Obserwacja Clytus arietis pytanie? habitat, żerowanie larw

Jeśli chcesz się podzielić swoimi obserwacjami i połowami terenowymi na bieżąco to tutaj. Być może ktoś właśnie w Polsce również złowił to samo... Dobre miejsce na wymianę obserwacji w sezonie.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Obserwacja Clytus arietis pytanie? habitat, żerowanie larw

Post autor: Marcin Kutera »

W dniu 22 maja na Mazowszu zaobserwowałem gatunkek chrząszcza z rodziny kózkowatych - biegowca osowatego Clytus arietis - miejscowość Podbiel EC26. Chrząszcza znalazłem na swoim T-shircie, po przejsciu około 150 metrów przez łąkę na torfowisku niskim. Łąka jest otwarta porośnięta m.in. krwiściągiem lekarskim, rdestem wężowkiem, wyczyńcem łąkowym, jaskrem ostrym i rozłogowym, ale też różnymi roślinami łąkowymi z rodziny baldaszkowatych, gdzieniegdzie porastają pojedyncze olchy. Opisywana łąka leży w pobliżu domostw, wokół których rosną przeróżne drzewa liściaste, w tym owocowe. Od tego miejsca oczywiscie zaczłąłem penetrować teren, więc wykluczam możliwość wędrówki, jednocześnie pochodzenie tego okazu z innego stanowiska.

Moje pytanie brzmi. W jakich środowiskach obserwujecie imagines :?: , jakie rośliny preferuje larwa w naszych polskich warunkach środowiskowych :?: , czy ten gatunek stwierdzono na Nizinie Mazowieckiej :?, czy w naszym kraju to często spotykany gatunek, czy raczej rzadki :?:

Bardzo mnie ten owad zaciekawił...
Koledzy podzielcie się proszę swoimi obserwacjami
Awatar użytkownika
mg1111
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 14 kwietnia 2008, 21:22
UTM: DD59
Lokalizacja: Białuty
Podziękował(-a): 2 times

Post autor: mg1111 »

Polecam tę stronę: Baza Danych Cerambyciade Polski.
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

c. arietis

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Nie jestem kóznkarzem, ale to jest przynajmniej w moich regionach ( okolice Szczecina ) chyba najczęściej spotykany przedstawiciel kózkowatych, spotykam go na różnych kwiatach, na elewacjach budynków, w szopach, na składach drewna, na krzewach itp. Szczególnie często w ciepłe wiosenno-letnie dni. Najczęściej się go spotyka wogóle specjalnie go nie szukając - ale to bardzo ładny chrząszc :)
Awatar użytkownika
Almandyn
Posty: 1383
Rejestracja: czwartek, 8 października 2009, 09:48
Gender: women
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Almandyn »

Podepnę się do tematu.
Przy okazji fotografowania co popadnie ( motyli u mnie jak na receptę :razz: ) dostał mi się ten chrząszczyk. Najpierw zidentyfikowany przeze mnie jako Clytus arietis, ale na podanej stronie występowanie imago przypada na VI-VIII, więc to chyba będzie raczej Clytus lama, tym bardziej, ze w pobliżu był duży i ładny świerk.
Załączniki
2...Clytus sp.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (87.36 KiB)
1...Clytus sp.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (89.38 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

To faktycznie C. lama, ale C. arietis też już się pojawił:
viewtopic.php?t=13725
Marek Miłkowski
Posty: 813
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 15:18
Lokalizacja: Radom

Post autor: Marek Miłkowski »

Marcin Kutera pisze:W jakich środowiskach obserwujecie imagines , jakie rośliny preferuje larwa w naszych polskich warunkach środowiskowych , czy ten gatunek stwierdzono na Nizinie Mazowieckiej , czy w naszym kraju to często spotykany gatunek, czy raczej rzadki
Clytus arietis występuje w lasach liściastych, preferuje ciepłe stanowiska. Jest polifagiem; osobiście hodowałem ten gatunek z kilku gatunków drzew liścistych, głównie z dębu i wiązu. Imagines odwiedzają kwiaty. Na Mazowszu występuje - był też podawany z tej krainy. Określiłbym go jako "dość częsty".

Marek
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

Wyhodowałem go w tym roku z gałęzi dębowych z Milanówka (Mazowsze), a także z terenu Biebrzańskiego Parku Narodowego. Jest to bez wątpienia polifag, mam nawet okazy z pn-wsch Polski z oliwnika wąskolistnego :wink:
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

Koleżanki i koledzy dziekuję za informacje. Mój okaz to zdecydowanie C. arietis ( z C. lama go nie pomyliłem), jest taki sam jak z linka przesłąnego przez Anetę i mg1111. I rzeczywiście przypomina mi się... przechodziłem wzdłuż szpaleru wierzb i rosły tam też okazałe dęby. Z dwóch stron miejsce jest osłonięte drzewami, więc jest ciche i zawsze tam jest dosyć ciepło, a jeśli świeci słońce to i oczywiście bardzo słonecznie :cool: , z drugiej strony te łąki są lekko przesuszone, mimo to do aż tak suchych nie należą. Generalnie środowisko i rośliny żywicielskie się zgadzają z Waszymi opisami oraz informacjami znajdującymi się w sugerowanych przez Was linkach:wink:
Awatar użytkownika
Marcin Szewczyk
Posty: 1209
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:45
UTM: DD12
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Płock

Re: Obserwacja Clytus arietis  pytanie? habitat, żerowanie larw

Post autor: Marcin Szewczyk »

Na zdjęciach jest Clytus arietis.
Pozdrawiam Marcin
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe - chrząszcze”