P.bellargus

Arek
Posty: 75
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:16
UTM: CE60
Lokalizacja: Wąbrzeźno, Toruń, Ryńsk
Kontakt:

P.bellargus

Post autor: Arek »

witam,
wczoraj znalazłem stanowisko z P.bellargusem.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Ja też znalazłam wczoraj bellargusa. W moim przypadku wstrzymam się z mówieniem od razu o stanowisku, bo widziałam tylko jedną samiczkę. Ale teren jest odpowiedni dla bellargusów - sucha, zakrzaczona łąka z gąszczami wyki - więc niewykluczone, że znajdzie się ich tam więcej.
Awatar użytkownika
Paweł Bojar
Posty: 106
Rejestracja: środa, 14 kwietnia 2004, 19:49
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Paweł Bojar »

Dajcie znać jaki to kwadrat UTM,bo niestety ale ten gatunek(polskie Morpho) zanika,pilnujcie,dbajcie bo to modraszkowa arystokracja,pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Kutno to praktycznie środek Polski ;) - ale jaki to kwadrat UTM, nie mam pojęcia (pliku z mapką UTM, który można stąd ściągnąć, mój komputer nie chce niestety otworzyć).
A w temacie zanikania - to obawiam się, że ta moja łąka długo nie przetrwa. Mieści się ona w obrębie miasta, nawet nie na peryferiach. Właśnie zaczęto w tamtej okolicy majstrować jakąś drogę - i koparki już wgryzły się w teren od strony łąki. Pozostaje tylko nadzieja, że dalej się nie posuną...
Gość

Post autor: Gość »

dziś zaobserwowałem kolejną samiczke w oddalonym o 2 km miejscu gdzie zaobserwowałem poprzednią:)
Arek
Posty: 75
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 13:16
UTM: CE60
Lokalizacja: Wąbrzeźno, Toruń, Ryńsk
Kontakt:

Post autor: Arek »

sory nie zalogowałem,ale to ja pisałem
marcinK

bellargus

Post autor: marcinK »

Ja mam swoje stanowisko bellargusa od 4 lat. Nie wiem jaki to kod UTM. świetne stanowisko to sucha murawa kserotermiczna przechodzacza niekiedy w dywanową(tutaj murawa dywanowa powstaje w wyniku Macierzanki piaskowej, kobierca....) jest to przytorze. Co roku są dwa pokolenia jedno obserwuję od początku maja do czerwca drugi od sierpnia ok 9 do prawie jego końca. W tym roku pierwszego pokolenia nie widziałem bo akurat nie byłem w tym czasie tam.... No dobra sa to oklice Ostrowca świętokrzyskiego....W tym roku naliczyłem ok 7 samców i jedna samiczkę it to formę "ceronus" cos pieknego
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Plik Accessa z kodami UTM dla polskich miejscowości jest do pobrania w dziale "Download". Przy okazji - nie podajcie tak namiętnie tych danych o UTM'ach, bo zapewne handlarze też obserwują to forum - a są gotowi wyłapać co się da, byle zarobić na giełdzie. Namierzenie miejsca po podaniu UTM nie jest problemem. Natomiast wskazane jest podawanie UTM przy stanowiskach bielinka kapustnika :-)
Awatar użytkownika
Paweł Bojar
Posty: 106
Rejestracja: środa, 14 kwietnia 2004, 19:49
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Paweł Bojar »

święte słowa,pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1148
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Marcin Kutera »

Może rzeczywiście.... słyszałem o takich co potrafią wyciąć całe stanowisko w pień...i to dla handlu...zawsze mi się wydawało, że jak ktoś czerpie z przyrodu musi ja kochać....

[ Dodano: 11-10-2004, 00:16 ]
Słyszałem, że podobno samce bellargusów krzyżują się z samicami coridon'ów, czy coś o tym wiecie???
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”