Wywiad z doktorem Axelem Hausmannem

Sławek Kuczkowski
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 28 września 2004, 19:48
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Wywiad z doktorem Axelem Hausmannem

Post autor: Sławek Kuczkowski »

Witajcie!

Mam możliwość przeprowadzenia wywiadu z doktorem Axelem Hausmannem, który jest kierownikiem sekcji motyli w Zoologische Staatssammlung Mùnchen - niemieckim zoologicznym zbiorze państwowym w Monachium. Przechowywane jest tu około 10 milionów okazów motyli (ponad 100 tysięcy gatunków). W zbiorze tym znajdują się też okazy typowe (czyli te, według których został opisany gatunek) - jest to 35% światowych okazów typowych.

Dr Hausmann jest też autorem wielu publikacji z dziedziny lepidopterologii.

Wywiad zostanie przeprowadzony na początku grudnia.

Pytania, które chcielibyście zadać temu naukowcowi wystarczy napisać w odpowiedzi do tej wiadomości.

Sławek Kuczkowski
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1147
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Wywiad z doktorem Axelem Hausmannem

Post autor: Marcin Kutera »

To extra.........
Moim pytaniem jest czy są jakieś nowe informacje co do występowania Danaus plexippus w dzielnicach zachodnich Niemiec...
Sławek Kuczkowski
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 28 września 2004, 19:48
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Sławek Kuczkowski »

Pytanie dopisane do listy :-)
Treść wywiadu ukaże się na stronie www.motyle.pl

Czekam na następne pytania...
Awatar użytkownika
Konto_usuniete
Posty: 1117
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:36

Post autor: Konto_usuniete »

Pytanie - jak na terenie Niemiec wygląda sprawa ochrony gatunkowej w tym przetrzymywania w zbiorach prywatnych gatunków objętych ochroną. Czy należy miec jakieś pozwolenia? jak się to ma w odniesieniu do gatunków które znalazły się w kolekcjach zanim zostały objęte ochroną?
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Pytanie

Post autor: Jacek Kalisiak »

Jakie są możliwości prowadzenia badań faunistycznych przez amatorów? Czy są trudności z uzyskaniem pozwoleń na badania? Propagowana jest informacja, że w Niemczech łapanie owadów jest całkowicie zakazane. Czy to prawda i jak to się ma do badań fauny owadów Niemiec? Czy i na jakich zasadach amatorzy współpracują z Muzeum?

Jacek
Wojtek Kubasik

wywiad

Post autor: Wojtek Kubasik »

Czesc Slawku!
Oczywiscie interusuja mnie typy Tortricidae i kolekcje Microlepidoptera, ktore trafily do Niemiec z terenow obecnie nalezacych do Polski.
Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

Pytanie-Jak mają się w Niemczech te dwa gatunki motyli:Limentis populi i camilla?Czy L.populi jest nadal poważnie zagrożony wymarciem?Jak jego sytuacja wygląda dzisaiaj?, czy są jakieś postępowania co do tego gatunku, np.sadzenie większej ilości jego rośliny żywicielskiej (Populus tremula) Osik, oraz ochrona jego obecnych i starych siedlisk.
Czy L.camilla w Niemczech ma być objęty ochroną i jak wygląda jego sytuacja liczebnościowa obecnie?

Pozdrawiam
Damian Bruder
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

Witajcie koledzy!!!!

A tu mnie zaciekawiło trochę to pytanie Damiana, z tym sadzeniem osik (Populus tremula) w lasach tylko dla motyli, bo w Polsce to jest nie do przyjęcia, aby wprowadzać celowo osikę do lasów, a tym bardziej dla motyli. Jest wręcz odwrotnie, gdyż jest to gatunek pionierski u nas, a przede wszystkim żywiciel pośredni skrętaka sosny (Melampsora pinitorqua).
Też jestem ciekaw jak te "sprzeczności" między ochroną gatunkową owadów a ochroną sosny przed fitopatogenem Niemcy ze sobą łączą???:-) Dziwnie to zabrzmiało, ale mam nadzieję że wiecie o co mi chodzi..... To tak z bardziej punktu widzenia leśnika....
pozdrowienia
rp
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1147
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Wywiad z doktorem Axelem Hausmannem

Post autor: Marcin Kutera »

rozumiem,że chodzi iz populus tremula jest sprzyjającym gatunkiem drzew dla szkodników występujących i żywiących się liścmi tej rośliny. i dlatego w Polsce nie sadzimy topoli osiki nadmiernie. zapytam mojego kumpla który skończył leśnictwo na sggw. to jest ciekawe.......
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

P. tremula jest jedną z roślin żwywicielskich dla patogenów sosny- grzyb potrzebuje do pełnego rozwoju stadium zyjącego na popoulus, dlatego:

"Podstawą walki ze skrętakiem sosny jest wyeliminowanie z upraw oraz z i ich otoczenia, drugiego żywiciela - osiki, topoli białej i szarej.
odległośc "oczyszczenia" z tych dzrew minimum 300 mb., a najlepiej 500 mb."
www.http://aktua.republika.pl/skretak.html
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

Nie było mnie trochę, ale wielkie dzięki za sprostowanie nq1019:) Oczywiście że chodzi o grzyba (patogena), a nie o owady Marcinie.... Jak zapytasz absolwenta sggw to powinien Ci wszystko wytłumaczyć...
pozdrowienia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”