Wybrane motyle woj.Lubelskiego

maksym122
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek, 12 lipca 2010, 14:15

Wybrane motyle woj.Lubelskiego

Post autor: maksym122 »

Witam od kilku dobrych lat w okresie maj-sierpień przeczesuje lasy i Łąki woj.Lubelskiego , w okolicy miejscowości Kraśnik (tu zaczyna się roztocze) i mimo dogłębnych starań nie zaobserwowałem tu takich motyli jak:

-Paz Żeglarz
-Pokłonnik Kamila
-Poklonnik Osinowiec
-Pasyn lucylla
-Skalnik bryzeida
-Skalnik alcyona

Motyle te na stronie lepidoptera.eu są wymienione jako te które na tych terenach występują,mi nie udało się ich zaobserwować natomiast obserwowałem tu kilka razy Niestrzępa Głogowca który tutaj rzekomo nie występuje czy ma ktoś jakieś sprawdzone miejsca w woj.Lubelskim/Podkarpackim gdzie mógł bym wyruszyć z obiektywem i dołączyć te okazy do swojej kolekcji oczywiście w przypadku np.żeglarka mowa tylko o zdjęciu,nie mam na celu niszczenie skarbów naszej przyrody.Wiem również że te motyle występują w rożnych biotopach ale każdy z nich to coś nowego dla-mnie także każda informacja się przyda:)
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: Wybrane motyle woj.Lubelskiego

Post autor: Marek Hołowiński »

maksym122 pisze:Witam od kilku dobrych lat w okresie maj-sierpień przeczesuje lasy i Łąki woj.Lubelskiego , w okolicy miejscowości Kraśnik (tu zaczyna się roztocze) i mimo dogłębnych starań nie zaobserwowałem tu takich motyli jak:

-Paz Żeglarz
-Pokłonnik Kamila
-Poklonnik Osinowiec
-Pasyn lucylla
-Skalnik bryzeida
-Skalnik alcyona


Motyle te na stronie lepidoptera.eu są wymienione jako te które na tych terenach występują,mi nie udało się ich zaobserwować natomiast obserwowałem tu kilka razy Niestrzępa Głogowca który tutaj rzekomo nie występuje czy ma ktoś jakieś sprawdzone miejsca w woj.Lubelskim/Podkarpackim gdzie mógł bym wyruszyć z obiektywem i dołączyć te okazy do swojej kolekcji oczywiście w przypadku np.żeglarka mowa tylko o zdjęciu,nie mam na celu niszczenie skarbów naszej przyrody.Wiem również że te motyle występują w rożnych biotopach ale każdy z nich to coś nowego dla-mnie także każda informacja się przyda:)
pisz wszystkie nazwy polskie z małych liter, nazwy łacińskie piszemy: pierwszą (rodzajową) z dużej litery, a drugą (gatunkową) z małej litery.

Niektóre gatunki występują na bardzo ograniczonym areale, związanym z właściwym im siedliskiem (biotopem), zatem nie powinno dziwić że ich jeszcze nie spotkałeś.
Aporia crataegi - niestrzęp głogowiec od kilku lat znów pojawia się na kolejnych stanowiskach. Przez blisko 50 lat prawie nie obserwowano go na terenie kraju.
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Wybrane motyle woj.Lubelskiego

Post autor: Janusz S. »

maksym122 pisze:Witam od kilku dobrych lat w okresie maj-sierpień przeczesuje lasy i Łąki woj.Lubelskiego , w okolicy miejscowości Kraśnik (tu zaczyna się roztocze) i mimo dogłębnych starań nie zaobserwowałem tu takich motyli jak:

-Paz Żeglarz
-Pokłonnik Kamila
-Poklonnik Osinowiec
-Pasyn lucylla
-Skalnik bryzeida
-Skalnik alcyona

Motyle te na stronie lepidoptera.eu są wymienione jako te które na tych terenach występują,mi nie udało się ich zaobserwować natomiast obserwowałem tu kilka razy Niestrzępa Głogowca który tutaj rzekomo nie występuje czy ma ktoś jakieś sprawdzone miejsca w woj.Lubelskim/Podkarpackim gdzie mógł bym wyruszyć z obiektywem i dołączyć te okazy do swojej kolekcji oczywiście w przypadku np.żeglarka mowa tylko o zdjęciu,nie mam na celu niszczenie skarbów naszej przyrody.Wiem również że te motyle występują w rożnych biotopach ale każdy z nich to coś nowego dla-mnie także każda informacja się przyda:)
Pokłonnika osinowca z pewnością niebawem spotkasz, także P. kamilla. P. lucylia spotykałem w okolicy miejscowości Zakilków i Lipa - w sąsiedztwie roślin pokarmowych. S.bryzeida raczej nie, wyginął na kilku nielicznych stanowiskach, jest pod ochroną. S.alcyone zanika na wielu stanowiskach, prawnie chroniony. Z żeglarkiem kłopot, może się teoretycznie trafić.Pozdrawiam.
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Wybrane motyle woj.Lubelskiego

Post autor: Janusz S. »

Marek Hołowiński pisze:
maksym122 pisze:Witam od kilku dobrych lat w okresie maj-sierpień przeczesuje lasy i Łąki woj.Lubelskiego , w okolicy miejscowości Kraśnik (tu zaczyna się roztocze) i mimo dogłębnych starań nie zaobserwowałem tu takich motyli jak:

-Paz Żeglarz
-Pokłonnik Kamila
-Poklonnik Osinowiec
-Pasyn lucylla
-Skalnik bryzeida
-Skalnik alcyona


Motyle te na stronie lepidoptera.eu są wymienione jako te które na tych terenach występują,mi nie udało się ich zaobserwować natomiast obserwowałem tu kilka razy Niestrzępa Głogowca który tutaj rzekomo nie występuje czy ma ktoś jakieś sprawdzone miejsca w woj.Lubelskim/Podkarpackim gdzie mógł bym wyruszyć z obiektywem i dołączyć te okazy do swojej kolekcji oczywiście w przypadku np.żeglarka mowa tylko o zdjęciu,nie mam na celu niszczenie skarbów naszej przyrody.Wiem również że te motyle występują w rożnych biotopach ale każdy z nich to coś nowego dla-mnie także każda informacja się przyda:)
pisz wszystkie nazwy polskie z małych liter, nazwy łacińskie piszemy: pierwszą (rodzajową) z dużej litery, a drugą (gatunkową) z małej litery.

Niektóre gatunki występują na bardzo ograniczonym areale, związanym z właściwym im siedliskiem (biotopem), zatem nie powinno dziwić że ich jeszcze nie spotkałeś.
Aporia crataegi - niestrzęp głogowiec od kilku lat znów pojawia się na kolejnych stanowiskach. Przez blisko 50 lat prawie nie obserwowano go na terenie kraju.
A.crateagi jest "w ofensywie", od kilku lat lata w Poznaniu na mojej działce, a Wojtek u siebie w Rakowni sptkał w ogrodzie gąsienice. Pozdrawiam.
maksym122
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek, 12 lipca 2010, 14:15

Re: Wybrane motyle woj.Lubelskiego

Post autor: maksym122 »

Mi udało się go zaobserwować przy drzewku jaśminowym jakoś na początku wakacji w roku 2005.Od tamtej pory nigdy go już nie widziałem.Co do okolic Zaklikowa to na pewno się tam przewiozę w czerwcu lipcu i sierpniu.
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Wybrane motyle woj.Lubelskiego

Post autor: Janusz S. »

maksym122 pisze:Mi udało się go zaobserwować przy drzewku jaśminowym jakoś na początku wakacji w roku 2005.Od tamtej pory nigdy go już nie widziałem.Co do okolic Zaklikowa to na pewno się tam przewiozę w czerwcu lipcu i sierpniu.
Pod Poznaniem najwięcej obserwuję go w sąsiedztwie skupisk tarniny,na której chętnie żerują gąsienice,na miejscach wygrzanych.
maksym122
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek, 12 lipca 2010, 14:15

Re: Wybrane motyle woj.Lubelskiego

Post autor: maksym122 »

http://img834.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione-.us/i/dsc00358bn.jpg/ oto przykładowa droga leśna na której zeszłego lata obserwowałem duże ilości Apatura Ilia i Apatura Iris czy to może być dobre miejsce dla np.osinowca?
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: Wybrane motyle woj.Lubelskiego

Post autor: Marek Hołowiński »

maksym122 pisze:http://img834.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione-.us/i/dsc00358bn.jpg/ oto przykładowa droga leśna na której zeszłego lata obserwowałem duże ilości Apatura Ilia i Apatura Iris czy to może być dobre miejsce dla np.osinowca?
tak, tylko jakieś dwa tygodnie wcześniej
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Re: Wybrane motyle woj.Lubelskiego

Post autor: Robert Rosa »

na podobnej drodze (tylko więcej krzoków po bokach i kałuż) na Słowacji latały wszystkie 3 gat.... to czemu i nie w lubelskim :D ... co do niestrzępa, wg moich obserwacji, ekspansja zaczęła się od płn.-zach. Polski w okolicach 1996-97 roku. Średnio rocznie zasięg występowania powiększał się o ok. 100km w kierunku płd.-wsch. ... i już jest w całym kraju... chyba... powinien być :wink:
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Wybrane motyle woj.Lubelskiego

Post autor: Malko »

Robert Rosa pisze:na podobnej drodze (tylko więcej krzoków po bokach i kałuż) na Słowacji latały wszystkie 3 gat.... to czemu i nie w lubelskim :D ... co do niestrzępa, wg moich obserwacji, ekspansja zaczęła się od płn.-zach. Polski w okolicach 1996-97 roku. Średnio rocznie zasięg występowania powiększał się o ok. 100km w kierunku płd.-wsch. ... i już jest w całym kraju... chyba... powinien być :wink:
Śmiała teoria że powinien być, jak na razie u Siebie go nie widzę.
Tomasz Świderski
Posty: 594
Rejestracja: niedziela, 13 stycznia 2008, 13:45

Re: Wybrane motyle woj.Lubelskiego

Post autor: Tomasz Świderski »

Robert Rosa pisze:co do niestrzępa, wg moich obserwacji, ekspansja zaczęła się od płn.-zach. Polski w okolicach 1996-97 roku. Średnio rocznie zasięg występowania powiększał się o ok. 100km w kierunku płd.-wsch. ... i już jest w całym kraju... chyba... powinien być
Na Górnym Śląsku, przynajmniej mnie do tej pory nie dał się tego gatunku zaobserwować. 2 sztuki złowił niegdyś A. Mrowicki w Rudzie Ślaskiej, ale to były dawne dzieje. Być może ktoś z forum ma informacje o obserwacjach tego gatunku w tym rejonie, wg moich..nie ma go.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Wybrane motyle woj.Lubelskiego

Post autor: Łukasz »

Średnio rocznie zasięg występowania powiększał się o ok. 100km w kierunku płd.-wsch
U mnie w Beskidach był pospolitym motylem właśnie w latach 90., po 2000 zniknął :(
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Wybrane motyle woj.Lubelskiego

Post autor: Janusz S. »

Marek Hołowiński pisze:
maksym122 pisze:http://img834.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione-.us/i/dsc00358bn.jpg/ oto przykładowa droga leśna na której zeszłego lata obserwowałem duże ilości Apatura Ilia i Apatura Iris czy to może być dobre miejsce dla np.osinowca?
tak, tylko jakieś dwa tygodnie wcześniej
Powinna rosnąć topola osika - w skupiskach,duże drzewa,co limituje występowanie populacji tego motyla.Gasienice Apatura sp. żerują też na wierzbach,np.w Tatrach,w reglu dolnym spotykałem na iwie A.iris/ z małej litery/,A .illia w Poznaniu,na osiedlu na wierzbie płaczącej.
Ostatnio zmieniony sobota, 19 lutego 2011, 18:40 przez Janusz S., łącznie zmieniany 1 raz.
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Wybrane motyle woj.Lubelskiego

Post autor: Janusz S. »

Dawid_Masło pisze:
Robert Rosa pisze:na podobnej drodze (tylko więcej krzoków po bokach i kałuż) na Słowacji latały wszystkie 3 gat.... to czemu i nie w lubelskim :D ... co do niestrzępa, wg moich obserwacji, ekspansja zaczęła się od płn.-zach. Polski w okolicach 1996-97 roku. Średnio rocznie zasięg występowania powiększał się o ok. 100km w kierunku płd.-wsch. ... i już jest w całym kraju... chyba... powinien być :wink:
Śmiała teoria że powinien być, jak na razie u Siebie go nie widzę.
W Tarach,w reglu dolnym pojedyncze osobniki widywałem od początku mojego zainteresowania motylami,tj.od 25 lat,podobnie w Pieninach i Beskidzie Śląskim.W Puszczy Białowiskiej był "od zawsze" dość liczny.Dotyczy to L.populi.Niestrzępa obserwowałem w tej Puszczy na niewielkim,lokalnym stanowisku od 1986 roku,gdy pierwszy raz tam byłem.Ciekawostka - kolega "polując" na niestrępa miał w siatce P.mnemosyne,wcześniej nie wykazanego z Puszczy.
Awatar użytkownika
Robert Rosa
Posty: 411
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2005, 16:46
Lokalizacja: Piła

Re: Wybrane motyle woj.Lubelskiego

Post autor: Robert Rosa »

:wink: teoria "śmiała", bo sprawdziła się mniej więcej do ok. Poznania :lol: :lol: :lol: ... to do Was jeszcze nie dolecioł??
blotniak32
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 27 czerwca 2016, 14:45
UTM: Lipa

Re: Wybrane motyle woj.Lubelskiego

Post autor: blotniak32 »

Witaj :-? Jestem nowy... Post już trochę stary ale nie napisałeś czy "zaliczyłeś" już te motyle...? Jestem bardzo ciekawy czy Pasyn Lucylla to "rarytas" czy też nie ? Widuje go co roku koło mojego domu ...
Pozdrawiam Tomek
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Zagadnienia ogólne (motyle)”