Kamera na motyle

Awatar użytkownika
Andrzej El
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 3 kwietnia 2011, 14:15
Specjalność: modraszki
profil zainteresowan: tylko fotografia, nie łapie i nie kolekcjonuje.
Lokalizacja: górny śląsk

Kamera na motyle

Post autor: Andrzej El »

Szukam jakiejś kamerki do filmowania motyli.
Aparat fotograficzny mam i zdjęcia nim robione są ok. (Nikon D90 + Tamron 90).
Potrzebuję kamerki o dobrym zbliżeniu tak żeby było dobrze widać małego owada. Przydałby się sprzęt z obiektywem dedykowanym do filmowania makro ale nic takiego w ofertach nie odnajduję może fachowcy na forum coś mi doradzą. Oczywiście mam w moim Nikonie możliwość filmowania ale nie chcę jej uzywać, chcę dodatkowej kamerki.
Awatar użytkownika
tla
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 9 lutego 2012, 22:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Kamera na motyle

Post autor: tla »

Cześć,

Jeżeli chodzi o kamery z wymienialnymi obiektywami to koszt jest raczej poważny i przekracza cenę profesjonalnego aparatu (powyżej 10tyś). Stąd nie wiem skąd te chęci i odrzucenie aparatu. Co do taniego zestawu, nagrywanie z ręki kamerką z zoomem według mnie nie ma większego sensu, obraz będzie skakał, wyglądać będzie to źle. Oprogramowanie tego nie załatwi. Ale oczywiście kwestia tego co akceptujesz.

Ja nagrywam aparatem Canon 60D + macro 100mm statyw do filmowania.
https://drive.google.com/open?id=0B_N9e ... 2t3aVZpc2c
Efekt jest zadowalający, jednak oczywiście dodatkowa inwestycja w blendy, rejestrator dźwięku, ochronę mikrofonu od wiatru itp. wskazana.

Co do filmowania motyli w terenie dość ciężka sprawa. Uzyskanie obrazu "siedzącego" motyla jest trochę pracochłonne, ale zrobienie motyla w ruchu już dość ciężkie (porusza się w 3 osiach). Z konikami nie ma tego problemu :), łatwo je zmusić do pozowania i poruszania we względnie wybranym kierunku.
Ps: nie eksperymentowałem jeszcze z przenośnymi lodówkami, ale być może na motyle (a na koniki na pewno) to wspaniały sposób.
Ps2: przepraszam za lekki offtopic.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kamera na motyle

Post autor: Brachytron »

Tu niedawno była dyskusja:
viewtopic.php?f=46&t=32562
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kamera na motyle

Post autor: PawełB »

podtrzymuję Olympusa EM-5 mark 2 + zuiko 60 macro

aparat obecnie ok 4300
http://allegro.pl/olympus-om-d-e-m5-ii- ... 37649.html

obiektyw zuiko ponad 2400, ale można "wyrwać" używany za ok 1600
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Kamera na motyle

Post autor: João M da Costa »

Andrzej El pisze:małego owada
no co, mrówki?

Pierścienie kenko lub raynoxa ... tanio niż kupić aparat i obiektyw ale jak masz kasa no to kup Canon 6D + MPE 65 lub Canon 70D (3x zoom bez stracenie jakość full HD) + Canon 100 mm to wszystko zależy ile chcesz wydać i po co, bo możesz już kupić kamery do nagrywanie 4K i potem kadrować ... masz milione możliwości :)

Pozdr.
J
Awatar użytkownika
Andrzej El
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 3 kwietnia 2011, 14:15
Specjalność: modraszki
profil zainteresowan: tylko fotografia, nie łapie i nie kolekcjonuje.
Lokalizacja: górny śląsk

Re: Kamera na motyle

Post autor: Andrzej El »

wielkie dzięki za kazdą wypowiedź.
...nie wiem skąd te chęci i odrzucenie aparatu.
...do mojego nikona mam zamocowany obiektyw tamrona 90 ze stałą ogniskową. Zdjęcia robi fajne ale do filmowania sie nie nadaje bo juz probowalem. Musialbym dokupic inny obiektyw i zmieniac go w zaleznosci od sytuacji ale nie chce tego robić. Aparat ma byc tylko do zdjęć a kamerka ma pomagac w identyfikacji motyli z adhd.
nagrywanie z ręki kamerką z zoomem według mnie nie ma większego sensu, obraz będzie skakał, wyglądać będzie to źle.
chmmmm właśnie tego sie obawiałem. Aczkolwiek zdjęcia motyli też robie z ręki i nie jest źle. Najprawdopodobniej będę musial uzywac jakiegos malego statywu, chociaz praca w terenie i tachanie ze sobą statywu jakoś mi sie nie usmiecha.
Tu niedawno była dyskusja:
viewtopic.php?f=46&t=32562
masz racje jednak dyskusja jest jesieni 2015 tymczasem mamy wiosnę :P 2016 i obecnie wszystkie nowe kamerki powstają w standarcie 4K a wiele z nich ma w swoich opcjach "makro" i nie wiem na ile to "makro" spełnia moje potrzeby.
podtrzymuję Olympusa EM-5 mark 2 + zuiko 60 macro
Jest to kolejna opcja aparatu fotograficznego z obiektywem makro, wykorzystywanym jako kamera. Tymczasem ja szukam samej kamerki. Cena tego Olympusa z obiektywem jest dość znaczna ale wnioskuję że bezlustrzanka daje lepsze efekty w postaci większej głębi ostrości.
Andrzej El napisał(a):
małego owada
no co, mrówki?

Pierścienie kenko lub raynoxa ... tanio niż kupić aparat i obiektyw ale jak masz kasa no to kup Canon 6D + MPE 65 lub Canon 70D (3x zoom bez stracenie jakość full HD) + Canon 100 mm to wszystko zależy ile chcesz wydać i po co, bo możesz już kupić kamery do nagrywanie 4K i potem kadrować ... masz milione możliwości :)

Kamer 4k jest duzy wybór, jednak nie wiem na ile sprawdzi sie taka kamerka w terenie. Pisałem na wstępie że mam dobry aparat na motyle i jestem zadowony z jakości zdjęć. Nikon D90 + Obiektyw Tamron 90.

zbiżenia motyli, które w zupełności mi wystarczają to :

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/ ... e2f27a2685
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/ ... a8bdc32465


Natomiast przeważnie robie takie ujęcia
http://img3.garnek.pl/a.garnek.pl/029/6 ... aniris.jpg
http://img1.garnek.pl/a.garnek.pl/029/5 ... rebeli.jpg
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/ ... d4c03434da

i zalezy mi żeby kamerka potrafiła ukazac wlasnie takie powiekszenie na ktorym wyraźnie widać nogi, oko i zarost motyla. Nie musi byc super zblizeń ale żeby był widoczny jak na tych ostatnich 3 zdjęciach. Czy kamerka 4k da rade ?
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kamera na motyle

Post autor: PawełB »

ale czy 4K jest ci naprawdę potrzebne ? masz odpowiedni telewizor? jak zamierzasz odtwarzać i archiwizować? Dyski? pendrivy? 4K ma sens dla jakichś wielkich monitorów oglądanych z bliska. Ja sam jestem zadziwiony, jak dobrze w moim telewizorze full HD wyglądają filmiki odtwarzane bezpośrednio z you tube, oglądane w normalnym "użytkowym" dystansie (jakieś 3 metry)

Moim skromnym zdaniem ten format to czysty marketing. Producenci sprzedali już sprzęt full HD (=2K) to teraz muszą wcisnąć "lepszy"(= nowy drogi sprzęt) Nie jestem przekonany, czy to się przyjmie. Emisji programów 4K jakoś nikt nie zapowiada, zresztą czy You can dance zyska coś w 4K ???

Trochę podobnie jak z DVD i Blu ray. Format DVD wcale nie został wyparty. Podobnie było w formatach zapisu dźwięku. Mimo ze są nowsze formaty niż CD jak SACD i DVD Audio o lepszym brzmieniu, to ogromnej większości wystarczyło CD,a wręcz krok w tył i formaty skompresowane jak MP3 itp.

Ilość szczegółów na zdjęciu nie tylko zależy od rozdzielczości (wydaje mi się że 2k i 4k to nie jest aż taka wielka różnica, nie oglądasz telewizora na poziomie pikseli, ale z pewnej odległości), ale od optyki. Zawsze lepszy rezultat osiągniesz z dedykowanego obiektywu makro niz super zooma z raynoxem (a na to jesteś skazany przy "kamerce 4K"). Nie wiem jakie są ceny kamer 4K z wymiennymi obiektywami, stąd moja rekomendacja Olympusa. Wszystko zależy od budżetu.....


PS Twoje fotki bardzo fajne.
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Kamera na motyle

Post autor: João M da Costa »

Hej,
Andrzej El pisze:zbiżenia motyli, które  w zupełności mi wystarczają to :

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/ ... e2f27a2685
Jeśli to Ci wystarcza, no to już masz sprzęt! wiec nie rozumiem o co Ci chodzi, przepraszam!!

o 4K ... :) wiec ... ... hmm ...
João M da Costa pisze: kadrować
!!!

Pozdr.
J
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Kamera na motyle

Post autor: João M da Costa »

Tu: https://www.facebook.com/viridiscyanoaffinis/videos masz kilka filmiki z 70D i 100 mm lub 100 - 400 mm!
Pozdr.
J
Awatar użytkownika
Andrzej El
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 3 kwietnia 2011, 14:15
Specjalność: modraszki
profil zainteresowan: tylko fotografia, nie łapie i nie kolekcjonuje.
Lokalizacja: górny śląsk

Re: Kamera na motyle

Post autor: Andrzej El »

Jeśli to Ci wystarcza, no to już masz sprzęt! wiec nie rozumiem o co Ci chodzi,
To przykładowe 3 zdjęcia ktorych ostrość mi wystarcza i nie potrzebuje większych zblizeń. Tylko że to są zdjęcia a nie film.
Nie chce moim aparatem filmować. Ma stałą ogniskową i źle sie nim filmuje. Chce kamerki. Filmy ktore pokazaleś są teoretycznie ok bo widać oko i wloski owada jednak brakuje mi tam lepszej ostrości.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Kamera na motyle

Post autor: Rafał Celadyn »

...z ciekawości sie porozglądałem i rozwiązaniem dla Ciebie jest chyba jedynie kamera z wymiennymi obiektywami...ceny tak od 10 tysi.
Reklamują w necie SONY NEX-VG10E...i piszą, że w Ameryce cena ma nie przekroczyć 2 tys. dolców,poczytaj, może spasi...w każdym razie ma możliwość wymiany obiektywów z makro włącznie...
:papa:
Rafał
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Kamera na motyle

Post autor: bartek.g »

To ja tez cos napisze tak w punktach.

1. To czy obiektyw bedzie mial stala ogniskowa czy bedzie zoomem, nie ma znaczenia jezeli chodzi o 'trzesienie' sie obrazu.
2. Zamiast statywu uzylbym steadicama. Sa najrozniejsze. Od najprostszych za pare stowek, do zyroskopowych za tysiace. Np. taki: https://www.youtube.com/watch?v=oafYqyWGZmw badz cos tak malego: https://www.youtube.com/watch?v=M_pD5ppgjwU
3. Zeby to mialo rece i nogi to trzeba sie nauczyc operatorki :)
4. Zeby to mialo rece i nogi to trzeba sie nauczyc montazu. Bo w przypadku motyli bedziesz mial setki krotkich ujec, ktore trzeba bedzie poskladac jakos z sensem.
5. 4k. To tylko rozdzielczosc. Najwazniejsza cecha bedzie rozpietosc tonalna jaka kamera jest w stanie zapisac. Ladny dla oka obraz to taki sam obraz jak w przypadku fotografii. Gdzie swiatlo jest miekke, wydobywajace kolory a nie ostre przepalajace (no chyba, ze o taki zabieg nam chodzi). I im wieksza ta rozpietosc tonalna tym wieksze mozliwosci w postprodukcji.
6. Wymienna optyka i duza rozpietosc tonalna nie musi byc droga. Upieram sie. BlackMagic :)
7. Wiekszosc z nas 'konsumuje' filmy na monitorach komputerow, czy smartfonow. Telewizory HD to troche juz stare dzieje. Stad 4k jest calkiem fajne. Na codzien uzywam monitorow 5k i ew. elefonu, ktory ma rozdzielczosc 1920x1080. Wiec cos co nie jest przynajmniej HD jest miekkie. HD juz nie da sie ogladac na fullscreen. Dodatkowo 4k przekonwertowane do HD zawsze da nam ostrzejszy obraz.
8. itd, itd.
Awatar użytkownika
tla
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 9 lutego 2012, 22:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Kamera na motyle

Post autor: tla »

Andrzeju z tego co da się przeczytać wszyscy doradzają ci po prostu aparat. Nie sugeruj się rozdzielczością filmów zamieszczonych w wątku bo po prostu jest to skompresowana wersja, do szybkiego pokazania (przynajmniej u mnie :) ). Normalnie jest HD. Według mnie zestaw mój lub Joao czyli głowica do filmowania i statyw to dobry wybór i obraz będzie stabilny nawet przy śledzeniu owada:
MN190XPROB - statyw
MN701HDV - głowica
Całość jakoś 1100zł. Minus jest taki że generalnie sprzęt swoje waży, statyw to jeden z lżejszych w tej cenie, ale i tak chodzenie z nim wiele kilometrów wymaga kondycji lub zakupu roweru (ja wożę około 8kg sprzętu :D).

ps: Zupełnie nie zgadzam się z Bartkiem że steadicam nadaje się do zrobienia ujęć o które ci chodzi. Steadicam jest fajny do pokazania dynamiki ale z dokręconym makro + aparatem będzie dość ciężki. A nawet jeżeli masz dużo siły w "łapie" żeby go utrzymać to obraz będzie się trząsł (w jednej osi) i jestem w stanie postawić na to każde pieniądze. Nie wiem też niby jak zapanować miałbyś nad nim by powoli zbliżyć go do siedzącego motyla? Ale może jestem słabym operatorem :). Ale generalnie fajna zabawka tylko zupełnie do innego celu.
ps2: Tak jak pisze Rafał i pisałem ja jak chcesz mieć kamerę z wymiennym obiektywem jest to koszt dziesiątek tysięcy złotych.
bartek.g
Posty: 194
Rejestracja: wtorek, 29 listopada 2011, 12:17

Re: Kamera na motyle

Post autor: bartek.g »

ps2: Tak jak pisze Rafał i pisałem ja jak chcesz mieć kamerę z wymiennym obiektywem jest to koszt dziesiątek tysięcy złotych.
Nie, nie, nie. http://www.skapiec.pl/site/cat/18/comp/6858159
ps: Zupełnie nie zgadzam się z Bartkiem że steadicam nadaje się do zrobienia ujęć o które ci chodzi. (...)
Tak, statyw tez. Ale nie do konca przy filmowaniu motyli. Chyba, ze filmujemy duze motyle 10-20 metrow od nas i sam obiektyw wazy 3-4 kg.
Tutaj samo zalozenie jest zle. Bo duzych powiekszen w filmie nie uzyskasz na łące. Wszystko sie bedzie ruszac i bedziesz mial film jakich pelno w internetach.

No i ostatnie juz:
Aparat ma byc tylko do zdjęć a kamerka ma pomagac w identyfikacji motyli z adhd.

Tutaj tego kompletnie nie rozumiem. Powinno byc calkowicie na odwrot. Apratem jest lepiej/latwiej uchwycic to co moze Ci pomoc przy identyfikacji. A juz z pewnoscia nie video motyla 'z adhd' w rozdzielczosci HD przy fpsach np 60. I pewnie jeszcze w ostrym swietle.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”