Limacodidae

Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Limacodidae

Post autor: Antek Kwiczala † »

Hoduję ostatnio kilka gatunków motyli na dębie. W trakcie donoszenia pokarmu gąsienicom znalazłem na listkach dębu czerwonego (Quercus rubra) dwie gąsienice Apoda limacodes.
Załączniki
Apoda limacodes gąsienica.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (183.99 KiB)
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: Limacodidae

Post autor: Marek Wanat »

Czy polskie ślimakówki też rzygają brązowym płynem o właściwościach trwałego barwnika do tekstyliów? Zetknąłem się z tym kiedyś na Nowej Kaledonii, gdzie sporo ich spadało z krzaków. Po miesiącu otrząsania płachta wyglądała zupełnie jak wojskowa panterka i musiałem wyrzucić, bo nie było mowy o dopraniu tego detergentami (nie chciało mi się kombinować z jakąś chemią).
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Limacodidae

Post autor: Antek Kwiczala † »

Gąsieniczki A. limacodes, które aktualnie hoduję , nie wykazują zdolności do takich barwnych "oprysków". Na spodzie hodowlarki mam papierowy ręcznik, i nie ma na nim takich plam. Nie wiem, jak drugi polski gatunek - nigdy go nie hodowałem. No chyba, że jest to zjawisko spowodowane chwilowym stresem - nie próbowałem ich zrzucać na siłę z rośliny pokarmowej :) .
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Limacodidae

Post autor: Antek Kwiczala † »

Dodam kilka zdań na temat biologii tego gatunku. Gąsienice żerowały do jesieni, po czym budowały dosyć sztywne kokony wśród liści rośliny pokarmowej (dąb). Nie rozcinałem kokonów i nie wiem w jakim stadium zimowały (gąsienica czy poczwarka), ale na wiosnę kokonów już nie opuściły. Zimowanie przerwałem w połowie kwietnia, a ubiegłej mocy wylągł się pierwszy motyl.
Załączniki
Apoda limacodes kokon.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.56 KiB)
Apoda limacodes motyl.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (176.58 KiB)
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Re: Limacodidae

Post autor: Marek Wełnicki »

Również hodowałem ten gatunek i według moich obserwacji w kokonie zimuje gąsienica. Przed wylęgiem motyla z kokonu wysuwała się częściowo poczwarka - wyglądało to trochę jak u np. przezierników. Poczwarka wyglądała inaczej, niż "normalne" poczwarki motyli, bardziej przypominała poczwarkę np. chrząszcza (pupa libera).
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Limacodidae

Post autor: Antek Kwiczala † »

Potwierdzam obserwację Marka. W załączniku kokon - po wylęgu motyla, z częściowo wysuniętą poczwarką
Załączniki
Apoda limacodes kokon po wylęgu motyla.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (186.88 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”