Motyle ekosystemów bagiennych - pytania i odpowiedzi :)

Bartek Morawski
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 28 czerwca 2015, 16:08

Motyle ekosystemów bagiennych - pytania i odpowiedzi :)

Post autor: Bartek Morawski »

Witam serdecznie!

Zwracam się z prośbą o pomoc. Jestem w trakcie przygotowań do popełnienia pracy inżynierskiej na temat motyli dziennych, które bywają w rezerwacie przyrody Żurawie Bagno koło Gozdnicy (woj. Lubuskie, pow. Żagański). Stąd dwa moje pytania:
1) Czy posiada ktoś i chciałby się podzielić materiałami z konferencji Motyle ekosystemów bagiennych:15 lat Biebrzańskiego Parku Narodowego? Forma najlepiej elektroniczna, bo będzie najmniej kłopotliwa ;)
2) Jakie gatunki mogę spotkać na swojej drodze? Na co się przygotować? :)

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc!
Pozdrawiam serdecznie

P.S Zgody od RDOŚ i Nadleśnictwa są w drodze, praca ma charakter inwentaryzacyjny, a nie ma na celu pozyskania motyli do zbiorów - jakby ktoś się interesował :)

W załącznikach przykładowe zdjęcie rezerwatu
Załączniki
Klasyczny widok w Żurawim Bagnie
Klasyczny widok w Żurawim Bagnie
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (31.63 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Motyle ekosystemów bagiennych - pytania i odpowiedzi :)

Post autor: Rafał Celadyn »

...z czystej ciekawości zapytam ,byłeś tam w ogóle?
... fotka wywleczona z netu ,więc zastanawiam się o co kaman...
a to pytanie :arrow:
Bartek Morawski pisze:Jakie gatunki mogę spotkać na swojej drodze? Na co się przygotować?
brzmi przedziwnie, w świetle twoich dalekosiężnych planów inwentaryzacji bez odławiania okazów ....
Możesz to wyjaśnić ?
Rafał
Bartek Morawski
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 28 czerwca 2015, 16:08

Re: Motyle ekosystemów bagiennych - pytania i odpowiedzi :)

Post autor: Bartek Morawski »

Witam.
Jak najbardziej, byłem tam, bo to obok mojego domu. Ciężko było wrzucić jakiekolwiek inne zdjęcie, niż to z internetu, chociażby ze względu, że niestety teraz jestem w Krakowie. Żadnego własnego nie posiadam obecnie na komputerze.

Odłów okazów będzie przeprowadzony, jednakże tylko do zidentyfikowania gatunku motyla, a następnie będą zwracane naturze. Głównie chodzi mi o to, że nie mam za bardzo pojęcia jakie gatunki motyli dziennych lubię takie wilgotne siedliska. Pytanie wychodzi właśnie z tego powodu. Wiem o takich gatunkach jak Modraszek bagniczek (Albulina optilete), Szlaczkoń torfowiec (Colias palaeno). Jednak są to gatunki rzadkie, a chodziło mi o takie bardziej, hmmm... pospolite?

Pozdrawiam serdecznie
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: Motyle ekosystemów bagiennych - pytania i odpowiedzi :)

Post autor: Marek Hołowiński »

Akurat na obiektach podobnych do tego z fotki nie rozwija się żaden z dziennych gatunków motyli.
Bartek Morawski
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 28 czerwca 2015, 16:08

Re: Motyle ekosystemów bagiennych - pytania i odpowiedzi :)

Post autor: Bartek Morawski »

Nie ukrywam, że nie jest to zbyt pocieszająca wiadomość, bo takie warunki głównie tam występują...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Motyle ekosystemów bagiennych - pytania i odpowiedzi :)

Post autor: Rafał Celadyn »

Bartek Morawski pisze:Jak najbardziej, byłem tam, bo to obok mojego domu.
...no i co tam lata?
Sorry ,ale moja inteligencja nie nadąża (coś jak na "Hanibalu" przy kolacji :mrgreen: ) ...skoro masz cos napisać, to chyba najlepiej zrobic to będąc w terenie...no, chyba że teraz w czasach cyfryzacji badania terenowe załatwia się przez internet...
Pospolite gatunki? Weźże sobie jakiś atlas, to tylko jakieś 160 gatunków(nie jestem na bieżąco) i poczytaj co i gdzie sobie lata...
Wróżby ze zdjęć biotopu, w którym nie rozwija sie żaden motyl dzienny 8) - to nie jest dobry pomysł...
Jak juz ukończysz to dzieło, to nie zapomnij wrzucić na forum do downloadu, bo na pewno wszyscy chętnie poczytają :ok: .
Powodzenia.
:papa:
Rafał
Andrzej J. Woźnica

Re: Motyle ekosystemów bagiennych - pytania i odpowiedzi :)

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Na pewno muchy !!!! :laugh: :laugh: :laugh:
Bartek Morawski
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 28 czerwca 2015, 16:08

Re: Motyle ekosystemów bagiennych - pytania i odpowiedzi :)

Post autor: Bartek Morawski »

Witam
Głównie chodziło mi o konkretne przygotowanie do tej pracy. Nie chcę najzwyczajniej uszkodzić, czy zaszkodzić jakiemukolwiek motylowi, który jest pod ochroną. No nic, pracę i tak popełnię. Dzięki Waszym, dość uszczypliwym radom, postaram się zmienić teren na otulinę rezerwatu, bądź jego okolice., bo w obecnym wymiarze nie ma ona sensu.

Serdecznie pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Motyle ekosystemów bagiennych - pytania i odpowiedzi :)

Post autor: Rafał Celadyn »

Bartek Morawski pisze:Dzięki Waszym, dość uszczypliwym radom
...no co ty,nie ma mowy o uszczypliwości,po prostu staram się nakierować twoje rozumowanie na racjonalne tory...
Żeby był motyl musi być roślina ,żeby znaleźć motyla trzeba orientować się chociaż minimalnie jakie biotopy preferuje...
To nie jest uszczypliwość, tylko żarty z twojego podejścia do pracy inżynierskiej ...
Dlaczego chcesz pisać o motylach skoro jak sam piszesz masz o tym ledwie blade pojęcie...nie rozumiem... :o
Kończę, bo to mnie przerasta :birra:
:papa:
Rafał
Andrzej J. Woźnica

Re: Motyle ekosystemów bagiennych - pytania i odpowiedzi :)

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

a dlaczego Kolego Drogi, twierdzisz, że rady są uszczypliwe?
Może podasz godność promotora, to może będziemy wiedzieć więcej? ... na temat tej uszczypliwości .... :bit:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Motyle ekosystemów bagiennych - pytania i odpowiedzi :)

Post autor: Jacek Kurzawa »

Bartek, udaj się po prostu w teren i porób zdjęcia motyli i na ich podstawie postaramy się to pooznaczać. Oczywiscie fotografuj wszystko a w trakcie oznaczania dowiesz się, które z gatunków które zaobserwujesz są rzadsze a które pospolitsze. Zapoznaj się też z motylami dziennymi -, zorganizuj sobie jakieś atlasy. I jeszcze coś - jesli nie masz doświadczenia to raczej na pewno nie zauważysz motyli przelatujących obok Ciebie, np modraszków - do tego trzeba mieć wprawę. Sprobuj się skontaktowac z kimś bardziej doświadczonym, kto wprowadzi Cię w temat, szczególnie w aspekcie terenowym. No i pospiesz się, bo zaraz przyjdą upały i skonczą się motyle czerwca.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Motyle ekosystemów bagiennych - pytania i odpowiedzi :)

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Człowiek chce popełnić pracę inżynierską. Od inżyniera wymagane jest minimum wiedzy w temacie, który bada i opisuje. Ma sam oznaczać w terenie więc znajomość gatunków powinna już być (bo przecież ma 1-2 lata na inwentaryzację i napisanie pracy). Jednym słowem i bez uszczypliwości - nie widzę tego najlepiej. Bez znajomości gatunków można sobie sporządzić listę w oparciu o literaturę... i tak nikt nie będzie w stanie tego zweryfikować, pozostanie niesmak.
Wykaz rozmieszczeniowy motyli Polski, Atlas motyli Polski (ostatnie wydanie) - to absolutnie niezbędne pozycje, do tego Klucze do oznaczania motyli dziennych i dobry aparat fotograficzny (wskazana znajomość - chociaż pobieżna, cech kluczowych niektórych gatunków). Czasem bez dostępu do zbiorów i specjalistów może być trudno a wnosząc po treści postów - na pewno będzie trudno. Jedyna nadzieja w promotorze.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Motyle ekosystemów bagiennych - pytania i odpowiedzi :)

Post autor: Kamil Mazur »

Tak se czytam i chyba mam deja vu.
Kiedyś przyszła do mnie w pracy jedna panienka, mówiąc że rozpoczęła przewód doktorski na temat procesu "laserowe zatępianie ostrych krawędzi" i potrzebuje pomocy w dziedzinie laserów. Jako, że akurat takiego procesu laserowego nie znałem poprosiłem aby mi wpierw wyjaśniła na czym on konkretnie polega, a postaram się pomóc przez analogię z innymi procesami obróbki laserowej, którymi się zawodowo zajmuję. Ta mi odpowiedziała w stylu "ja też nie wiem na czym ten proces polega, ale tutaj jest link do youtube gdzie jest on pokazany".
Skończyło się na tym że bezczelnie powiedziałem aby nie traciła mojego czasu. Jakiś czas później ponoć zmieniła temat pracy na nieco bardziej popularny temat dotyczący oczyszczania laserowego, ale czy ostatecznie ma te dwie literki przed nazwiskiem nie wiem.

Tutaj mam odczucie, że coś dyskusja w ten deseń... nie mam pojęcia co to jest ale muszę napisać pracę... :mysl:
Bartek Morawski
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 28 czerwca 2015, 16:08

Re: Motyle ekosystemów bagiennych - pytania i odpowiedzi :)

Post autor: Bartek Morawski »

Wielkie i serdeczne dziękuję za odzew.
Literaturę oraz wszystkie potrzebne rzeczy mam, tak samo, jak pojęcie o motylach( Do Waszej nie ma nawet co się umywać, ale jeszcze mam sporo czasu) - wątpliwości mogą wychodzić z tego względu, że naprawdę i szczerze mówiąc nie wiem jak ugryźć ten temat, ani jak przeprowadzić tą pracę.

Jacku - Wielkie dzięki za radę, jak tylko powrócę po sesji do domu, udam się w teren i wykonam sporo zdjęć, po czym umieszczę je w tym temacie - mam nadzieję, że pomogą Wam troszkę lepiej zobrazować siedliska tamtego terenu. Przy okazji postaram się jak najwięcej obfotografować motyli tego rejonu. Niestety, nie znam nikogo z okolic pow. Żagańskiego, kto by mógł mi pomóc w aspekcie terenowym tej pracy, ani wtajemniczył trochę.

Prace terenowe zaczynam dopiero od przyszłego roku, ale teraz już chce się przygotowywać, więc czas mam jeszcze na mocne pogłębienie wiedzy.

Andrzeju i Grzegorzu - promotorem tej pracy doktor inżynier Jakub Michalcewicz. Niestety, jego specjalnością są kózkowate Polski, więc tutaj nie pomoże mi w żadnym stopniu. W sumie to on narzucił mi teren tej pracy jako rezerwat Żurawie Bagno. Ja osobiście i pierwotnie, chciałem popełnić tę pracę na, co prawdę podmokłych i wilgotnych , łąkach moich okolic. Tam bez problemu spotykałem latolistki cytrynki, kilka pospolitszych gatunków rusałek, i sporo czerwończyków, modraszków - niestety, jeszcze wtedy nie interesowałem się jakie to konkretnie gatunki. Z gąsienic na tych łąkach można spotkać gąsienice barczatki malinówki, barczatki napójki i to w bardzo dużych ilościach. Ale to się zmieni i ten czas do konkretnych prac poświęcę na jak największe siedzenie w terenie i jak najdokładniejsze poznanie terenu, oraz dokładne poznanie wszystkich gatunków motyli jakie tam występują :)

Jutro idę do promotora, jednak przedyskutować zmianę terenu badań. Może się uda, chociaż nie nastawiam się na to zbyt optymistycznie...

Dziękuję za wszelkie rady, krytykę i próby pomocy! Na pewno się przydadzą!
Serdecznie pozdrawiam
Awatar użytkownika
tla
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 9 lutego 2012, 22:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Motyle ekosystemów bagiennych - pytania i odpowiedzi :)

Post autor: tla »

Gratuluję przedmówcom oceny człowieka na podstawie kilku zdaniowego postu na forum i zniechęcenia go do pracy (a może sądząc po poście wyżej jednak nie?). Chciałem zauważyć, że temat to "Motyle ekosystemów bagiennych" a nie "żenujące domysły znudzonych entomologów". Panie administratorze dlaczego Pan nie reaguje (nie pierwszy raz z resztą)?
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Motyle ekosystemów bagiennych - pytania i odpowiedzi :)

Post autor: Brachytron »

Nie ma co panikować, zrób grzecznie o co promotor prosi. To tylko praca na inżyniera, co z tego, że cudów z wyników nie będzie, może wnioski jednak ciekawe. To po pierwsze a po drugie, każdy ekosystem ma ekoton, nie wiesz co zobaczysz. Po prostu to zrób, na magisterkę miej gotowy plan, wtedy nie będziesz musiał przyjmować tematu na twarz.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Motyle ekosystemów bagiennych - pytania i odpowiedzi :)

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Bartek Morawski pisze:Wielkie i serdeczne dziękuję za odzew.
Literaturę oraz wszystkie potrzebne rzeczy mam, tak samo, jak pojęcie o motylach( Do Waszej nie ma nawet co się umywać, ale jeszcze mam sporo czasu) - wątpliwości mogą wychodzić z tego względu, że naprawdę i szczerze mówiąc nie wiem jak ugryźć ten temat, ani jak przeprowadzić tą pracę.
...
Prace terenowe zaczynam dopiero od przyszłego roku, ale teraz już chce się przygotowywać, więc czas mam jeszcze na mocne pogłębienie wiedzy.
...
Andrzeju i Grzegorzu - promotorem tej pracy doktor inżynier Jakub Michalcewicz. Niestety, jego specjalnością są kózkowate Polski, więc tutaj nie pomoże mi w żadnym stopniu. W sumie to on narzucił mi teren tej pracy jako rezerwat Żurawie Bagno. Ja osobiście i pierwotnie, chciałem popełnić tę pracę na, co prawdę podmokłych i wilgotnych , łąkach moich okolic. Tam bez problemu spotykałem latolistki cytrynki, kilka pospolitszych gatunków rusałek, i sporo czerwończyków, modraszków - niestety, jeszcze wtedy nie interesowałem się jakie to konkretnie gatunki. Z gąsienic na tych łąkach można spotkać gąsienice barczatki malinówki, barczatki napójki i to w bardzo dużych ilościach. Ale to się zmieni i ten czas do konkretnych prac poświęcę na jak największe siedzenie w terenie i jak najdokładniejsze poznanie terenu, oraz dokładne poznanie wszystkich gatunków motyli jakie tam występują :)
Dziękuję za wszelkie rady, krytykę i próby pomocy! Na pewno się przydadzą!
Serdecznie pozdrawiam
Metodykę masz opisaną w ostatniej pracy Petera Senn'a o rozmieszczeniu motyli Gdyni. Na jednym z wątków jest link do PDF'a z pracą - generalnie ta książka może Ci podsunąć pomysły na układ całej pracy. Wbrew temu co piszą Koledzy teren wcale nie musi być zły - przecież nie będziesz bił rekordu w ilości znalezionych gatunków a potwierdzisz tylko to co naprawdę tam występuje. I może to być całkiem interesujące. Oczywiście brodzenie w wodzie w poszukiwaniu motyli interesującym nie będzie. Ostatnio jednak mamy dość suche lata i nie musi być aż tak źle.
Andrzej J. Woźnica

Re: Motyle ekosystemów bagiennych - pytania i odpowiedzi :)

Post autor: Andrzej J. Woźnica »

Ludzie i to ma byc na pracę inżynierską? https://pl.wikipedia.org/wiki/In%C5%BCynier.
Panowie ale zadbajmy chociaż trochę o poziom wykształcenia przyszłych pokoleń ale nie zaniżajmy lotów.
Przynajmniej tak mi sie jeszcze zdaje/uważam :-o .
Przecież promotor powinien doradzić: cel, metoda, oczekiwane wyniki, jesli się orientuje w ... temacie.
A jeśli nie to niech z tym tematem :uciekam: .

Andrzej
admin
Administrator
Posty: 1595
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 03:41
Lokalizacja: Tomaszów Maz.
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 5 times
Kontakt:

Re: Motyle ekosystemów bagiennych - pytania i odpowiedzi :)

Post autor: admin »

tla pisze: Panie administratorze dlaczego Pan nie reaguje (nie pierwszy raz z resztą)?
Zareagowałem w ten sposób, że napisałem co należałoby zrobić dając dobry przykład. Mnie też nieco rzuciło się w oczy podejscie traktujące z góry i komentarze, które mogłyby być bardziej oszczędne. Każdy ma prawo do wyrażania własnego sądu a ja nie będę wszystkich upominał jak i co mają pisać, bo to przerasta moje możliwości czasowe. Dopóki jawnie nie łamie się regulaminu nie mam powodu reagować. Mogę, ale nie muszę... i nie chcę albo nie chce mi się. Oczywiscie fajnie byłoby, gdyby wszyscy byli dla siebie życzliwi, pomagali sobie, lubili się, ale jak jest tak jest i ja tego nie zmienię, choć się czasami nawet staram. Najlepiej, gdyby o to postarali się wszyscy.

Dobrze, że pojawiają się głosy, które biorą w obronę młodego adepta, który coś ma zrobić, coś musi, coś tam chce (w końcu chce, pyta, nie umie, stara się dotrzeć poprzez Forum do wiedzy!). Nie jest tak źle. Trzeba tylko umieć pomóc. Niekoniecznie poprzez bicie pasem.....
Awatar użytkownika
Komosinski K
Posty: 178
Rejestracja: poniedziałek, 19 grudnia 2005, 12:30
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Motyle ekosystemów bagiennych - pytania i odpowiedzi :)

Post autor: Komosinski K »

Tak sobie czytam ten wątek i czuję niesmak...
Kolega Bartek Morawski zwraca się o pomoc do bardziej doświadczonych entomologów i co otrzymuje? Szereg uszczypliwych uwag i komentarzy.
Może przypomnijcie sobie jakie sami mieliście początki i jakie dla Was było kiedyś wszystko nowe i nieznane. Może zamiast złośliwości podzielcie się po prostu swoimi doświadczeniami.
Na torfowiskach fauna motyli dziennych jest uboga ale coś tam lata. Trochę po torfowiskach się włóczyłem swego czasu i wiem, ze "coś" tam lata. Na przykład dostojka akwilonaris - wiem, na Ziemi Lubuskiej była i wyginęła podobno ale może Bartek ją znajdzie ponownie? Podobnie modraszek bagniczek i szlaczkoń torfowiec - znane są stanowiska z Kotliny Kłodzkiej i może uda się je znaleźć w tym rezerwacie. Poza tym latają tam wszędobylskie eurytopowe motylki. Bartek może "popełnić" fajną pracę, która coś wnosi, ale dzięki Waszym uwagom już napisał, że chce zmienić teren badań. Myślę, że podcięliście mu skrzydła zamiast zachęcić do badań.
P.S. Coraz mniej piszę na Forum, między innymi dlatego, że za dużo jest wg mnie jakichś sporów, ataków i złośliwych komentarzy a coraz mniej merytorycznych uwag.

Pozdrawiam,
Karol
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: Motyle ekosystemów bagiennych - pytania i odpowiedzi :)

Post autor: Marek Hołowiński »

Zamieszczone zdjęcie pokazuje jezioro dystroficzne z płem i spleją.Wspomniane przez Karola Komosińskiego motyle latają na torfowiskach przejściowych i wysokich. Lista gatunków jest nawet nieco dłuższa. Być może wokół zbiornika pokazanego na fotce znajdują się tego typu biotopy. Tam muszą rosnąć żurawiny, borówki bagienne, bagno zwyczajne i inne rośliny pokarmowe i nektarodajne.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Motyle ekosystemów bagiennych - pytania i odpowiedzi :)

Post autor: Rafał Celadyn »

...miałem się nie odzywać ,ale wyjaśnię żeby była "jacha" w temacie.
Po kilku postach Bartka widać, że gość jest kulturalnym ,młodym człowiekiem i być może faktycznie temat go interesuje...
Moze jestem przewrażliwiony ,ale sposób zadania pytania,nawet z wszystkimi jego ugrzecznieniami i serdecznościami wyglądał mi na jakiś troling -stąd, jak to zwykle bywa, była mała prowokacja z mojej strony...Sorry Bartek,jeśli poczułeś się urażony, ale na co dzień przebywam wśród ludzi u których konwenanse i "bułki przez bibułę" nie sa na porządku dziennym i albo " coś jest tak,albo jest tak" ;-) .
Pisz sobie pracę o czym chcesz i w środowisku jakie tylko ci pasuje .
Co do reszty wypowiedzi, to nie moja sprawa .
tla pisze:Panie administratorze dlaczego Pan nie reaguje
...jesteś przewrażliwiony ...
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Motyle ekosystemów bagiennych - pytania i odpowiedzi :)

Post autor: Piotr M. »

Marek Hołowiński pisze:Zamieszczone zdjęcie pokazuje jezioro dystroficzne z płem i spleją.
Czy pło i spleja czymś się od siebie różnią?
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: Motyle ekosystemów bagiennych - pytania i odpowiedzi :)

Post autor: Marek Hołowiński »

Faktycznie :oops: Pło traktowałem jako pływające wyspy, a spleję jako zwarte trzęsawiska zarastające brzegi zbioników, ale byłem w błędzie
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Motyle ekosystemów bagiennych - pytania i odpowiedzi :)

Post autor: Piotr M. »

Kontynuując offtop - terminologia dotycząca torfowisk to wbrew pozorom nie jest temat łatwy do zgryzienia. Panuje w niej bardzo duże zamieszanie, a paludolodzy, limnolodzy, geolodzy, botanicy, hydrolodzy czy gleboznawcy - nie raz stosują te same terminy w różnym znaczeniu. Dlatego nie zdziwiłbym się, gdyby gdzieś pojęcia "pło" i "spleja" były zdefiniowane tak jak to opisałeś.

Ogólnie pło to jest forma odgórnego zarastania zbiornika wodnego, jako nasuwający się na wodę/rozwodnione osady kożuch roślinności żywej i obumarłej, w tym także pod postacią odizolowanych fragmentów (wysp). Pło może się wykształcać na zbiornikach różnego typu, także eutroficznych (w tedy często jest to pło narecznicowe/szalejowe).

Termin pło jest nierzadko błędnie stosowany w stosunku do powierzchni zajętych przez Sphagnum, pod którymi jest po prostu złoże torfu, bez soczewki wodnej czy półpłynnych osadów zbiornikowych. W stosunku do takiego układu stosujemy po prostu pojęcie "torfowisko". Ale geolog dorzuciłby tu jeszcze, że "torfowisko" - tylko jeśli miąższość osadów do podłoża mineralnego przekracza 50 cm, ponieważ płytsze pokłady nazywamy "mokradłami nietorfowiskowymi" (i ma to sens, ponieważ tak płytkie układy zwykle nie posiadają zdolności akumulacji torfu w dłuższej skali czasu, a to co akumulują często nie jest torfem w świetle petrografii, z uwagi na zbyt wysoką zawartość części mineralnych). Oczywiście w badaniach faunistycznych czy wielu florystycznych - kryteria geologiczne czy petrograficzne są pomijane.
rysiaty
Posty: 2015
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Motyle ekosystemów bagiennych - pytania i odpowiedzi :)

Post autor: rysiaty »

Mam nadzieję, że jednak podejmiesz temat
W zeszłym roku były tam badane ważki - stwierdzono 28 gatunków w tym Aeshna subarctica i A. juncea

Na pewno zaleci tam paź żeglarz, ale to tak od 2 dekady maja do drugiej dekady czerwca
pozdrawiam :hi:
rysiaty
Posty: 2015
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Motyle ekosystemów bagiennych - pytania i odpowiedzi :)

Post autor: rysiaty »

a tam obok do 3 km masz jeszcze dwa rezerwaty: Zacisze i Przygiełkowe moczary, może za wszystkie trzy warto się zabrać ...
Bartek Morawski
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 28 czerwca 2015, 16:08

Re: Motyle ekosystemów bagiennych - pytania i odpowiedzi :)

Post autor: Bartek Morawski »

Witam po długiej nieobecności!
Temat podejmuję jak najbardziej, a nawet rozwinąłem go o dwa sąsiednie rezerwaty: "Zacisze" i "Przygiełkowe moczary" :)
Nie zamierzam zmieniać ani tematu, ani obszaru badań. Przedstawiony przeze mnie temat jest dla mnie ciekawy i interesujący, a praca ma sprawiać satysfakcję mi :) Może wyjdzie coś ciekawego, a jak nie to będzie kolejna praca inwentaryzacyjna danego terenu.
Marek Hołowiński pisze:Zamieszczone zdjęcie pokazuje jezioro dystroficzne z płem i spleją.Wspomniane przez Karola Komosińskiego motyle latają na torfowiskach przejściowych i wysokich. Lista gatunków jest nawet nieco dłuższa. Być może wokół zbiornika pokazanego na fotce znajdują się tego typu biotopy. Tam muszą rosnąć żurawiny, borówki bagienne, bagno zwyczajne i inne rośliny pokarmowe i nektarodajne.
Dookoła tych rezerwatów znajdują się duże płaty żurawiny, bagna zwyczajnego oraz borówki zwyczajnej i bagiennej. Więc troszkę roślin nektarodajnych jest.
Po wielu dyskusjach z p. Przybyłowiczem i p. Masłowskim co do metodyki, to nie będę w żadnym razie szedł wyznaczonymi transektami, czy tworzył powierzchni badawczych. Będą to regularne kontrole całych rezerwatów, podczas których zachodzę na ciekawsze tereny dla bytowania motyli. Prowadzę obserwacje weekendowe, minimum dwie w miesiącu, a jak się da to znacznie częściej. Niestety jednak odległość 420 km od uczelni nie sprzyja tematowi :) Jakby nie patrzeć w przyszłym tygodniu wrzucę tutaj na forum prezentację wprowadzającą do mojej pracy - na pewno będzie więcej zdjęć i znacznie więcej informacji o terenie.
Komosinski K pisze:Na przykład dostojka akwilonaris - wiem, na Ziemi Lubuskiej była i wyginęła podobno ale może Bartek ją znajdzie ponownie? Podobnie modraszek bagniczek i szlaczkoń torfowiec - znane są stanowiska z Kotliny Kłodzkiej i może uda się je znaleźć w tym rezerwacie.
Wielkie i serdeczne dziękuję za informację, między innymi chodziło mi o nakierowanie na dość ciekawsze gatunki motyli, które mogą wystąpić na tym terenie ;)
rysiaty pisze: Na pewno zaleci tam paź żeglarz, ale to tak od 2 dekady maja do drugiej dekady czerwca
Dziękuję serdecznie :) Rysiaty, nie posiada Pan może jakiś materiałów dotyczących motyli tej części województwa Lubuskiego? Póki co z tego terenu pozyskałem artykuły p. Fuglewicza i p. Kokota nt. motyli wyżej wymienionych terenów.

Serdecznie pozdrawiam
Bartek Morawski

P.S Dziękuję wszystkim, którzy złagodzić ostrzał skierowany w moją stronę :)
Sebastian Łuczkowski
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 19:47
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: Motyle ekosystemów bagiennych - pytania i odpowiedzi :)

Post autor: Sebastian Łuczkowski »

A czy praca będzie obejmowała nadal tylko motyle dzienne, bo jak tak to nie poszalejesz? Z doświadczenie wiem, że na przejściowych spotkać można C. tulia. Jednak będzie to niewielkie pocieszenie, jeżeli nie znajdziesz już wymienionych typowych gatunków torfowiskowych. Ja szukam na północy nadal torfowca i B. eunomia w tym roku wytypowałem kolejnych pięć torfowisk przejściowych/wysokich, może gdzieś jeszcze ocalały jakieś szczątkowe populacje. Zachęcam do zbierania mikro, bo to ciekawy temat. Powodzenia.
Bartek Morawski
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 28 czerwca 2015, 16:08

Re: Motyle ekosystemów bagiennych - pytania i odpowiedzi :)

Post autor: Bartek Morawski »

Witam.
Praca nadal tylko obejmuje Motyle dzienne. Ameryki pewnie nie odkryję, jednak będą konkretne dane i obserwacje gatunków, a może i coś ciekawego zaleci. Że tak powiem, hobbystycznie zamierzam świecić w nocy, by zobaczyć, co się chowa w nocy na tych terenach :) We wtorek najpóźniej wrzucę prezentację wprowadzającą do pracy inżynierskiej.
Życzę powodzeń w szukaniu, na pewno się uda znaleźć coś ciekawego! :)
Co do Micro, to jest genialny temat,ale to chyba jeszcze za wysokie progi dla mnie. Jednak zaznaczam, że jeszcze :)

Serdecznie pozdrawiam.
Bartek Morawski
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”