Strona 1 z 1

Limacodidae

: czwartek, 7 września 2017, 15:59
autor: Antek Kwiczala †
Hoduję ostatnio kilka gatunków motyli na dębie. W trakcie donoszenia pokarmu gąsienicom znalazłem na listkach dębu czerwonego (Quercus rubra) dwie gąsienice Apoda limacodes.

Re: Limacodidae

: poniedziałek, 11 września 2017, 22:29
autor: Marek Wanat
Czy polskie ślimakówki też rzygają brązowym płynem o właściwościach trwałego barwnika do tekstyliów? Zetknąłem się z tym kiedyś na Nowej Kaledonii, gdzie sporo ich spadało z krzaków. Po miesiącu otrząsania płachta wyglądała zupełnie jak wojskowa panterka i musiałem wyrzucić, bo nie było mowy o dopraniu tego detergentami (nie chciało mi się kombinować z jakąś chemią).

Re: Limacodidae

: wtorek, 12 września 2017, 16:41
autor: Antek Kwiczala †
Gąsieniczki A. limacodes, które aktualnie hoduję , nie wykazują zdolności do takich barwnych "oprysków". Na spodzie hodowlarki mam papierowy ręcznik, i nie ma na nim takich plam. Nie wiem, jak drugi polski gatunek - nigdy go nie hodowałem. No chyba, że jest to zjawisko spowodowane chwilowym stresem - nie próbowałem ich zrzucać na siłę z rośliny pokarmowej :) .

Re: Limacodidae

: czwartek, 24 maja 2018, 13:05
autor: Antek Kwiczala †
Dodam kilka zdań na temat biologii tego gatunku. Gąsienice żerowały do jesieni, po czym budowały dosyć sztywne kokony wśród liści rośliny pokarmowej (dąb). Nie rozcinałem kokonów i nie wiem w jakim stadium zimowały (gąsienica czy poczwarka), ale na wiosnę kokonów już nie opuściły. Zimowanie przerwałem w połowie kwietnia, a ubiegłej mocy wylągł się pierwszy motyl.

Re: Limacodidae

: czwartek, 24 maja 2018, 13:18
autor: Marek Wełnicki
Również hodowałem ten gatunek i według moich obserwacji w kokonie zimuje gąsienica. Przed wylęgiem motyla z kokonu wysuwała się częściowo poczwarka - wyglądało to trochę jak u np. przezierników. Poczwarka wyglądała inaczej, niż "normalne" poczwarki motyli, bardziej przypominała poczwarkę np. chrząszcza (pupa libera).

Re: Limacodidae

: czwartek, 24 maja 2018, 16:06
autor: Antek Kwiczala †
Potwierdzam obserwację Marka. W załączniku kokon - po wylęgu motyla, z częściowo wysuniętą poczwarką