Nymphalis xanthomelas (gody)

Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Nymphalis xanthomelas (gody)

Post autor: Piotr Sroka »

Dziś przed południem obserwowałem najpierw loty godowe , a potem kopulację N.xanthomelas . ( 30 .III. Legionowo DD 90 )
Załączniki
xanthomelas.jpg.jpg
xanthomelas.jpg.jpg (93.88 KiB) Przejrzano 2175 razy
parka2.jpg
parka2.jpg (39.52 KiB) Przejrzano 2160 razy
xanthomelas3.jpg
xanthomelas3.jpg (49.54 KiB) Przejrzano 2143 razy
Awatar użytkownika
ZbyszekZalewski
Posty: 102
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 22:48
UTM: CA45
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Post autor: ZbyszekZalewski »

Witam

Dziś złapałem N.xantomelas na wrzosowisku przyleciał do przynęty:)

Pozdrawiam,
Zibi
Awatar użytkownika
Piotr Sroka
Posty: 177
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:30
UTM: FV18
Lokalizacja: Ropienka

Post autor: Piotr Sroka »

gratuluję !! :) Latem z pewnością będzie ich więcej , podobnie polychlorosów , antiopa itp Do przynety na twoim wrzosowisku przylecą też oczennice - wiem że lata tam semele , na pewno go złowisz ....
Co do xanthomelasa : najwyraźniej go przybywa ! Pamiętam że uważano go za wielką rzadkość , szczególnie tam u Ciebie , bo na wschodzie jeszcze był.... Albo też ludzie brali go za polychlorosa ...
Ja będę u siebie szukał larw - fajnie hodowac taki gatunek . Gdybyś chciał szukać larw u siebie , to na niewysokich krzakach wierzb , głównie iwy ...
Ciekawe czy N.vau-album komuś uda się jeszcze w Polsce znaleźć , może przyleci kiedyś od wschodnich sasiadow .:)
aha , jeszcze pytanie do Jacka : co znaczy że ''plik ściągnięto x razy '' ? że tyle osób skopiowało moje foty ( to mi pochlebia :) ) czy że tyle razy tu zaglądano ?
Awatar użytkownika
ZbyszekZalewski
Posty: 102
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 22:48
UTM: CA45
Lokalizacja: Łaziska Górne
Kontakt:

Post autor: ZbyszekZalewski »

Semele już mam łowiłem w tamtym roku na przynętę
a antiopa widziałem tylko raz niestety nie udało mi się go złowić
zresztą jesli chodzi o dzienne to bardzo słabo mi przylatują do przynęty niewiem czemu
może spróbuję jeszcze na ser...
za to nocne przylatują w takiej ilości...że dostaję oczopląsu przy zbieraniu

wiem że dla doświadczonych motylarzy to nic ale raz z nocy przyniosłem 40 sztuk to niewiedziałem gdzie ręce wsadzić
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

na twoim wrzosowisku przylecą też oczennice

Post autor: Krzysztof S. »

Wspominasz o wrzosowisku, na którym łowisz motyle, ja też mam wrzosowiska "za oknem" {zbieram tam chrząszcze), czy aby nie jesteś sąsiadem zza ściany?
Mieszkasz na Dolnym śląsku?
Awatar użytkownika
Marcin Szewczyk
Posty: 1209
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:45
UTM: DD12
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Płock

N. xanthomelas

Post autor: Marcin Szewczyk »

Dziś złowiłem 3 okazy N. xanthomelas.
Ciekawe jest to, że motyle łowię na tym terenie od 7 lat i nigdy jeszcze nie złowiłem tego gatunku w okolicach Płocka.

Z tego co widzę gatunek ten robi się chyba coraz liczniejszy. Jeszcze kilka lat temu stanowił wielką rzadkość a tu coraz częstsze i liczniejsze doniesienia o połowach tego gatunku.
Ciekawa sprawa.
Awatar użytkownika
Krzysztof Szumlak
Posty: 98
Rejestracja: niedziela, 4 kwietnia 2004, 21:42
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Xantomelas

Post autor: Krzysztof Szumlak »

Hej.
JA jeszcze niestety nigdy nie złowiłem,ani nawet nie widziałem N.xantomelas na wolności,ale skoro robi sie coraz częściej spotykany,to możę w najbliższym czasiue uda mi siekilka z tego gatunku zaobserwować.
Aha.GRatuluje Ci tak udanych połowów i chciałem ci życzyć oraz wszystkim innym zdrowych,szczęśliwych oraz pogodnych świąt Wielkanocnych.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”