Występowanie Limenitis camilla w Polsce

Michal Z.
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 28 marca 2004, 23:13

Występowanie Limenitis camilla w Polsce

Post autor: Michal Z. »

Witam

Jak to jest z rozpowszechnieniem L.camilla w Polsce? Jest to pospolity motyl na całym obszarze czy może zupełna rzadkość? Osobiście widziałem go tylko raz na północy kraju w borze sosnowym.
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1147
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Występowanie Limenitis camilla w Polsce

Post autor: Marcin Kutera »

n apołudniu Polski szczególnie ostrowiec św --bardzo liczny--w lasach grądowych, nawet lasach mieszanych. widziałem go i w Pieninach -- często spotytkany......
Awatar użytkownika
Marcin Szewczyk
Posty: 1209
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:45
UTM: DD12
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Płock

Post autor: Marcin Szewczyk »

U mnie natomiast (okolice Płocka (Brwilno górne)) jest to gatunek rzadki, spotykany pojedynczo i nielicznie,
Awatar użytkownika
Jakub Augustyniak
Posty: 108
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 21:06
Lokalizacja: Chorzelów / Kraków

Post autor: Jakub Augustyniak »

W tym roku odłowiłem w czerwcu 1 sztukę w Chorzelowie - EA37 - Podkarpacie
Awatar użytkownika
Krzysztof Szumlak
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 4 kwietnia 2004, 21:42
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: Krzysztof Szumlak »

Zgodze się z Marcinem.
W lasach koło Ostrowca św. jest to gatunek dość liczny.Podczas jednego spaceru dawało sie obserwowac po kilka okazów tego gatunku.
Pzdr.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

W Puszczy Pilickiej, okolice łodzi (zwarte lasy, dł. ok 20 km x 30 km), jest tylko jedno stanowisko. Jest to obszar o promieniu około 5 km. Spotykany jest rzadko, tylko w niektóre dnie po kilka sztuk. Natomiast w Bieszczadach obserwuję go licznie, jest zawsze w okolicach Rzepedź - Mików (dol Osławy) ale i zapewne w całych Bieszczadach.
Michal Z.
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 28 marca 2004, 23:13

Post autor: Michal Z. »

Wniosek stąd jeden, że na południu jest to raczej pospoliciak, a im wyżej na północ tym rzadziej się go widuje. Może gdzieś w połowie kraju ma swój górny zasięg? U siebie w Wielkoposlce nigdy go nie widziałem dlatego tak się ucieszyłem ze spotkania z nim na północy, w Sławnie.
pozdrawiam - Michał
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1147
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Występowanie Limenitis camilla w Polsce

Post autor: Marcin Kutera »

Powiem Wam, że w latach 80-tych gdy go obserwowałem osobników było jeszcze więcej, często siadało po nawet kilkanaście na chłodnej wilgotnej ścieżce, teraz niestety jest ich zdecydowanie mniej. Ja rzeczywiście przebywając w okresie występowania l camilla w puszczy kampinoskiej, bydgoszczy rzeczywiście go nie zaobserwowałem. Tak więc zdecydowanie gorzej z jego występowaniem na północy kraju.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Zasięg występowania L.camilla obejmuje całą Polskę, jednak jest to gatunek b.lokalny, gdyż jest on uzależniony od wystepowania rośliny żywicielskiej gąsienic, czyli wiciokrzewu. A wiadomo, że wiciokrzew nie rośnie w każdym miejscu.
U mnie na G.śląsku (GOP-pie) w ogóle go nie ma, najbliższe stanowiska są na Jurze Krak.Częstochowskiej.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1147
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Występowanie Limenitis camilla w Polsce

Post autor: Marcin Kutera »

tak dokładnie a wiciokrzew lubi wlaśnie lasy liściaste grądowe, gdzie jest ich najwięcej na południu kraju.....
Michal Z.
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 28 marca 2004, 23:13

Post autor: Michal Z. »

Adam Larysz pisze:jednak jest to gatunek b.lokalny, gdyż jest on uzależniony od wystepowania rośliny żywicielskiej gąsienic, czyli wiciokrzewu
To wszystko tłumaczy. W Sławnie jest przynajmniej kilka stanowisk wiciokrzewu. Bywają wśród nich krzewy bardzo okazałe.
pozdrawiam - Michał
Pawe?Borkowski

Post autor: Pawe?Borkowski »

Camilla w odpowiednich siedliskach (obecność wiciokrzewów) może być b. liczna. W ub. roku obserwowałem go w rejonie Kazimierza Dolnego, nad jeziorem Gim k. Olsztyna (i wogóle dość pospolity na Mazurach), w lasach pod łomżą (setki! - ze dwie sztuki rozjechałem rowerem, bo nie dawało się ich wyminąć, gdy stadami siedziały na drodze :(, Znam stanowisko w lasach koło Rudki (na trasie w-wa>Białowieża, widywałem je też w Bieszczadach, w Szczawnicy(Pieniny), i wielu innych miejscach których już nie pomnę 9pojedyncze okazy). kamilla bywa też spotykana w Warszawie - ciekawe czy rozwija się na kapryfolim lub snieguliczkach (Gąsienice to akceptują)
jalod
Posty: 51
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: warszawa

Post autor: jalod »

l.camilla spotkałem w Warszawie w lipcu 2003 ul. Wyspianskiego obok Placu Grunwaldzkiego, ale nie wiem czy stanowisko nie zostało zniszczone przez zabudowę - stał tam zaniedbany dom z dzikim ogrodem, w tym roku trwa generalny remont i niestety camilla nie widziłem, liczne są mieniaki.
Bartek Gałązka
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 6 lipca 2004, 21:05
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Post autor: Bartek Gałązka »

Na południu Polski (wschodnia część Pogórza Karpackiego) znane mi są stanowiska, gdzie gatunek ten występuje bardzo licznie. Gdy przypada szczyt pojawu (bywa różnie: np. w sezonie 2003 - ok. 15 czerwca, w sezonie 2004 o miesiąc później) wzdłuż dróg leśnych, na liściach drzew i kwiatach (i na wilgotnej ziemi) obserwuję w jednym miejscu dziesiątki osobników. Jest jednak rzeczywiście lokalny.
jankol59
Posty: 73
Rejestracja: czwartek, 12 stycznia 2006, 22:21
Lokalizacja: Kołobrzeg

L.camilla

Post autor: jankol59 »

kilka lat szukałem aż wreście znalazłem 3 lata temu miejsca w ktorych wystepuje L.camilla. Nie ma najmniejszego problemu z odłowieniem kilku (kilkunastu) okazów w ciągu jednej wyprawy.Dodam tylko , że jest to "bardzo" północna Polska, zaledwie 2-3 km od morza . Nie są to jakieś rozległe tereny raczej niewielkie obszary gdzie występuje ale za to zawsze bardzo licznie .
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1147
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Występowanie Limenitis camilla w Polsce

Post autor: Marcin Kutera »

Ja w Warszawie bym zapomniał też obserwowałem L camilla na Olszynce Grochowskiej w bierzącym roku -był tylko 1 osobnik. gatunek zdecydowanie częściej spotykany aniżeli L populi.
TOMEK Â?WIDERSKI

WYSTÊPOWANIE L CAMILLA

Post autor: TOMEK Â?WIDERSKI »

rZECZYWIśCIE NA GÓRNYM śLÂĄSKU PRAWIE W OGÓLE GO NIE MA SÂĄ STANOWISKA W OK. ZAWIERCIA
arkadiusz
Posty: 13
Rejestracja: sobota, 10 kwietnia 2004, 18:10
Lokalizacja: Lublin

Post autor: arkadiusz »

W okolicach Lublina jest to gatunek bardzo liczny co roku
Ramidon
Posty: 736
Rejestracja: niedziela, 27 lutego 2005, 13:35
Lokalizacja: Gdansk

Post autor: Ramidon »

Witam wszystkich :D

Co roku obserwuje tego motyla w okolicach Ostródy na Warmii. Jest on tam dość liczny na skraju lasu, śródleśnych łakach i przytorzach.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1147
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

zaskakujące sa te przytorza, jako środowisko
Konto nieaktywne

wieloletnie fluktuacje liczebności L. camilla

Post autor: Konto nieaktywne »

W moich okolicach:

"w Rabsztynie i Kluczach b. liczny" - tak pisali o tym gatunku Romaniszyn i Schille w roku 1929 (1930) [Fauna Motyli Polski]. W późniejszych publikacjach (lata 60-te) nie wymienia się już tego gatunku z okolicy Olkusza. Ja prowadzę na tym obszarze obserwacje od ponad dwudziestu lat i do niedawna nie widziałem ani jednej sztuki. Pierwszy okaz zobaczyłem w roku 2002, od tamtej pory widuje 3-5 okazów w sezonie. Odnoszę wrażenie, że bedzie go coraz więcej. Ciekawy jest fakt, że siedlisko jego występowania (lasy) w skali makro prawie nie uległo zmianie od czasów Romaniszyna (a juz na pewno nie w ostatnim dziesięcioleciu), rosliny żywicielskiej jest i było dużo. Pokazuje to jak mało wiemy o mechanizmach zmiany zasięgów i liczebności populacji.
Awatar użytkownika
Krzysztof Szumlak
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 4 kwietnia 2004, 21:42
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: Krzysztof Szumlak »

Mnie również dziwią te przytorza.Gat. ten preferuje raczej leśne ściezki,polany itp...Prawie wszędzie gdzie licznie rośnie jego roslina żywicielska wiciokrzew a ten preferuje raczej lasy...
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Post autor: Piotr Sroka »

byłem w rezerwacie Bukowiec - znalazłem krzewy wiciokrzewu i snieguliczki ... mam nadzieję że camilla tam też się znajdzie - obserwowałem tego motyla w Pieninach - środowisko bardzo podobne : buczyna itp ...Ma ktos doświadczenie z poszukiwanie larw L.camilla?
I jeszcze jedno pytanie : jak wyglada zasięg i środowiko N.rivularis ?
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Post autor: Robert Rosa »

Ciekawe rzeczy pisze jankol. Wynika z tego, że camilla nie wystepuje wyłącznie na Pomorzu Zach. (np. Pojezieziu Drawskim). Mimo, iż przez kilkanaście lat szukałem go w tym rejonie (są miejsca, gdzie b. licznie występuje wiciokrzew) nie udało mi sie go spotakać. Można przyjąć więc ogólnie, że na północ od Noteci nie wystepuje - nie licząc pasa nadmorskiego, oraz Puszczy Bukowej w ok. Szczecina, gdzie był przed laty łapany przez p. Tadeusza Smolaka. Nie chcę zapeszać, bo ciągle mam nadzieję, że go gdzieś spotkam tak jak zresztą pierwszy raz wreszcie na tym terenie pojaił się A.iris. I jeszcze - L.populi na północ od Noteci też nie występuje.
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Post autor: Piotr Sroka »

z L.populi w ogóle cos słabo ... ja widziałem RAZ - rojechanego przez samochód / motor na polnej drodze 1 km od mojego domu , ale to było z 18 lat temu !
Awatar użytkownika
Paweł Wojtaszek
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 14 października 2004, 20:26
Lokalizacja: Chorzelów

Post autor: Paweł Wojtaszek »

Jeśli chodzi o L.populi (domyślam się że o Limenitis, a nie Laothoe) to w woj.podkarpackim był stosunkowo często spotykany w ubiegłym roku.
Awatar użytkownika
PiotrekGuzik
Posty: 222
Rejestracja: piątek, 11 czerwca 2004, 21:25
Lokalizacja: Krosno

Post autor: PiotrekGuzik »

Paweł Wojtaszek pisze:Jeśli chodzi o L.populi (domyślam się że o Limenitis, a nie Laothoe) to w woj.podkarpackim był stosunkowo często spotykany w ubiegłym roku.
Zgadza się, zwłaszcza w Bieszczadach...
Awatar użytkownika
Jakub Augustyniak
Posty: 108
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 21:06
Lokalizacja: Chorzelów / Kraków

Post autor: Jakub Augustyniak »

Paweł Wojtaszek pisze:Jeśli chodzi o L.populi (domyślam się że o Limenitis, a nie Laothoe) to w woj.podkarpackim był stosunkowo często spotykany w ubiegłym roku.
hmmm... no nie wiem Pawle - było tego raptem kilka sztuk, na pewno mniej niż 10 widzeliśmy - jest, ale może nie aż tak dużo. Fakt, że kilka znaleźliśmy przy drodze potrąconych przez samochody no ale nie był częsty...
Wszakże to przecież majestatyczny król lasu, Jego Magnificencja, wspaniały, piękny Limenitis populi... :P
Oby do czerwca hehehe... :D

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

Najwiecej L. populi widziałem w życiu w beskidzie żywieckim w pobliżu przełęczy żebrak - po prostu setki setki. W Białowiezy jest masowo rozbijany przez samochody na drodze do Królewskich dębów - bez siadki można nazbierać kilkanaście sztuk.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Czy o tę Przełęcz żebrak Ci chodzi koło Mikowa (droga do Baligrodu)? To już bardziej Bieszczady Zachodnie... Poza tym inf byłaby ciekawa, ale tam jest ciężko dotrzeć (bez samochodu, daleko...)
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

no fakt popierniczylo mi sie i skąd żywiecki? może myslenie o zimnym piwie które czeka po powrocie z roboty.....
Tomasz Jaworski
Posty: 201
Rejestracja: piątek, 14 stycznia 2005, 14:54
Lokalizacja: Łask/Warszawa

Post autor: Tomasz Jaworski »

Limenitis camilla byl stosukowo liczny w czerwcu 2001 roku Rogowie, koło Koluszek a wiec centum. Latwo było namierzyć poczwarki na Lonicera wzdłóż dróg. Dziwna sprawa, ale w później w tych samych miejscach nie spotkałem tego gatunku ponownie.
Awatar użytkownika
Koval
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 10 kwietnia 2005, 22:19
Lokalizacja: Kolbuszowa

Post autor: Koval »

Limenitis camilla widziałem trzykrotnie w okolicah Kolbuszowej. Było to gdzieś w Lipcu 2004. Nie jest zbyt liczny....

1 - Kolbuszowa EA56
2 - Werynia EA56
3 - Niwiska EA46
jankol59
Posty: 73
Rejestracja: czwartek, 12 stycznia 2006, 22:21
Lokalizacja: Kołobrzeg

L.camilla

Post autor: jankol59 »

Dzisiaj 10.06 2007 - złapałem 4 L. camille - troche wcześnie jak na nie - ale .. Różnie z nimi bywa - w zeszłym roku jakiegoś obszarpanego widziałem jeszcze we wrześniu. Zawsze pojawiały się u nas (w Kołobrzegu) pod koniec czerwca, teraz na początku - dobre i to :)
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: PawełB »

wrześniowa kamilla może być z częsciowego II pokolenia - niektóre Gąsienice kończą rozwój i przepoczwarzają się jeszcze tego samego lata, podczas gdy większość buduje sobie w lecie hibernakulum czyli "namiocik do zimowania" i kończy żerowanie.
beksinski
Posty: 214
Rejestracja: sobota, 25 lutego 2006, 23:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: beksinski »

Witam,
z waszych postow wynika ze najgorzej jest z centralna Polska, kiedys tam mieszkalem (Lodz) i pamietam ze w 1995 lub 96 istnialo jedno stanowisko w duzym parku w granicach miasta. Moj kolega odlowil jeden okaz i to byl ostatni raz kiedy widzialem ten gatunek w centralnej Polsce, mimo iz srodowisko w nadmienionym parku nie uleglo wiekszym zmianom.
Widywalem natomiast go wiele razy w Bieszczadach, w wilgotnych zadrzewionych dolinach ale nigdy w ilosciach opisywanych przez niektorych. Swoja droga to zazdroszcze tym, ktorzy maja klopot z omijaniem motyli rowerem :) Ja od lat 90 spotykam takich miejsc coraz mniej, nawet jesli chodzi o bardziej pospolite gatunki.
Pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

L.camilla jest w okolicach Łodzi. Jest to stanowisko od Polichna (przy trasie Warszawa Katowicach) do rez. Lubiaszów obok Koła. I nie znam drugiego stanowiska w okolicach Łodzi, dopiero gdzies pod Kielcami dopiero.... np. Ostrowiec Świętokrzyski (patrz pierwsze posty) :wink: z Łodzi do tego stanowiska i tak jest juz 50 km w linii prostej. O stanowisku w Łodzi nie wiedziałem, ale jesli byl jeszcze w 1995r. to pewnie i jest nadal.
beksinski
Posty: 214
Rejestracja: sobota, 25 lutego 2006, 23:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: beksinski »

Tak, ten rekord zostal wyslany do drugiej edycji Atlasu Rozmieszczenia i pewnie pojawi sie tam kiedys. Bycmoze masz racje i gatunek nadal tam wystepuje, choc ja nie jestem juz w stanie tego zweryfikowac. Na pewno byla to bardzo nieliczna populacja i mam nadzieje ze moj kolega nie zlowil ostatniego jej przedstawiciela.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”