Arctia villica L.

Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Arctia villica L.

Post autor: Jarosław Bury »

Niedźwiedziówka włodarka Arctia villica L. należy chyba do rzadziej spotykanych gatunków rodziny, w każdym razie w Polsce nie spotkałem jej w naturze ani raz. Nikt też nie ujawnił się z obserwacjami tego gatunku na stronie Motyle Europy, nawet co do województwa! Czy to oznacza, że w Polsce nikt jej ostatnio nie łowił?
Załączniki
Przykładowy biotop - Ukraina, Krym, rejon Rezerwatu Karadag, 12.04.2007.
Przykładowy biotop - Ukraina, Krym, rejon Rezerwatu Karadag, 12.04.2007.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (50.9 KiB)
Para.
Para.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.65 KiB)
Samiec...
Samiec...
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (71.83 KiB)
Samica...
Samica...
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (71.97 KiB)
Kokon w naturze - Ukraina, Krym, Karadag, 12.04.2007.
Kokon w naturze - Ukraina, Krym, Karadag, 12.04.2007.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (89.42 KiB)
Dorosłe larwy...
Dorosłe larwy...
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (99.49 KiB)
Młoda larwa...
Młoda larwa...
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (94.29 KiB)
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

W Checklist współczesny rekord jest tylko z wielkopolskiego.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Dziękuję za informację Adamie, zachęcam do podzielenia się obserwacjami dotyczącymi tego gatunku z ostatnich lat, oczywiście nie musi to być podanie kwadratu UTM :wink: Z moich doświadczeń wynika, że hodowla tego gatunku jest b. prosta i nie nastręcza problemów.
Konto nieaktywne

Post autor: Konto nieaktywne »

Ponad dwadzieścia lat temu wpadł mi przez okno do pokoju (CA97). I to był jedyny raz, kiedy widziałem go żywego (uciekł, więc nie mam dowodu). I sam się teraz zastanawiam, czy to nie była czasem dominula, a tylko mi pamięć czyni figle dając obrazowi w mojej głowie żółte skrzydła tylne... Do bazy więc nie zgłaszam...
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

To znaczy, że w Polsce jest krucho z A. villica - co się zaś tyczy hodowli, to wyraziłem się niezbyt ściśle - nie ma problemów, o ile masz już gąsienice, gorzej jeśli masz imago - np. kilka samic i tylko jednego samca, który w dodatku jakoś tak słabo "pinga - pinga" (jak mówi Cejrowski w Rio Anaconda...)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Również widziałam villicę tylko raz, jakieś 12-13 lat temu - kolega ze szkoły, wiedząc o moich zainteresowaniach, przyniósł mi jeden okaz - martwy, i to najprawdopodobniej już w chwili znalezienia, ponieważ motyl był dość pokiereszowany i poobcierany. Niestety z tych właśnie powodów nie nadawał się do włączenia do zbioru, zatem też nie mam materialnego potwierdzenia mojej historii :wink:
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Aneta pisze: Niestety z tych właśnie powodów nie nadawał się do włączenia do zbioru, zatem też nie mam materialnego potwierdzenia mojej historii :wink:
Gatunek ma opublikowane jedno stanowisko w kraju dlatego, ze nowsze znaleziska nie usatysfakcjonowaly wymagan estetycznych znalazcow...?
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

Jakbym znalazł nawet toatalnego ściochrańca tego gatunku, to na pewno by trafił do zbioru :wink:
Lecz niestety na razie mi się nie trafił...
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

W roku 1997 jeden okaz złowiliśmy na ekran na leśniczówce Darka Wasiluka i od tamtej pory nie stwierdziliśmy go więcej. Wiem też, że po 2000 roku stwierdzany był w okolicach Poznania. Najczęsciej znajdowane są Gąsienice tego gat. a bardzo rzadko przylatuje on do światła.
Konto nieaktywne

Post autor: Konto nieaktywne »

Aneta pisze: motyl był dość pokiereszowany i poobcierany. Niestety z tych właśnie powodów nie nadawał się do włączenia do zbioru, zatem też nie mam materialnego potwierdzenia mojej historii :wink:
Oj Aneta, baty za takie podejście!!! Kto jak kto, ale taki guru jak Ty mógłby dać lepszy przykład początkującym kolegom, zwłaszcza w kontekście tego co zostało powiedziane w temacie o ochronie gatunkowej. Powiedz chociaż, że byłaś wtedy naiwna i niedoświadczona :D
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Jacek Gąsienica pisze:Powiedz chociaż, że byłaś wtedy naiwna i niedoświadczona :D
No właśnie tak było; przeczytajcie - bo wspomniałam - kiedy to zdarzenie miało miejsce. Może trudno w to uwierzyć, ale chodząc do liceum nie zdawałam sobie jeszcze sprawy ze statusów wszystkich rzadkich gatunków w naszym kraju :wink:
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

No i mamy kolejny przytyk w stronę ministara Gier... edukacji... :lol:
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Ja wiem, że LPR to zło wcielone, ale bez przesady, za czasów mojej edukacji nikomu jeszcze się nawet nie śniło o ministrowaniu pięknego Romana 8) :wink:
Awatar użytkownika
szymbz
Posty: 242
Rejestracja: poniedziałek, 29 sierpnia 2005, 20:56
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: szymbz »

Hej,
W tym wątku:
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?t=2973
jest zdjęcie motyla, którego oznaczyłem jako A.villica właśnie i mam wrażenie, jakby to zostało klepnięte przez mądrzejszych :)
A fotka jest z 19.06.2007 ze Świbna (peryferie Gdańska nad przekopem Wisły). Motyl był mocno pokiereszowany, a chociaż nie zbieram okazów, to nawet myślałem go zabrać, nie miał bowiem szans na przeżycie. Suma sumarum (no bo w sumie na co mi zdychająca ćma...) - mam tylko fotki.
Poprawcie oznaczenie, inaczej dodaję rekord do obserwacji :)
Pozdrawiam
Szymon
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Faktycznie :shock: A. villica! - gdzieś mi umknęło to zdjęcie, jeżeli z tego roku z Polski to rewelacja, ale, właśnie... to oznacza, że z A. villica nie jest tak krucho, jak myślałem jeszcze parę godzin temu...
Awatar użytkownika
szymbz
Posty: 242
Rejestracja: poniedziałek, 29 sierpnia 2005, 20:56
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: szymbz »

:)
jak mi miło
to zatem mój najciekawszy tegoroczny rekord :)
niestety nie mogę się stąd gdzie jestem zalogować na Motyle Europy i dodać obserwacji ręcznie - choć z miesiąc temu wysłałem pakiet w Excelu, a w tym tę niedźwiedziówkę. Trudno się jednak dziwić Krzyśkowi, że nie ma głowy by dodawać wszystko co mu ludzie przyślą... skoro nie pojawiło się w bazie.
Pozdrawiam
Szymon

PS. O motylach z Sardynii pamiętam, ale to jeszcze nie ich czas :)
Maciek Matraj
Posty: 95
Rejestracja: piątek, 15 października 2004, 16:04
Lokalizacja: Wołów

Post autor: Maciek Matraj »

Jedyny okaz jaki mam został mi podarowany - niestety bez żadnych danych więc nic on nie wnosi :-( bardziej optymistyczny jest fakt, że w moich okolicach znaleziona została gąsienica (XS09) ale i tu danych nie posiadam :-(
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

A ja znalazłem imago villicy u siebie czyli w Nowej Soli , prawie że pod domem niestety leżała martwa ale dało się ją spreparować bez uprzedniego rozwilżania.Było to w roku 2005.
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Post autor: Przemek Żurawlew »

Nie wiem czy coś się zmieniło od ostatniego czasu o tym gatunku (czy nadal taka rzadkość), ale mój znajomy pan Waldemar Fluder upolował ją aparatem pod Pleszewem (XT95) w dniu 22.05.2009. Jest się z czego cieszyć. Załączam zdjęcia i pozdrawiam
Przemek
Załączniki
Arctia villica, Pleszew.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (51.02 KiB)
Arctia villica 22.05.2009.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (62 KiB)
Lukaszm
Posty: 251
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 17:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Lukaszm »

Adam Larysz pisze:W Checklist współczesny rekord jest tylko z wielkopolskiego.
Przez dwa lata z rzędu spotykałem u siebie pod Poznaniem pojedynczo samce. Ostatnio w 2007.
Dużo wcześniej podawano go z południa Poznania, ale od wielu lat, tam gdzie występował ,słuch po nim zaginął!
Kaperek90
Posty: 44
Rejestracja: poniedziałek, 17 sierpnia 2009, 13:41
Lokalizacja: Gostyń

Re: Arctia villica  L.

Post autor: Kaperek90 »

Witam !
Znalazłem ostatnio już dużą gąsienicę, która lada moment miała zacząć robić oprzęd. Jako niedoświadczony, jak zobaczyłem gąsienicę w takim owłosieniem to byłem pewien, że to Arctia Caja. I jakież było moje zdziwienie kiedy z poczwarki wykluła się Arctia Villica !
Wyczytałem, że jest to gatunek chroniony (czy to prawda?), więc nie chcąc łamać prawa otworzyłem klatkę i wystawiłem na balkon. Samiczce nie było jednak spieszno odlatywać, tylko trochę pochodziła a potem ruszała odwłokiem. Pomyślałem, że może wydziela feromony. No więc zostawiłem otwartą klatkę i jak będzie chciała to sobie poleci.
Moje zdziwienie osiągnęło kresu, kiedy przyszedłem rano zobaczyć klatkę. Do samiczki przyleciały 2 samce !! Jeden zerwał się od razu a drugi został i zdążyłem zrobić zdjęcie.
Być może samiczka jest zapłodniona, więc są szanse na jajka. Jeżeli ktoś jesteście zainteresowani mogę wstawić jakieś zdjęcia albo dokładną lokalizację jeżeli jest to tak rzadki gatunek ;)


Pozdrawiam, Michał ;)


EDIT:
Przed chwilą znalazłem tę stronę http://www.iop.krakow.pl/pckz/opis.asp?id=109&je=pl i tu napisane jest, że nie jest to gatunek chroniony. Ale na lepidoptera.eu jest na tej liście gatunków chronionych. Wszędzie widzę symbol VU - co on oznacza ?
Wojtek M
Posty: 1972
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2007, 22:49
UTM: DE65

Re: Arctia villica  L.

Post autor: Wojtek M »

Kaperek90 pisze:Wszędzie widzę symbol VU - co on oznacza ?
VUlnerable - narażony (na wyginięcie).
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re: Arctia villica  L.

Post autor: Janusz S. »

Prof.Buszko podałem do atlasu na forum 5 stanowisk z środkowej Wielkopolski.
Naturalnie gatunek zagrożony,miejsca lęgowe to często siedliska ruderalne/zaniedbane ogrody,działki/,które przeznacza się pod budownictwo itp.
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Re: Arctia villica  L.

Post autor: Przemek Żurawlew »

Z Wielkopolski znam dwa stanowiska z ostatnich lat - Piasków Wielkopolskich k. Gostynia i z Pleszewa, a z tego roku dodatkowo z Broniszewic (XT96).
Janusz S.
Posty: 402
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:37

Re:

Post autor: Janusz S. »

Adam Larysz pisze:Jakbym znalazł nawet toatalnego ściochrańca tego gatunku, to na pewno by trafił do zbioru  :wink:
Lecz niestety na razie mi się nie trafił...
Około 20 lat - 2 exx.spotkałem przypadkowo w Sosnowcu,w ogródku przy ul.Foscha/dzielnica Pogoń/.
KateFin
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:40
Gender: women
UTM: XT48

Re: Arctia villica  L.

Post autor: KateFin »

Temat już troszkę przedawniony, ale złowiona została A.villica L. w Poznaniu w piątek tj: 15.06.2012. I to samica, teren to zaniedbany i zarośnięty ogród. Będzie ciekawym elementem zbiorów <została mi przyniesiona już zatruta>
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Arctia villica  L.

Post autor: Jarosław Bury »

Temat jest oczywiście ciągle otwarty, i jak widać napływają nowe obserwacje :brawo:
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Re: Arctia villica  L.

Post autor: Przemek Żurawlew »

Kolejna (trzecia) w ostatnich latach obserwacja w okolicach Pleszewa (XT95) w Wielkopolsce - miała miejsce 12.05.2012, na terenie ogrodów działkowych.
Pozdrawiam
Załączniki
Pleszew, ul. Bałtycka, 12.05.2012, fot. P. Kostuj.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (101.13 KiB)
Tomasz Rynarzewski
Posty: 143
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 16:22
UTM: CD14
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Arctia villica  L.

Post autor: Tomasz Rynarzewski »

Drobna, naprawdę drobniutka korekta do Kacperka. Epitety gatunkowe, czyli drugi człon nazwy binominalnej pisze się z małej litery np. Arctia caja a nie A.Caja czy Vilica. Również tą samą zasadę stosuje sie nawet wtedy kiedy epitet gatunkowy pochodzi od nazwy własnej, np. nazwiska, np. Scythris buszkoi.
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Re: Arctia villica  L.

Post autor: Przemek Żurawlew »

Pod Pleszewem w latach 2009-2012 zanotowana 3 razy (szczegóły w tym wątku powyżej).
Wczoraj (27.05.2014) po raz czwarty: Kowalew (XT85) - 1 ex.
Pozdrawiam
Błażej Nowak
Posty: 18
Rejestracja: wtorek, 28 maja 2013, 16:50
UTM: XT27
Lokalizacja: Czempiń

Re: Arctia villica  L.

Post autor: Błażej Nowak »

Witam,

Na południe od Poznania (Czempiń-Kościan-Brodnica) gatunek ten spotykam corocznie, pojedynczo. W ubiegłym roku miałem na ekranie okaz ze zdjęcia (12.06.2013, ogródki działkowe sąsiadujące z terenami kolejowymi, Czempiń XT27), a także jeden martwy u moich rodziców (Czempiń) jakoś na przełomie czerwca i lipca.

Pozdr!
Załączniki
Arctia_villica_2013-06-12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (110.28 KiB)
KateFin
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 20 kwietnia 2012, 21:40
Gender: women
UTM: XT48

Re: Arctia villica  L.

Post autor: KateFin »

Witam!
Chyba jestem niebywala szczesciara, druga obserwacja A.villica L. w ciagu 2 lat :D stanowisko to znowu Poznan, piekny ogrod w okolicach lotniska Lawica UTM: XU20, zdjecia dodam po powrocie do domu. Data obserwacji 7 i 8.06.14. Wypisuje dwa dni gdyz motyl przylecial w sobote w nocy do latarni w godzinach nocnych (ok. 1 w nocy) i siedzial do nastepnego dnia az do 13, a pozniej odfrunal w sina dal ;)
Błażej Nowak
Posty: 18
Rejestracja: wtorek, 28 maja 2013, 16:50
UTM: XT27
Lokalizacja: Czempiń

Re: Arctia villica  L.

Post autor: Błażej Nowak »

Błażej Nowak pisze:Na południe od Poznania (Czempiń-Kościan-Brodnica) gatunek ten spotykam corocznie, pojedynczo.
na poparcie swojego poprzedniego postu kolejna obserwacja włodarki - miejsce to samo (Czempiń XT27), do światła ok. 1:00 ostatniej nocy, szkoda tylko że mocno zlatana

Pozdr!
Załączniki
A.villica 09.06.2014..jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (69.1 KiB)
goościu
Posty: 432
Rejestracja: sobota, 9 marca 2013, 11:49
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Arctia villica  L.

Post autor: goościu »

Pytanie dotyczące strony Motyle Europy: Skąd pochodzą dane o występowaniu tego gatunku na południu kraju, tj. Małopolska?
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Arctia villica  L.

Post autor: Marek Hołowiński »

goościu pisze:Pytanie dotyczące strony Motyle Europy: Skąd pochodzą dane o występowaniu tego gatunku na południu kraju, tj. Małopolska?
Widocznie ktoś go tam obserwował. Pamiętam że w 1972 roku będąc uczniem trzeciej klasy Technikum Leśnego zebrałem jednego takiego motyla ze słupa oświetleniowego na dawnej stacji kolejki wąskotorowej w Biłgoraju.
Awatar użytkownika
kamil 50
Posty: 56
Rejestracja: poniedziałek, 10 marca 2014, 21:00

Re: Arctia villica  L.

Post autor: kamil 50 »

ja znalazłem martwą w 2012 roku
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Re: Arctia villica  L.

Post autor: Przemek Żurawlew »

Czołem
Pod Pleszewem w tym roku gatunek zanotowałem na kolejnych stanowiskach.
Sprawa jest ciekawa na tyle, że z Błażejem Nowakiem chcemy podsumować występowanie tego gatunku w Polsce.
Od czasu ukazania się "Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt - Bezkręgowce" doszło sporo nowych obserwacji.
Będziemy wdzięczni za wszelkie nieznane nam obserwacje.
Załączam zdjęcia samiczki z jajami sprzed paru chwil, którą wypatrzyły u mnie moje dzieci.
Pozdrawiam
Przemek
Załączniki
Żbiki XT96, 4.06 (1).JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (128.79 KiB)
Żbiki XT96, 4.06 (2).JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (94.78 KiB)
Przemysław Wieczorek
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 31 maja 2020, 13:29
UTM: XU31

Re: Arctia villica  L.

Post autor: Przemysław Wieczorek »

Cześć,

pozwalam sobie odgrzać temat. Z wątku powyżej dowiedziałem się, że w latach 2012-14 łowiono A. villica w Poznaniu. Jeżeli ktoś z Was w ostatnich latach spotkał/złowił ten gatunek na terenie Poznania lub okolic bądź posiada informacje na ten temat, proszę o odpowiedź. Chciałbym tego motyla sfotografować, a szanse na wyjazd w okresie jego pojawu w tym roku raczej marne, dlatego pytam tylko o ten rejon. Będę bardzo wdzięczny za informacje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”