Ekspansja Melanargia galathea (polowiec szachownica) w Polsce

Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Ekspansja Melanargia galathea (polowiec szachownica) w Polsce

Post autor: PawełB »

Wydzielone z (admin, 30.03.2017) Program BBC w TVP "Motyle" .


Nie narzekam, Miło było popatrzeć na motyle w słońcu, a w ogóle jak na marcowe zimno za oknem to film mnie tylko rozmarzył........Chętnie zainwestował bym parę milionów w jakiś rezerwat motyli.....tak ze 30 ha, różne siedliska.....

Na pewno o arionie mogło być więcej, bo restytucja w UK ta fajne "story". Trochę śmieszne to 'rozmnażanie szachownicy", ale muszę się przyznać, ze postępowałem kiedyś podobnie, bo okolice Warszawy były pozbawione kiedyś tego motyla. Przez kilka lat wypuszczałem przywiezione szachownice w okolicach mojej działki (40 km na pd zach od Wa-wy), raczej ze słabym skutkiem. A parę lat temu Szachownica sama zrobiła ekspansję i zaczęła latać nawet w samej Warszawie..... Ciekawe czy ktoś z was robił takie obserwacje, w którym roku się tu pojawiła? Wg mnie jakieś 5-6 lat temu
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Program BBC  w TVP "Motyle" .

Post autor: Jacek Kurzawa »

PawełB pisze: Trochę śmieszne to 'rozmnażanie szachownicy", ale muszę się przyznać, ze postępowałem kiedyś podobnie, bo okolice Warszawy były pozbawione kiedyś tego motyla. Przez kilka lat wypuszczałem przywiezione szachownice w okolicach mojej działki (40 km na pd zach od Wa-wy), raczej ze słabym skutkiem. A parę lat temu Szachownica sama zrobiła ekspansję i zaczęła latać nawet w samej Warszawie..... Ciekawe czy ktoś z was robił takie obserwacje, w którym roku się tu pojawiła? Wg mnie jakieś 5-6 lat temu
Temat zszedł na M.galathea, ok. Na stronie lepidoptera.eu znajdziemy odpowiedź. Wiele osób-woluntariuszy wpisuje tam swoje obserwacje, które jako pojedyncze mogą nie wydawać się ciekawe, jednak zebrane razem stanowią potężne narzędzie. Dlatego zachęcam do współpracy z portalem Krzyśka Jonko, bo z tej współpracy wszyscy mamy korzyść.

http://lepidoptera.eu/records2/SpeciesI ... 2007&ID=79

M.galathea w okolicach Warszawy obserwowana była licznie już w 2007 r. Wcześniej też, tylko obserwacji w portalu było znacznie mniej, były za to prowadzone w ramach Atlasu Rozmieszczenia Motyli Dziennych w Polsce w latach 198-1995 (J.Buszko) i te dane są dostępne w wersji Online dzięki pracy S.Kuczkowskiego tutaj
http://motyle.info/forum/portal2.php?sh ... ieszczenie

O tym też warto pamiętać. A teraz wystarczy pobawić się trochę wyszukiwarką, proponuję zajrzeć na rok 1990. Są dwa rekordy spod Warszawy. A potem stopniowo coraz więcej. W Tomaszowie Maz. M.galathea pojawiła się w latach 90-tych, jeszcze kiedy żył p.Zygmunt Śliwiński. Nie mógł się nadziwić tej ekspansji, bo tego motyla w łódzkiem nie było "nigdy" za Jego życia. Do dzisiaj ten gatunek skolonizował całą Polskę.

http://lepidoptera.eu/records2/SpeciesI ... ar=0&ID=79
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Program BBC  w TVP "Motyle" .

Post autor: Antek Kwiczala † »

Ekspansja M. galathea jest interesująca. Z moich obserwacji wynika, że gatunek jest o wiele liczniejszy na południu Europy niż u nas. Gąsienice szachownicy żerują na różnych gatunkach traw, więc roślin pokarmowa nie ma istotnego wpływu na rozprzestrzenianie się tego gatunku. Decyduje, jak się wydaje, klimat. Zajrzałem do pracy „Climatic risk Atlas of European Butterflies”, i rzeczywiście, autorzy sugerują, że w ciągu najbliższych 60 lat M. galathea zaniknie w płd. Europie, a opanuje północną Skandynawię, gdzie obecnie w ogóle nie występuje. To oczywiście tylko prognozy, ale proces już się chyba zaczął…
Awatar użytkownika
tla
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 9 lutego 2012, 22:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Program BBC  w TVP "Motyle" .

Post autor: tla »

Ja M. galathea wielokrotnie w ostatnich latach widywałem w Narwiańskim Parku Narodowym jak i w Puszczy Knyszyńskiej.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Program BBC  w TVP "Motyle" .

Post autor: PawełB »

Jacek, dzięki za takie pracowite podsumowanie na temat szachownicy. Wiadomo, że w odp. siedliskach motyl jest bardzo pospolity, wręcz dominujący na łąkach (jak południe czy "pogórze" Polski). Natomiast w szeroko rozumianych okolicach Warszawy zauważam go dopiero od dosyć niedawna, max 10 lat, być może jakieś pojedyncze obserwacje zdarzały się przez lata obserwacji, co widać w opracowaniach. Ja motylami zajmuje się od połowy lat 70-tych i to był dla mnie zawsze motyl "południa Polski - ale nigdy specjalnie nie nastawiałem się na jego poszukiwania. To nie jest motyl budzący jakieś szczególne emocje....

W latach 90 tych właśnie spod Tomaszowa przewoziłem o te kilkadziesiąt km bliżej po 20-30 szt rocznie, żeby mieć go "koło siebie" ale nigdy następnego roku nie widziałem nowego pokolenia, więc zaprzestałem wysiłków. Aż w końcu "sam doszedł od Tomaszowa ", a nawet lata pod moim blokiem w Warszawie :-)

Tak jak pisze Antek, jest to ciekawe, bo wydawało by się, ze Szachownica nie ma żadnych specjalnych wymagań, (ja hodowałem je na różnych trawach, nawet bez określania ich gatunku) a jednak takie "proste przesiedlenie" niewiele dawało. Wogóle dziwne że w centralnej Polsce go nie było, co by potwierdzały obserwacje p. Śliwińskiego......
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”