Skutki odwilży w entomofaunie

Maciej Grzymała
Posty: 82
Rejestracja: czwartek, 3 sierpnia 2017, 09:50
UTM: EA60
Specjalność: Lepidoptera
Lokalizacja: Krosno-Warszawa

Skutki odwilży w entomofaunie

Post autor: Maciej Grzymała »

Dziś na przechadzce po okolicznych łąkach na placku topniejącego śniegu znalazłem taką gąsienice i bardzo proszę o oznaczenie jeśli to możliwe. Dziś u mnie w Krościenku było około 5 stopni i mamy tego skutki. Zastanawiam się czy to jakiś odosobniony czy takich sytuacji jest więcej. Czy gąsienice będą mogły wejść ponownie w dioapauze? Z tego co wiem od poniedziałku mają wrócić mrozy.
Załączniki
Przez przypadek dotknąłem ją opuszkiem palca i przestraszona zwinęła się w kulkę.
Przez przypadek dotknąłem ją opuszkiem palca i przestraszona zwinęła się w kulkę.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (64.06 KiB)
14208775_51511096_1238177009678963_90189352528773120_n.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (37.08 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Skutki odwilży w entomofaunie

Post autor: Aneta »

Zapewne Phragmatobia fuliginosa, one często wybudzają się przy ociepleniu.
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Skutki odwilży w entomofaunie

Post autor: AJW »

Wbrew temu, że jest trochę prac o zimowych/naśnieżnych owadach, to mało wiemy na temat diapauzy zimowej u owadów...
IMO jeśli gąsienica się obudziła, to i miała szansę się schować przeżyć. Szkoda, że wziąłeś ją w ręce...
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Skutki odwilży w entomofaunie

Post autor: Antek Kwiczala † »

Na pewno przeżyje, kilkuminutowe ocieplenie na dłoni jej nie zaszkodzi.
mało wiemy na temat diapauzy zimowej u owadów...
Aż tak źle nie jest. Warto przeczytać pracę B. Cymborowskiego "Endokrynologia owadów". Rozdział 6 jest poświęcony diapauzie owadów (kilkadziesiąt stron).
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Skutki odwilży w entomofaunie

Post autor: AJW »

Ogólną wiedzę może i mamy :mysl: . Jeśli chodzi o owady naśnieżne, to polecam m.in. prace HÅGVARA (np. https://www.eje.cz/artkey/eje-201003-00 ... n_snow.php). Jeśli chodzi o motyle spotykane na śniegu w Polsce, to kilka lat temu ukazała się taka praca: https://www.researchgate.net/publicatio ... ral_Poland...
Znane są też specyficzne formy rozrodu motyli, które związane są z ostatnimi zlodowaceniami w Europie (vide partenogeneza geograficzna, np. w rodzajuDahlica). IMO obserwacje form naśnieżnych są utrudnione w ujęciu metodycznym i raczej przypadkowe, mi.n. na zmienne warunki pogodowe...
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Skutki odwilży w entomofaunie

Post autor: Antek Kwiczala † »

Przejrzałem zalinkowany przez Andrzeja artykuł autorstwa A. Soszyńska-Maj & J. Buszko o motylach spotykanych na śniegu w centralnej Polsce. Nie było w nim wymienionej niedźwiedziówki z pierwszego postu tego wątku (P, fuliginosa). Gatunek jest w Polsce dosyć pospolity i zimuje jako gąsienica, a mimo to nie spotyka się go na śniegu. (mówię to także z własnego doświadczenia). Dosyć liczny jest późną jesienią (w listopadzie), dopóki nie spadnie śnieg. Być może taka obserwacja bywa incydentalna - gąsienice dobrze się chowają pod śniegiem, by nie zostały zjedzone przez ptaki.
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Skutki odwilży w entomofaunie

Post autor: AJW »

Znane są mi larwy muchówek, które przeżywają w temperaturze znacznie poniżej -40o C.
Strategia jest jedna: byle do wiosny, aby imagines się rozmnożyły... :rotfl: .
Jakub
Posty: 70
Rejestracja: wtorek, 27 lipca 2004, 20:21
Lokalizacja: Turek

Re: Skutki odwilży w entomofaunie

Post autor: Jakub »

Z własnego doświadczenia, mogę powiedzieć, że gąsienice na śniegu widywałem dziesiątki razy.. :smiech: Tylko musiały być odpowiednie warunki pogodowe, takie jak: śnieg kilkudniowy, nigdy świeży, mały mróz, gdzieś -1 do -5 stopni i piękne słoneczko :smiech:

Na 100% jestem pewny poniższych gatunków:
A. festiva
P. fuliginosa
M. rubi
E. potatoria

I pewnie kilka innych gatunków z różnych rodzin. Także noctuidae, ale tylko stwierdzam to po larwach, choć, pewności nie mam... Za młodzieńczych lat, podczas ferii i zabaw saneczkowym, sam je zbierałem, albo od kolegów dostawałem i tak kończyły swój żywot, przy próbach dokarmiania sałatą, czy innymi dostępnymi o tej porze roku roślinami... Nie wiedziałem wtedy, jeszcze wielu rzeczy... Obecnie z racji wykonywanej pracy, też widuję gąsienice. W tym roku tylko w/w barczatki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”