Platycerus sp.

Jeśli chcesz się podzielić swoimi obserwacjami i połowami terenowymi na bieżąco to tutaj. Być może ktoś właśnie w Polsce również złowił to samo... Dobre miejsce na wymianę obserwacji w sezonie.
Awatar użytkownika
andrzej
Posty: 566
Rejestracja: środa, 17 listopada 2010, 20:25
Lokalizacja: Dębica

Platycerus sp.

Post autor: andrzej »

Witam

Wczoraj trafiłem na rójkę Platycerusa, ładny chrząszcz aczkolwiek w okolicach Dębicy pospolicie występujący. Drzewostan jaworowo-jesionowo-bukowy w wieku około 50 lat - klilkanaście egzemplarzy. Stobierna EA 34 - 30 V 2011.

Pozdrawiam,Andrzej
Załączniki
Platycerus sp...JPG
Platycerus sp...JPG (111.79 KiB) Przejrzano 2404 razy
Platycerus sp..JPG
Platycerus sp..JPG (102.54 KiB) Przejrzano 2404 razy
Awatar użytkownika
palipa
Posty: 1142
Rejestracja: czwartek, 2 lipca 2009, 15:22
UTM: CF 34
Lokalizacja: Poland, Gdynia CF34

Re: Platycerus sp.

Post autor: palipa »

andrzej pisze:Witam

Wczoraj trafiłem na rójkę Platycerusa, ładny chrząszcz aczkolwiek w okolicach Dębicy pospolicie występujący. Drzewostan jaworowo-jesionowo-bukowy w wieku około 50 lat - klilkanaście egzemplarzy. Stobierna EA 34 - 30 V 2011.

Pozdrawiam,Andrzej
Andrzeju czyżbyś miał wehikuł czasu i skoczyłeś sobie do 30 V :wink: (nic tam ja byłem lepszy skakałem do roku 3010)

a na rójkę zaklińców muszę jeszcze poczekać nigdy nie widziałem u siebie latających wcześniej niż ok 15-20 V
wcześniejsze okazy tylko wygrzebane z próchna

Paweł
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Platycerus sp.

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Wygląda jak wyjęty z zatruwaczki...
Awatar użytkownika
andrzej
Posty: 566
Rejestracja: środa, 17 listopada 2010, 20:25
Lokalizacja: Dębica

Re: Platycerus sp.

Post autor: andrzej »

ten akurat tak... :P
Jacek Alderski
Posty: 187
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2011, 21:58
Lokalizacja: Jura Krakowsko-Wieluńska

Re: Platycerus sp.

Post autor: Jacek Alderski »

W ramach weekendu majowego sprawdziłem znane mi stanowisko w rejonie Częstochowy, ale nie znalazłem żadnego zaklińca. Wpływ mogła mieć na to jednak pogoda, a szczególnie dość niska temperatura. Jednak w poprzednich latach rójkę obserwowałem z reguły od połowy maja i być może tak samo będzie w tym roku. W niektórych latach Platycerus caraboides lokalnie występuje nawet dość licznie, natomiast P. caprea jest wyraźnie rzadszy.
Pozdrawiam i życzę dalszych udanych łowów, najlepiej "bezkrwawych"... :wink:
Awatar użytkownika
andrzej
Posty: 566
Rejestracja: środa, 17 listopada 2010, 20:25
Lokalizacja: Dębica

Re: Platycerus sp.

Post autor: andrzej »

Witam, jako uzupełnienie podam daty obserwacji z lat poprzednich: 2 V 2001, 23 IV 2006, 2-5 V 2006, 4 V 2007; czyli troszeczkę wcześniej niż w innych rejonach kraju :)

pozdrawiam,Andrzej
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe - chrząszcze”