu w 1952 r. za pracę Szkodniki drewna drzew szybko przyrastających część I – rzemlik topolowiec i rzemlik osikowiec.
W latach 1954–1962 opublikował prace Szkodniki drewna drzew szybko przyrastających (części II–VIII), które stały się podstawą do nadania Mu w 1962 r. przez Radę Wydziału Hodowli Zwierząt WSR w Poznaniu tytułu doktora habilitowanego.
W październiku 1973 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1988 r. – tytuł profesora zwyczajnego.
Zainteresowania naukowo-badawcze W. Strojnego koncentrowały się wokół biologii, ekologii i faunistyki owadów.
W 1964 roku został kierownikiem Zakładu Gospodarki Łowieckiej Katedry Zoologii. W latach 1969–1972 był prodziekanem Wydziału Zootechnicznego. W latach 1973–1982 był dyrektorem Instytutu Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej.
Wykształcił 3 doktorów i 30 magistrów. Wielokrotnie powoływany był na recenzenta prac doktorskich i habilitacyjnych.
W dorobku naukowym posiada: 47 prac naukowo-badawczych, 151 artykułów i komunikatów naukowych oraz prac popularnonaukowych, ponad 25 książek i monografii.
Niezależnie od działalności naukowo-badawczej i dydaktyczno-wychowawczej specjalizował się w fotografii przyrodniczej, w 1954 r. wchodząc w szeregi Związku Artystów Fotografików i w 1960 r. Międzynarodowej Federacji Fotograficznej.
Otrzymał odznaczenia: Medal 10-lecia Polski Ludowej, Srebrny Krzyż Zasługi, Złotą Odznakę Honorową Ligi Ochrony Przyrody, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznakę ”Zasłużony dla Województwa Wrocławskiego i Miasta Wrocławia”, tytuł ”Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej”, Złotą Odznakę Polskiego Towarzystwa Entomologicznego, dyplom, Medal Komisji Edukacji Narodowej, dyplom Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika ”Za zasługi i działalność dla dobra Towarzystwa oraz upowszechnianie wiedzy przyrodniczej”, Złotą Honorową Odznakę Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika. Był wielokrotnie wyróżniony nagrodami indywidualnymi Rektora i Ministra.
Władysław Strojny zmarł 14 sierpnia 1992 r. we Wrocławiu i pochowany został na cmentarzu parafialnym Św. Rodziny na Sępolnie.

info z internetu. Autora nie znam

p.s Mam gdzieś na płycie zdjęcie pana Śliwińskiego. Muszę poszukać. Chętnie dowiedziałbym się czegoś o tym entomologu jak i panu Bieżanko.
Załączniki
Strojny.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (95.41 KiB)
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

Janusz bardzo konkretne informacje.

Mogę tylko dodać, że Władysław Strojny napisał fajną monografię (chyba w ltach 80 tych XX w) o koziorogu dęboszu Cerambyx cerdo
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PawełB »

W dzieciństwie polowałem na książki Strojnego, gdyż były ciekawie napisane i świetnie zilustrowane. Władysław Strojny by świetnym fotografem, został nawet członkiem dość elitarnego związku polskich artystów fotografików. Zilustrował zdjęciami wiele książek, kilka swoich ale i wiele innych, np znana książka Sandnera "Owady" zawiera chyba w większości jego zdjęcia. Kiedyś starałem się na tych zdjęciach wzorować, zwłaszcza w doborze ciekawego momentu - zawsze jest dla mnie ważne, co się dzieje na zdjęciu, a nie tylko jak owad jest przedstawiony..
Załączniki
W tej książce ujawnił szczegóły swojego warsztatu, kiedyś była dość pomocna, ale któż dziś użyje czarno białej kliszy do zdjęć owadów :-)<br />Ale doboru kadru i obiektu zdjęcia do dziś się można od niego uczyć. W książce-nie tylko owady.
W tej książce ujawnił szczegóły swojego warsztatu, kiedyś była dość pomocna, ale któż dziś użyje czarno białej kliszy do zdjęć owadów :-)
Ale doboru kadru i obiektu zdjęcia do dziś się można od niego uczyć. W książce-nie tylko owady.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (131.92 KiB)
Świat owadów_Strojny.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.95 KiB)
Ta ksiażka składa sie z ciekawych felietonów o różnych owadach, nieco mniej zdjęć ilustracyjnych, niestety wydruk zdjęć dość słaby, bo brak tablic na papierze kredowym, a papier całości raczej gazetowy.<br />Co ciekawe - okładka nie z jego zdjęć, ale J. Heintz
Ta ksiażka składa sie z ciekawych felietonów o różnych owadach, nieco mniej zdjęć ilustracyjnych, niestety wydruk zdjęć dość słaby, bo brak tablic na papierze kredowym, a papier całości raczej gazetowy.
Co ciekawe - okładka nie z jego zdjęć, ale J. Heintz
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.92 KiB)
To była jego pierwsza książka.
To była jego pierwsza książka.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (131.64 KiB)
Tu w akcji z aparatem, jakiś dalmierzowiec, chyba  fed. Fotka z jednej z jego książek. Do owadów używał dość prostego jak na dziś  sprzętu - praktica, practina, Pentacon six z pierścieniami oraz lampy błyskowej
Tu w akcji z aparatem, jakiś dalmierzowiec, chyba fed. Fotka z jednej z jego książek. Do owadów używał dość prostego jak na dziś sprzętu - praktica, practina, Pentacon six z pierścieniami oraz lampy błyskowej
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.3 KiB)
Ostatnio zmieniony środa, 4 listopada 2009, 17:14 przez PawełB, łącznie zmieniany 4 razy.
Wojciech Węglarski
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 13 listopada 2009, 20:25
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Wojciech Węglarski »

Na fotografii "Fudakowski" - Pan Fudakowski jest po prawej stronie.
Zdjęcie (dosyć ciemne) - postacie przy samochodzie: Jest to prawdopodobnie Chevrolet mojego ś.p. Teścia dra R. Szpora, który na tym zdjęciu jest w środku. Pierwszy z lewej to na pewno Jerzy Dąbrowski. Ale w sprawie tego Chevroleta i postaci dra Szpora nie mam 100% pewności, bo zdjęcie jest zbyt nieczytelne. Może za kilka dni będzie pewność, czy ten samochód był własnością dra Szpora, czy nie. Jesli tak, to na 100% w środku fotki będzie dr Szpor.
Z innej beczki. Dlaczego nikt nie pisze o wiodącym niegdyś środowisku krakowskim? Gdzie jest choć słowo o wieloletnim prezesie - najpierw PZE, a później PTE - mgr inż Wilhelmie Węglarskim? Może dlatego, że był osobą nadzwyczaj skromną i cichą, a dał się przytłoczyć przez bardziej robiących szum wokół siebie południowych entomologów. Gdzie jest coś o panu Miodońskim, Karmańskim i innych (te dwa nazwiska akurat mi się przypomniały) - ludziach może bez tytułów naukowych, lecz cichych i skromnych zbieraczach, którzy zawsze jaknajdalsi byli od robienia interesów na entomologii, czego z przykrością nie mógłbym powiedzieć o pewnej krakowskiej świecznikowej osobie?
I tak można by mnożyć pytania i sugestie.
Miałem zamiar podać kilka rozpoznanych osób na fotografiach, lecz wcześniej zrobili to inni panowie.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

No tak, mówi się o tych bardziej znanych, a nie pamięta o tych cichych, co nie oznacza że się ich nie szanuje. Tak to już jest że trzeba być, nazwijmy to "medialnym", żeby kiedyś być pamiętanym. Cichym zawsze było pod górę... nie mylić z Leszkiem Cichym który pod górę to ma ale w innym sensie ;)

Swoją drogą nazwisko Węglarski (z tym że nie pamiętam czy Wilhelm, czy Wojciech) pojawia się na wielu etykietach okazów które mam w zbiorze nabytych od pewnego krakowskiego motylarza (podejrzewam, że właśnie tego którego określasz mianem "świecznikowy") .
Wojciech Węglarski
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 13 listopada 2009, 20:25
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Wojciech Węglarski »

Jeszcze jedno.
Dotyczy zdjęcia: "niewiem.jpg" (68,74 KB). To pani po prawej stronie zdjęcia, to jest na pewno Władysława Batkowska - żona pana Stanisława Batkowskiego, który na tym zdjęciu jest po lewej stronie.
Zbiory (przede wszystkim Micra), które były specjalnością mojego ś.p. Ojca Wilhelma Węglarskiego zakupił ś.p. doc (prof?) Stanisław (?) Gruszka z Wrocławia. Po śmierci p. Gruszki zbiory (całość lub część - tego nie wiem), podobno znalazły się w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze. Można to sprawdzić. Także można sprawdzić wiadomość, że podobno część tych zbiorów trafiła do Krakowa do PANu. Na ten temat mógłby ewentualnie wypowiedzieć się prof. Razowski, (o ile zechce).
jon

Post autor: jon »

To nie jest temat zamknięty. W miarę przypływu materiałów nadających się do pokazania, należałoby dokładać informacje o poszczególnych osobach. Do czego zachęcam.
Wojciech Węglarski
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 13 listopada 2009, 20:25
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Wojciech Węglarski »

Powracam do zdjęcia: jakiś-zjazd.jpg.
Otóż, z pewnością 100% osoba opatrzona nr 4 na tym zdjęciu NIE jest doktorem Romualdem Szporem!!!!!!!!!!!!! Po rodzinnej konsultacji fotografii, moja żona Anna Szpor-Węglarska prosiła, abym powiadomił forum, iż na pewno na tym zdjęciu nie jest to jej Ojciec.
Ponadto, dr R.Szpor (a mój teść), NIGDY nie brał udziału w zjazdach.
Sprawa druga: To bardzo przyciemnione zdjęcie postaci przy samochodzie osobowym. Jest to zdjęcie Chevroleta, który był własnością dr R.Szpora. Fotografia została zrobiona podczas którejś wyprawy motylarskiej. To zdjęcie chyba pochodzi od dra J.Dąbrowskiego? Jeśli tak, to on na pewno udzieli autorytatywnego potwierdzenia o tym samochodzie.
Pozdrawiam
Wojciech Węglarski
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Powracam do zdjęcia: jakiś-zjazd.jpg.
Otóż, z pewnością 100% osoba opatrzona nr 4 na tym zdjęciu NIE jest doktorem Romualdem Szporem!!!!!!!!!!!!!
Zgadza się - Pan w okularach z nr 4 to Leopold Kobierski.
Dodam jeszcze, że nr 9 to Paweł Herman Raebel, a 13 to na pewno Antoni Drozda.

A skąd to wiem oraz więcej zdjęć z tamtego zjazdu (i nie tylko), to postaram się zamieścić w najbliższym czasie.
senior
Posty: 24
Rejestracja: czwartek, 8 listopada 2007, 15:56

Post autor: senior »

Przeczytałem wpis Wojciecha Węglarskiego o pp.Węglarskim i Miodońskim i postanowiłem coś
o nich napisać dla potomności bo coraz już mniej osób znających ich osobiście.Ja poznałem
ich w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia.Najpierw o Tadeuszu Miodońskim:
Pewnego razu przeczytałem w "Echu Krakowa" wywiad z p.T.Miodońskim przedstawionym
jako krakowskim entomologu.Podana w artykule była też ulica przy której mieszka w Krakowie,niestety nie podano dokładnego adresu.Ja ponieważ już wtedy zaczynałem swoją
przygodę z motylami,postanowiłem go odszukać i nawiązać z nim kontakt.W tym celu sprawdziłem spisy lokatorów wszystkich kamienic na ulicy Urzędniczej w Krakowie co trochę
trwało , bo ulica dosyć długa,a sprawdzać trzeba było po obu stronach.Udało się zdobyć adres,
bo wtedy spisy lokatorów jeszcze w każdej kamienicy wisiały,i napisałem do niego list.
W liście napisałem że interesuję się motylami i że jestem uczniem liceum.Po tygodniu
dostałem odpowiedź z zaproszeniem do jego mieszkania.Oczywiście poleciałem na skrzydłach.
Tadeusz Miodoński okazał się sympatycznym ,leciwym już wtedy starszym panem od którego
wiele się dowiedziałem i nauczyłem.Dostałem też od niego prawdziwe szpilki entomologiczne
i zaproszenie na Zebranie krakowskich entomologów (co miesięczne).Od tego czasu chodziłem na
zebrania i po jakimś czasie z rekomendacji pp.Miodońskiego i Palika zostałem przyjęty do PTE.
Tam też poznałem wielu wspaniałych entomologów amatorów poza wymienionymi pp.Koczapski,
Dobrzański,Henkel,Chmiel oraz Wilchelm Węglarski,ja wtedy byłem najmłodszy.To były wspaniałe
czasy i wspaniali ludzie.W.Węglarski zbierał micra i miał kapitalny pięknie spreparowany zbiór.Za jego prezesury w PTE w Krakowie Zebrania były ciekawe i b.często urządzał wspólne wycieczki w teren gdzie
wszyscy dzielili się doświadczeniami i wspomnieniami.Fantastyczny gość,wygryziony z prezesury przez
zawodowców którzy rozwalili krakowski oddział PTE ze szkodą dla ewentualnych następców -senior
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Zdjęcie Jona pt. "jakiś zjazd" przedstawia uczestników I zjazdu Oddziału Górnośląskiego Polskiego Związku Entomologicznego. Odbył się on 12 I 1958 r. w Bytomiu.
A stąd to wiem, gdyż w dziale Przyroda Muzeum Górnośląskiego zachowała sie Kronika tegoż właśnie oddziału PZE obejmująca lata od 1957 do 1966.
Znajduję się tam m.in. zdjęcie, które wstawił Jon, ale jest też wiele innych:
Załączniki
j.w.
j.w.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.11 KiB)
Zdjęcia z badań w Ligocie Dolnej
Zdjęcia z badań w Ligocie Dolnej
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.85 KiB)
Zdjęcie z pogrzebu S. Tolla
Zdjęcie z pogrzebu S. Tolla
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.19 KiB)
Zdjęcie z pogrzebu P.H. Raebla
Zdjęcie z pogrzebu P.H. Raebla
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.67 KiB)
i następny z 3.4.1966 r.
i następny z 3.4.1966 r.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.69 KiB)
Tu już inny zjazd 8.3.1965 r.
Tu już inny zjazd 8.3.1965 r.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.44 KiB)
też I zjazd
też I zjazd
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.71 KiB)
tu na fotkach dobrze widać sędziwego już wtedy Pawła Raebla
tu na fotkach dobrze widać sędziwego już wtedy Pawła Raebla
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.56 KiB)
też I zjazd
też I zjazd
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.86 KiB)
I zjazd 12.1.1958 Bytom z oryginalną listą osób na zdjęciu
I zjazd 12.1.1958 Bytom z oryginalną listą osób na zdjęciu
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.69 KiB)
jon

Post autor: jon »

Wspaniała baza danych nt wyglądu znanych entomologów - pionierów. Dzięki Adam! Wielu widzę po raz pierwszy. Odwiedzili nas tutaj, tak jak kiedyś przybywali na zjazdy.
schmetterling
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 3 października 2010, 12:31
Gender: women

Re: Trochę historii czyli fotki z tamtych lat...

Post autor: schmetterling »

Hi,

has anyone pictures or informations about Dr. Stanislaw Bleszynski? I just saw this foto of him above.

Thx.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Trochę historii czyli fotki z tamtych lat...

Post autor: Łukasz »

Z ciekawością po raz wtóry przeglądałem ten temat i rzuciło mi się w oczy jedno nazwisko - Antoni Borgieł. Jest to dziadek mojej koleżanki z klasy, kiedyś wspominała że chyba ma w domu zbiór motyli. Chciałbym zapytać, czy wiadomo cokolwiek na jego temat - czym się zajmował, jaki teren badał. Cokolwiek. Rodzina dzisiaj mieszka w Czechowicach-Dziedzicach. W następnych dniach będę drążyć temat w szkole :)
Awatar użytkownika
Edwin Buga
Posty: 124
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2010, 20:45

Re: Trochę historii czyli fotki z tamtych lat...

Post autor: Edwin Buga »

Fotka z dawnych lat - Franciszek Ryzner i ja na wyprawie entomologicznej w czerwcu 1979 do byłej Jugosławii - okolice Rjeki.
Już podczas przejazdu przez Węgry wszystko od nas kupili (namiot, materace, pościel, ręczniki frote )- zostały nam :siatki na motyle, aparat Zenit,kuchenka gazowa, zupy w proszku bańka na wodę no i mój maluch. Po tygodniu spania w samochodziku na poboczu autostrady wróciliśmy z naszej wielkiej wyprawy. :mrgreen:

Na drugim zdjęciu A.Skalski,B.Rozkrut,J.Hołubowski z tyłu E.Buga - Kalatówki 6-7 Czerwca 1980 - Zjazd

Pozdrawiam Edwin.
Załączniki
ryzner
ryzner
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.47 KiB)
Kalatówki.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.63 KiB)
jon

Re: Trochę historii czyli fotki z tamtych lat...

Post autor: jon »

Ciekawe zdjęcia oddające ten specyficzny klimat. Dzięki tym choćby zdjęciom widać, że nazwiska tych ludzi to wielka pasja i nie istotne, że to było, minęło. Pasja nie mniejsza niż dziś wielu z nas. Nie są to słowa na wyrost. Wystarczy uświadomić sobie, że maluchami docierano do Jugosławii, co było na pewno sporym wyczynem i to w poświęceniu dla motyli...
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Trochę historii czyli fotki z tamtych lat...

Post autor: Antek Kwiczala † »

Brałem udział w sympozjum na Kalatówkach, i (raczej przypadkowo :) ) znalazłem się na zdjęciu (w samym tyle przy drzwiach po prawej stronie).
bartek.g

Re: Trochę historii czyli fotki z tamtych lat...

Post autor: bartek.g »

Ostatnio temat wrocil i przypomnial mi o sobie. Tez cos dodam.
Załączniki
Harry Borch - 1973, PNG, Bismarck Range
Harry Borch - 1973, PNG, Bismarck Range
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.5 KiB)
Pazdziernik 1981 Muzeum Hist. Nat w Rijek - Holandia. Stojacy po lewej: Reging de Jong, z prawej: Ray Straatman. Siedzacy od lewej: Jan Pasternak, z prawej: Jan Haugum
Pazdziernik 1981 Muzeum Hist. Nat w Rijek - Holandia. Stojacy po lewej: Reging de Jong, z prawej: Ray Straatman. Siedzacy od lewej: Jan Pasternak, z prawej: Jan Haugum
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (133.91 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Trochę historii czyli fotki z tamtych lat...

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Wszystkie te zdjęcia oraz te, które są w prywatnych zbiorach, a których tu nie widzieliśmy, stanowią dziedzictwo polskiej entomologii i jako takie powinny zostać zeskanowane w możliwie najlepszej jakości, opisane elektronicznie i udostępnione na ogólnodostępnych serwerach. Rozdysponowanie wersji elektronicznych uchroni wiele z nich od zapomnienia i zapewni, że pozostaną stale w naszej pamięci.

Być może zabrzmiało to bardzo oficjalnie, jednak historia i pamięć zawsze stanowiły dużą wartość.

Ja w swojej entomologicznej przygodzie spotkałem niewiele osób znanych, ale za to te z którymi dane mi było się zetknąć bardzo mi pomogły. Pierwszą osobą był śp. Jerzy Heintze, z którym korespondencję listowną przechowuję do dzisiaj. Jego "Atlas motyli Polski" oraz "Praktyczne wskazówki dla zbieraczy motyli" Niesiołowskiego, stanowiły początkowe źródło entomologicznej wiedzy. "Praktyczne wskazówki..." wypożyczone z IZ PAN w Warszawie przez kolegę - przepisałem ręcznie przez kilka dni (rękopis mam do dzisiaj) bo ksero było wtedy nieosiągalne. Później przy okazji rozmaitych Zjazdów PTE miałem chwilowy kontakt ze specjalistami, chociaż "kontakt" to zbyt duże słowo w tym wypadku. Pewnym przełomem było bliższe poznanie prof. Buszko, którego entomologiczny entuzjazm i chęć pomocy oraz dzielenie się warsztatem - umożliwił wspinanie się na kolejne poziomy wiedzy entomologicznej.
W dobie internetu sytuacja zmieniła się na tyle, że kontakt ze specjalistami jest stosunkowo łatwy i jeśli jest wola obu stron - można sporo wspólnie zrobić.
jon

Re: Trochę historii czyli fotki z tamtych lat...

Post autor: jon »

Autor "Kluczy do oznaczania owadów" - lepidoptera, mający w dorobku wiele prac nt. motyli, znany z rzetelności, dużego zbioru - łódzki entomolog Zygmunt Śliwiński. Ponoć pięknie preparował motyle. Prośba o dopisanie kilku słów osób, które były bliżej śp. Pana Zygmunta.
(autor fotografii nieznany)
Załączniki
Zygmunt Śliwiński.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (95.03 KiB)
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trochę historii czyli fotki z tamtych lat...

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Witam

W związku ze wspomnieniami o dr Sergiuszu Tollu, mam 6 oryginalnych gablotek wykonanych właśnie przez tego Prześwietnego Entomologa. Ponieważ w każdej gablotce jest etykietka "Zebrał i zestawił Sergjusz hr. Toll" mam poważne powody przypuszczać, że zostały wykonane przed II wojną św. Jest to dla mnie bezcenna rzecz.

Pozdrawiam :wink:

P.S. Może warto utworzyć dla tego wątku oddzielny rozdział np. Historia entomologii lub Ocalmy od zapomnienia - sylwetki entomologów (oczywiście zarówno profesjonalistów jak i amatorów). Ewentualnie do "Przedstawiamy się. Sylwetki entomologów". Wtedy napisałbym o prof. Marianie Nunbergu i prof. Janie Dominiku. Nie każdy trafi do niego, kiedy jest ukryty w motylach.
Załączniki
DSC_0001.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.17 KiB)
DSC_0002.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.73 KiB)
DSC_0003.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.64 KiB)
DSC_0004.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.83 KiB)
DSC_0005.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.44 KiB)
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Trochę historii czyli fotki z tamtych lat...

Post autor: Adam Larysz »

Awatar użytkownika
romanzamorski
Posty: 889
Rejestracja: sobota, 29 marca 2008, 16:57
UTM: EV19
profil zainteresowan: ciężki rock, astronomia
Lokalizacja: Gorlice

Re: Trochę historii czyli fotki z tamtych lat...

Post autor: romanzamorski »

Odgrzeję trochę temat. Dwie fotki z XXX zjazdu Oddziału Górnośląskiego PTE w 1987 roku w Bytomiu. Kilku kolegów z tych fotografii nie ma już pośród nas. Kilku odeszło od entomologii. Napiszcie kogo rozpoznajecie.
Załączniki
scan0001.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.53 KiB)
scan0002.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.33 KiB)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Trochę historii czyli fotki z tamtych lat...

Post autor: Antek Kwiczala † »

Na obu zdjęciach są te same osoby, więc skomentuję pierwsze zdjęcie
bracia Edmund i Stanisław Fuglewicze - obaj motylarze, Edmund nie żyje
Mieczysław Lessaer (chrząszcze) - nie żyje
Leon Sawkiewicz (ważki) - nie żyje
Andrzej Skalski (motyle) - nie żyje
Marian Bielewicz (motyle) - nie żyje
Józef Markiewicz (motyle) - nie żyje
Józef Hołubowski (motyle) - nie znam jego losów
Bolesław Szczepański (motyle) - nie żyje
Andrzej Kokot (motyle) - nie żyje
Z osób, które rozpoznaję i są na zdjęciu: Jerzy Budzik, Henryk Szołtys, Mirosław Nakonieczny, Andrzej Domagała, Tadeusz Bziuk, i ja (o wszystkich wiem że żyją :) )
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Trochę historii czyli fotki z tamtych lat...

Post autor: Adam Larysz »

Z nieżyjących już osób jest tam jeszcze Maksymilian Żak, a inni których poznaję: Grzegorz Chowaniec, Marek Domański i Waldemar Żyła :)
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Re: Trochę historii czyli fotki z tamtych lat...

Post autor: Damian Bruder »

Mógłbym prosić o dokładne wskazanie braci Fuglewicz ?
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Trochę historii czyli fotki z tamtych lat...

Post autor: Dispar »

W pierwszym stojącym rzędzie od lewej 1 i 3 osoba - w identycznych czarnych błyszczących kurtkach.
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Re: Trochę historii czyli fotki z tamtych lat...

Post autor: Damian Bruder »

Dispar pisze:W pierwszym stojącym rzędzie od lewej 1 i 3 osoba - w identycznych czarnych błyszczących kurtkach.
Dziękuje za informację. Pan Stanisław mieszka w Kożuchowie blisko Nowej Soli, a jeszcze nie byłem u niego w odwiedzinach :-( . Mam nadzieje, że w tym roku uda się spotkać. Byłoby to zapewne bardzo interesujące spotkanie.
pozdrowienia. Damian
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trochę historii czyli fotki z tamtych lat...

Post autor: PawełB »

Przeglądałem ostatnio różne rodzinne fotografie u mojej mamy i odnalazłem bardzo cenną dla mnie fotkę, którą dawno miałem za zaginioną. Wspominałem o niej gdzieś tu w wątku.....no i wreszcie jest.

Koniec lat 80-tych albo pocz. 90-tych, niezapomniane spotkania Towarzystwa Entomologicznego w Instytucie Zoologii na Wilczej. Na fotce obok mnie pan Jerzy Heintze, niezastąpiony animator tych spotkań, autor "kultowego" wówczas Atlasu motyli Polski, jak i wielu ilustracji związanych z owadami. Uroczy i skromny człowiek, z dużym poczuciem humoru....z ogromną wiedza o motylach i ich hodowli. Teraz łatwo cykamy makro-fotki w tysiącach, a on to wszystko pracowicie malował....do tego oczywiście etapami, bo nie zawsze udawało się doprowadzić hodowlę do końca- podobno zostało wiele nieukończonych tablic, gdzie brakuje któregoś ze stadiów ......planowany II tom nigdy się już nie ukazał....

Myślę że wszyscy uczestnicy tych spotkań miło go wspominają....Fajnie ze Adam i Biskup dbają o kontynuacje tamtych czasów i Warszawa jakoś się trzyma :-)
Załączniki
FullSizeRender.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (114.29 KiB)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Trochę historii czyli fotki z tamtych lat...

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Byłem na spotkaniu z Jerzym Heintze na Wilczej. Tylko dlatego przyjechałem, żeby go zobaczyć, wcześniej tylko korespondowaliśmy. Fajny człowiek, szkoda, że drugiej części atlasu nie zdążył wydać. Niesamowite jak krzyżują się drogi forumowiczów. Musieliśmy się widzieć ;-)
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Trochę historii czyli fotki z tamtych lat...

Post autor: bartek.g »

A propos Pana Heintze. Na NAC jest sporo zdjec.


https://audiovis.nac.gov.pl/search/ Tylko trzeba wpisac w wyszukiwarke 'Jerzy Heintze'. Nie da sie zapostowac linka do wynikow wyszukiwania. Zdjec jest sporo.
https://audiovis.nac.gov.pl/i/PIC/PIC_44-5-22.jpg ;)
gt
Posty: 381
Rejestracja: czwartek, 12 kwietnia 2007, 22:45
Specjalność: chrząszcze, skrzydła, bionika, motyle,
profil zainteresowan: fotografia owady hodowla bionika Tomasz
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Trochę historii czyli fotki z tamtych lat...

Post autor: gt »

W numerze 11, Biuletynu Częstochowskiego Koła Entomologicznego ukazało się wspomnienie o Józefie Markiewiczu, autorstwa Jana Bieńkowskiego.
Dokumentacja fotograficzna: A. Skalski, Bron. Włodarkiewicz, archiwum J. Bieńkowski, Gazeta Wyborcza.
Załączniki
Gliwice_Markiewicz01b.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (44.17 KiB)
DSCN3522a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (107.09 KiB)
Markiewicz_atlasRB.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (298.52 KiB)
Markiewicz_kolor01aR.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (391.32 KiB)
Markiewicz_portretR.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (240.37 KiB)
markiewicz1_zona01_BWa2400aR.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (397.61 KiB)
Markiiewicz_BrazyliaRR.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (333.5 KiB)
MarkiewiczRSCN3519.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (232.61 KiB)
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Re: Trochę historii czyli fotki z tamtych lat...

Post autor: Konto_usuniete »

PawełB pisze:Koniec lat 80-tych albo pocz. 90-tych, niezapomniane spotkania Towarzystwa Entomologicznego w Instytucie Zoologii na Wilczej.
Zawsze 2 czwartek miesiąca zawsze 17.30....tylko że niestety PTE miało to gdzieś ....bardzo głęboko.....póki był Pan Jerzy, Pani Zofia Kismanowska, Dziadek Burakowski to drzwi do Instytutu stały otworem...potem zero wsparcia z strony PTE nawet składek nie było komu zbierać.....
Potem całe lata spotykaliśmy się też już u śp. Zbyszka Czerwińskiego - kolegi Pana Jerzego....A potem dopiero My.....
PawełB pisze:Fajnie ze Adam i Biskup dbają o kontynuacje tamtych czasów i Warszawa jakoś się trzyma
Fajnie żebyś wreszcie sobie tak grafik ustawił coby wpadać.... :jo: :jo:
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Trochę historii czyli fotki z tamtych lat...

Post autor: PawełB »

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”