Aposematyzm u NOTODONTIDAE.

Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Aposematyzm u NOTODONTIDAE.

Post autor: Jarosław Bury »

Ostatnio "odkryłem" ciekawą grupę garbatek - która w swej strategi przetrwania wykorzystuje zjawisko aposematyzmu - motyle te nalażą do podrodziny Dioptinae (Noctuoidea: Notodontidae) i dzielą się na dwa plemiona - Josiini (100 gatunków) oraz Dioptini (ok.300 gatunków).

Co ciekawe, wszystkie gatunki należące do grupy Josiini prowadzą dzienny tryb życia, są jaskrawo ubarwione a ich typowy układ plam na skrzydłach przypowmina wzory znane u dziennych motyli z rodzaju Heliconius...

Dioptini - większa grupa w obrębie podrodziny, gromadząca gatunki o dziennym, jak i nocnym trybie życia, - cechuje się ogromną różnorodnością tak w kolorystyce jak i układzie plam na skrzydłach. Można jednak zauważyć prawidłowość, że ogólny model jest inny niż u Josiini. Okazuje się, że Dioptini w zakresie kolorystyki i ubarwienia skrzydeł ewoluowały "wykorzystując" tzw. Nymphalid Ground Plan (Nijhout, 2003), charakterystyczny dla wielu grup motyli dziennych, lub inny model spotykany najczęściej u Geometridae!

PS. oto link do strony zaiwerającej piękne fotografie garbatek z podrodziny Dioptinae http://www.guianensis.fr/photos_notodon ... ptinae.htm
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Warto może wytłumaczyć mniej doświadczonym uczestnikom tego forum, że ubarwienie aposematyczne to ubarwienie ostrzegawcze, informujące potencjalne drapieżniki o "niejadalności". Z definicji - może ono być skuteczne tylko wtedy, gdy gatunek prowadzi dzienny tryb życia, a więc gdy to ubarwienie jest widoczne. U gatunków o nocnym trybie życia może być pomocne, gdy okaz zostaje zaatakowany w dzień (w czasie odpoczynku). W sumie - interesująca ciekawostka, o której warto wiedzieć :wink: .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”