Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest sobota, 23 cze 2018, 21:09

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Tetratoma fungorum - umiarkowanie rzadki gatunek?
PostNapisane: czwartek, 2 kwi 2009, 19:34 

Nie mam artykułów z doniesieniami o znajdowaniu tego gatunku (poza doniesieniem Byka). Możecie podzielić się swoimi spostrzeżeniami? Znacie jakieś doniesienia lub macie własne doświadczenia?
Wczoraj spotkałem tego chrząszcza w Łodzi, po raz kolejny wczesną wiosną lub późną jesienią.

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 2 kwi 2009, 19:45 

Wg mnie rzadka nie jest, mam sporo okazów wszystkie z bardzo późnej jesieni. Wydaje mi się iż znacznie rzadsza jest Tetratoma ancorum, jeszcze jej na oczy nie widzałem

Zobacz profil WWW 

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 2 kwi 2009, 19:49 

Mam okazy z 4 kwadratów UTM i 11 egzemplarzy w kolekcji. Spotykałem tego chrząszczyka znacznie częściej, ale nie mordowałem niepotrzebnie. Osobiście uważam, że to pospolity owad w odpowiednich dla niego miejscach i czasie (swoje okazy łapałem w dwóch okresach: od połowy stycznia do początku kwietnia i w połowie grudnia)

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 2 kwi 2009, 20:10 

No właśnie też mam kilka okazów z jesieni i wiosny z okolic Łodzi (w tych okresach raczej nie wyjeżdżałem dalej w Polskę). A że okolice Łodzi w rzadkie chrząszcze nie obfitują, to też myślę, że to chrząszcz występujący w całej Polsce i nierzadki. Tymczasem w KFP mało stanowisk i opinia o rzadkim łapaniu. Może by zebrać te dane w jakąś publikację?
T.ancorum łapałem tylko z okolic Przemyśla i też sądzę, że jest znacznie rzadsza, w każdym razie publikacji o nowych stanowiskach też nie znam.

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 2 kwi 2009, 20:26 

Tetratoma ancora na południowym wschodzie kraju, wbrew pozorom jest dość liczna. Odławiałem ją głównie po opadach deszczu na stosach gałęzi drzew liściastych. Czasem na owocnikach grzybów z rodzaju Polyporus-żagiew,pod kora martwych drzew liściastych. Według moich obserwacji częściej trafić na ten gatunek można w lasach zbliżonych do naturalnych, z wiekszą ilością martwego drewna.

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 2 kwi 2009, 20:36 

Darku, KFP takie rozmieszczenie podaje.

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 2 kwi 2009, 20:47 

To były moje własne obserwacje, do katalogu nie zaglądałem.

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 2 kwi 2009, 20:53 

Jasne Darku, że twoje. Te o okolicznościach łapania też są ciekawe. Ja tylko zwracam uwagę, że twoje obserwacje częstości występowania w tym terenie pokrywają się z wnioskami przytoczonymi w KFP.

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 3 kwi 2009, 10:38 

Witam
Obydwa gatunki obserwowałem ostatnio na pniu olszy pokrytej owocnikami grzybów 31 października 2008 w Warszawie na forcie Bema. Z moich własnych obserwacji wynika, że Tetratoma fungorum jest nieco liczniejsza.
Pozdrawiam  :wink:

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 11 mar 2010, 17:25 

Fotka słaba ale wydaje mi się że to chrząszcz z tematu. Schwytany wczoraj na uschniętym dębie obsypanym owocnikami jakiejś huby więc i środowisko by się zgadzało. Proszę o weryfikację.
Dziękuję, Witek.

Załączniki:
10.III.10  - Łaznowska Wola -  DC12.JPG
10.III.10 - Łaznowska Wola - DC12.JPG [ 47.01 KiB | Przeglądane 4112 razy ]

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 11 mar 2010, 22:48 

Witam.
Według mnie T. fungorum jest pospolitsza, w listopadzie tego roku obserwowałem w parku w Brynku rójkę tego gatunku (ponad setkę osobników, dużo kopulujących par, na spodniej stronie owocników hubiaka pospolitego, porastających pień brzozy), na innych stanowiskach też występuje licznie, natomiast T. ancora licznie łowiłem tylko w Bieszczadach, na innych stanowiskach pojedynczo.
Współczesne doniesienia o tych gatunkach sa bardzo skąpe;
T. ancora; BYK, A. et all. 2006, KUBISZ, D. 1995, SZAFRANIEC, S. & SZOŁTYS, H. 1997, KUBISZ, D. &  PAWŁOWSKI, J. 1998, PAWŁOWSKI, J. et all. 1994,
T. fungorum; SZAFRANIEC, S. & SZOŁTYS, H. 1997

Tytuł: Tetratoma sp.
PostNapisane: piątek, 26 mar 2010, 22:22 

Specjalność: Tenebrionidae
Jeden okaz odłowiłem wiele lat temu i jeden okaz w tym roku, 20 marca w Warnołęce w woj. zachodniopomorskim - na spodniej stronie huby rosnącej na brzozie na piaszczystym brzegu Zalewu Szczecińskiego.

Ostatnio edytowano sobota, 27 mar 2010, 13:14 przez Rafał SZCZECIN, łącznie edytowano 1 raz

Zobacz profil WWW 

Tytuł: Re: Tetratoma fungorum - umiarkowanie rzadki gatunek?
PostNapisane: sobota, 10 sty 2015, 10:54 

UTM: DA24
Obserwowany okaz:

W hubie 10.01.2014
Dąbie, Kraków, DA24

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 10 sty 2015, 19:39 

Odgrzany kotlet po latach ożył, więc dorzucę własną obserwację. W tym roku, na południu Warszawy, na konkretnych grzybach dość liczny.

PostNapisane: sobota, 10 sty 2015, 20:34 

UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Zebrałem kiedyś od niechcenia kilkadziesiąt okazów, których kolonia  szczelnie pokryła wewnętrzną warstwę luźno przrylegającej kory, było ich tam kilkaset exx, pod korą starego buka.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: sobota, 10 sty 2015, 22:32 

Jacku, czy to jest ten stwór, którego swego czasu (około 2002) łapałeś przy mnie w okolicach Wiączynia?
Pozdrawiam,
Markus

PostNapisane: niedziela, 11 sty 2015, 10:03 

Nie Marku, co prawda Tetratoma fungorum też łapałem w Wiączyniu, ale dopiero trzy lata później. Zapewne masz na myśli świecenie, podczas którego ciągnąłem was niemal przemocą do płótna, żeby wam pokazać Macronychus quadrituberculatus, który wtedy był dla mnie sensacją  :hurra Nie dość, że uchodziła za bardzo rzadki, to przyleciał do płótna w środku lasu, w którym są tylko okresowe cieki wodne! Wtedy uchodził za rzadki gatunek wskaźnikowy czystości wód bieżących.
Myślę, że to wydarzenie zapamiętałeś, z Tetratom też byłem zadowolony, ale raczej z łapania w Łodzi i okolicach. Już wtedy sądziłem, że ich rzadkość jest przeceniana, ale było mało danych literaturowych. Teraz w okolicy Łodzi pojawiło się wiele gatunków rzadkich owadów, zapewne w skutek zmian klimatycznych.

PostNapisane: niedziela, 11 sty 2015, 10:30 

UTM: DB23
Mam okazy T. fungorum z 4 stanowisk z okolic miejsca zamieszkania. Łapane we wrześniu, październiku, styczniu i marcu, z notatek wynika, że na owocnikach żółciaka siarkowego.

PostNapisane: niedziela, 11 sty 2015, 10:55 

I zrobiła się okazja na mały test w którym możecie pomóc, a kilka osób właśnie wzięło w nim udział. Wpiszcie swoje dane (bez szczegółów) o Tetratomach, Za kilka/kilkanaście dni będziemy mogli to porównać  z danymi w nowym tomie ColPol.

PostNapisane: niedziela, 11 sty 2015, 20:37 

Jacku,

Pamiętam świecenie, w trakcie którego przyświecając sobie czołówką oglądałeś huby na takim starym buku. Siedziały na nich stada jakichś czarnuchowatych, które miały należeć do rzadkiego gatunku, spotykanego pod korą. To musiało być około 2002, bo świeciliśmy zbierając okazy do mojego doktoratu. Zresztą nieistotne - grunt, że jest co wspominać ;-)
Pozdrawiam,
Marek

PostNapisane: niedziela, 11 sty 2015, 20:51 

Też bardzo miło wspominam te wspólne świecenia w Wiączyniu  :tak: W miejsca gdzie świeciliśmy chodziłem wielokrotnie i na starych bukach i jodłach czasami coś tam się znalazło, ale ze sporym trudem. Potem pojechałem tam kiedyś z wieczora i spotkałem nowe gatunki, ale dopiero podczas świeceń, chodząc nocą od drzewa do drzewa, miałem okazję zobaczyć ile chrząszczy tam żyje (i wcale nie leci do światła !). Chciałbym tak kiedyś pochodzić po Rezerwacie Ścisłym w Białowieży  :mysl:

PostNapisane: sobota, 21 lut 2015, 18:29 

Choć nie jestem chrząszczarzem, to jednak zdecydowałem się zabrać głos, bo już kiedyś czytając ten wątek miałem swoje przemyślenia i doświadczenia do dodania.
Otóż gatunek ten jest przeze mnie regularnie, spotykany gdy przeglądam odstającą zagrzybioną korę. Jako że lubię przeszukiwać tego typu substraty szczególnie w okresie jesieni-zimy-wiosny, natrafiam na ten gatunek w mojej okolicy regularnie. Regularnie, to znaczy, że jeśli podczas spaceru zaglądnę w jednym kawałku lasu za korę ok. kilkunastu-30 drzew, to ten gatunek na którym w końcu trafię. Ale substrat musi być wilgotny i przegrzybiały. Nawet w takiej rachitycznej sośnince jak pod moim domem gatunek ten znajduję najczęściej za korą brzozy. A dzisiaj do napisania postu skłoniło mnie wreszcie znalezienie tego gatunku bezpośrednio na mym ogródku wśród zamierającego pnia leszczyny. Więc chyba jednak nie taki rzadki.

PostNapisane: niedziela, 22 lut 2015, 09:47 

21.02.2015, przy ujściu Świdra do Wisły (Józefów k/Otwocka), kilka osobników pod korą martwego drzewa.

Załączniki:
Tetratoma_fungorum_m.jpg
Tetratoma_fungorum_m.jpg [ 93.67 KiB | Przeglądane 3154 razy ]

PostNapisane: sobota, 22 paź 2016, 18:02 

UTM: WT 35
18 X 2016 Gorzów Wlkp. WU14 pod korą martwej dużej topoli w mieście

a jak tam ...
Jacek Kalisiak napisał(a):
I zrobiła się okazja na mały test w którym możecie pomóc, a kilka osób właśnie wzięło w nim udział. Wpiszcie swoje dane (bez szczegółów) o Tetratomach, Za kilka/kilkanaście dni będziemy mogli to porównać  z danymi w nowym tomie ColPol.

Załączniki:
Tetratoma_fungorum_6208_Gorzow_Wlkp_WU14.jpg
Tetratoma_fungorum_6208_Gorzow_Wlkp_WU14.jpg [ 85.69 KiB | Przeglądane 1789 razy ]

Strefa czasowa: UTC + 1