Chazara briseis w Chęcinach

Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Chazara briseis w Chęcinach

Post autor: PawełB »

Uczestnicy (*) mogli podziwiać ślady po ostatnim stanowisko bryzeidy w Polsce :-). Ostatnie motyle fotografowałem na tym dużym "placu" pod kamieniołomem, gdzie właśnie stoi teraz Centrum Edukacji Geologicznej. Ale okoliczne zbocza trzeba przyznać dobrze się miewają, oczyszczone je z zakrzaczeń, dalej prowadzony jest wypas owiec (rozmawiałem kiedyś ze spotkaną osobą z centrum edukacji)

* - Walnego Zjazdu PTE w Chęcinach https://www.entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=46402
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Walny Zjazd Polskiego Towarzystwa Entomologicznego - 8-11 wrzesień 2022 - Chęciny ad Kielce

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dokładnie, zawsze jak widzę ten budynek to mam przed oczami pola macierzanek i latające licznie motyle w tym S.briseis. Dokładnie w tym miejscu, latały przy drodze a także na skarpach, obecnie za budynkiem. I tak skończyło się ostatnie stanowisko motyla w Polsce. O ile mi dobrze wiadomo, to wraz z postawieniem tego budynku gatunek ten zniknął z mapy Polski czyli jego ostatnie stanowisko występowania w Polsce zostało zniszczone. Być może nie bezpowrotnie, ale to jest inny problem.

To jest cały zasób na lepidoptera.eu https://lepidoptera.eu/observations/spe ... X-XXX/X/46

W Monografii Krzywickiego (1982) (maszynopis) są jeszcze zdjęcia z Kazimierza Dolny (dokładnie "Kazimierz n. Wisłą"). Gatunek ten występował także w Sulejowie (inf Z. Śliwiński), gdzie wyginął wskutek zalesienia terenu. Bywałem tam kilkukrotnie. Była tam L.bellargus, ale ten gatunek zanikł po utworzeniu wysypiska śmieci w wielkim zagłębieniu terenu. Być może jednak jeszcze tam gdzieś występuje..... No i te nieszczęsne Chęciny - ostały się najdłużej.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Walny Zjazd Polskiego Towarzystwa Entomologicznego - 8-11 wrzesień 2022 - Chęciny ad Kielce

Post autor: PawełB »

Ale wiesz Jacku, mam wrażenie że bryzeida znikła tam już wcześniej, bo w pewnym momencie powstało na tym placu boisko/klepisko już bez tej roślinności. I już wtedy jej nie widziałem, choć może po prostu na nią nie trafiłem, moze jeszcze gdzieś utrzymywała się na zboczach.....Centrum pojawiło się parę lat potem.


P.S. Jest wogóle jakaś konkretna data ostatniej obserwacji???? Ja niestety nie pamiętam kiedy to zdjęcie robiiłem ale jest na slajdzie, a na cyfrowy aparat przeszedłem w 2005-06. Już wtedy jej nie było
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Walny Zjazd Polskiego Towarzystwa Entomologicznego - 8-11 wrzesień 2022 - Chęciny ad Kielce

Post autor: Jacek Kurzawa »

Byłem tam kilka razy. Samo wyginięcie gatunku prawdopodobnie miało miejsce wcześniej. Ciekawe, kiedy widziano ostatniego osobnika S.briseis w Chęcinach. Za pomocą forum i telefonów, można z dość dużą dokładnością ustalić okres z brakiem jego obserwacji na tym terenie.

Podzieliłem wątek, bo piszemy o motylu a nie o Żjeździe PTE
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1613
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chazara briseis w Chęcinach

Post autor: PawełB »

przy okazji wyświetlił się inny watek z moim news o budowie centrum :-)
https://www.entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=132&t=16498

Budowa centrum ruszyła w 2014, a wiec wtedy gdy już bryzeidy tam nie było.......
Awatar użytkownika
Marek Wanat
Posty: 547
Rejestracja: piątek, 5 października 2007, 10:59
UTM: XS36
Specjalność: ryjkowce
Lokalizacja: Wrocław
Podziękowano: 1 time

Re: Chazara briseis w Chęcinach

Post autor: Marek Wanat »

Górę Rzepkę znam dobrze, przez wiele lat spędzaliśmy kiedyś z żoną i (poprzednim) psem kawałki urlopu na fantastycznej kwaterze jakiś 1 km w prostej linii od niej, a budynek stacji UW powstawał niejako na moich oczach. Głównym powodem wyboru tej lokalizacji na "aktywny wypoczynek" był Coniocleonus cicatricosus, który ma tam jedno z 2 współczesnych polskich stanowisk. Ryjkowca nie znalazłem, w końcu Marek Bidas się zlitował i podzielił się jednym ze złowionych tam okazów :lol: Ale eksplorację chęcińskich kseroterm, a przy okazji i szeroko rozumianych Gór Świętokrzyskich oraz Lasów Suchedniowskich, wspominam z wielkim sentymentem.
Ponieważ wątek o bryzeidzie to głównie historia, wrzucam kilka zdjęć Góry Rzepki z 2012 roku, a więc przed powstaniem budynku UW. Tuż przed, bo na pierwszym zdjęciu widać już taśmy związane z pomiarami pod budowę. Jak widać budynek powstał dokładnie na miejscu boiska i już wtedy zupełnie nie wyglądało to na biotop bryzeidy. Słyszałem zresztą, że boisko powstało na zasypanym składowisku zużytych opon, ale za rzetelność tej informacji nie mogę ręczyć, tu już powinny się wypowiedzieć osoby, które odwiedzały to miejsce w XX wieku.
Załączniki
DSCN0807.JPG
DSCN0807.JPG (302.52 KiB) Przejrzano 1374 razy
DSCN0809.JPG
DSCN0809.JPG (244.53 KiB) Przejrzano 1374 razy
DSCN0817.JPG
DSCN0817.JPG (289.77 KiB) Przejrzano 1374 razy
DSCN0803.JPG
DSCN0803.JPG (249.67 KiB) Przejrzano 1374 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Chazara briseis w Chęcinach

Post autor: Jacek Kurzawa »

Być może było tak, że już podczas budowy Centrum nie było tam Ch.briseis. Jest takie opracowanie "Przeniesienie gatunków chronionych z terenu inwestycji Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach". z 2013, co wskazuje, że jakieś gatunki chronione były przesiedlane, ale nie wiadomo które. Może Ch.briseis.

Na tym pierwszym zdjęciu Marka Wanata dobrze widać, jak wyglądało stanowisko i gdzie rosły trawy. Pamiętam, że najwięcej osobników gromadziło się równym terenie wokół boiska, tam gdzie stoją samochody. Dodatkowo na innym zdjęciu zaznaczyłem miejsca, gdzie rosły trawy i przy niej na macierzankach gatunek ten był w sumie liczny, w każdym razie łatwy do spotkania.

Na ostatnim zdjęciu widać, że nie tylko sam budynek, ale cała okolica została przekształcona. Z kolei na zdjęciu w tym wątku
https://www.entomo.pl/forum/styles/subs ... target.gif
widać jak hałdami żwiru zasypano miejsce występowania gatunku.
Załączniki
Strzałkami zaznacczyłem miejsca występowania Ch.briseis
Strzałkami zaznacczyłem miejsca występowania Ch.briseis
Stanowisko Ch.briseis MW.JPG (165.05 KiB) Przejrzano 1330 razy
Centrum Checiny 2017 JK.jpg
Centrum Checiny 2017 JK.jpg (346.47 KiB) Przejrzano 1330 razy
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Chazara briseis w Chęcinach

Post autor: Rafał Celadyn »

...bryzeisa w Chęcinach najwięcej widziałem w 1992 w bezpośredniej okolicy zamku ,pamiętam ze była tam wtedy łaczka obok i latały również myrmidone ....Z Felkiem spaliśmy w namiocie nad kamieniołomem i z tego co pamiętam jak szliśmy rano w stronę zamku nie widzieliśmy na dole ani jednego okazu...już wtedy było mocno rozjeżdżone przez motocrosowców...
:papa:
Rafał
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Re: Chazara briseis w Chęcinach

Post autor: Tomasz Blaik »

W 2003 r. obserwowany byl nielicznie, jeśli dobrze pamiętam mniej więcej w miejscu ze zdjęć 1 i 3 Marka Wanata.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Chazara briseis w Chęcinach

Post autor: Jacek Kurzawa »

Rafał Celadyn pisze: w bezpośredniej okolicy zamku ,pamiętam ze była tam wtedy łaczka obok i latały również myrmidone ....
Tak jest, na południowej stronie na łąkach kręciły się C.myrmidone i tam był również Ch.briseis. Jego występowanie było dość rozciągnięte, więc sama budowa Centrum w sumie nie odegrałaby kluczowej roli w zaniku tego gatunku na całym terenie, jedynie w tej części przy kamieniołomie. Ch.briseis był też po drodze do kamieniołomu, czyli generalnie z tego co pamiętam, co najmniej w dwóch lokalizacjach.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Chazara briseis w Chęcinach

Post autor: Jacek Kurzawa »

Właśnie rozmawiałem z osobą, która obserwowała Ch.briseis w Kazimierzu Dln. w 1992 r. - dwa osobniki (zlatane, siadające na kwiatach). To byłaby ostatnia obserwacja... ? Potem były imprezy masowe w kamieniołomie i teren został zdewastowany do tego stopnia, że nawet bellargus się wycofał. Czy ktoś widział Ch.briseis w Kazimierzu po 1992?
Berni
Posty: 73
Rejestracja: wtorek, 30 sierpnia 2016, 11:51
UTM: CA25

Re: Chazara briseis w Chęcinach

Post autor: Berni »

czy te stanowiska leżą w obrębie rezerwatu przyrody ,,Góra Zelejowa" ? :? bardzo to przykre że już go nie ma :(
och te cholerne inwestycje :wlosy: nóż w kieszeni się otwiera
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualne obserwacje terenowe”