Formy i aberracje

jon

Post autor: jon »

Widzisz, muszę odgrzebywać, bo jestem zarobiony i nie mam czasu na pisanie wtedy kiedy ktoś tam akurat czeka. Mimo Twojego młodego wieku nie chcę Cię ignorować i odpowiadam. Za to Ty udajesz że dostałeś odpowiedź wcześniej. Albo czytasz i rozumiesz albo nie czytaj. Poza tym powiedz mi ... Po co Ty łowisz te naturalne aberanty? Po co? :)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Drodzy Koledzy, dyskusja się "zaognia" zupełnie niepotrzebnie. Zostańcie przy swoich zdaniach i nie brnijcie w słowne przepychanki. Będzie milej, a kwestie sztucznych abberracji można kontynuować już bez wyjaśniania sobie "po co".
Wiecej luzu... :)
jon

Post autor: jon »

Drogi Kolego! Dobrze, iż kolega włączył się w dyskusję, gdyż ja nie obetnąwszy paznokci mógłbym kolegę Tawulca podrapać do krwi, z powodu zaognienia dyskusji, a tak to mamy sielankę. :)
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

nie chcę Cię ignorować i odpowiadam
niezmierniem kontent :mrgreen: Na pytanie o genezę takich doświadczeń mam wrażenie, że odpowiedziałeś mi już wcześniej (pośrednio, bo przez odnośniki do innych tematów). Złapałem 1) z efekciarskich zapędów :mrgreen: 2) jest okaz dowodowy, że takie diabelstwa latają w naturze. Każdy zajmuje się czym innym w owadziartwie- ja preferuję łażenie w terenie, odkrywanie nowych stanowisk, wykazywanie nowych gatunków dla danego terenu. Mam nadzieję, że każdy wyłożył swoje racje i nie zrobi się z tego kolejny pięciostronnicowy offtop. Mam również nadzieję, że nadchodzący sezon przyniesie mniej czasu na takie błahe kłótnie. :mrgreen:
Pozdrowienia z brudnego i śnieżnego Wrocławia
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Janusz,
Petersen już w latach czterdziestych zajmował się zagadnieniami determinacji fenotypu u Pieris napi, pod koniec lat siedemdziesiątych pisał o tym Shapiro. Czy ty znasz ich wnioski..? Czy w ogóle orientujesz się, jakie pigmenty znajdują się w skrzydłach Pieridae, z czego i jak są syntezowane..?

Paweł
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

jon pisze:Drogi Kolego! Dobrze, iż kolega włączył się w dyskusję, gdyż ja nie obetnąwszy paznokci mógłbym kolegę Tawulca podrapać do krwi, z powodu zaognienia dyskusji, a tak to mamy sielankę. :)
Janusz, ktoś musi czuwać, żeby sielankę mógł mieć ktoś :)
jon

Post autor: jon »

Tawulec pisze:
nie chcę Cię ignorować i odpowiadam
niezmierniem kontent

Zadając pytania naiwne możesz się spodziewać tego w przyszłości. Używasz dość często słowo "efekciarstwo", "efekciarskie". Jako efekciarski postrzegam czasem Twój sposób bycia jak na 15 lat życia. Trochę pokory.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Pokornie więc biję pokłon przed doświadczonymi i usuwam się w mroki tego tematu. Bez efekciarstwa.
Z pozdrowieniami i szacunku wyrazami.
Piotr Kowalski
Posty: 571
Rejestracja: piątek, 3 lipca 2009, 09:06
Lokalizacja: Ciemne

Post autor: Piotr Kowalski »

"Trochę pokory" ładnie powiedziane ale zastosowałbym to do otaczającej nas przyrody.
Z całym szacunkiem dla wszystkich.
Piotr
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Piotr Kowalski pisze:"Trochę pokory" ładnie powiedziane ale zastosowałbym to do otaczającej nas przyrody.
Z całym szacunkiem dla wszystkich.
Piotr
Otóż to ! To jest najlepsza pointa do całości !
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Faktycznie, Januszu, kwas fosforomolibdenowy nie będzie istotnie wpływał na ubarwienie bielinków. Wpływa on bowiem na syntezę barwników polifenolowych, gdy tymczasem bielinki są przede wszystkim ubarwione barwnikami pterynowymi (pochodne kwasu moczowego) np. leukopteryna, ksantopteryna, erytropteryna i in. (to tak dla rozjaśnienia wątpliwości)
jon

Post autor: jon »

Ale uwierzcie mi Panowie, że są "sposoby" na włączenie takich reakcji u bielinków. Zapewne byłbym w stanie pokazać tego przykłady, gdybym faktycznie koncentrował się przede wszystkim na tym jakby nie było wąskim stosunkowo temacie w lepidopterologii. Poza tym zabrzmi to prozaicznie, ale koszt takich eksperymentów jest dość wysoki. Instrukcje znam tylko od strony technicznej w sensie takim, że trzeba użyć tego i tego, tyle i tyle w przypadku bielinków... itd , itd... Dzięki za rozjaśnienie tematu od strony teorii.

dobrej nocy
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Post autor: Tomasz Świderski »

Tutaj kilka zdjęć takich zmienionych form:
M. galathea - z natury
A. urticae - z hodowli.... w zasadzie efekt przypadku, zostawiłem hodowlę gasienic zbyt blisko kaloryfera, który ktoś z domowników nieopatrznie załączył. Gąsnice były na etapie przepoczwarzania.
Załączniki
IMG_0026PR1.JPG
IMG_0026PR1.JPG (120.11 KiB) Przejrzano 34522 razy
IMG_0027PR1.JPG
IMG_0027PR1.JPG (119.45 KiB) Przejrzano 34528 razy
IMG_0028PR1.JPG
IMG_0028PR1.JPG (126.17 KiB) Przejrzano 34538 razy
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

jon pisze:Ale uwierzcie mi Panowie, że są "sposoby" na włączenie takich reakcji u bielinków.
Tak, oczywiście, że są. Tylko akurat Pieridae ze względu na bardzo szczególny i złożony mechanizm ubarwienia są trudnym modelem do identyfikacji czynników modulujących wzór na skrzydłach. Żeby nie komplikować, parę słów o tym, jak to wygląda u białych bielinków z ciemnym wzorem (plamki i żyłki). Otóż łuski ciemne zawierają pigment melaninowy, a więc polifenolowy, na który oczywiście można wpłynąć fosfomolibdenianem, ale niekoniecznie da się w ogóle zobaczyć efekty działania tego anionu. Dlaczego? Bo łuski, które my odbieramy jako białe, też zawierają pigmenty melaninowe, tylko dodatkowo w swojej strukturze mają uwięzioną wielką liczbę maleńkich granulek z kwasem moczowym i/lub jego pochodnymi. Wielkość i rozmieszczenie tych ziaren warunkuje obserwowany przez nas efekt optyczny w postaci białej barwy strukturalnej. Więc inhibując syntezę melanin wiele się nie zobaczy, być może zmniejszy się zakres ciemnego wzoru, ale nie jest to takie oczywiste, biorąc pod uwagę, że stosowany do tego celu związek nie jest wybiórczym inhibitorem, tylko jak wcześniej pisałem, systemową trucizną i w związku z tym może też jakoś wpływać na depozyty moczanowe w skrzydłach. Pierwotnie zapewne był to tylko sposób na pozbycie się toksycznych metabolitów purynowych w formie nierozpuszczalnych, a więc już nieszkodliwych złogów kwasu moczowego. Znane są naturalne morfy bielinków, u których stwierdzono zmniejszoną akumulację moczanów w skrzydłach przy równocześnie zwiększonym wydalaniu puryn, co potwierdza tą drogę ewolucji "barwników" będących pochodnymi kwasu moczowego. Natomiast jeśli chodzi o syntezę ciemnych elementów wzoru u bielinków, to już dawno temu (w okolicach pierwszej wojny światowej) wykazano, że prekursor melaniny w skrzydłach poczwarkowych pozostaje długo bezbarwny i dopiero pod sam koniec rozwoju zostaje utleniony do ciemnych pochodnych. Ta reakcja musi zachodzić w stosunkowo niskich temperaturach i wiele wskazuje na to, że dla melanogenezy kluczowe są warunki (przede wszystkim temperaturowe), w jakich poczwarka wychodzi z diapauzy. Generalnie schemat i natężenie wzoru na skrzydłach u bielinków jest wynikiem nakładania się maskującego efektu mikrogranul moczanowych na ciemne, melaninowe podłoże. I dopiero na to nakładają się "prawdziwe" barwy pigmentowe wynikające z obecności barwników moczanowych o kolorach innych niż biel, czyli w tym przypadku pterydyn, co czyni cały układ jeszcze bardziej skomplikowanym. Tyle, że tak naprawdę czynników wpływających na ten proces jest zbyt dużo, żeby podsumować to w paru zdaniach. Takich badań są dziesiątki i literatura jest dość obszerna, tylko rozrzucona po dość egzotycznych i trudnych do zdobycia czasopismach. Ale jeśli kogoś to naprawdę interesuje, to może kupić sobie te parę sztuk Morpho mniej, a zamiast tego raz czy dwa razy w roku przejechać się do dużej biblioteki akademickiej czy (szczególnie w dzisiejszych czasach) zamówić takie artykuły online.

Paweł
jon

Post autor: jon »

Moje poczynania w tej kwestii owszem, ciągle mają charakter amatorskich, ale to nie znaczy, że mi tego robić nie wolno. To tylko moja wola. A od czegoś trzeba wyjść. Paweł, dzięki za wprowadzenie w temat od strony przyczyn, to cenne uwagi. Wezmę się za to dokładniej, tylko ciągle jesteśmy uzależnieni od czasu wolnego. Obecnie zajmuje mnie coś innego, a nie można robić w życiu zbyt wielu rzeczy jednocześnie.
Ostatnio zmieniony czwartek, 4 lutego 2010, 20:45 przez jon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Gdyby na ziemi wylądowało UFO i zastanawiało się dlaczego murzyn jest czarny, europejczyk - biały, indianin ma czerwoną skórę a chińczyk - żółtą, to pewnie wstrzyknęliby ciężarnej kobiecie trochę kwasu (albo innej substancji), żeby zobaczyć jaki będzie kolor dziecka. Czy byłoby to odkrywcze ? Nie.
Sądzę, że przyczyn zmiany barw i rysunku nie znajdzie się metodą iniekcji, zmian temperatury czy innych podobnych eksperymentów, a nawet jeśli, to wnioski mogą być mylne. Żeby to miało ręce i nogi badania musiałyby być bardzo szerokie, przy użyciu profesjonalnego sprzętu i przez bardzo dobrze przygotowany personel biochemiczny.
Oczywiście można próbować wyjaśniać dlaczego zmiany są takie a nie inne i może coś z tego wyniknie.*

*) Powyższy pogląd jest osobistym poglądem autora i nie należy go odbierać jako krytyki, ataku czy innej formy pejoratywnego postrzegania.
Ostatnio zmieniony czwartek, 4 lutego 2010, 11:46 przez Grzegorz Banasiak, łącznie zmieniany 1 raz.
jon

Post autor: jon »

Grzegorz Banasiak pisze:wstrzyknęliby ciężarnej kobiecie trochę kwasu
Grzegorz, miałem się już nie odzywać, ale to zdanie jest boskie. Ja pierdziu, więcej chyba tu nie zajrzę, bo jak się śmieję to męczą mi się mięśnie brzucha. :) :)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

jon pisze:
Grzegorz Banasiak pisze:wstrzyknęliby ciężarnej kobiecie trochę kwasu
Grzegorz, miałem się już nie odzywać, ale to zdanie jest boskie. Ja pierdziu, więcej chyba tu nie zajrzę, bo jak się śmieję to męczą mi się mięśnie brzucha. :) :)
To tylko analogia, żeby wywołać głębszą refleksję. Oczywiście pękać ze śmiechu można, tylko tematyka raczej nie jest śmieszna i sięga znacznie poważniejszych kwestii niż sądzimy.

OK, kończę już dyskusję w tym wątku bo każdy tu ma odrębne zdanie i wypracowanie uniwersalnego poglądu nie jest możliwe. Lepiej szlifować rozpinadła przed sezonem :)
Zaraz się sezon zaczyna, będzie mniej czasu na forum...
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

To jedziemy dalej - 2 okazy muzealne wyjęte ze zbioru Stanisława Skrabani.
Pierwszy to gynandromorf bilateralny modraszka argyrognomona, którego St. Skrabania złowił między Bytomiem a Piekarami Śląskimi.
Drugi - jakaś aberrracja któregoś z perłowców, złowiony przez p. Stanisława w Chęcinach. Jak myślicie, jaki to gatunek dostojki? Rozpiętość skrzydeł 45 mm.
Załączniki
dostojka_spod.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.91 KiB)
Aberrant
Aberrant
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.69 KiB)
P. argyrognomon gynandromorf bilateralny
P. argyrognomon gynandromorf bilateralny
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.48 KiB)
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Argynnis adippe, jak dla mnie. Przez te czerwone plamy na spodzie. Ale bez gotowania to raczej gdybanie.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Swego czasu, na tym forum prezentowano bardzo podobny okaz perłowca. Nie pamiętam autora zdjęcia, ale motyl był oznaczony jako Boloria euphrosyne. Pokazuję to zdjęcie w załączniku. Niestety nie było spodu zdjęcia. Ważna by też była rozpiętość skrzydeł.
Załączniki
Boloria  euphrosyne aberracja.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (96.3 KiB)
Piotr Kowalski
Posty: 571
Rejestracja: piątek, 3 lipca 2009, 09:06
Lokalizacja: Ciemne

Post autor: Piotr Kowalski »

A ja wahałem się między Boloria euphrosyne a eunomia czyli byłem blisko.
Ale pokręcony strasznie.
Piotr
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Mnie też pasuje na adippe albo niobe, ale fakt, to tylko jest gdybanie... :wink:
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Post autor: Marek Hołowiński »

Dostojka prezentowana przez Adama, to raczej Agrynnis niobe. Przemawia za tym na spodzie tylnego skrzydła wyraźna podwójna ciemna linia u podstawy strzępiny, jak i ciągła ciemna linia po wewnętrznej stronie przepaski środkowej. Ale kopulator i tak warto wypreparować.
Poza tym brązowy nalot wewnątrz największych perłowych plam też widywałem tylko u A niobe
Ostatnio zmieniony czwartek, 11 lutego 2010, 20:23 przez Marek Hołowiński, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tawulec
Posty: 1745
Rejestracja: wtorek, 13 września 2005, 19:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tawulec »

Czyli dobrze myślałem o tych plamkach. ;)
Pozdrawiam
Piotr Kowalski
Posty: 571
Rejestracja: piątek, 3 lipca 2009, 09:06
Lokalizacja: Ciemne

Post autor: Piotr Kowalski »

No cóż Adamie jeśli będzie okazja rozwiej nasze wątpliwości.
Piotr
Awatar użytkownika
Paweł Babula
Posty: 212
Rejestracja: wtorek, 3 stycznia 2006, 21:21
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Paweł Babula »

I ja dodam swoją selene :
Załączniki
Selene 1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (62.33 KiB)
Selene.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (60.82 KiB)
jon

Post autor: jon »

A tu para P. brassicae co to niby nie poddaje się zmianom. Efekt ten uzyskano poprzez podawanie pewnego preparatu roślinnego w pełni naturalnego. Nie używano tu chemii.
Załączniki
Pieris brassicae ab..jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (76.96 KiB)
bartek.g

Post autor: bartek.g »

A to ja jeszcze pokaze fote, ktora wyslal mi A. Cotton. Taka forma powstala (1989) przy naglym wzroscie temperatury (+swiatla).
Załączniki
P. machaon gorganus - A. Cotton
P. machaon gorganus - A. Cotton
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (69.71 KiB)
jon

Post autor: jon »

Bardzo ciekawa i inaczej wyglądająca od tych które widziałem. Super!
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

Paź robi wrażenie, Jon rządzisz z tymi Fioletami:) Czyżby na czerwonej kapuście? Hehehehehe :wink:
jon

Post autor: jon »

Na amerykańskim forum się głowili a Ty to rozwikłałeś ;) No, jesteś na tropie.
Ľuboš Víťaz
Posty: 35
Rejestracja: środa, 13 stycznia 2010, 21:54
Lokalizacja: Nové Mesto nad Váhom

Post autor: Ľuboš Víťaz »

Krásne, fantastické!!! :shock:
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16258
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Dawid_Masło pisze:Czyżby na czerwonej kapuście?
Albo na czarnych jagodach :mrgreen: W każdym razie pewnie jakieś antocyjany wchodzą w grę?
Stysz
Posty: 369
Rejestracja: poniedziałek, 25 lutego 2008, 23:14
Lokalizacja: Kościeliska

Post autor: Stysz »

Zapewne burak czerwony. Zawiera karoteny.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 1 marca 2010, 23:47 przez Stysz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Przejrzałem ten temat przed chwilą od początku i w związku z tym mam propozycję żeby oddzielić w osobny temat wszystko to co związane jest ze sztucznym tworzeniem tych dziwolągów jakie wrzucił tu Jon i Lubos Vitaz. Jak zobaczyłem te dwa fioletowe bielinki to rzygać mi się chciało. Pokazywane piękne motyle spotykane w naturze otoczone zostały jarmarcznymi formami których sens tworzenia jest dla mnie bardzo niezrozumiały i chyba jedynym wyjaśnieniem tego jest kasa którą za to mogą zapłacic fanatycy takich barwnych dziwadeł. Formy barwne, aberracje spotkane w terenie cieszą i mnie ale, że mam kolegów których cieszy to bardziej więc powydawałem je wszystkie. Zupełnie nie bawią mnie natomiast ,,kwasy" takie czy owakie i motyle z tym związane.
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

Oj Darek, Ty jak Jechowy normalnie nawijasz ciągle to samo ;) Jednego zbiera na wymioty innego ciekawi.

Ja u E.Palika widziałem jakieś brudnice właśnie takie różowe, one mi tak utkwiły w pamięci...
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Widocznie ja miałem to szczęście, że ich u niego nie zauważyłem - pewnie byłem jak ich jeszcze nie miał :mrgreen: .
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kamil Mazur »

No, byłeś po mnie, to akurat dobrze pamiętam... pisałeś mi wtedy, że go w P.Białowieskiej spotkałeś itd...
Stysz
Posty: 369
Rejestracja: poniedziałek, 25 lutego 2008, 23:14
Lokalizacja: Kościeliska

Post autor: Stysz »

Rozumiem, że ten bielinek powstał przez manipulację, ale jednak naturalnie, tzn. w wyniku żerowanie na określonej roślinie. Ciekawe jak wyglądałby w UV? Czy bardzo by się różnił? Bo być może dochodzić może tą drogą do utrwalanie pewnych preferencji pokarmowych?
Awatar użytkownika
mg1111
Posty: 295
Rejestracja: poniedziałek, 14 kwietnia 2008, 21:22
UTM: DD59
Lokalizacja: Białuty

Re: Formy i aberracje

Post autor: mg1111 »

Jak myślicie, ta athalia to gynandromorf, czy raczej zwykły "inwalida"?
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (101.67 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (116.05 KiB)
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

M. athalia to bardzo zmienny gatunek, nie sposób się u niego dopatrzeć dymorfizmu płciowego. Pokazywany okaz ma jedynie lekki "niedorozwój" lewego przedniego skrzydła, czyli jak to określasz, to zwykły "inwalida".
Awatar użytkownika
mg1111
Posty: 295
Rejestracja: poniedziałek, 14 kwietnia 2008, 21:22
UTM: DD59
Lokalizacja: Białuty

Re: Formy i aberracje

Post autor: mg1111 »

Dzięki, wolałem się upewnić.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piotr Glac
Posty: 162
Rejestracja: niedziela, 22 kwietnia 2007, 23:07
Lokalizacja: RZESZÓW

Re: Formy i aberracje

Post autor: Piotr Glac »

Ciekawa samiczka Lycaena dispar, Beskid Niski 03.07.2010
Załączniki
Lycaena dispar.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.48 KiB)
Awatar użytkownika
Szkloney
Posty: 146
Rejestracja: piątek, 16 stycznia 2009, 23:31
Lokalizacja: Pietrzykowice/Kraków

Re: Formy i aberracje

Post autor: Szkloney »

Mnie udało się odłowić samca M. jurtina z rozjaśnieniem na prawym skrzydle.
Załączniki
M.jurtinag.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.33 KiB)
M. jurtinad.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (137.49 KiB)
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Formy i aberracje

Post autor: Malko »

To skrzydło też chociaż może to kwestia zdjęcia wydaje się mniejsze.
Radomír
Posty: 8
Rejestracja: środa, 4 sierpnia 2010, 11:56
Lokalizacja: Słowacja

Re: Formy i aberracje

Post autor: Radomír »

Niektórzy pytaju się, na czego dobre tworzyć formy chemiczne. Odpowiadam: Udostępniaje się mnóstwo materiału naukoweho, umożliwije się obserwacja stosunkow fylogeneticznych, jaw znakow atawistycznych, rozsądek ewolucji mimetikow, nabyćenie obrazu, jak to w przyrode naprawdę funkcjonuje...

Ja spytam się ciebie ION, na co jest tobie sztuczna kreacja forem. Osobiście nie dowierzam, že ty tyle a na dokładkę nedefektownych nałapal w przyrode.

PROF OPOLNKA (9.8.2007) – u form o mutacji nie może być słowa, ponieważ u form temperaturnych i chemicznych zawsze jednakowy wygląd.

Na drugej strone o podgatunkoch również nie może być słowa, ponieważ formy znajdowaju się w wszelkich populacjach jednakoweho gatunka a mianowicie sporadycznie a w następnom pokoleni aberatiwna zmiana absorbowana genomem.

A dyferencjacja jest i między pojęciem forma a aberracja. Aberracja jest suma pewnych znakow, które się więcej albo mniej w danej populacji gatunka biegle znajdowaju się podle toho, co genom pozwoli. Natomiast forma jest wyjątkowy exemplář s odrębnymi właściwośćami.

To owszem nie znaczyći, że biegle przejście w różnośći form nie jest możliwy. Można popatrzeć:
viewtopic.php?f=33&t=8217&start=40
12 sie 2010, 09:37 a 12:03

Przed czasem ja jestem nie byl rzecznikem asygnowania nazwow poszczególnym formam, ale podczas pracy to może byt praktyczne.
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Re: Formy i aberracje

Post autor: Wojtek Guzik »

15 VIII, okolice brzozowa :)
Załączniki
Issoria lathonia form.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.59 KiB)
Awatar użytkownika
tiktaalik
Posty: 827
Rejestracja: niedziela, 26 lipca 2009, 12:00
Lokalizacja: łódź UTM:CC93

Re: Formy i aberracje

Post autor: tiktaalik »

Wspaniała.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Formy i aberracje

Post autor: Malko »

SZOK :shock:
Awatar użytkownika
mg1111
Posty: 295
Rejestracja: poniedziałek, 14 kwietnia 2008, 21:22
UTM: DD59
Lokalizacja: Białuty

Re: Formy i aberracje

Post autor: mg1111 »

Niesamowity! Masz fart do takich ciekawych form.
Awatar użytkownika
Paweł Czudec
Posty: 348
Rejestracja: środa, 2 lutego 2005, 16:42
UTM: XC17
Lokalizacja: Banbury(UK), Rzeszów

Re: Formy i aberracje

Post autor: Paweł Czudec »

Piękny :!: Jaki świeżutki :idea:
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16258
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Formy i aberracje

Post autor: Aneta »

Coś pięknego :)
jon

Re: Formy i aberracje

Post autor: jon »

A kto wie czy w tej zabawie ze szczepieniami, nie odzywa się również chęć posiadania po prostu takich innych okazów? Odsuwając wszelkie naukowe bądź pseudonaukowe dywagacje i racje czy nieracje. Skoro piękny, dlaczego z niego rezygnować? W przyszłym roku spróbuję z tym gatunkiem. Jeśli nawet dane dotyczące tych prób nie posłużą jakimkolwiek wnioskom, świat też się nie zawali.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Formy i aberracje

Post autor: Dispar »

Już kilka razy podziwiałem słynną już chyba w kraju kolekcję wielu form barwnych A. caja wyhodowanych przez W. Śliwę. Jest tego trzy gabloty - od pary wyjściowej gdzie samiec jest bardzo ściemniony a samica dość typowa. Pierwsze pokolenie to zbiór bardzo nietypowych barw u tego gatunku, drugie to w większości powtórka pierwszego a trzecie to już raczej powrót do standartu. I taką ingerencję w odwieczne obyczaje przyrody rozumiem ale traktowanie poczwarek kuchenka mikrofalową lub jakimś kwasem wzbudza we mnie kontrowersje co odczuliście już na ty forum.
Radomír
Posty: 8
Rejestracja: środa, 4 sierpnia 2010, 11:56
Lokalizacja: Słowacja

Re: Formy i aberracje

Post autor: Radomír »

Energia kuchenki mikrofalowej jest już tylekroć wielka, że może wywołać mutacji, a to z kreacjou form, występowajucich i w przyrode ma bardzo mało społecznego, jako i na przykład Pieris brasicae fioletowy, który tu pojawil się.
Radomír
Posty: 8
Rejestracja: środa, 4 sierpnia 2010, 11:56
Lokalizacja: Słowacja

Re:

Post autor: Radomír »

Pawel Jaloszynski pisze: Jeśli inhibitor ma mieć znaczący wpływ na syntezę chityny kutikularnej (a łańcuch syntezy polifenoli jest z tym ściśle związany), to musi mieć też wpływ na struktury wewnętrzne.
To znaczyć, że na podstawe naruszenia syntezy polyfenolow (także melanina) modyfikuje się synteza chityna a tym i struktura łusiek na skrzydłach. A na baze tego jest można wyjaśnić zmianu fizykalnej interferencyjnej niebieskej farby na żółto-pomarańczowu? Danym procesom naruszaju się również prawo-lewe informacje?
Załączniki
io zm-zž.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (93.64 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Formy i aberracje

Post autor: Jarosław Bury »

Ostatnio spotkane przeze mnie formy modraszka i pokłonnika, odbiegające nieco od normy. Każda tego typu forma jest ciekawostką samą w sobie i wydaje się warta uwiecznienia, choćby na zdjęciu.
Załączniki
DSC_6757b(8x6)10b.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (144.59 KiB)
DSC_6987a(8x6)10b.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.47 KiB)
DSC_6991a(8x6)10b.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.46 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Formy i aberracje

Post autor: Jarosław Bury »

Kolejna już w tym wątku nietypowa forma kratnika - ta uwieczniona gdzieś na Podkarpaciu przez mojego brata.
Załączniki
Araschnia levana - aberracja barwna osobnika generacji letniej.
Araschnia levana - aberracja barwna osobnika generacji letniej.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (86.89 KiB)
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re:

Post autor: Janusz S. »

Kamil Mazur pisze:Oj Darek, Ty jak Jechowy normalnie nawijasz ciągle to samo ;) Jednego zbiera na wymioty innego ciekawi.

Ja u E.Palika widziałem jakieś brudnice właśnie takie różowe, one mi tak utkwiły w pamięci...
Kolega prowadził temat badawczy,dot.brudnicy nieparki,między innymi krzyżował gatunek pochodzący bodajże z Japoni z polskim.W F-1 uzyskiwał różne dziwolongi,były jednak niepłodne- czynniki genetyczne.
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re:

Post autor: Janusz S. »

jon pisze:Jak ja dobrze rozumiem, to P. brasiscae nie reaguje na kwas i nie wykazuje żadnych zmian. Podobna sytuacja miała miejsce z doświadczeniami które przeprowadzał swego czasu R. Szpor, napromieniowując poczwarki bardzo dużymi dawkami rentgenowskimi. Motyle wychodziły normalne a co istotne - przeżywały. Czyżby po wybuchu jądrowym miały na ziemi pozostać jedynie szczury i kapustniki? haha!
Napromieniowanie prowadzi jednak do wyeliminowania możliwości rozrodu .
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Czy to Lycaena hippothoe?

Post autor: Przemek Żurawlew »

Proszę o potwierdzenie.
Pozdrawiam
Załączniki
28.06.2009.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (139.68 KiB)
Awatar użytkownika
Wojtek Guzik
Posty: 1012
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 14:42
Lokalizacja: Krosno

Re: Czy to Lycaena hippothoe?

Post autor: Wojtek Guzik »

Wg mnie tak. Choć dość mocno popaćkany...
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Czy to Lycaena hippothoe?

Post autor: Jarosław Bury »

Rzeczywiście, ciekawa forma barwna...
Awatar użytkownika
Paweł Babula
Posty: 212
Rejestracja: wtorek, 3 stycznia 2006, 21:21
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Formy i aberracje

Post autor: Paweł Babula »

A. levana. I poł. IV 2011 r.
Załączniki
A. levana.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (44.32 KiB)
A. levana 1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (44.07 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Formy i aberracje

Post autor: Jarosław Bury »

Bardzo efektowna forma barwna :shock:

P.S. Paweł - masz ją w zbiorze, czy wypuściłeś motylka na wolność?
Awatar użytkownika
Paweł Babula
Posty: 212
Rejestracja: wtorek, 3 stycznia 2006, 21:21
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Formy i aberracje

Post autor: Paweł Babula »

Mam w zbiorze.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Formy i aberracje

Post autor: Malko »

Wow ! Jak zdejmiesz z rozpinadła wrzuć koniecznie zdjęcia do pooglądania.
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: Formy i aberracje

Post autor: Marek Hołowiński »

no to i ja pokażę jedno cudeńko ze swoich zbiorów. (Dla tych co nie wiedzą - mam pozwolenie)
Załączniki
maturna.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (105.64 KiB)
maturna1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (74.89 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Formy i aberracje

Post autor: Jarosław Bury »

Kapitalna forma...
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Formy i aberracje

Post autor: Malko »

Robi wrażenie :shock:
Wojciech Kubiak
Posty: 654
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Formy i aberracje

Post autor: Wojciech Kubiak »

Cześć
Pod koniec sierpnia w Meszczach koło Piotrkowa wpadło mi do siatki takie cuś. Może nie najefektowniejsze, ale ciekawe.
Pozdrawiam
Załączniki
I.lathonia
I.lathonia
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (108.94 KiB)
Awatar użytkownika
Witek M
Posty: 101
Rejestracja: sobota, 6 sierpnia 2011, 11:30
UTM: CA74
Lokalizacja: Oświęcim

Re: Formy i aberracje

Post autor: Witek M »

Pozwolę sobie odświeżyć temat moim okazem :D wiem, że jest mocno zniszczony, ale złapanie takiego motyla to dla mnie "coś". Myślę, że rzadkość formy nieco rekompensuje jego stan. Prezentowany okaz P. icarus odłowiłem 21.6 w Oświęcimiu.
Załączniki
gynandromorf.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (44.88 KiB)
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Formy i aberracje

Post autor: Kamil Mazur »

Niesamowita sprawa :brawo:
a że zniszczony to tak już chyba jest że bielinki się zawsze łapie w idealnym stanie a gynandromorfy są jak wyciągnięte spod kół samochodu ;)
Wojciech Kubiak
Posty: 654
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Formy i aberracje

Post autor: Wojciech Kubiak »

Widzę, że temat ruszył, to dodam 3 motylki ze swojego zbioru. Nie tak efektywne jak gynandromorfy, ale też ładne :D
Pozdrawiam
Załączniki
Samica L. tityrus złowiona parę dni temu w okolicach Bełchatowa
Samica L. tityrus złowiona parę dni temu w okolicach Bełchatowa
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (87.81 KiB)
L. hippothoe
L. hippothoe
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.77 KiB)
B. ino złowiona (w sumie złowiony) pod koniec czerwca w Bieszczadach.
B. ino złowiona (w sumie złowiony) pod koniec czerwca w Bieszczadach.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (104.79 KiB)
P8133225.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (100.56 KiB)
Turkuć
Posty: 101
Rejestracja: wtorek, 12 stycznia 2010, 20:57
UTM: DA 94
Lokalizacja: Tarnów

Re: Formy i aberracje

Post autor: Turkuć »

Witam!
Araschnia levana & Aglais urticae
Załączniki
Obraz 006.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (83.79 KiB)
Obraz 004.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (69.64 KiB)
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Re: Formy i aberracje

Post autor: Dispar »

Poniższy okaz znalazłem w swoim zbiorze wczoraj zupełnie przypadkowo. Zauważyłem, że u kilku gatunków Lycaenidae nie mam w zbiorze pokazanego spodu i ten okaz wytypowałem do odwrócenia :D Mam nadzieję, że szybko dojdziecie jaki to gatunek - odcień jest oddany prawie identycznie:
Załączniki
k.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (25.62 KiB)
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Formy i aberracje

Post autor: João M da Costa »

A kto tu?
L. virgaureae latały blisko!!
07072011 FD 28
Załączniki
_MG_1532-002.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (112.17 KiB)
Awatar użytkownika
Paweł Czudec
Posty: 348
Rejestracja: środa, 2 lutego 2005, 16:42
UTM: XC17
Lokalizacja: Banbury(UK), Rzeszów

Re: Formy i aberracje

Post autor: Paweł Czudec »

Dispar pisze:Mam nadzieję, że szybko dojdziecie jaki to gatunek
A.artaxerxes?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”